Kodak Disc

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
64
Kαπου στο 86-87, και μετα απο τρελο ψηστηρι στους γονεις, βγηκαμε στο κυνηγι για νεα φωτογραφικη μηχανη, θελοντας να αφησω πισω για παντα την Polaroid της οικογενειας και τα πανακριβα της φιλμ. Αυτο που μου ειχε κολησει ηταν η Kodak Tele Ektra, με το σπαστο ανοιγομενο χερουλι και την μινι κατασκευη της. Φυσικα γυρισαμε σπιτι με κατι πολυ διαφορετικο. Με μια Kodak Disc!

picture.php


Η αγαπημενη μου Kodak Disc 3600.. :)

Η Kodak Disc ηταν μια καινοτομια της Kodak που χρησιμοποιουσε δισκετα (χεχε, σχεδον) για film. Ενω ολα τα υπολοιπα φιλμ ηταν τυλιγμενα μεσα σε βαρελακια, αυτο της Disc ηταν σε δισκοειδη μορφη (στυλ μαργαριτα) και ηταν εσωκλειστο σε σκληρο πλαστικο σε μορφη δισκετας. Ο φωτογραφος που μας την πουλησε τοτε την εκθειαζε και μας την πλασαρε σαν future-proof, και τεχνολογικο επιτευγμα. Δεν ειχε καθολου αδικο μιας και επεσε σε ολα μεσα.. εκτος απο το future-proof!

picture.php


Εδω φαινεται το ιδιομορφο φιλμ που επαιρνε η Disc και οπως δινοταν μετα σαν αρνητικο.

picture.php


Η "δισκετα" που ειχε και κινουμενο κλειστρο (οπως στις 3" και 3,5") για προστασια του φιλμ.

picture.php


Eδω ηταν το drive bay που εμπαινε η δισκετα.

Τα καλα και τα ασχημα των Disc ηταν ενα μειγμα αντιθεσεων. Ηταν ευχρηστη, εντελως αυτοματη σε σημειο να μπορει να τραβαει επανειλημενες ταχυτατες φωτο αν χρειαζοταν (αν δεν αφηνα το δακτυλο απο το κουμπι ληψης, συνεχιζε να οπλιζει και να τραβαει σαν frame/frame), ειχε ματακι για τον μετρητη των φωτογραφιων και φαινοντουσαν ποσες φωτογραφιες εχει ακομα ο χρηστης διαθεσιμες, χρησιμοποιουσε 2 ΑΑ μπαταριες που κυριολεκτικα ξεχνουσες να τις αλαξεις, η αλλαγη του φιλμ μπορουσε να γινει ευκολα και αφοβα ακομα και κατω απο τον ηλιο η ακομα κανοντας jogging, ενω ειχε πορτακι που ασφαλιζε κλειστρο και το κουμπι εναρξης, και οταν η εμφανιση γινοταν σε φωτογραφειο που ειχε εξοπλισμο για εμφανιση Disc οι φωτογραφιες ηταν απλα τελειες.

Απο την αλλη, ειχε ακριβο φιλμ (σχεδον εφαμιλο των Polaroid) που αρχιζε να γινεται πανακριβο μιας και δεν τραβηξαν τοσο καλα οι Disc σε πωλησεις σε σχεση με τα βαρελακια. Το οτι ειχε μονο 15 ληψεις ανα φιλμ το εκανε ακριβο σπορ μιας και τα καρουλια 36αρια εξακολουθουσαν να ειναι πολυ φθηνοτερα. Δεν εκαναν ολα τα φωτογραφεια εκτυπωσεις για Disc, η αν εκαναν δεν ειχαν τον καταλληλο εξοπλισμο και ετσι χρησιμοποιουσαν τις κλασικες μεθοδους εκτυπωσης για τα 35mm film που ομως ειχαν πολυ διαφορετικη δομη εκτυπωσης και φυσικα πολυ διαφορετικο (απογοητευτικο) αποτελεσμα στις φωτογραφιες. Ετσι ο κοσμος αρχιζε να τα παραμεριζει (οποιος ειχε αγορασει Disc μεχρι τοτε δηλαδη) και μεσα σε δυο χρονια σχεδον απο την αποκτηση της ουσιαστικα δεν υπηρχε τροπος διαθεσης των φιλμ μιας και κανενας δεν τα εφερνε πλεον.

Παρολα αυτα εχω τις θερμοτερες αναμνησεις απο την Disc μου, και ηταν μια αναλαμπη της Kodak για τα πραγματα που θα ερχοντουσαν μετα απο χρονια. Αυτοματες εντελως διαδικασιες (πριν την ελευση των ψηφιακων, σχεδον ολες οι μηχανες ειχαν το ραουλακι για την προωθηση του φιλμ), ευκολια αλλαγης φιλμ κατα βουληση (ευκολο βαλε-βγαλε οπως οι Micro SD καρτες), και την παντελη απεξαρτηση απο το στησιμο των 5 λεπτων που απαιτουσαν οι παλιοτερες φωτογραφικες μηχανες με τους φακους, τις ρυθμισεις, τα διακοπτακια, το "κατσε μισο λεπτο γιατι εβγαλε συννεφια και δεν θελω να χαλασω τις ρυθμισεις" και οτι αλλο συντελεσε στο fun factor που εχει γινει η ληψη φωτογραφιας σημερα. Ηταν ενα ομορφο format (οκ δεν αντιλεγω, ακριβο) που δυστηχως πηρε γρηγορα τον κατηφορο μιας και η ελληνικη αντιληψη "Σιγα μην τρεχουμε στην Kodak, τρεχα στην γωνια στον Μητσο τον φωτογραφο για εμφανιση.." ηταν λιγο διαφορετικη απο αυτη που σκεπτοταν η Kodak για τα προιοντα της!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκπληκτικό... δεν ήξερα καν ότι υπήρχε τέτοιο πράγμα.
 
Ωραιο Retrofuture γκαντζετακι!!!!

Ουτε εγω το ηξερα ,οταν διαβασα δισκετα περιμενα απο τις πρωτες που παιρνανε κανονικες δισκετες.
 
Άλλη μία πολλά υποσχόμενη αλλά epicfailed (πάντα υπό την καταναλωτική και ευρέως αποδεκτή έννοια) τεχνολογία.

Οι αποκλειστικότητες και οι πειραματισμοί ποτέ δεν τράβηξαν. Δυστυχώς.

Κατατάσσεται μαζί με τις δισκέτες των 2,5 ιντσών, τις αυτοεμφανιζόμενες φωτογραφίες, τα κάθε λογής φορμά στα home videos, VHS not included, το laserdisk, τις οικιακές μηχανές προβολής, το iomega 100mb disk format, τα home tape streamers.

Σταματώ εδώ, μπορώ να συνεχίσω αρκετά.

Phil εξαιρετικές πληροφορίες.
 
Χε,χε θυμίζει ViewMaster !
 
phil_vr είπε:
Αυτο που μου ειχε κολησει ηταν η Kodak Tele Ektra, με το σπαστο ανοιγομενο χερουλι και την μινι κατασκευη της.
Η Τele Ektra της Kodak ήταν η πρώτη μου φωτογραφικη΄μηχανή. Την έχω ακόμη σε άριστη κατάσταση με τα manuals και το κουτάκι της (νομίζω).

Οταν κυκλοφόρησε ήταν η πιο επαναστατική pocket μηχανή της αγοράς.
 
Πίσω
Μπλουζα