Lego Technic: Απωθημένο που επιτέλους το απέκτησα

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.318
Αντιδράσεις
5.883
Τα Lego τα γουσταρω παρα πολυ αλλα ειχα πολυ λιγα πιτσιρικας και γιατι δεν μπορουσα να βρω εδω πολλα αλλα και γιατι ηταν πιο ακριβα απο τα playmobil που τα εβρισκα μεχρι και στα περιπτερα.Το καλητερο που ειχα ηταν ενα μικρο πειρατικο νησι με φοινικοδεντρα ενα σπιτακι με εναν μικρο γερανο και διαφορα αλλα πραγματα.Πραγματικα δεν χορταινα να το βλεπω μαρεζε παρα πολυ και επαιζα με της ωρες ασχετα που ειχα τοσα λιγα.Εκτος απο αυτο ειχα και καποια αλλα λιγα σκορπια αλλα δεν ηταν τιποτα σπουδαιο.Εκεινα ομως που με αφηναν με ανοιχτο το στομα ηταν τα Lego technic και δεν χορταινα να τα βλεπω σε διαφημησεις τελη του 80 μεσα του 90 και σε ελληνικα καναλια αλλα πιο πολυ στο RTL που το πιαναμε πολυ καθαρα καποτε εδω.Μιλαμε τα χαλβαδιαζα και με ετρεχαν τα σαλια αλλα δυστηχως μονο απο της διαφημησεις τα απολαμβανα :( .Σιγα σιγα με τα χρονια με περασε καπως η τρελα γιαυτα μεχρι χθες που ολες οι μνημες ξαναγυρισαν.

Λογο της κρισης οπως ειναι γνωστο κλεινουν δεκαδες μαγαζια καθημερινα και ετσι ηρθε η στιγμη δυστηχως να κλεισει ακομη ενα.Αυτο λοιπον ηταν ενα μαγαζι με παιχνιδια οχι πολυ μεγαλο στην περιοχη μου αλλα που παντα εφερνε πολυ καλα πραγματα.Δυστηχως δεν την παλεψε και εκλεισε.Εγω ομως δεν ηξερα οτι ειχε πραγματα ο τυπος στην αποθηκη και με ειπε ενα φιλαρακι οτι εμειναν λιγα πραγματα ακομα και αν θελω να παω να δω.Τελικα πηγα και εκτος απο διαφορα ασχετα ψιλοπραγματα βλεπω ενα μεγαλο κουτι Lego technic με ενα 4X4 monster track.Εχω μεινει κλαρινο εντωμεταξυ και τον ρωτα ποσο το πουλουσε αυτο και με λεει 250 ευρω και μολις το ακουω εχω μεινει παγωτο :sealed: :sealed: :sealed: :sealed:

Χωρις καν να το πολυσκεφτω του λεω αφου εκλεισες τελικα και εμειναν ελαχιστα εδω μεσα να σε δωσω 50 ευρω να το παρω; Προς μεγαλη μου εκπληξη με λεει ενταξει και δεν εχασα ουτε δευτερολεπτο του δεινω τα 50 ευρω πριν το μετανιωσει :D το περνω και την κανω απο την αποθηκη τρεχοντας :cool:

Μιλαμε δεν φανταζεσται την χαρα μου και την τρελα μου οταν το εφτιαχνα.Πραγματικα ειναι απιστευτη κατασκευη με τεραστια προσοχη στην λεπτομερεια και εχει και ασυρματο χειρηστηριο που το ελεγχεις.Απο κοντα ποτε δεν ειχα δει κατι τετοιο και να ασχοληθω μαζι του.Οι αναρτησεις τα ψαλιδια και γενικα τα παντα ειναι εκπληκτικα σχεδιασμενα και αν και δεν αναπτησει μεγαλη ταχυτητα μπορει να ανεβει σε ολες της επιφανειες με χαρακτηριστικη ευκολια.Επισης εχει δυο μορφες και αντι για monster track μπορει να γιννει και νταλικα.

Πραγματικο εργο τεχνης και εστω και αργα ειμαι πολυ χαρουμενος που καταφερα να αποκτησω κατι τετοιο :cool:

Προβολή συνημμένου 79319

Προβολή συνημμένου 79320

Προβολή συνημμένου 79321

Προβολή συνημμένου 79322
 
Ντάξει, ζήλεψα πολύ άσχημα τώρα, λέμε! :diablotin:

Καλορίζικο & καλόπαιχτο! :)
 
Eλα ρε καλοπαιχτο!!!Οντως αυτη η σειρα ηταν η πιο πορωτικη, μαλιστα φιλος μου εγινε φαναρτζης υστερα απο ωρες ενασχολησης με αυτα τα κομματια.Κι εγω αυτες τις μερες περιμενω καποια πραματακια να μου ερθουν συμπεριλαμβανωμενων και καποιων απωθημενων :D :D.Και παλι καλοπαιχτο ρε man!!!
 
Καλοριζικο!! Φαινεται πολυ ωραιο.
 
Τhangs guys and girl:thumbup:

@Deathshadow Aλανι ευχομαι να ρθουνε γρηγορα και τα δεικα σου να γουσταρεις.Πραγματικα η σειρα Technic ειναι απο της πιο πορωτικες η καλητερα η πιο πορωτικη οπως ειπες.
 
Φοβερο αποκτημα Βασιλη!!!
 
Με γειά!!! Πως ζηλεύωωωωω!!!
 
Μεγεια!

Αμα γουσταρεις εσυ...τα λογια ειναι περιττα...
 
Βασίλη θα σε σκοτώσω και θα σου το πάρω. Αυτό ήταν το εργαλείο που είχα. Το ένα και μοναδικό μου λόγω τιμής βεβαίως βεβαίως. Πραγματικά δεν θα βαρεθείς να το λύνεις και να το δένεις. Εννοείται ότι είναι 2.5 οχήματα και όχι μόνο 2. Σε αφήνω να το ανακαλύψεις.
 
foutix είπε:
Βασίλη θα σε σκοτώσω και θα σου το πάρω. Αυτό ήταν το εργαλείο που είχα. Το ένα και μοναδικό μου λόγω τιμής βεβαίως βεβαίως. Πραγματικά δεν θα βαρεθείς να το λύνεις και να το δένεις. Εννοείται ότι είναι 2.5 οχήματα και όχι μόνο 2. Σε αφήνω να το ανακαλύψεις.
Φιλαρακι μου ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι δεν βαριεμαι να το λυνω και να το δενω και ειναι και μενα το πρωτο μου Technic και ηρθε σαν ουρανοκατεβατο δωρο με τα 50 ευρω μονο που εδωσα για να το παρω.Ωσο για τα 2,5 οχηματα που ειπες με εβαλες στην πριζα τωρα και μη μαφηνεις να το ανακαλυψω αλλα πεστο μου για να το φτιαξω :D
 
Metal επέτρεψε μου να μη στο αποκαλύψω ακόμα.Και εμένα τότε ένας γνωστός μου το είχε δείξει. Πατέντα ελληνικής φύσεως είναι. Ο λόγος που το κάνω δεν είναι γιατί κρατάω κάποιο κρατικό μυστικό ή να στο παίξω μάγκας, αλλά πίστεψε με, το συναίσθημα της δημιουργίας και της ανακάλυψης είναι πολύ δυνατό. Αν μέχρι την ερχόμενη Κυριακή δεν έχεις καταφέρει κάτι να περιμένεις αναλυτικές οδηγίες σε πμ
 
foutix είπε:
Metal επέτρεψε μου να μη στο αποκαλύψω ακόμα.Και εμένα τότε ένας γνωστός μου το είχε δείξει. Πατέντα ελληνικής φύσεως είναι. Ο λόγος που το κάνω δεν είναι γιατί κρατάω κάποιο κρατικό μυστικό ή να στο παίξω μάγκας, αλλά πίστεψε με, το συναίσθημα της δημιουργίας και της ανακάλυψης είναι πολύ δυνατό. Αν μέχρι την ερχόμενη Κυριακή δεν έχεις καταφέρει κάτι να περιμένεις αναλυτικές οδηγίες σε πμ
Με σκοτωνεις αλανι αλλα θα το αντεξω :D
 
Καλοριζικο Μπιλαρα και καλοπαιχτο!!! :thumbup:
 
Χαίρετε!

Πολύ ωραίο το σετάκι (κι έχω σκάσει από τη ζήλεια μου που το πήρες με ένα 50άρικο). Ελλάδα το βρίσκεις με 185?. Για να μη σου πω και τη χοντρική, νομίζω κάπου στα 125...

Λοιπόν, φέτος από 1η Αυγουστου κυκλοφόρησε το 41999 που ήταν ίδιο ακριβώς με το παραπάνω, δηλαδή ίδιο μηχανισμό κίνησης, ΑΛΛΑ με διαφορετικό σχέδιο αυτοκινήτου και με κάποια πολύ συλλεκτικά ασημί κομμάτια. Το σετ κυκλοφόρησε εκτός καταλόγου σε περιορισμένο αριθμό 20.000 κομματιών με ένα τουβλάκι μέσα (η πινακίδα με τον αριθμό κυκλοφορίας) που είχε πάνω το μοναδικό αριθμό παραγωγης του σετ.

Το πληροφορήθηκα αρχές Αυγούστου και φαγώθηκα να το βρω. Δυστυχώς ήταν διαθέσιμο αποκλειστικά μέσω του online lego store (όπου φοβάμαι πως δε στέλνουν Ελλάδα + του ότι εξαντλήθηκε με το καλημέρα) και μόνο απο τα official lego shops, που δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχουν. Μου ήταν αδύνατο να το βρω, έστω και από παραγγελία, παρά του ότι κινητοποιήθηκα μόλις 1 εβδομάδα από τη κυκλοφορία. Υπόψην, παρά τπου ότι ήταν συλλεκτικό και με περισσότερα κομμάτια από το σχεδόν ίδιο που δείχνεις εδώ, η τιμή κυκλοφορίας ήταν ίδια, δηλαδή κάπου 140£ το πολύ στην Αγγλία ας πούμε. Πάρα πολλοί το αγόρασαν και το βρίσκεις ήδη με διπλάσια τιμή στο ebay και να ήθελα να το φέρω από ebay δε με συμφέρει η τιμή.

Έμπαινα σε κάτι ξένα φόρουμ και διάβαζα που λέγανε πως το βρήκαν στο τάδε legoshop και θα πάνε πρωί πρωί να το πάρουν κι έσκαγα από τη ζήλεια μου. Δεν έχει ξανακυκολοφορήσει τόσο σπέσιαλ κομμάτι από τη σειρά Technic, είναι πανέμορφο. Δυστυχώς τα σετ τα μοιράστηκαν οι τυχεροί υπήκοοι συγκεκριμένων χώρών...

Έχω μεγάλο παράπονο, ανέκαθεν στην Ελλάδα ένιωθα ως άνθρωπος κατώτερης κλάσης. Όχι μόνο στα lego, αλλά γενικά ισχύει αυτό που θα πω. Ποτέ δε βρίσκεις όλα αυτά που κυκλοφορούν στο εξωτερικό (με κάποιο τρόπο κάποιος μας έχει γραμμένους). Τα LEGO στην Ελλάδα όχι μόνο δε τα βρίσκεις πια, αλλά από πάντα όσο θυμάμαι εδώ και 20 χρόνια οι τιμές τους ήταν 3 πουλάκια κάθονταν εν σχέση με έξω. Και για να μη λέμε για ΦΠΑ και ..., στην Αγγλία νομίζω έχουν ΦΠΑ 19%, όχι τάχα μου πως εδώ φταίει το ΦΠΑ. Λες κι είμαστε οι πλούσιοι της Ευρώπης και μας τα δίνουν ακριβότερα. Γενικεύοντάς το, παράδειγμα φωτογραφικής μηχανής που στην Αγγλία τη βρίσκω κάτω από 220?, εδώ τη φέρανε 270? και μάλιστα διαφημίζανε πως είναι και με «έκπτωση» από τα 300+.

Ξαναγυρνώντας στο θέμα, ήμουν παλιός maniac με τα Technic αλλά όταν ήμουν μικρός δεν είχα πολλά σετ γιατί οι γονείς μου δεν είχαν χρήματα. Τα έχω όλα ακόμα κρατήσει σε άριστη κατάσταση και τα τελευταία χρόνια έπαιρνα μερικά (όχι μόνο Technic) έτσι για πλάκα, αν κι έχω ουσιαστικά 16 χρόνια να ασχοληθώ πια κι είανι σε ντουλάπια, ακόμα και σε κλειστά κουτιά έχω. Κάποια στιγμή σκέφτηκα πως αν κάνω παιδιά θα τους δώσω προίκα να παίζουμε μαζί, αλλά έτσι όπως είναι τα πράγματα σήμερα, ούτε γυναίκα ούτε παιδιά ψάχνω και τα μαλλιά μου ασπρίζουν ήδη. Τέλος πάντων.

Είναι ακριβό χόμπι για μισθούς Ελλάδας και μας τα πουλάνε κι ακριβότερα κι αυτό μου τη δίνει άπειρα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ δικιο εχεις σε αυτα που λες,αλλα αντε να το βρεις....
 
Πίσω
Μπλουζα