LCD HD monitor and PS2

vagosgta3

RetroNuts!
Joined
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.887
Αντιδράσεις
25
Μια περιπτωση που μου ετυχε στο Ps2 οταν το συνδεσα στo HD μονιτορ, σε πολλους που θα εχουν καλωδιο scart υπαρχει η περιπτωση να δειχνει τα παιχνιδια με αλλοιωμενα γραφικα,ενω σε απλη τηλεοραση δειχνει μια χαρα. Ετυχε το ιδιο και σε δυο φιλους μου.

384PS2RGBSCART_384x288.jpg


το scart στο PS2

Πως ελυσα το προβλημα για το PS2 και το monitor, αγορασα το Component καλωδιο για το ps2 και το προβλημα λυθηκε. :D

PS2%20COMPONENT%20VIDEO%20CABLE.jpg


Component PS2

Εκτος οτι καθαριζει η εικονα ολα τα παιχνιδια τα παιζει σε 480i και υποστηριζει το progressive scan που εχουν πολλα παιχνιδια στο PS2.Ειδικα στο Mercenaries 2 βελτιωνεται πολυ η εικονα σε σχεση με την απλη τηλεοραση.
 
Το scart ετσι κι αλλιως δεν μπορει να δωσει HD
 
Ρε συ Vagosta τι να πω.

Είχα ακριβώς ο ίδιο πρόβλημα με το Dreamcast και κάπου θυμήθηκα ότι έχω καλώδιο non official, φυσικά, που συνδέεται στο component.

Λύθηκε το πρόβλημα!

Έπαιξα Psyvariar II στην 37 HD!!!!!

ΟΥΑΑΑΑΑΑΧΧΧ!!!!!!!!!!!!!!!

Βλέπω να με χωρίζει η γυναίκα μου........ Μετακομίζω στο σαλόνι.

Χώρια τη πλάκα η εικόνα παραμενει καθαρότερη σε μια CRT αλλά και έτσι είναι ικανοποιητικότατη και άκρως αποδεκτή.

Σε ευχαριστώ πολύ για την ιδέα!!!!!!
 
Να εισαι καλα Pooky,Το Dreamcast εμενα μου εκανε αλλο προβλημα οταν το συνδεσα με το μονιτορ με το scart δεν εδειχνε τιποτα (μαυρη εικονα) και τρομαξα,και το ξανασυνδεσα στην απλη ΤV συνεχισε να δειχνει μαυρη οθονη,μετα απο δυο τρια restarts συνηλθε και δεν το ξαναπηραξα.
 
Πίσω
Μπλουζα