• Αγαπητά μέλη: Για λόγους ασφαλείας, τα παλιά σας user passwords έχουν καταργηθεί. Πατήστε εδώ για password reset ώστε να ορίσετε νέο συνθηματικό. Μη ξεχάσετε να ελέγξετε τον spam folder σας για το email που θα παραλάβετε. Aν πιστεύετε ότι έχετε εγγραφεί με email address που έχει καταργηθεί, παρακαλούμε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο info@retromaniax.gr για να αποκαταστήσουμε το πρόβλημα.

La vie de Marianne(1995)

αριαδνη

candy fan
Αντιδράσεις
738
Προβολή συνημμένου 117325

Γι'αυτην την ταινια ακουσα τα καλυτερα, είναι του 95' και παιζει η μετεπειτα πρωταγωνιστρια της ''παραλίας'', βασιζεται σε βιβλιο με μεγάλη επιτυχια στην Γαλλία!

http://en.wikipedia.org/wiki/La_Vie_de_Marianne

το βιβλιο δεν τελειωσε ποτε παρα μονο εχει 11 κεφάλαια

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

αριαδνη

candy fan
Αντιδράσεις
738
Παιδια κανενας γαλλομαθης εδώ μεσα να ξερει σε τι αναφέρεται η ταινια και γιατι θεωρείται πολύ καλη και το βιβλιο επίσης;

la-vie-de-marianne_338296_13336.jpg

1260457-gf.jpg

perlastar

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
429
Εγώ λίγα Γαλλικά ξέρω Αριάδνη και δεν μπορώ να βοηθήσω, αλλά να μια συμβουλή: Βρες τον τίτλο από τη Γαλλική Βικιπαίδεια, κι εκεί θα σου βγάλει όλες τις πληροφορίες. Μετά άρχισε να τις κάνεις copy-paste στην μετάφραση της Google, από τα Γαλλικά στα Ελληνικά. Ξέρω ότι αυτή η μετάφραση είναι αναξιόπιστη και θα σου βγάλει κάποιες βλακείες, αλλά και αρκετά σωστά, οπότε λίγο πολύ θα καταλάβεις τι παίζει :)

RIO

Retro Horrormaniac
Αντιδράσεις
667
H ηθοποιός Virginie Ledoyen δεν είναι αυτή;

αριαδνη

candy fan
Αντιδράσεις
738
RIO είπε:
H ηθοποιός Virginie Ledoyen δεν είναι αυτή;
ναι ασφαλώς

περλα, από τα λιγα που διαβασα, προκειται για μια πολύ ομορφη σνομπ κοπελα ορφανη που αυτή νομιζει πως είναι αριστοκρατισσα και περιφρονει την χαμηλή τάξη, κατι τετοιο ...

αριαδνη

candy fan
Αντιδράσεις
738
th.jpg

ακομα δεν εχω μάθει την υπόθεση του βιβλίου, ποιος ξερει αν εχει κυκλοφορησει ποτε και στα ελληνικά;

Μπλουζα