Laptops με HOME λειτουργικο!!

Βρε, δε διαφωνώ! Είναι γνωστοί οι λόγοι - ο Wally το έθεσε πολύ εύστοχα και λακωνικά στο 1ο post: (τσιγγουνιά!)

bspus είπε:
[...]Ο λογος που τα home δεν εχουν remote desktop ειναι ο ιδιος που δεν εχουν και δυνατοτητα να μπουν σε domain. Δεν θελουνε τις εταιριες να μπορουν να λειτουργησουν με Home. Δεν εχει σχεση με τα XP vs 7, αλλα με τις home vs pro εκδοσεις γενικως.[...]
Τις οποίες (διόρθωσέ με, άμα κάνω λάθος! :) ), δε με ρωτάνε, ποια θέλω με το laptop - μου ανακοινώνουνε.

Έριξα μια πολύ γρήγορη ματιά, στην στάνταρ κατηγορία των 15''. Πλην μιας εξαίρεσης (δες και την τιμή όμως σε παρακαλώ! :D ), όλα τα υπόλοιπα έρχονται με "windows 7 hp". Και μεταξύ μας, ακόμα και με την εξαίρεση διαφωνώ.

Δηλαδή γιατί είμαι υποχρεωμένη να πάρω κάτι προεγκατεστημένο, χωρίς να έχω δυνατότητα επιλογής κι άλλων εκδόσεων (π.χ. το ίδιο laptop χωρίς λειτουργικό ή με μια διανομή linux ή με άλλες εκδόσεις των Windows 7)?

Εφόσον, δε θέλουν να το βάλουν στα Home, δικαίωμά τους! Αλλά σε καμία περίπτωση δε θεωρώ σωστό το να μην έχω τη δυνατότητα σαν επαγγελματίας να επιλέξω άλλες εκδόσεις, που να με καλύπτουν! ;)
 
bspus, οταν εψαχνα για φορητο υπολογιστη, η DELL τοτε εδινε την επιλογη αγορας διχως λειτουργικο συστημα, οπου η τιμη ηταν περιπου 100? λιγοτερα. Επισης, καποιες εκδοσεις ειχαν/εχουν και τα office 2010 οποτε το μεγαλο πακετο μπορει και ξεπερνα πολυ ευκολα τα 300?. Συμφωνα με ευρωπαικη οδηγια, και μηνυση που εγινε στη Γαλλια γιαυτο το λογο, ενω καποιος καταναλωτης αγορασε φορητο υπολογιστη, δεν αποδεχτηκε τους ορους χρησης των windows και η εταιρια δεν του επεστρεφε το ποσο πισω, ετσι το πηγε δικαστικα και δικαιωθηκε.
 
D@redevil είπε:
Βρε, δε διαφωνώ! Είναι γνωστοί οι λόγοι - ο Wally το έθεσε πολύ εύστοχα και λακωνικά στο 1ο post: (τσιγγουνιά!)


Τις οποίες (διόρθωσέ με, άμα κάνω λάθος! :) ), δε με ρωτάνε, ποια θέλω με το laptop - μου ανακοινώνουνε.

Έριξα μια πολύ γρήγορη ματιά, στην στάνταρ κατηγορία των 15''. Πλην μιας εξαίρεσης (δες και την τιμή όμως σε παρακαλώ! :D ), όλα τα υπόλοιπα έρχονται με "windows 7 hp". Και μεταξύ μας, ακόμα και με την εξαίρεση διαφωνώ.

Δηλαδή γιατί είμαι υποχρεωμένη να πάρω κάτι προεγκατεστημένο, χωρίς να έχω δυνατότητα επιλογής κι άλλων εκδόσεων (π.χ. το ίδιο laptop χωρίς λειτουργικό ή με μια διανομή linux ή με άλλες εκδόσεις των Windows 7)?

Εφόσον, δε θέλουν να το βάλουν στα Home, δικαίωμά τους! Αλλά σε καμία περίπτωση δε θεωρώ σωστό το να μην έχω τη δυνατότητα σαν επαγγελματίας να επιλέξω άλλες εκδόσεις, που να με καλύπτουν! ;)
Υπάρχει μία σχετική ερώτηση και προς το Ευρωπαικό Κοινοβούλιο... αλλά η απάντηση δεν θα έλεγα πως είναι και οτι καλύτερο...

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+WQ+E-2010-0448+0+DOC+XML+V0//EL
 
Stanfromgreece υπηρξε περιστατικο μεσα στο 2012 που δικαστηριο δικαιωσε απλο καταναλωτη για αυτο το περιστατικο. Υπαρχει ολοκληρο το περιστατικο με στοιχεια σε αλλο φορουμ αλλα δεν γνωριζω αν μπορω να το παραθεσω εδω.

Το
 
Getta Robo είπε:
Stanfromgreece υπηρξε περιστατικο μεσα στο 2012 που δικαστηριο δικαιωσε απλο καταναλωτη για αυτο το περιστατικο. Υπαρχει ολοκληρο το περιστατικο με στοιχεια σε αλλο φορουμ αλλα δεν γνωριζω αν μπορω να το παραθεσω εδω.Το
Εδώ στην Ελλάδα; Τί περιπτωση ήταν; Ήθελε τον υπολογιστή με άλλο λειτουργικό, ή χωρίς λειτουργικό;
 
Το περιστατικο συνεβει στη Γαλλια, αγορασε τον υπολογιστη, δεν αποδεχτηκε τους ορους χρησης των windows και κερδισε δικαστικα την διαμαχη. Στο στελνω με πμ.
 
Ενδιαφέρον... ευχαριστώ πολύ φίλε!

Εδώ στην Ελλάδα...χλωμό το βλέπω...
 
D@redevil είπε:
Εφόσον, δε θέλουν να το βάλουν στα Home, δικαίωμά τους! Αλλά σε καμία περίπτωση δε θεωρώ σωστό το να μην έχω τη δυνατότητα σαν επαγγελματίας να επιλέξω άλλες εκδόσεις, που να με καλύπτουν! ;)
Σε καταλαβαινω απολυτα, αλλα και αυτοι εχουν καθε δικαιωμα να πουλανε το προιον τους οπως θελουν. Γιατι δηλαδη να ειναι υποχρεωμενοι να συντηρουν 10 διαφορετικες εκδοσεις του laptop?

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μην αγοραζεις αμα κατι δεν σε καλυπτει. Αυτοι θα χασουν.

Πολυ καλα εκανε ο Getta Robo και ανεφερε τα περιστατικα πιο πανω. Τελικα αμα ψαχνεις βρισκεις αυτο που θελεις, η τουλαχιστον διαλεγεις πως θα συμβιβαστεις. Εγω παντα προτεινω σε γνωστους να αγοραζουν laptop χωρις λειτουργικο, και ως παραδειγμα δινω αυτα του πλαισιου παροτι για καποιο λογο εχουν κακη φημη. Αυτο που αγορασε ο πατερας μου το 2008 βγηκε σκυλι.
 
Wally είπε:
Τελος του ποστ διαμαρτυριας. Παω να κλειδαμπαρωσω τον νεο φορητακι μου...
Ρε Πάνο καλορίζικο!!!! Ξέρεις τι διάβασα τη πρώτη φορά; "Πάω να κλειδαμπαρώσω το νέο φορτηγάκι μου.... "

Εσύ φταις ρε με τα threads για τα ρετρό φορτηγάκια! :p Ουδεμία σχέση με το γεγονός ότι είμαι για εγκλεισμό!!!!!!
 
XAXAXA! Θα μου κατσει καποια στιγμη και μια VW κλουβα...ελπιζω
 
Wally είπε:
XAXAXA! Θα μου κατσει καποια στιγμη και μια VW κλουβα...ελπιζω
Κι εμένα με κλούβα με κόβω να με βουτάνε για το ΔΑΦΝΙ...... :flower:
 
bspus είπε:
Σε καταλαβαινω απολυτα, αλλα και αυτοι εχουν καθε δικαιωμα να πουλανε το προιον τους οπως θελουν. Γιατι δηλαδη να ειναι υποχρεωμενοι να συντηρουν 10 διαφορετικες εκδοσεις του laptop?
Έχεις δίκιο, αλλά γιατί να μην το κάνουν?! Δηλαδή, είναι προτιμότερο να γκρινιάζουν οι χρήστες για τα Home & τα Starter Editions και με την πρώτη ευκαιρία να πηγαίνουν σε πειρατικές λύσεις?

Ή μήπως υπάρχει η "ψευδαίσθηση" ότι κάποιος που έδωσε ένα Χ ποσό για laptop, θα πληρώσει επιπρόσθετα ένα Υ ποσό για την αναβάθμιση του Home edition σε Professional / Ultimate?

Απλά, δε μπορώ να καταλάβω πώς αποφασίζουν τι υπερτερεί:

Κόστος συντήρησης 10 διαφορετικών εκδόσεων vs πειρατείας

Λίγο να διευκρινίσω ότι δεν αναφέρομαι στον εκάστοτε κατασκευαστή φορητού τόσο, όσο στην πολιτική διάθεσης της Microsoft προς τους κατασκευαστές....

bspus είπε:
Πολυ καλα εκανε ο Getta Robo και ανεφερε τα περιστατικα πιο πανω. Τελικα αμα ψαχνεις βρισκεις αυτο που θελεις, η τουλαχιστον διαλεγεις πως θα συμβιβαστεις. Εγω παντα προτεινω σε γνωστους να αγοραζουν laptop χωρις λειτουργικο, και ως παραδειγμα δινω αυτα του πλαισιου παροτι για καποιο λογο εχουν κακη φημη. Αυτο που αγορασε ο πατερας μου το 2008 βγηκε σκυλι.
Γενικά, είναι πολύ ελπιδοφόρο ότι πλέον έχουμε αρχίσει να συνειδητοποιούμε τα σφάλματα του παρελθόντος και ότι προσπαθούμε να ενημερωθούμε καλύτερα και να τ' αλλάξουμε! :)

Έτσι, όταν με το καλό αγοράσω το επόμενο φορητό μου, θα είναι χωρίς O/S, μιας και πλέον Windows έχω μόνο στη δουλειά. Σπίτι ζει και βασιλεύει το OSX & το Arch (α! κι ένα windows 7 partition για games, που πλέον το ανοίγω όλο και λιγότερο.... [άσχετο: καλό θα ήταν να το ανοίξω να κατεβάσει τα 1546,32 updates! :D ])

Όσο για τα laptop της συγκεκριμένης εταιρίας, ο λόγος που έχουν κακή φήμη είναι για τις κάρτες γραφικών, οι οποίες έχουν βγάλει πολλά προβλήματα....

Σε γενικές γραμμές όμως, με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη το σκεπτικό σου.

Έτσι όλοι είμαστε ευχαριστημένοι! ;)
 
D@redevil είπε:
Έχεις δίκιο, αλλά γιατί να μην το κάνουν?! Δηλαδή, είναι προτιμότερο να γκρινιάζουν οι χρήστες για τα Home & τα Starter Editions και με την πρώτη ευκαιρία να πηγαίνουν σε πειρατικές λύσεις? Ή μήπως υπάρχει η "ψευδαίσθηση" ότι κάποιος που έδωσε ένα Χ ποσό για laptop, θα πληρώσει επιπρόσθετα ένα Υ ποσό για την αναβάθμιση του Home edition σε Professional / Ultimate?

Απλά, δε μπορώ να καταλάβω πώς αποφασίζουν τι υπερτερεί:
Καλα τα starter ειναι τελειωμενη υποθεση. Δεν ηξερα οτι κυκλοφορησε και στην Ελλαδα κατι τετοιο. Νομιζω το σκεπτικο (της MS) ηταν να δωσουν πρακτικα τζαμπα το λειτουργικο σε τριτοκοσμικες χωρες ωστε να ανεβαζουν το μεριδιο της αγορας. Πρεπει να διατηρησουν και τα προσχηματα. Δεν μπορουν να βγουν ανοιχτα και να πουν "εσεις ειστε φτωχοι, πειρατεψτε το λειτουργικο δε μας νοιαζει, φτανει να μην πατε σε linux".

Απο την πλευρα του κατασκευαστη, μαλλον αδιαφορο ειναι. σε οποιαδηποτε περιπτωση εχει κανει μια πωληση, και κανοντας το χατηρι της MS εχει και "προνομιακη" μεταχειριση.

Για τα παραπονα τωρα, εμεις που ασχολουμαστε και μας επηρεαζει αμεσα αυτη η πολιτικη, τα "νοιωθουμε". Το γεγονος ομως παραμενει οτι σχεδον κανενας χρηστης δεν ξερει οτι υπαρχουν διαφορετικες εκδοσεις windows, ουτε τους νοιαζει. Με εξαιρεση το ανεκδοτο των starter που εληξε.

Ειλικρινα νομιζω οτι μας θεωρουν τοσο αμελητεο ποσοστο που δεν αξιζει απο την πλευρα τους να ασχολουνται μαζι μας. Γι αυτο ας τιμησουμε τους κατασκευαστες που μας δινουν την επιλογη.
 
@Bspus: Εδώ και μερικά χρόνια (δυστυχώς, όχι πολλά - θα έπρεπε να είχα ξυπνήσει νωρίτερα...), το κάνω & όπως κι εσύ, έτσι κι εγώ, έχω βρει την υγειά μου...

@herco: Είμαι αρκετά μεγάλο κορίτσι για να ξέρω ότι δε θα με σώσουν τα updates. Αλλά, όταν θα κάτσω να παίξω ένα παιχνίδι, στον ελάχιστο χρόνο που μπορώ να διαθέσω στο gaming, δε μπορώ να το δαπανήσω για να ασχολούμαι με τα updates του συστήματος. Γιατί δεν τα απενεργοποιώ? Για να είμαι εντάξει με τον εαυτό μου ότι πάω by the book, ώστε αν προκύψει κάποιο πρόβλημα, να μην πρέπει να ξεκινήσω το troubleshooting με το "make sure you have the latest updates installed in your system....".
 
Παρεξηγηση - συνδιασα το Arch που ανεφερες, με τα 1546,32 updates - και εκανα πλακα οτι δεν πα να ενημερωσεις το Arch οσο θες, δεν θα σε σωσει απο το δρομο της Φρουτεμπορικης που ακολουθεις ;)

Παντως σχετικα με τα laptops χωρις λειτουργικο που αναφερατε - με βρισκει συμφωνο μια τετοια κινηση. Βλεπω ωραιοτατα laptops (notebooks, οχι netbooks) της χαμηλης κατηγοριας τιμης με 340 και 370 ευρω - και το βρισκω πολυ θετικο.
 
Τίποτα δεν σε σώζει απο την apple. Οι άνθρωποι είναι: "Hostile in the freedom dimension" ούτε καν negative.
 
Πίσω
Μπλουζα