Leo F. Buscaglia - Ο δάσκαλος της ζωής μέσα από την αγάπη

circleag

RetroJunkie™
Joined
14 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.405
Αντιδράσεις
517
Η δικη μου Ιστορια

Οταν ημουν 14 χρονων οπου ημουν γεματος ονειρα, αγαπη, ρομαντισμο για τον κοσμο μας, προσπαθουσα να καταλαβω τον δικο μου διαφορετικο ψυχικο κοσμογια να μπορεσω να ενταχθω μεσα σε αυτη την κοινωνια που ζουμε.

Ομως πολλες φορες καταλαβαινα οτι οι κοινωνια δεν ηταν οπως πιστευα αλλα ηταν πολυ σκληρη,με αποτελεσμα να εχανα το κουραγιο μου και να πληγωνομαι τοσο πολυ.

Οταν γινοταν αυτο κλεινομουν στο εαυτο μου και εψαχνα πληγωμενος στον εσωτερικο μου κοσμο τα "γιατι" και ετσι αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να "αυτο-γιατρευομαι" και να γεμιζω με δυναμη την ψυχη μου αλλα και πιστη για να μην αλλαξω και να ειμαι αυθεντικος.

Μια φορα λοιπον που καθομουν στο σπιτι και σκεφτομουν κοιταζα την παλια βιβλιοθηκη που ειχαμε στο σαλονι η οποια ηταν γεματη παλια βιβλια απο την εποχη που ηταν παιδια η γονεις μου, ετσι ξαφνικα το ματι μου επεσε στο πισω μερος ενος βιβλιου που λεγοταν

"Να ζεις να αγαπας και να μαθαινεις" και δεν ξερω πως μου ηρθε η περιεργεια να δω τι βιβλιο ηταν... (Δεν ειχα διαβασει εως τοτε καποιο βιβλιο εκτος απο τα σχολικα βεβαια).

17013.jpg





Καθως το τραβηξα για να το βγαλω απο την βιβλιοθηκη παρατηρσα οτι ηταν κιτρινισμενο και αρκετα παλιο και ειχε στο εξωφυλλο ενα δεντρο.

Τοτε ειπα "αραγε τι να γραφει...." και απο εκεινη την στιγμη αρχισα να το διαβαζω και η καθε του σελιδα να με κανει να μην θελω να σταματσω!

Θυμαμαι οτι τα βραδια περιμενα να κοιμηθουν οι γονεις για να το ανοιξω να διαβασω και να μπω στον κοσμο της Αγαπης που

ειχε χαραξει ο συγγραφεας του Λεο Μπουσκαλια.





Το βιβλιο αυτο μου αλλαξε την ζωη και με εκανε να βλεπω τον κοσμο γεματο αγαπη και αισιοδοξίια αλλα και με ελπίδα για ενα καλυτερο αυριο...





Μεσα σε ενα μηνα ειχα αγορασει ολα του τα βιβλια!!!





Τα βιβλια του σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο και ακόμη καλύτερο συνάνθρωπο και σας προτεινω να τα διαβασετε και εσεις.





Για μενα ειναι ο δασκαλος μου για την ζωη!







39942.jpg




Λεο Μπουσκαλια - Leo Buscaglia

O Δρ. Φελίτσε Λεονάρντο Μπουσκάλια γεννήθηκε στο Λος Άντζελες στις 11 Ιουνίου του 1924 και ήταν Ιταλικής καταγωγής. Για πολλά χρόνια ήταν καθηγητής στο Πανεπιστήμιο της Βόρειας Καρολίνας, δίδαξε, επίσης σε διάφορα σεμινάρια, το κοσμοαγαπητό μάθημα Η αγάπη, από το οποίο προήλθε και το ομότιτλο βιβλίο του με την παγκόσμια επιτυχία. Ήταν ένας ακούραστος ταξιδευτής, τον συνόδευε παντού η φήμη του καλού ομιλητή και διδασκάλου, ενώ οι διαλέξεις του ακούγονταν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον σε όλα τα μέρη του κόσμου. Σε όλα τα βιβλία του αλλά και στα τηλεοπτικά του προγράμματα ασχολούνταν περισσότερο με την δυναμική της αγάπης ως βασικό μοχλό στη διαμόρφωση μιας νέας προσωπικότητας και κατά προέκταση μιας νέας κοινωνίας.

Ο Λέο Μπουσκάλια πέθανε στο σπίτι του στο Glenbrook της Νεβάδα στις 11 Ιουνίου του 1998 από καρδιακή προσβολή σε ηλικία 74άρων ετών.







ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ














 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Circleag διάλεξες έναν πραγματικά ξεχωριστό άνθρωπο για post,εύγε!Ο Leo Buscaglia μου θυμιζε πάντα τον Δον Κιχώτη...να πολεμάει τους δράκους-ανεμόμυλους της σύγχρονης κυνικής κοινωνίας.
 
Το διάβασα στα 24 μου και μπορώ να πω ότι με βοήθησε πολύ να κατανοήσω καλύτερα τον κόσμο γύρω μας! Μου μετέδωσε θετική ενέργεια και παρηγοριά στις απογοητεύσεις της ζωής.
 
noxrider είπε:
Circleag διάλεξες έναν πραγματικά ξεχωριστό άνθρωπο για post,εύγε!Ο Leo Buscaglia μου θυμιζε πάντα τον Δον Κιχώτη...να πολεμάει τους δράκους-ανεμόμυλους της σύγχρονης κυνικής κοινωνίας.
Σε ευχαριστω πολυ noxrider!

Ετσι ακριβως οπως το θετεις ειναι ο Λεο!

Μακαρι να ζουσε...

Παρακατω παραθετω το πρωτο απο τα εξι βιντεο απο την ομιλια του για το τι μπορεις να καταφερεις με την αγαπη.

Απο το παραθυρο δεξια (μεσα απο το YouTube) θα βρειτε και τα αλλα πεντε βιντεακια της ομιλιας του.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν έτυχε να γνωρίζω τον συγκεκριμένο άνθρωπο. Έχω ασχοληθεί με τον Osho που θεωρώ επίσης έναν άξιο δάσκαλο. Φίλε Circleag πολύ όμορφο το θέμα σου και μας δίνεις την αφορμή να ασχοληθούμε μαζί του, όσοι δεν τον γνωρίζαμε ως τώρα.


 
Το συγκεκριμένο βιβλίο "Να ζεις κλπ ..." θυμάμαι ότι το "διαφήμιζε" συνεχώς ο Κώστας Μυλωνάς,

από τις ραδιοφωνικές του εκπομπές.
 
Καταπληκτικό βιβλίο! Δώρο από το αίσθημα πριν από πολλά χρόνια.

Επειδή ταξιδεύω συχνά με τη δουλειά μου, συχνά μου έρχεται στο μυαλό το παράδειγμα που έχει στο βιβλίο για το διπλανό σου και πόσο μπορούν να αλλάξουν τα πράγματα σε μια πτήση, σε μια ζωή, πιάνοντας κουβέντα μαζί του.
 
Το "Να ζεις, ν΄αγαπάς και να μαθαίνεις" είναι από τα αγαπημένα μου βιβλία που είχα την τύχη να διαβάσω όταν τα μυαλά μου είχαν αρχίσει να ανοίγουν ( σαν τα αλεξίπτωτα :p ) και το θεωρούσα πάντα σταθμό στη διαμόρφωση του χαρακτήρα μου και της στάσης μου απέναντι στη ζωή.

Είχα κατά νου να το παρουσιάσω αλλά με πρόλαβες... :)

και εννοείται πως δε θα έκανα τόσο όμορφη παρουσίαση ::) ...
 
vorlon είπε:
Επειδή ταξιδεύω συχνά με τη δουλειά μου, συχνά μου έρχεται στο μυαλό το παράδειγμα που έχει στο βιβλίο για το διπλανό σου και πόσο μπορούν να αλλάξουν τα πράγματα σε μια πτήση, σε μια ζωή, πιάνοντας κουβέντα μαζί του.
γι αυτο κι εγω εχω παντα βιβλίο και mp3 player οπου παω :D :D:D
 
Στα βιβλία του Buscaglia, όλοι θα βρούμε κουβέντες ικανές να μας ταρακουνήσουν, οδηγώντας μας σε επαναθεώρηση της ζωής και της αξίας της.





- Όταν ανοίγεσαι στον άλλο, κινδυνεύεις να μπλεχτείς.....Ποιος λέει ότι το μπλέξιμο είναι κίνδυνος; Εγώ θέλω να μπλεχτώ.





- Όταν εκδηλώνεις το πως νιώθεις, κινδυνεύεις να δείξεις τον πραγματικό σου εαυτό....... Και τί άλλο έχω να δείξω;




- Όταν ζεις, κινδυνεύεις να πεθάνεις....................................Είμαι έτοιμος γιʼ αυτό.

 

 


Σ' ευχαριστούμε Circleag...... μας θύμισες πως υπάρχει και σύγχρονος φιλοσοφικός στοχασμός!


 
Σας ευχαριστώ όλους σας για τα καλά σας λογία και χαίρομαι πολύ που σας άρεσε το θέμα αυτό! :flower:
 
vorlon είπε:
Καταπληκτικό βιβλίο! Δώρο από το αίσθημα πριν από πολλά χρόνια.
Επειδή ταξιδεύω συχνά με τη δουλειά μου, συχνά μου έρχεται στο μυαλό το παράδειγμα που έχει στο βιβλίο για το διπλανό σου και πόσο μπορούν να αλλάξουν τα πράγματα σε μια πτήση, σε μια ζωή, πιάνοντας κουβέντα μαζί του.

Πολυ ομορφο το σχολιο σου (οπως ολα σε αυτο το θεμα βεβαια και σας ευχαριστω πολυ ολους σας).

Με αφορμη το σχολιο του Vorlon Θα ηθελα πολυ να μαθω απο οσους εχουν διαβασει το βιβλιο αυτο

εαν τους εχει βοηθησει η' εαν τους ερχεται στο μυαλο καποιο διδαγμα του βιβλιου το οποιο οπως ο vorlon τον εχει βοηθησει να κατανοησει καταστασεις στην ζωη του

και να τον εχει εμπνευσει αυτη η ατελειωτη πηγη γνωσεων των βιβλιων του Leo Buscaglia.

Εμενα πολλες φορες με εχει βοηθησει μια εκφραση που ελεγε " Η γλυκυτητα νικαει την σκληροτητα"

και που την εχω εφαρμοσει πολλες φορες με αποτελεσμα.

Επισης μια αλλη εκφραση που μου ερχεται στο μυαλο καθε μερα που μπαινω στο φορουμ και

ταιριαζει σε ολατα παιδια εδω ειναι "Ισως η αγαπη ειναι ο μονος τροπος να οδηγηθουμε μαλακα πισω στον εαυτο μας"

ετσι και εμεις μεσω της αγαπης μας για τον παλιο καλο καιρο και τις παιδικες μας αναμνησεις ειναι αυτο που μας κανει να αγαπαμε το φορουμ αυτο

και να συμπληρωνουμε ο ενας τον αλλο με αυτα που γραφουμε, οπως ακριβως κανει η αγαπη.
 
Παιδια μη δειτε καλύτερα τα ποστ στα ''Βιβλία που μισούμε᾽᾽! Εχω τραυματα από αυτον τον άνθρωπο!
 
Domenica είπε:
Παιδια μη δειτε καλύτερα τα ποστ στα ''Βιβλία που μισούμε᾽᾽! Εχω τραυματα από αυτον τον άνθρωπο!
:D Βασικα ειδα χθες το σχολιο σου στο thread που αναφερεις παραπανω

και θυμηθηκα οτι ειχα γραψει για τον Leo B. και το ξεθαψα παλι....

Παντως δεν ξερω τι σου συνεβει αλλα ειναι ενα ρετρο βιβλιο που εχει διαβαστει απο

παρα πολλους και ειδικα μικρες ηλικιες την εποχη εκεινη και για αυτο το αναφερα σαν κομματι των αναμνησεων μας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με ανάγκαζαν να τον διαβάζω υποχρεωτικά και να τον αντιμετωπίζω σαν Βίβλο γιατί μια αγαπημένη οικογενειακή μας φίλη, κοινωνική λειτουργός με θεωρούσε ᾽᾽μη φυσιολογική᾽᾽ λόγω επιλογών σε μουσική και λογοτεχνία και λόγω της μανίας μου με το κλασσικό Χόλιγουντ. Αργότερα ήρθε και το θέμα ᾽᾽ντύσιμο᾽᾽. Μου είχε κάνει δώρο όλα τα βιβλία και μετα με καλούσε να ᾽᾽τα συζητήσουμε᾽᾽. Ακολουθούσαν μαραθώνιοι βασανιστηκών συζητήσεων για το τι σκέφτομαι για την ζωη, το μέλλον κτλ. με εμένα να νιωθω στο τέλος πολύ εκτός επειδή δεν συμμεριζόμουν το ροζ όραμα του κ.Μπουσκάλια.
 
γκλουπ.... (στραβοκαταπια)....

Εμεινα καγκελο....

τι να πω τωρα....

*Πρεπει να σου πω ομως γιατι εγω βασικα σε ρωτησα χωρις να ξερω τι συμβαινει και σου ζητω συγγνωμη για αυτο!

Βασικα θα μπορουσα να σου πω πολλα αλλα δεν θα ηθελα να το παιξω δευτερος Λεο (που ξερω οτι θα πεις ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ και θα εχεις δικιο)

Απλα δεν ηξερα και παλι συγγνωμη.
 
Το βιβλιο αυτό μου το ειχαν δωρίσει σε καποια φάση της ζωης μου που ήμουν πολύ στεναχωρημενη, πιστεύοντας οτι θα με βοηθούσε. Δεν με βοήθησε καθόλου, γιατι προφανως προτιμούσα και προτιμώ τις πραγματικές-πρακτικές-ρεαλιστικές λύσεις απο τις φιλοσοφικές. Τότε ηταν που κατάλαβα ότι κανένα βιβλίο δεν μπορεί να με βοηθήσει όταν στεναχωριέμαι. Ζηλεύω εσάς που λέτε ότι σας βοηθησε κάποιο βιβλίο να ξεπεράσετε τα προβλήματα σας. Το μόνο που μπορεί να κανει σ'εμενα καποιο βιβλίο όταν είμαι στεναχωρημένη είναι να με ταξιδεψει κάπου μακριά, να μου αποσπασει την προσοχή, να με κανει να ξεχαστώ, γι'αυτο προτιμώ τα μυθιστορήματα όταν έρχονται τα δύσκολα. Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι αυτά που γράφει ο Μπουσκάλια είναι περισσότερο στο στυλ του "όταν θελεις κατι πολύ, το συμπαν συνωμοτει για να το αποκτήσεις", κάτι που δεν μου εχει συμβεί ποτέ στη ζωή μου...όλο αυτό το κίνημα με εκνευρίζει αφάνταστα και το θεωρώ εντελώς ανεδαφικό. Αυτή η μεγάλη αισιοδοξία του Μπουσκάλια, μου τη δίνει στα νεύρα...είναι σαν να έρχεται απο άλλο πλανήτη, εκεί όπου δεν έχω πάει ποτέ, γιατί προτιμώ την ρεαλιστική πραγματικότητα του "εδώ και τώρα".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα