Lightgun για LCD (αλλο ενα kickstarter)

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Που υποσχεται να δουλευει σε πολλα εμουλατορια.

Ελπιζω να μην ειναι μουφα
 
Mακαρι να μην ειναι μουφα γιατι απο μενα τουλαχιστων ειναι day one αγορα.Ποσες φορες με την καρφωνει να παιξω διαφορα παιχνιδια με lightgun αλλα βαριεμαι να στηνω την κονσολα αν δεν την εχω στημενη εκεινη την στιγμη στην CRT τηλεοραση που εχω γιαυτες της δουλεις.Καλα αμα παιζει και στο mame οπως λεει οχι απλα ειναι day one αγορα αλλα αμα εχει καλη τιμη θα παρω κανα δυο,τρια για καβαντζα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτο που με κανει σκεπτικο ειναι οτι δεν εξηγει ΠΩΣ λειτουργει...λεει οτι θα το αποκαλυωει οταν μαζευτουν φραγκα...

Ειδομεν...μου εχει λειψει το House of the Dead και το Virtua Cop
 
Να δούμε πόσο θα κοστίζει στο τέλος. Γιατί καλό είναι και το lightgun της Ultimarc αλλά αν θυμάμαι καλά αγγίζει (αν δεν τα ξεπερνάει) τα 100 ευρώ το ένα.
 
Εν τω μεταξυ ψαχνωντας επεσα πανω σε δυο ακομα που υποσχοβται LCD υποστηριξη

EMS TopGun III

LCDZapper
 
Μακαρι να βγει και σε λογικη τιμη! το ems το εχω θελει συχνα καλιμπραρισμα αλλα παιζεις και ειναι ωραιο να παιζεις με το οπλο!

Το Ultimarc απο οσο εχω διαβασει ειναι η καλυτερη λυση!και για οσους εχουν wii υπαρχει και το mayflash dolphinbar για να παιζει στο pc


 



 
 
Το Kickstarter και τα preorders ξεκινανε απο αρχες Απριλη

Pi3B + RetroPie (lr_reicast) + Naomi House of The Dead 2 + LCD TV

 
Οσο περιμενετε εγω θα παιξω λιγο Maddog με το παρακατω στην lcd μου. :p

wii gun.JPG

912Ul0xV7FL._SL1500_.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο φαίνεται, αλλά επειδή έχουμε καεί από kickstarter και προπαραγγελίες, θα αποκτηθεί μετά τα πρώτα reviews!!!!
 
Υπάρχουν άρθρα στο Ίντερνετ με το συγκεκριμένο project ,χρησιμοποιεί κάμερα για να διαβάσει το πλαίσιο της οθόνης δεν χρειάζεται ιδιέτερο καλιμπράρισμα.

η φτηνή έκδοση είναι στα 100€ περίπου,με ανάδραση του όπλου στα 140-150.

φαίνεται πολύ καλό αν και ακριβό,δεν λέει ακόμη αν μπορεί να παίξει με MAME.
 
Νομιζω οτι στα Windows παιζει με ολα ΥΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ οτι λειτουργει ο driver του lightgun που αν καταλαβα καλα σχηματιζει ενα λευκο περιγραμμα περιμετρικα της οθονης.

Τωρα αν καποια εφαρμογη ειναι σκληρο καρυδι (δεν ξερω αν μπορει να γινει κατι τετοιο) και δεν επιτρεπει να σχηματιστει αυτο το περιγραμμα...
 
To θεμα ειναι κατα ποσο ακριβειας ειναι ο συντονισμος του στοχου με το Wireless Sensor DolphinBar στις γρηγορες κινησεις.Αυτο που δεν μου αρεσει καθολου στα light gun games του mame σε lcd/led οθονες  ειναι η εμφανιση του στοχου.Για μενα χανεται ετσι η ωραια αισθηση του light gun game.

Eιδα στο youtube βιντεο αλλα δεν μπορω να καταλαβω κατα ποσο ακριβειας ειναι ο στοχος στην hd με αυτο.Στην crt πχ στο τελευταιο βιντεο φαινεται ακριβειας ο στοχος απο light gun της παλιας τεχνολογιας.

Για μενα αν ειναι να χανει ο συντονισμος στην lcd σε γρηγορες κινησεις καλυτερα με το ποντικι σε mame.Η παιζεις σωστα με το light gun η δεν παιζεις. 

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτο λογικα θα μπορω να στο απαντησω σε λιγες ημερες που θα παραλαβω το dolphin Bar. To μονο που μενει ειναι να βρω ενα wii mote. Αν εχει και δινει η πουλαει κανεις ας μου πει για να κανω τις δοκιμες
 
90 ευρώ νομιζω δεν είναι κάτι το απαγορευτικό , απαγορευτικό είναι ότι έχω curved TV και μάλλον δείχνει να υπάρχει θέμα.

 
Στην τελυταια εκδοση του MegBezel για RetroArch υπαρχει ρυθμιση για Sinden και συμφωνα με κατοχο του συγκεκριμενου Lightgun, παιζει αψογα.
Προσωπικα περιμενω να βρεθει Ευρωπαιος distributor διοτι δεν θελω να μπλεξω με τελωνεια, και οποτ εχω αιμοδιψη ενστικτα να χωνω το PC στην μεγαλη τηλεοραση ή τον προβολεα (νομιζω οτι υποστηριζει και projectors το Sinden) και να κανω χαμουλι
 
Στην τελυταια εκδοση του MegBezel για RetroArch υπαρχει ρυθμιση για Sinden και συμφωνα με κατοχο του συγκεκριμενου Lightgun, παιζει αψογα.
Προσωπικα περιμενω να βρεθει Ευρωπαιος distributor διοτι δεν θελω να μπλεξω με τελωνεια, και οποτ εχω αιμοδιψη ενστικτα να χωνω το PC στην μεγαλη τηλεοραση ή τον προβολεα (νομιζω οτι υποστηριζει και projectors το Sinden) και να κανω χαμουλι

Καλή φάση είναι!! Το αγόρασα και έπαιζα Maze of Kings, στην τηλεόραση!!!!
 
Ψωνίζετε αυτα τα ωραια πραγματα και δεν μας κανετε μια παρουσιαση να δουμε και εμεις! :eviltongue:
 
Πίσω
Μπλουζα