Lag Wars : Xbox 360 Vs Ps3. Controller input lag

Daytime Dreamer

RetroActive
Joined
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
290
Αντιδράσεις
7
Εκανα λιγο research και πιστευω καλο θα ηταν να ξερουν καποια πραγματα ορισμενοι που παιζουν σοβαρα fighting games (Soul Calibur 4, Blazblue, Tekken 6, Super Street Fighter 4) και αλλα παιχνιδια που απαιτουν πολυ καλο συνχρονισμο κινησεων οπως καποια shooters και games οπως πχ το guitar hero

Πριν συνεχισω να ξεκαθαρισω οτι δεν προκειται περι fan-boy-ισμου μιας και εχω και τις 2 κονσολες και οτι δεν μιλαω σε καμια περιπτωση για το input lag της οθονης, ουτε για το response time της οθονης. Μιλαω καθαρα για το lag (καθυστερηση) που υπαρχει απο την στιγμη που παταμε ενα κουμπι στο χειριστηριο του xbox360 ή του PS3 μεχρι να δουμε στην οθονη το αποτελεσμα του Input που δωσαμε.

Υστερα απο ψαξιμο αρκετο στο google βρηκα οτι το ιδιο game (π.χ Super Street Fighter) εχει 1frame input lag στο ps3 με wired controller ενω στο xbox360 δεν εχει καθολου. Εαν το χειριστηριο του Ps3 ειναι δε συνδεδεμενο ασυρματα παμε στα 2-3 frame lag. Γιαυτο και οι φιλοι μας οι Γιαπωνεζοι που ειναι ψυχακια και τελειομανεις ολα τα tournaments τα κανουν host σε xbox360 ;)

Επισης το PS3 σε backwards compatibilty mode εχει lag στα games του PS2 και εχει ακομα περισσοτερο εαν τα κανουμε upscale απο το XMB menu. Στα games του PS1 το lag ειναι μικροτερο. Το xbox360 απο την αλλη δεν εχει καθολου lag στα παιχνιδια του original xbox :)

Παραθετω καποια λινκς απο οπου και βρηκα ολο το απο πανω Info για οποιον θελει να διαβασει παραπανω

Οι μετρησεις οι συγκεκριμενες συνηθως γινονται σε SDTV (CRT) τηλεορασεις για να αποκλεισουμε τον παραγοντα lag εξαιτιας της τηλεορασης

Links

Controller Input Lag Related :

Tekken Zaibatsu Forums - Shitty button input lag on PS3 T6!

PS3 / 360 - SF4 System lag. What is the definitive answer?

PS3 / 360 - SF4 System lag. What is the definitive answer?

PS3 Input Lag - Neo Empire Forum

Offline lag on PS3 but not Xbox? - Neo Empire Forum

Backwards Compatibility on PS3 :

Backward Compatibility Lag on PS3 at flash small game

PS3 Input Lag

PS3 backwards compatibility HDMI video lag... - AVS Forum

Enjoy!
 
παντως το 360 με ασύρματο χειρηστήριο έχει input lag. Φαντάζομαι οτι ξέχασες να αναφέρεις οτι δέν εχει με ενσύρματο.
 
Saulot είπε:
παντως το 360 με ασύρματο χειρηστήριο έχει input lag. Φαντάζομαι οτι ξέχασες να αναφέρεις οτι δέν εχει με ενσύρματο.
Οταν το χειριστηριο του χβοχ 360 ειναι συνδεδεμενο ασυρματα εχει 1/4 του frame lag, δηλαδη 16/4 = 4ms δηλαδη (1 frame = 16ms). Οταν το χειριστηριο του PS3 ειναι συνδεδεμενο ασυρματα εχει 2-3 frame lag δηλαδη 32 με 48ms

Οταν το χειριστηριο του 360 λειτουργει ενσυρματα (πχ η ενσυρματη version) η καποιο arcade stick (madcatz) δεν εχει ΚΑΘΟΛΟΥ lag ... στο SSF4 η αποκριση ειναι ακριβως οπως τα arcades. Oταν το χειριστηριο του ps3 ειναι συνδεδεμενο ενσυρματα εχει 1 frame lag δηλαδη 16 ms (που ειναι και το καλυτερο που μπορεις να πετυχεις με το ps3 δηλαδη)

Ok now? :)

Edit : Σε αυτο που ρωτησες το λεω και πιο πανω

"Υστερα απο ψαξιμο αρκετο στο google βρηκα οτι το ιδιο game (π.χ Super Street Fighter) εχει 1frame input lag στο ps3 με wired controller ενω στο xbox360 δεν εχει καθολου"
 
δεν εχω μετρήσει το lag στο 360 αλλα στο DOA4 ειναι αρκετο για να καταστρέφει το παιχνίδι με το ασύρματο. Στο Ps3 τώρα δεν ξερω και δέν θα μάθω ποτε, δέν είναι χειρηστήριο αυτό για fighting.
 
Daytime Dreamer είπε:
Εκανα λιγο research και πιστευω καλο θα ηταν να ξερουν καποια πραγματα ορισμενοι που παιζουν σοβαρα fighting games (Soul Calibur 4, Blazblue, Tekken 6, Super Street Fighter 4)
Είμαι απόλυτα βέβαιος ότι το Tekken δεν είναι σοβαρό fighting game. Επομένως δεν δέχομαι ότι το παίζει κανείς στα σοβαρά. :p
 
Saulot είπε:
δεν εχω μετρήσει το lag στο 360 αλλα στο DOA4 ειναι αρκετο για να καταστρέφει το παιχνίδι με το ασύρματο. Στο Ps3 τώρα δεν ξερω και δέν θα μάθω ποτε, δέν είναι χειρηστήριο αυτό για fighting.
bardon? Το χειριστηριο του PS3 (για το pad μιλαω παντα) ειναι ετη φωτος καλυτερο απο του 360 ... βασικα εαν το 360 ειχε το pad του PS3 θα ηταν uber μοχλος!!

Και αυτο δεν το λεω εγω ... ολα τα σοβαρα fighting forums το λενε (Tekken Zaibatsu, 1up.com, shoryuken forums, etc)

Ασε που το pad του 360 ειναι το απολυτο μηδεν για fighting ... και εαν καποιος αντιρρηση θα του ζητησω να μου κανει καποια combo να δουμε εαν μπορει να τα βγαλει

Δεν ειναι τυχαιο που για ολες τις παλιες κονσολες υπαρχει ανταπτορας για να παιρνει PS1 και PS2 χειριστηρια ;) Θεωρειται απο τα καλυτερα pads που εχουν βγει εως τωρα

Maddog κανεις πλακα φυσικα ετσι?
 
Daytime Dreamer είπε:
βασικα εαν το 360 ειχε το pad του PS3 θα ηταν uber μοχλος!!
Συμφωνώ, το d-pad του 360 ειναι χάλια. Το χρησιμοποιώ για emulators στο PC και ειναι ενοχλητικό. Αλλά δεν θα έλεγα ότι το PS joypad ειναι το καλύτερο. Δοκίμασε να παιξεις FPS με αυτό και πες μου. Εγώ πάντως δεν μπορώ με τίποτα. Αντιθετα, με το joypad του 360 παιζω με πολύ άνεση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Daytime Dreamer είπε:
bardon? Το χειριστηριο του PS3 (για το pad μιλαω παντα) ειναι ετη φωτος καλυτερο απο του 360 ... βασικα εαν το 360 ειχε το pad του PS3 θα ηταν uber μοχλος!!
Δέν ειπα οτι του 360 είναι καλλίτερο, ειπα οτι του Ps3 ειναι αθλιο, μην βαζεις λόγια στο στόμα μου.

Daytime Dreamer είπε:
Και αυτο δεν το λεω εγω ... ολα τα σοβαρα fighting forums το λενε (Tekken Zaibatsu, 1up.com, shoryuken forums, etc)
Μάλλον είναι καιρός να σχηματίσεις την δική σου αποψη και να μήν βασίζεσαι σε ότι γράφει ο οποιοσδήποτε (ακόμα και εγω). Υπάρχουν εκατομύρια αμερικανοί που πιστευουν οτι ο στρατός του πολέμάει για την παγκόσμια ειρήνη, αυτό δεν του κάνει να έχουν δίκιο. Μπορώ να σου βρώ άτομα (η να φτιάξω ατομα, μπήκες; ) που θα ορκίζονται στο δεξιο φρονιμήτη του παππού τους οτι το καλλύτερο fighting pad είναι του Atari 7200.

Daytime Dreamer είπε:
Ασε που το pad του 360 ειναι το απολυτο μηδεν για fighting ... και εαν καποιος αντιρρηση θα του ζητησω να μου κανει καποια combo να δουμε εαν μπορει να τα βγαλει
Γούστα είπε ο πίθηκος, και έφαγε το σαπούνι.

Βγάζω combos σε αυτό αλλα προτιμώ το Madcatz SF pad.

Daytime Dreamer είπε:
Δεν ειναι τυχαιο που για ολες τις παλιες κονσολες υπαρχει ανταπτορας για να παιρνει PS1 και PS2 χειριστηρια ;) Θεωρειται απο τα καλυτερα pads που εχουν βγει εως τωρα
Δηλαδή το χειρηστήριο του wii που έχει τα περισσότερα περιφεριακά είναι το καλλίτερο όλων; Ενδιαφέρουσα θεωρία, μπορω να την εχω με πατάτες?

Ολόγος που υπάρχουν τόσοι αντάπτορες για το pad του ps2 είναι γιατι ειναι το πρώτο χειρηστήριο με analog μοχλόυς, που μπορεί να το πιάσει μή Ιάπωνας (Ν64 - GC) και μεγάλο μερίδιο αγοράς.

Δεν μπορείς να το συγκρίνεις με τα συνχρονα χειρηστήρια γιατι του 360 είναι ήδη usb, του ps3 γίνεται με ένα απλό καλώδιο mini usb και του wii ειναι Bluetooth.

Παίζω Beat em ups απο το The way to the exploding fist στον 6128, το SFII ηταν ο δευτερός λόγος που επέλεξα το Snes απο το md, το soul calibur και το Marvel vs Capcom που πήρα DC και to DOA που πήρα XBOX1 και 360.

Γενικά έχω ρίξει και έχω φαεί πολύ ξυλο σε αυτό το genre, τοσο που δέν θα περιμένω κανένα "σοβαρο" fighting φορουμ να μου πεί πιό είναι το καλλιτερο pad για τα χέρια μου. Η προσωπική μου επιλογή είναι του SNES, ίσως γιατι αυτό το έλιωσα περισσότερο και το Madcatz είναι το μόνο που του μοιάζει.

Ο σταυρός του 360 είναι πολύ μικρός, του PS ειναι 4 κουμπια και βάσανο για τις κυκλικές κινήσεις.

Η πλάκα είναι οτι το classic controller του wii είναι ελάχιστα υποδυέστερο του SNES και δεν έχει lag παρόλο που συνδέεται ασύρματα μεσω wimote (δοκιμασμένο σε VC και Capcom vs SNK 2 GC).

Δέν έχω δοκιμάσει να το συνδέσω με το PC πλακα πλακα, θα το δοκιμάσω αυριο.
 
Οταν λες joypad του 360 εννοεις το αναλογικο σωστα? Ναι το αναλογικο ειναι πολυ καλυτερο του ps3 αλλα το d-pad του ειναι μαυρα χαλια ... πατας μπροστα και βγαινει κατω-διαγωνια ... πρεπει να πατησεις γρηγορα πισω-μπροστα και ενα κουμπι και χ3σ3 με εαν τα κατεφερεις ...

FPS με joypad δεν παιζω ... εχω το pc γιαυτα. Θα μου ηταν το ιδιο δυσκολο και με τα 2. Αν και ετσι οπως βλεπω το placement στα 2 χειριστηρια μαλλον θα ηταν καλυτερο στο 360 οποτε συμφωνω
 
Για το dpad μιλάω, το πρόβλημα σου με αυτο μαλλον είναι οτι είναι μικρός και δεν σε αδικώ.
 
Saulot είπε:
Δέν ειπα οτι του 360 είναι καλλίτερο, ειπα οτι του Ps3 ειναι αθλιο, μην βαζεις λόγια στο στόμα μου.


Μάλλον είναι καιρός να σχηματίσεις την δική σου αποψη και να μήν βασίζεσαι σε ότι γράφει ο οποιοσδήποτε (ακόμα και εγω). Υπάρχουν εκατομύρια αμερικανοί που πιστευουν οτι ο στρατός του πολέμάει για την παγκόσμια ειρήνη, αυτό δεν του κάνει να έχουν δίκιο. Μπορώ να σου βρώ άτομα (η να φτιάξω ατομα, μπήκες; ) που θα ορκίζονται στο δεξιο φρονιμήτη του παππού τους οτι το καλλύτερο fighting pad είναι του Atari 7200.

Γούστα είπε ο πίθηκος, και έφαγε το σαπούνι.

Βγάζω combos σε αυτό αλλα προτιμώ το Madcatz SF pad.

Δηλαδή το χειρηστήριο του wii που έχει τα περισσότερα περιφεριακά είναι το καλλίτερο όλων; Ενδιαφέρουσα θεωρία, μπορω να την εχω με πατάτες?

Ολόγος που υπάρχουν τόσοι αντάπτορες για το pad του ps2 είναι γιατι ειναι το πρώτο χειρηστήριο με analog μοχλόυς, που μπορεί να το πιάσει μή Ιάπωνας (Ν64 - GC) και μεγάλο μερίδιο αγοράς.

Δεν μπορείς να το συγκρίνεις με τα συνχρονα χειρηστήρια γιατι του 360 είναι ήδη usb, του ps3 γίνεται με ένα απλό καλώδιο mini usb και του wii ειναι Bluetooth.

Παίζω Beat em ups απο το The way to the exploding fist στον 6128, το SFII ηταν ο δευτερός λόγος που επέλεξα το Snes απο το md, το soul calibur και το Marvel vs Capcom που πήρα DC και to DOA που πήρα XBOX1 και 360.

Γενικά έχω ρίξει και έχω φαεί πολύ ξυλο σε αυτό το genre, τοσο που δέν θα περιμένω κανένα "σοβαρο" fighting φορουμ να μου πεί πιό είναι το καλλιτερο pad για τα χέρια μου. Η προσωπική μου επιλογή είναι του SNES, ίσως γιατι αυτό το έλιωσα περισσότερο και το Madcatz είναι το μόνο που του μοιάζει.

Ο σταυρός του 360 είναι πολύ μικρός, του PS ειναι 4 κουμπια και βάσανο για τις κυκλικές κινήσεις.

Η πλάκα είναι οτι το classic controller του wii είναι ελάχιστα υποδυέστερο του SNES και δεν έχει lag παρόλο που συνδέεται ασύρματα μεσω wimote (δοκιμασμένο σε VC και Capcom vs SNK 2 GC).

Δέν έχω δοκιμάσει να το συνδέσω με το PC πλακα πλακα, θα το δοκιμάσω αυριο.
Καταρχας χαλαρωσε ... σεβαστη η γνωμη σου αλλα ουτε στην ειπα για να μου την λες ετσι ... ο γραπτος λογος παρεξηγειτε καμια φορα γιαυτο θα ξαναπω 2 πραγματακια

1) Ξαναλεω ... το d-pad του 360 ειναι αθλιο! Σαν χειριστηριο σε ολα τα αλλα ειναι καλυτερο απο του ps3 ... αλλα τα fighting τα παιζεις με το d-pad οποτε?

Η γνωμη που ποσταρω ειναι η δικη μου ... απλα την στηριζω στο γεγονος οτι και αλλοι πιστευουν το ιδιο με μενα. Και τα παιδια απο Ελλαδα που πηγαν Γαλλια στο παγκοσμιο τουρνουα Tekken 6 πριν μερικες μερες (NSTARGAME UTXII) οι 5 απο τους 6 με το ps3 το pad παιζανε και κανουν παπαδες.

Για το wii δεν το εχω ψαξει και δεν ξερω να σου πω. Για να το λες κατι θα ξερεις

2) Combos μπορει να βγαζεις σε αυτο αλλα τετοια combos οπως αυτο εδω αποκλειεται. Οχι οτι δεν μπορεις με πολυ Practise να το κανεις με αλλο μοχλο ή αλλο pad... το pad του 360 δεν προκειται να σε αφησει να τα καταφερεις. Το madcatz σπερνει ... εχω και γω ενα ;)

Και γω dude ειμαι 31 και παιζω beat em up απο τα 13 και εχω κερδισει και τουρνουα σε Street Fighter και Tekken και εδω Ελλαδα και εξωτερικο πιο παλια. Το τελευταιο δεν στα πα για να το παιξω οτι ειμαι καποιος αλλα για να σου δειξω οτι δεν ειμαι κανενας τυχαιος και ουτε κανενα παιδακι και οτι οταν λεω κατι ειναι η γνωμη μου και οχι ή γνωμη καποιου forum. Και ξαναλεω σε αυτα τα forum συχναζει η αφροκρεμα οσο αφορα skills σε fighting games οποτε ουτε αυτοι ειναι τυχαιοι νομιζω. Το οτι η γνωμη μου τυχαινει να συμπιμπτει με τις γνωμες τετοιων ατομων πιστευω οτι δειχνει οτι εχω ενα δικιο σε αυτα που λεω

ΤΟ χειριστηριο του SNES ειναι πολυ καλο για fighting games οντως :)

Με αγαπη και χωρις κανενα μισος , κακια ή κομπλεξ

Λουκας :)
 
Δίνεις πολύ σημασία στα fora, αυτή είναι η μόνη μου ένσταση με τις απόψεις που παραθέτεις.

Και στο Δίον στην Αγ Παρασκευή υποτίθεται οτι μαζέυονται οι καλλύτεροι της αθήνας αλλα εκεί τους βλέπεις με τα μάτια σου, τι φατσα έχουν και τι μπορούν να κάνουν, σε ενα foroum, η ενα internet ladder τα πράγματα είναι λιγότερο βέβαια, λιγότερο σαφή.

Έχω παίξει με άτομα που δέν εχουν γραφτεί σε fora, ούτε έχουν παρει μερος σε τουρνουα, και ξέρουν να χειρείζονται να hitboxes σαν τετρις.

Με έχει δείρει παλικαράκι στο SSFII στο SNES με το χειρηστήριο για ένα χέρι που είχε βγεί και έπαθα πλάκα. Δέν θα τους βρείς όλους στα fora και στα τουρνουα, και σχεδόν σίγουρα δέν θα βρείς τους καλλίτερους. Οπότε μην βασίζεις τις γνώμες σου στα λεγόμενα τους αλλα στις δικές σου εμπειρίες. Το οτι οι 5 στους 6 χρησιμοποιούν το pad του Ps3 δέν κανει το pad καλό ξαφνικά, αν θές κάνει τους τύπους πιο μάγκες γιατι μπορείς να μάθεις να παίζεις καλα με οτι χειρότερο υπάρχει, και έχουμε ζωντανα παραδείγματα στα τουρνουα kick off που σκάνε με κουμπιά απο το πληκτρολόγιο σε custom case γιατι απλά με αυτό έμαθαν.

Επίσης το ΤΕΚΚΕΝ είναι φτιαγμένο για PS pad, και αυτό ήταν το πρόβλημα μας οταν ασχοληθήκαμε μαζί του, έχοντας προιστορία απο SF, δεν μπορούσαμε να κανουμε combo και οταν το μάθαμε, δεν μπορούσαμε να παίξουμε SF για λιγο καιρό, κατι πού δέν συνεβαινε με τα DOA, VF, SC και Capcom vs Anything.

Και συνοψίζω, ολοι οι παίκτε με τους οποίους εχω συναναστραφεί και παίξει μαζί τους απεχθάνονται το pad του PS σε ποσοστό 95% κατι που συμμερίζομαι απόλυτα.

Κατα κύριο λόγο είναι παικτες με εμπειρία σε Capcom παιχνίδια και μια προυπηρεσία με dpads και όχι sticks.

Γίωργος χάρηκα.
 
Δες τον αριθμο των ποστ μου και αν θες μπορω να σου δωσω να δεις και τον αριθμο των ποστ μου σε αλλα fora και κρινε απο αυτο σαν πρωτη φαση εαν ασχολουμαι πολυ με τα fora η οχι. (τα λενε και "fora", φαντασου δεν το ξερα!)

Δεν ειπα οτι το d-Pad του PS3 ειναι ιδανικο για SF και γενικως SF style games, ειπα οτι σαν d-pad ειναι ισως το κορυφαιο all-rounded pad. Γνωμη μου ...

Ιδανικο για SF ειναι το Madcatz και για αυτο βγηκε μαλιστα.

Εγω σου συγκρινα το d-pad του ps3 με το d-pad του χβοχ360 ... απλα και ωραια τα πραγματα.

Δεν μαζευονται στο ΔΙΟΝ στην Αγια Παρασκευη οι καλυτεροι (25+ χρονια μενω Αγια Παρασκευη και το ειχα χτισει καποτε το ΔΙΟΝ - προ-Μακη εποχη!) αλλα στους Αμπελοκηπους και μπαινουν σε συγκεκριμενο φορουμ για fighting games ( το greekdojo) και ναι ειναι ισως οι καλυτεροι στην Ελλαδα αυτοι που μπαινουν εκει και εχω παιξει μαζι τους και ξερω (εχω φαει πολυ ξυλο)

Για 360 και 720 movement κινησεις ισως δεν σε βολευει επειδη δεν ενωνονται τα directions αλλα σε movements του στυλ hadoken και shoryuken τι προβλημα εχεις? Αλλωστε και το SNES pad που τοσο σου αρεσει δεν ενωνονται τα up-down-left-right με τα ενδιαμεσα τους.

Ολη η αντιπαραθεση ξεκινησε απο αυτο εδω

"δεν εχω μετρήσει το lag στο 360 αλλα στο DOA4 ειναι αρκετο για να καταστρέφει το παιχνίδι με το ασύρματο. Στο Ps3 τώρα δεν ξερω και δέν θα μάθω ποτε, δέν είναι χειρηστήριο αυτό για fighting"

Που κατ εμε ειναι πολυ απολυτη γνωμη και να σε ρωτησω κατι : Εαν το d-pad του PS3 δεν κανει για fighting games τοτε του xbox360 το d-pad για τι κανει? Το οποιο ειναι κλασεις χειροτερο απο του PS3. Γιατι μπορει να εχει να "χτυπησεις" κατευθειαν τις διαγωνιες κινησεις αλλα εδω καλα-καλα δεν παταει αυτο που του λες να κανει.

Και αυτο για το pad του χβοχ360 οτι ειναι GTP το λενε και τα παιδια στους αμπελοκηπους (face to face ασε το forum) , το λενε γνωστοι μου που παιζουν και αυτοι, ατομα στο xbox live που εχω συναντησει, το λενε ΚΑΙ στα forums ... αλλα εγω παντα ανοιγα την συζητηση και τους ρωταγα "Σε βολευει αυτη η μ@λ@κια d-pad?"

Στο Tekken 6 εαν πετυχω κανενα παιχτη που βγαζει κανενα τρελο combo πολλες φορες του στελνω msg και τον ρωταω (στα αγγλικα) "Προφανως και δεν παιζεις με το χειριστηριο του χβοχ σωστα" και ΠΑΝΤΑ μου απαντανε ολοι οτι παιζουν ειτε με joystick ειτε με 3rd part χειριστηριο

Τα ατομα που λες οτι απευχθανονται το pad του PS τι pad προτιμανε?
 
Πάντως όσοι λένε οτι κερδίζει πάντα το ΧΒΟΧ, χάσανε. Ορίστε, κέρδισε το PS3, έχει μεγαλύτερο lag :p
 
Πίσω
Μπλουζα