Let's Play :) Ρετρο-Θάρρος και Ρετρo-Αλήθεια!

Always Somewhere

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
9 Νοέ 2019
Μηνύματα
3.893
Αντιδράσεις
9.186
Σίγουρα θα θυμάστε το κλασικό παιχνίδι Θάρρος ή αλήθεια που παίζαμε ως έφηβοι στα διάφορα πάρτυ. Πολλοί το είχαν μισήσει αυτό το παιχνίδι όμως υπήρχαν και εκείνοι που δεν "κολλούσαν" πουθενά με τις διάφορες προκλήσεις και ήταν έτοιμοι να αντιμετωπίσουν οποία πρόκληση τους τύχαινε!

Εμείς εδώ θα παίξουμε την Ρετρό version για το φόρουμ που κυρίως θα έχει να κάνει με το ρετρό στοιχείο και το χιούμορ!


Έτσι λοιπόν οι ερωτήσεις που θα γίνονται και στις δύο περιπτώσεις (και στο θάρρος αλλα και για την αλήθεια) θα έχουν μόνο κάτι ανάλογο με την Ρετρό θεματολογία και θα είναι κάτι σχετικα απλό στα πλαίσια του χαβαλε! Έτσι ακριβώς θα είναι και στην περίπτωση της επιλογής "Θάρρος" όπου και εκεί ο υποψήφιος θα αντιμετωπίσει κάτι με ρετρό στοιχείο το οποίο δεν θα προσβάλλει το πρόσωπο της δοκιμασίας καθώς θα είναι κάτι απλό και χιουμοριστικό. Φυσικά μπορείτε να αρνηθείτε οτιδήποτε λέγοντας "ΣΤΟΠ" και απλά να απαντήσει κάποιος άλλος ή αν θέλετε να σας γίνει επόμενη ερώτηση απλά το λέτε να σας γίνει κάποια άλλη ερώτηση.

Το μέλος που ολοκληρώνει την πρόκληση με επιτυχία ρωτάει "Θάρρος ή Αλήθεια* και κάνει ερώτηση τον επόμενο υποψήφιο που θα δεχτεί την πρόκληση.

Βάλτε ερωτήσεις/προκλήσεις με την Ρετρό φαντασία σας να δουλέψει λίγο παραπάνω βλέποντας και την θεματολογία του φόρουμ! Θα καταλάβετε στην πορεία του παιχνιδιού τι εννοώ.... ;)

Ας ξεκινήσω εγώ λοιπόν ρωτώντας...


5090b247dc6bc85b49b9eb30c1041963.jpg


Θάρρος ή Αλήθεια;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τέλεια! :)

Είναι αλήθεια ότι μπορεί να...

εχεις ονειροπολησει βλέποντας την αγαπημένη σου ρετρό αισθητική ταινία οπου παίζει ο γοητευτικός ηθοποιός που σου αρέσει να φιλάει εσένα σε κάποια σκηνή αντί της πρωταγωνίστριας;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα απαντήσω εγώ χωρίς φόβο και άγχος.. :biglaugh:

Ναι! Είναι αλήθεια! :D

Έχω σκεφτεί πολλές φορές σε κάποια σκηνή να φιλάω την Gene Tierney!

Ε καλά... Όχι μόνο την Gene Tierney... :biglaugh:

Στα 80s & 90s μεγαλώσαμε και οι αισθηματικές ταινίες κυριαρχούσαν εκείνη την εποχή και το έχω σκεφτεί αυτό ως πιτσιρικάς με κάμποσες ηθοποιούς οπως την Μεγκ Ραιαν Στη πόλη των Αγγέλων και την Ολίβια Χασεϊ στο Ρωμαίος και Ιουλιέτα στη κλασική σκηνή με το πρώτο φιλί! :love:


/SPOILER]
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα αναφερθώ στην ταινία Tιτανικός η οποία προβλήθηκε στους ελληνικούς κινηματογράφους το 1998: Xωρίς μου αρέσει ο Leonardo di Caprio, χωρίς να είναι η αγαπημένη μου ταινία, πήγα να τη δω στον κινηματογράφο (για να λέω ότι την είδα...). Όλα τα κοριτσάκια, τρελά και παλαβά με τον Leonardo di Caprio, εγώ απλά ατάραχη μπροστά σε αυτή την τεράστια λατρεία...
Μου άρεσε και με συγκίνησε η ιστορία του Τιτανικού και η ωραία ιστορία αγάπης των πρωταγωνιστών Leonardo di Caprio και Κate Winslet.
Επειδή ήμουν παιδί με μεγάλη φαντασία, πολλές φορές, ονειροπολώντας, έβαζα στη θέση της πρωταγωνίστριας, εμένα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λατρεμένη ταινία!

Σε Ευχαριστώ πολύ @BETTY BOOP ! :)

Μπέττυ θέλεις να ρωτήσεις εσύ τώρα ; Αλλιώς αν δεν θέλεις μπορώ να ρωτήσω ξανά εγώ 'Θάρρος ή Αλήθεια'.
 
Διευκρινήση: Μπορείτε σε κάθε περίπτωση να απαντήσετε απλά με ένα Ναι αλήθεια είναι ή με ένα Όχι δεν είναι αλήθεια και τέλος! Δεν χρειάζεται αν δεν θέλετε να πείτε παραπάνω σε ότι αφορά την απάντηση σας.

>> Για να ξέρετε ήδη έχω βρει αρκετές ερωτήσεις και ιδέες που έχουν σχέση με το ρετρό στοιχείο..

Υπάρχει κάποιος που να επιλέγει Θάρρος ;;; :whistle:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι αλήθεια ότι, βλέποντας στο δρόμο παιδιά να πηγαίνουν ή να επιστρέφουν από το σχολείο (με τα πόδια ή με σχολικό λεωφορείο), θα θέλατε κι εσείς να επιστρέψετε στα δικά σας σχολικά χρόνια (όχι βέβαια με τα τωρινά βιβλία αλλά με τα παλιά βιβλία ΟΕΔΒ);

(από εμένα ένα μεγάλο Ναι, είναι αλήθεια)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα