L' agonie de Byzance (1913)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.653
Αντιδράσεις
66.155
Προβολή συνημμένου 136336

Βουβή 30λεπτη ταινία του Louis Feuillade, με θέμα την πολιορκία και την άλωση της Κωνσταντινούπολης από τους Οθωμανούς, το 1453. Φυσικά ο θεατής δεν πρέπει να περιμένει αμέτρητους κομπάρσους και ακριβά σκηνικά, όπως στις παραγωγές του Griffith. Παρόλα αυτά όμως , είναι μια αξιοπρεπής δημιουργία με ικανοποιητικά κοστούμια, ωραίες εικόνες και δυνατές σκηνές ( ειδικά η σκηνή της προσευχής του λαού στη Αγιά Σοφία και η είσοδος των Οθωμανών στην πόλη ).Βλέπουμε λοιπόν τις πρώτες επιθέσεις, το κανόνι γίγαντας του Ουρβανού, Η τελική έφοδος, η κερκόπορτα και αιχμαλωσία του πληθυσμού, όλα να παρουσιάζονται λιτά και απέριττα, από τον Γάλλο δημιουργό. Και μόνο λόγω του σπάνιου θέματος της αξίζει. Δυστυχώς στο Youtube δεν σώζεται ολόκληρη και λείπουν κάποιες σκηνές στο τέλος.

http://www.imdb.com/title/tt0207954/

Προβολή συνημμένου 136337

Ο Κωνσταντίνος Παλαιολόγος

Προβολή συνημμένου 136338

Oι γυναίκες της αυλής, ανησυχούν βλέποντας από τα τείχη τον Τουρκικό στρατό να πλησιάζει...

Προβολή συνημμένου 136339

Ο Σουλτάνος με τη ακολουθία του....

Προβολή συνημμένου 136340

Ο λαός προσεύχεται για την σωτηριά του στο ναό της Αγίας Σοφίας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι ωραία, έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση την εποχή του βουβού κινηματογράφου και μου αρέσει να πληθαίνουν οι αντίστοιχες αναφορές στο φόρουμ :)
 
perlastar είπε:
Τι ωραία, έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση την εποχή του βουβού κινηματογράφου και μου αρέσει να πληθαίνουν οι αντίστοιχες αναφορές στο φόρουμ :)
Τελευταία άρχισα να ασχολούμαι και βλέπω πως υπάρχουν εκεί πολλά άγνωστα διαμαντάκια...
 
Ακριβώς έτσι είναι, και ναι μεν πολλοί μπορεί να το βρίσκουν δύσκολο να παρακολουθήσουν τέτοιες ταινίες, αλλά πραγματικά η ατμόσφαιρα καθώς και το επίπεδο υποκριτικής είναι συνήθως πολύ υψηλά σε σύγκριση με τον ομιλώντα κινηματογράφο.
 
Πίσω
Μπλουζα