Lego Universal Building Set 744

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.356
Αντιδράσεις
9.516
Ενα απο τα σετ που ποθούσα να πιασω στα χερια μου πρακτικά απο τοτε που θυμάμαι τον εαυτο μου, ειναι το Universal Building Set 744. Κυκλοφόρησε απο το 1980 εως το 1984 και τρέχανε τα σαλια μου καθε φορα που το εβλεπα οταν ξεφύλλιζα τους καταλογους. Φυσικα αυτα τα πράγματα ηταν άπιαστα όνειρα, γιατι ηταν τεράστιο, κόστιζε ενα σωρο λεφτά και δεν ηταν κατι που θα συναντούσε κανεις στο τυπικο παιχνιδαδικο της επαρχίας.



Το 744 αποτελείται απο 542 κομμάτια και συμπεριλαμβάνει μοτερ. Προορίζεται για ηλικιες απο 7 χρονων και ανω και οπως τα υπολοιπα Universal Building Sets ειχε οδηγιες για πολλαπλες κατασκευες και οχι μονο για μια ή δυο, οπως τα τα περισσότερα αλλα σετ.

Αποφασισα λοιπον οτι ηρθε η ωρα να εκπληρωσω και αυτη την παιδικη επιθυμια μου. Πρωτη κινηση ηταν να επισκεφτώ το Bricklink και το ebay, οπου διαπιστωσα οτι ολοκληρωμένα σετ με λειτουργικά μοτερ ξεκινάνε απο 100-110€ και φτανουν εως μερικες εκατοντάδες ευρω αν συνοδεύονται απο το αρχικο κουτι, οδηγιες κλπ.

Ειπα λοιπον να ακολουθησω την κλασσική τακτικη μου και να βρω ποσα κομμάτια εχω ηδη στην συλλογη μου και μετα να προμηθευτω τα υπολοιπα. Μου πηρε σχεδον 7 ωρες για να μαζεψω κατι παραπανω απο 420 κομμάτια απο τα 542. Αναμεσα σε αυτα που μου λοιπουν ειναι 50 ιδια κομματια ερπύστριας. Μεγαλύτερη έλλειψη ομως ηταν το μοτερ που νομιζα οτι ειχα ηδη μαζι με τα καλώδια και το κουτι των μπαταριών. Δυστυχως ομως προέκυψε οτι ειχα μεταγενέστερο μοντέλο που ειναι αρκετα διαφορετικό.



Επεστρεψα στο bricklink οπου εβαλα τα κομμάτια που μου λειπουν για να μου δωσει το απολυτα οικονομικότερο συνδυασμό αγορών για να τα αποκτησω. Και τοτε ηταν που διαπιστωσα οτι καποιος μολις ειχε βαλει προς πωληση ενα πληρες σετ μαζι με λειτουργικό μοτερ για 50€ με 50% έκπτωση! Μαζι με τα εξοδα αποστολής ηταν πανω κατω τα ιδια λεφτα με το να αγορασω τα κομματια που μου λειπουν, οποτε προτίμησα να παρω το πληρες σετ.

Hh4Wk.jpg

Στην φωτογραφία, στα δεξια 7 ωρες δουλειά για να βρω τα κομμάτια απο την συλλογή μου. Στα αριστερά, ουτε 5 λεπτά να τα παραγγείλω απο το bricklink!



Θα πειτε τωρα, πως γινεται να ειναι τοσο φτηνότερα απο ολους τους αλλους; Κάποιο λάκκο θα εχει η φάβα. Και δυστυχώς ετσι ειναι, γιατι πρόκειται για τα χειρότερης κατάστασης lego που εχω δει ποτε. Φθαρμένα, σπασμένα, κιτρινισμένα, σκεβρωμένα και το χειρότερο απ' ολα καταβρωμικα, σαν να τα ειχαν μαζεψει απο βόθρο. Έλλειπαν και 2 κομμάτια αλλα αυτο ηταν το ελαχιστο, γιατι ηταν δυο που ηδη ειχα. Αντικατέστησα τα χειρότερα κομμάτια με αυτα που ειχα βρει εγω και εβαλα να τα πλύνω.

Μετα την μπουγάδα τα άπλωσα και ξέθαψα εναν αρχαίο ανεμιστήρα να τα στεγνώσω.



Και να γιατι δεν πρεπει να κανει κανεις μπουγάδα τα lego του μετα την δουλειά, οταν ειναι λιώμα απο την κούραση και το μυαλό εχει γινει κιμάς: μου έπεσαν 3 μικρα κομματάκια στο νεροχύτη και τα έφαγε το σιφόνι! Εκ των οποίων ενα που δεν το ειχα ηδη.

jiFfM.jpg

Οσο στεγνώνουν τα υπόλοιπα ειπα να ριξω μια ματια στο μοτερ. Πρωτο βημα ηταν να βαλω το συρμα στα βυσματακια. Η πολικότητα δεν εχει σημασια.



Μετα ανοιξα το κουτι των μπαταριων. Ξεβιδώνουμε μια βίδα στο κατω μερος του κουτιού. Μετα την κατάσταση των lego φοβόμουν τα χειρότερα, αλλα εσωτερικά ηταν σε καλη κατάσταση. Δέχεται τρεις μπαταρίες C, αλλα ποιος εχει τέτοιες μπαταρίες την σήμερον ημερα; Ευτυχως δεν ειχα κανένα πρόβλημα με τρεις ΑΑ eneloop. Στο πανω μερος βρίσκεται ο διακόπτης τριών θέσεων. Κλειστο, θετική ταση, αρνητική ταση.



Σειρα εχει το ιδιο το μοτερ. Προκειται για μοτερ 4v και η κινηση μπρος πισω καθοριζεται απο το αν δεχεται θετικη ή αρνητικη ταση απο το κουτι των μπαταριων. Η κινηση ειναι σε 4 τρυπες που προοριζονται για ροδες παλαιου τυπου ή σε εναν αξονα technic.



Στο πανω μερος του μοτερ δυο βιδες μας δινουν προσβαση στο εσωτερικο. Το μοτερ ειναι μερικούς μηνες μεγαλύτερο σε ηλικια απο έμενα! :bigeyes: Δεν ειναι στερεωμενο στην θεση του και μπορουμε να το αφαιρέσουμε σηκώνοντάς το προσεκτικά προς τα πανω.



Πλεον εχουμε προσβαση στα γρανάζια. Τα γράσαρα λιγο. Το μοτερ λειτουργεί, αλλα ειναι σχετικα θορυβώδες. Δεν μπηκα στην διαδικασία να του βαλω χερι γιατι παραείναι γέρικο. Διαπίστωσα οτι αν το κραταω σταθερα στην θεση του κανει λίγο λιγότερο θόρυβο, οποτε το στερεωσα στην θεση του με λιγη κολλητική ταινια διπλής όψης VHB.



Πλεον με τα παντα (μείον ενα κομματάκι) στην θεση του και στεγνά ξεκίνησα την συναρμολόγηση της πρώτης κατασκευής.



Στην συνεχεια θα παρουσιάσω μια-μια τις κατασκευές.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Φάτσα πόρτα στο κουτί και πρωτο-πρωτο στις οδηγιες, αυτο το "διαστημικού τύπου" οχημα. Δεν ειμαι σιγουρος αν εχει καποιο πιο επίσημο ονομα.



Αν και δεν εχει καποια ιδιαιτερότητα στην συναρμολόγηση, το τελικο αποτέλεσμα ειναι εντυπωσιακό.



Η μονη δυσκολία ειναι οι δύσκολες και δυσδιάκριτες οδηγίες της εποχής.




Το μοντελο συμπεριλαμβάνει το μοτερ και το κουτι των μπαταριών, οποτε μπορει να κινείται αυτόνομα. Αν το βαλετε μπροστά να ειστε έτοιμοι να το πιάσετε για να μην πεσει απο το τραπέζι!



Εκτος απο την κινηση, εχουμε περιστροφή της κεραίας του ραντάρ σε 360 μοιρες. Ομοιως και οι δυο μαυροι σηματοδότες στα πλαγια. Δυστυχώς ο ενας κατέληξε στο σιφόνι του νεροχύτη. :bash:




Τραβηξα και ενα μικρο video απο την κινηση μπροστα και οπισθεν.

https://www.bitchute.com/video/eQVqAv2XhmUj/
 
Κατασκευή νούμερο δυο, φορτηγο ψυγείο( ; ). Χορταστική κατασκευη, πολυ μεγαλύτερη απο την πρωτη. Την ευχαριστήθηκα.






Ανοιγουν οι πορτες και βλεπουμε στο εσωτερικό της καμπινας.



Η καμπινα σηκώνεται.




Ανοιγουν οι πορτες και της καρότσας.



Το μοναδικό πράγμα που δεν μου αρεσε ειναι οτι το πισω μερος της καρότσας ειναι ανοικτό. Δεν ξερω γιατί.



Το κουτι της μπαταρίας δεν ειναι μερος του φορτηγού, οποτε εχουμε ενσύρματο τηλεχειρισμό. Δεν εβγαλα video γιατι απλα εχει κίνηση μπροστά - όπισθεν.
 
Ωραίο είναι και αυτό αλλά έχω την εντύπωση πως το Millenium Falcon είναι από τα πιο ακριβά; Ατυχία που έπεσε το κομμάτι στο σιφόνι αλλά δεν πειράζει αφού δεν ήταν καμιά ρόδα..
 
Δεν ξερω που προεκυψε το Millenium Falcon, αλλα απ' οσο μπορω να καταλαβω η εκδοση 75192 που κυκλοφορει απο το 2017 εως σημερα, ειναι οντως το πιο ακριβο σετ που μπορει να αγορασει κανεις καινουριο.
 
Τρίτη κατασκευή, εργοστασιακή μηχανή.



Το μοτερ κινει ενα γρανάζι που μεταφέρει την κινηση σε ενα αλλο χρησιμοποιώντας τις ερπύστριες σαν ιμάντα.




Το μεγαλύτερο μερος της κατασκευής ειναι για την εμφάνιση.





Για μενα, μεχρι στιγμης, ειναι η λιγοτερο ενδιαφέρουσα κατασκευή.



Ενα video που δεν έφτιαξα εγω.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Ξεκινάμε με την κατάλληλη ηχητική επένδυση, ο ύμνος των απανταχού Ελλήνων legomaniax!

Νικος Ξυλουρης - Αυτόν τον κόσμο τον καλό (Ράβε ξήλωνε)


Στην συνεχεία, ανεμογεννήτρια με τζιπακι τεχνικού συντήρησης ( ; )



Το τζιπακι ειναι απλό αλλα παρα πολυ cute!





Οι μικρες του διαστάσεις βοηθανε να επιδείξουν το μέγεθος της ανεμογεννητριας.





Η ιδια η ανεμογεννήτρια ειναι τεραστια και αρκετα πολύπλοκη.



Χτιζεται σε πολλα και ξεχωριστά μεταξυ τους τμήματα που συνδυάζονται στο τελος της κατασκευής.




Η βαση ειναι το κουτι των μπαταριών και το μοτερ βρίσκεται μεσα στον θάλαμο.




Υπάρχουν τρεις διαφορετικές κινήσεις. Ο θάλαμος και η κεραία κινούνται χειροκίνητα και ανεξάρτητα μεταξύ τους, ενω το μοτερ περιστρέφει τον ροτορα.




Το ολο πραγμα ειναι παρα πολυ εντυπωσιακό και μου άρεσε τοσο πολυ που δεν ηθελα να την χαλάσω!



Ενα video που δεν εφτιαξα εγω.

 
Έφτασαν τα ανταλλακτικά που ειχα παραγγείλει. Φυσικά έκανα λάθος στην παραγγελία στο χρώμα της μεγάλης κεραίας :banghead: , οποτε θα συνεχίζετε να βλέπετε την κοπανημένη.



H τελευταία κατασκευή με οδηγίες ειναι ενα φορτηγό γερανός.



Παρα πολυ εντυπωσιακή κατασκευη στην λειτουργικότητα, αλλα ακόμα περισσότερο στις διαστάσεις.



Το φορτηγό μπορει να κινηθεί μπρος-πισω χειροκίνητα.






Οι πορτες στην καμπινα του φορτηγού ανοίγουν.




Η καμπινα του γερανου περιστρέφεται 360 μοιρες χειροκίνητα



Ο βραχίονας του γερανου σηκώνεται και κατεβαίνει χειροκίνητα με τα δυο βίντσια.




Το αγκριστρο του γερανού ανεβοκατεβαίνει ελεγχόμενο απο το μοτερ.



Πιστευω οτι αφησαν την καλυτερη κατασκευή για τελευταία. Πρωτο φορα φτιαχνω κατι που χρησιμοποιεί νηματα. Ειχα πει στην μητερα μου να βαλει κλωστή στα βιντσια, αλλα λογω του χάσματος γενεών, αυτη εβαλε σπάγκο :fafoutis: . Αυτο εκανε ελαφρα πιο δυσκολη την κατασκευή, αλλα τίποτα τραγικό.





Και ενα οχι και τοσο καλο video που δεν έφτιαξα εγω.

 
Παμε τωρα να δουμε μερικες κατασκευες για τις οποιες δεν παρέχονται οδηγιες, αλλα μια σκετη φωτογραφια. Ευτυχως βρηκα το rebrickable, οπου διαφοροι εθελοντές ανεβάζουν τις δικες τους οδηγιες, ειτε για δημιουργίες που δεν παρεχει η Lego οδηγιες, ειτε για δικες τους δημιουργιες χρησιμοποιοντας παντα τα κομματια του συγκεκριμενου σετ. Βρηκα λοιπον ενα σωρο οδηγιες για κατασκευες για το σετ 744, τοσο πρωτότυπες, οσο και προτεινομενες απο τις οδηγιες του set.

Η πρωτη απο αυτες ειναι το φορτηγό πλοιο.



Αν και δεν εχει μηχανοκίνητες λειτουργίες, χρησιμοποιεί το μοτερ και το κουτι μπαταριών σαν δομικούς λίθους.






Η γέφυρα εχει πολλες ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες





Προς την πλώρη βρισκεται ο γερανος.



Εχουμε χειροκινητη περιστροφή του γερανού 360 μοιρών



Χειροκίνητα ελεγχουμε και δυο διαφορετικές κινήσεις. Το ανεβοκατέβασμα του βραχίωνα και το ανεβοκατέβασμα του άγκιστρου.





Λιγο πιο απλη η κατασκευη απο αλλες, αλλα το μεγεθος και το θεμα την κανουν πολυ ευχαριστη.
 
Γερανος αυτοκινητων. Μια ακομα απο τις προτασεις των επισημων οδηγιων για την οποια θα βρειτε οδηγιες στο rebrickable. Εδω τραβαει το diecast Matiz μου.



Αλλο ενα ωραιο μοντελο με καλες διαστασεις.





Δεν χρησιμοποιει μοτερ.




Οι πορτες της καμπινας ανοιγουν



Η μονη λειτουργια ειναι το χειροκινητο ανεβοκατεβασμα του αγκιστρου.




Γενικοτερα οι οδηγιες τριτων ειναι καλες, αλλα οχι τελειες. Φταιει οτι ειναι κατασκευασμενες απο software και δεν εχουν ελεχθει λεπτομερως απο ανθρωπο. Επισης φαινεται οτι το software δεν υποστηριζει νηματα, οποτε θα πρεπει να τσεκαρετε αλλες πηγες για το πως πανε τα νηματα στις κατασκευες.
 
Κινητος σταθμος ρανταρ; Δεν ειμαι σιγουρος. Σχετικα μικροτερο μοντελο σε σχεση με τα αλλα που εχουμε φτιαξει.



Βρισκω την εμφανιση του πολυ ενδιαφερουσα. Μου θυμιζει αυτα τα ρετροφουτουριστικα rovers απο τηλεοπτικες σειρες οπως ARK II (1976) και ταινιες οπως Damnation Alley (1977).





Εχουμε κινηση μπρος-πισω με το μοτερ



Η κεραια περιστρεφεται 360 μοιρες χειροκινητα.



Το πισω μερος του οχηματος ανοιγει και αποκαλυπτει ενα χειροκινητο βιντσι.



Να και ενα video που δεν εφτιαξα εγω.

 
Επιστρεφουμε σε ενα πιο κλασσικο θεμα με μεγαλυτερες διαστασεις. Τζιπ με τρειλερ.





Το παρμπρίζ στο τζιπ σηκώνεται και κατεβαίνει χειροκινητα. Στο μπροστινο μερος υπαρχει χειροκινητο βιντσι με γαντζο.






Εχουμε κινηση μπροστα-πισω με το μοτερ.





Στο τρειλερ η κεραια περιστρεφεται 360 μοιρες χειροκινητα.






Στην οπισθεν κινηση το τρειλερ στριβει ανεξέλεγκτα και μπλοκαρει.
 
Το μοντελο αεροπλάνο μπορει να ειναι μεγαλο, αλλα η ελλειψη λεπτομερειών απογοητεύει.






Απο λειτουργίες, εχουμε την έλικα που γυριζει χειροκίνητα. Αυτα.





Τουλάχιστον η κατασκευή ειναι απλη και δεν θέλει πολυ ωρα.


 
Και παμε σε μια απο τις πιο επιβλητικες, απο αποψης μεγεθους, κατασκευες. Νταλικα με ρυμουλκομενη πλατφορμα.



Ναι ειναι τοσο μεγαλο οσο φαινεται στις φωτογραφιες





Ανοιγουν οι πορτες, το καπω και εχει κινηση μπρος-πισω με το μοτερ.





Η πλατφορμα εχει λειτουργικο στηριγμα που μαζευεται οταν ειναι συνδεδεμενη με την νταλικα.




Δυστυχως οι οδηγιες δεν ειναι καλες και η εμπειρια της συναρμολόγησης αρνητική. Αν και δειχνει στιβαρό, μεγαλα κομμάτια του ειναι σχεδον στον αερα. Δεν ειχε γινει πρόβλεψη για το καλώδιο.






Χρησιμοποιει κομματια που δεν υπαρχουν στο σετ.




Εχει και καποιες διαφοροποιήσεις απο την φωτογραφία που υπαρχει στις οδηγιες. Δυστυχώς συμφωνα με την φωτογραφία ακομα και αυτο που ειχε φτιαξει η Lego χρησιμοποιεί κομματια που δεν υπαρχουν στο σετ, οποτε δικαιολογείται μερικως ο δημιουργος των οδηγιων.




Οχι η πιο ευχάριστη εμπειρια κατασκευής, αλλα εντυπωσιακή εμφανισιακά.
 
Εχουμε χειροκινητη περιστροφή του γερανού 360 μοιρών
Aγαπητε freaktmp, σαγαπω, σεκτιμω, αλλα στην ναυπηγιση του cargo ship, εισαι faul. πρωτα απολα ποτε δεν λεμε, εμεις οι ναπτικοι οι τυχεροι οι τυχεροι, γερανος αλλα ΚΡΕΝΙ, ουτε βραχυονας, αλλα ΜΠΟΥΜΑ. τα δε συρματα/σχοινια για την αρμωση τους ειναιι ο γκαης και ο ροναρης. Φαντασου να μπεις σε κανα κολομπαρο που συχναζουν ναυτικοι και αλλα κακοποια στοιχεια και να πεις βραχυονας. Αν δεν μαθεις να μιλας λιμανιατικα, μην περιμενεις να σε παρει πρεφα το συναφι μας.
Μετα εχεις βαλει ΑΡ-ΔΕ στη γεφυρα δυο κοκκινα φαναριια. Μας πας καρσι, για collition αδερφε μου. Κοκκινο αριστερα, πρασινο δεξια, λευκα πλωρα-πρυμα, με της πλωρης σε χαμηλοτερο υψος. Μπορουν να ειναι LED, αλλα οχι RGB
Ξεχασες να βαλεις τεμονι, μπουσουλα και τελεγραφο στην γεφυρα. Τελος παρατηρω πληρη απουσια chartroom στο πισω μερος τησ γςφυρας. Λυπαμαι, αλλα αν δεν γινουν οι απαραιτητες επισκευες, απο μενα αδεια αποπλου δεν περνεις.
Λοιπον παιδια οι κατασκευες σας ειναι υπεροχες, δεν χορταινω να τις κοιταζω. Μακαρι να υπαρχουν πολλα τουβλακια μοτερακια γραναζακια, ωστε να μην χριαστει να χαλαστουν για να φτιαχτει κ;αποια αλλη
 
Πίσω
Μπλουζα