LIMBO Custom Figure

D@redevil είπε:
Βρε Βασίλη, ξέρω ότι ασχολείσαι με τα εικαστικά και τις καλές τέχνες σε επαγγελματικό επίπεδο. Πώς θα σου φαινόταν η ιδέα να κάνεις μια έκθεση ζωγραφικής - γλυπτικής με custom figures από διάφορα games που άφησαν εποχή? Και μιλάω από εποχής arcade & mame μέχρι PS4. Φαντάζομαι ότι θα είχε αρκετά μεγάλο σουξέ, αν την προωθήσεις στα κατάλληλα μέρη!

Κοίτα, το έχω σκεφτεί στο παρελθόν αυτό που λες.

Και βέβαια θα με ενδιέφερε να κάνω κάτι τέτοιο αλλά υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα.

Ο κόσμος που ασχολείται συνήθως με αυτά που μιλάμε εμείς εδώ μέσα (gaming, κονσόλες, επιτραπέζια, ταινίες κλπ κλπ) δεν είναι ο κόσμος

που ενδιαφέρεται να πάει και να δει εκθέσεις γενικότερα. Δεν είναι ο κόσμος που θα δει έναν πίνακα ζωγραφικής με ένα ποσό πχ 2000 ευρώ και θα σκεφτεί να το αγοράσει.

Δεν έχει να κάνει με την κρίση και τη δυσκολία που αντιμετωπίζουμε όλοι μας. Και σε καιρούς που το χρήμα υπήρχε πολύ πιο εύκολα το ίδιο ίσχυε.

Απλά δεν τον ενδιαφέρει και δεν καταλαβαίνει πως κάτι το μοναδικό θα κάνει αυτόματα και πολύ περισσότερα χρήματα.

Αυτό σημαίνει πως ναι μεν σε μια τέτοια ιδέα πολύ πιθανόν να υπάρχει αρκετά μεγάλη

κίνηση αλλά όταν θα βλέπουν τις τιμές του κάθε έργου μου θα παίρνει δρόμο τρέχοντας. :)

Να το πω πιο απλά. Εμένα δε με ενδιαφέρει και δε με "συμφέρει" να το πω μπακαλίστικα να κάνω ένα γλυπτό πχ σαν το Limbo και να το δίνω 300 ευρώ.

Δίνω ένα παράδειγμα από μια τιμή η οποία τη θεωρώ όχι απλά λογική, κάτι παραπάνω από αυτό (είμαι σίγουρος πως κάποιος/κάποια από εδώ μέσα που θα διαβάσει για το τρακοσάρι θα με θεωρεί τρελό),

από την άλλη αν ο άλλος ερχόταν και έβλεπε μια τιμή που εμένα αντιπροσωπεύει σαν αξία της δουλειάς μου πολύ απλά δε θα έδινε τόσα χρήματα. Δεν έχει μάθει να δίνει χρήματα για την τέχνη. Προτιμά

να αγοράζει έργα τέχνης πχ από την ΙΚΕΑ ή Bizzart και άλλου τέτοιου είδους μαγαζιά που πουλάνε αντίγραφα της κακιάς ώρας σε πολύ χαμηλό χρηματικό αντίτιμο και κάνουν μια χαρά τη δουλίτσα τους.

Προς θεού παιδιά, δε θέλω να είμαι προσβλητικός για όσους προτιμούν τέτοιες λύσεις. Απλά εγώ στο σπίτι μου δε θα έβαζα ποτέ κάτι τέτοιο.

Νομίζω πως σου απάντησα. Αν έχεις αντίλογο πάνω σε αυτό σε παρακαλώ πες την άποψή σου, θα με ενδιέφερε να διαβάσω κάτι που ενδεχομένως δεν έχω σκεφτεί.

Τέλος, ανεβάζω και το βίντεο που είχα πει πως θα κάνω...

[video=youtube_share;XYGdOpZ81uk]

:)
 
Είχα πολλά χρόνια να κατσω και να τερματίσω ένα παιχνίδι!!! Πιστέυω πως βοήθησε ότι δεν είναι και υπερβολικά μεγάλο.

Thanks again.
 
dkssprs είπε:
Είχα πολλά χρόνια να κατσω και να τερματίσω ένα παιχνίδι!!! Πιστέυω πως βοήθησε ότι δεν είναι και υπερβολικά μεγάλο.
Thanks again.
Αφ΄ ενός δεν ειναι μεγάλο, αφ΄ ετέρου ειναι απλά θεϊκό. :)
 
Όντως Θεϊκόταο...Αυτή η "μουνταμάρα" , το pixelιασμα της εικόνας, η σιωπή, ο ήχος της βροχής, οι αράχνες και η απλοϊκότητα στο gameplay ήταν άκρως εθιστικά.

Είχα καιρό να ευχαριστηθώ τόσο ένα παιχνίδι.
 
Τώρα θυμήθηκα κι ένα ακόμα παρόμοιου στιλ παιχνίδι..

Λέγεται TRINE και TRINE 2.
 
Αγαπητέ viking4a τα Trine δεν έχουν καμιά σχέση με το Limbo. Ίσα ίσα που έχεις να χειριστείς τρεις διαφορετικούς χαρακτηρες με διαφορετικές δεξιότητες κλπ κλπ κλπ...
 
Nαι, δεν αντιλεγω.. Απλα στα δικα μου "ανιδεα" ματια ειναι παρομοιου στιλ, γιατι ειναι puzzle games.

Η ουτε εδω εχω δικιο??
 
Fred Madison είπε:
Να το πω πιο απλά. Εμένα δε με ενδιαφέρει και δε με "συμφέρει" να το πω μπακαλίστικα να κάνω ένα γλυπτό πχ σαν το Limbo και να το δίνω 300 ευρώ.Δίνω ένα παράδειγμα από μια τιμή η οποία τη θεωρώ όχι απλά λογική, κάτι παραπάνω από αυτό (είμαι σίγουρος πως κάποιος/κάποια από εδώ μέσα που θα διαβάσει για το τρακοσάρι θα με θεωρεί τρελό),

από την άλλη αν ο άλλος ερχόταν και έβλεπε μια τιμή που εμένα αντιπροσωπεύει σαν αξία της δουλειάς μου πολύ απλά δε θα έδινε τόσα χρήματα. Δεν έχει μάθει να δίνει χρήματα για την τέχνη. Προτιμά

να αγοράζει έργα τέχνης πχ από την ΙΚΕΑ ή Bizzart και άλλου τέτοιου είδους μαγαζιά που πουλάνε αντίγραφα της κακιάς ώρας σε πολύ χαμηλό χρηματικό αντίτιμο και κάνουν μια χαρά τη δουλίτσα τους.
Συμφωνώ 100% με αυτό που λες γιατί έχω έρθει κι εγώ στην θέση σου.

Για παράδειγμά, μου λέγανε να ζωγραφίζω μπλούζες και να τις πουλάω. Όμως τα σχέδια που έκανα σε αυτές τις μπλούζες μου έπαιρναν πολύ χρόνο και πολλά "εγκεφαλικά κύτταρα". Μπορεί να έκανα 3 και 4 μέρες για μία μόνο μπλούζα, άσε που δεν μπορούσα να φτιάχνω συνέχεια, λόγω του ότι είμαι της λεπτομέρειας.

Πόσο να πουλήσεις κάτι τέτοιο, με τέτοια δουλεία και λεπτομέρεια που έχει πέσει? Κάποια σχέδια που έχω κάνει δεν θα τα έδινα για κάτω από 300-400 πχ. Αλλά ποιος θα δώσει τόσα για μία μπλούζα ενώ μπορεί να πάρει μία εκτυπωμένη με 20-30 ευρώ? Ακόμα και με την ώρα να πληρωνόμουν, τόσα λίγα δεν θα έπαιρνα!

Προτιμώ να την έχω και να την φοράω εγώ στην τελική, ή να την χαρίσω σε κανέναν φίλο, όπως έκανα με τις περισσότερες. Τελικά η τέχνη δεν έχει χρήμα, για να θέλει ο άλλος να αγοράζει τα πρωτότυπα σου και να κάνεις χρήμα πρέπει κάνεις κάνεις όνομα πρώτα και εγώ προσωπικά δεν ξέρω πως γίνεται. Ξέρω όμως πως το όνομα έχει μεγαλύτερη προτεραιότητα από το ταλέντο ή τις ικανότητες. Γιατί δεν εξηγείται αλλιώς πως κάποιοι τελείως ατάλαντοι απέκτησαν όνομα και πουλάνε τα ορνιθοσκαλίσματα τους (η σχέδια που είχαν κάνει στο νηπιαγωγείο) σαν τρελοί ενώ κάποιοι με απίστευτα ταλέντα πεινάνε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Fred Madison είπε:
Κοίτα, το έχω σκεφτεί στο παρελθόν αυτό που λες.Και βέβαια θα με ενδιέφερε να κάνω κάτι τέτοιο αλλά υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα.

Ο κόσμος που ασχολείται συνήθως με αυτά που μιλάμε εμείς εδώ μέσα (gaming, κονσόλες, επιτραπέζια, ταινίες κλπ κλπ) δεν είναι ο κόσμος

που ενδιαφέρεται να πάει και να δει εκθέσεις γενικότερα. Δεν είναι ο κόσμος που θα δει έναν πίνακα ζωγραφικής με ένα ποσό πχ 2000 ευρώ και θα σκεφτεί να το αγοράσει.

Δεν έχει να κάνει με την κρίση και τη δυσκολία που αντιμετωπίζουμε όλοι μας. Και σε καιρούς που το χρήμα υπήρχε πολύ πιο εύκολα το ίδιο ίσχυε.

Απλά δεν τον ενδιαφέρει και δεν καταλαβαίνει πως κάτι το μοναδικό θα κάνει αυτόματα και πολύ περισσότερα χρήματα.

Αυτό σημαίνει πως ναι μεν σε μια τέτοια ιδέα πολύ πιθανόν να υπάρχει αρκετά μεγάλη

κίνηση αλλά όταν θα βλέπουν τις τιμές του κάθε έργου μου θα παίρνει δρόμο τρέχοντας. :)

Να το πω πιο απλά. Εμένα δε με ενδιαφέρει και δε με "συμφέρει" να το πω μπακαλίστικα να κάνω ένα γλυπτό πχ σαν το Limbo και να το δίνω 300 ευρώ.

Δίνω ένα παράδειγμα από μια τιμή η οποία τη θεωρώ όχι απλά λογική, κάτι παραπάνω από αυτό (είμαι σίγουρος πως κάποιος/κάποια από εδώ μέσα που θα διαβάσει για το τρακοσάρι θα με θεωρεί τρελό),

από την άλλη αν ο άλλος ερχόταν και έβλεπε μια τιμή που εμένα αντιπροσωπεύει σαν αξία της δουλειάς μου πολύ απλά δε θα έδινε τόσα χρήματα. Δεν έχει μάθει να δίνει χρήματα για την τέχνη. Προτιμά

να αγοράζει έργα τέχνης πχ από την ΙΚΕΑ ή Bizzart και άλλου τέτοιου είδους μαγαζιά που πουλάνε αντίγραφα της κακιάς ώρας σε πολύ χαμηλό χρηματικό αντίτιμο και κάνουν μια χαρά τη δουλίτσα τους.

Προς θεού παιδιά, δε θέλω να είμαι προσβλητικός για όσους προτιμούν τέτοιες λύσεις. Απλά εγώ στο σπίτι μου δε θα έβαζα ποτέ κάτι τέτοιο.

Νομίζω πως σου απάντησα. Αν έχεις αντίλογο πάνω σε αυτό σε παρακαλώ πες την άποψή σου, θα με ενδιέφερε να διαβάσω κάτι που ενδεχομένως δεν έχω σκεφτεί.

Τέλος, ανεβάζω και το βίντεο που είχα πει πως θα κάνω...

:)
Apologies for the late reply! :) Τα τρεχάματα δε μου αφήνουν καιρό ούτε για ανάσα.

Καταρχάς, φοβάμαι ότι έχεις δίκιο σε ό,τι γράφεις πιο πάνω, οπότε δεν έχω αντίλογο. Θα σου παραθέσω σκόρπια μερικές μου σκέψεις, που φαντάζομαι είναι στο κεφάλι του μέσου ανθρώπου (που έχει ελάχιστη σχέση με τις τέχνες), μήπως σου δώσουν food for thought ή μπορέσεις να τις αξιοποιήσεις με κάποιο τρόπο!

  • Δεν πηγαίνω σε εκθέσεις ζωγραφικής / γλυπτικής κτλ γιατί τις θεωρώ πολύ κουλτουρέ και "δήθεν".
  • Ωστόσο, αν πάω σε κάποια (συνήθως με παρέα και συνήθως με παίρνει η Κάμπια μαζί της και μου εξηγεί κιόλας! :D ) και δω κάτι που μ' αρέσει, θα τη συστήσω ανεπιφύλακτα και μάλλον θα ξαναπάω, συμπαρασύροντας κι άλλους μαζί μου.
  • Από όλες τις πιθανές θεματολογίες, θα μου άρεζε πολύ το fantasy art / gaming / sci-fi. Οτιδήποτε είναι σε αυτό το στυλ / τεχνοτροπία, θα μου άρεζε να το δω κι ας μην καταλάβαινα την τύφλα μου!
  • Όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι: δυστυχώς, δεν έχω την πολυτέλεια να δώσω 300 ευρώ για να βάλω ένα αυθεντικό Fred Madison στο σαλόνι μου :D , αλλά αν ήταν κάτι που μιλούσε στην καρδιά μου (όπως ένας πίνακας του Kandinsky ή του Dali), θα προσπαθούσα να βρω τα λεφτά, στο μέτρο του εφικτού. Δηλαδή ενώ μπορεί να μην έδινα 300 euro για τη φιγούρα του Limbo, θα έκανα τα αδύνατα - δυνατά για να συγκεντρώσω τα ίδια χρήματα να αγοράσω μια custom φιγούρα του Altair ή του Ezio Auditore da Firenze!
  • Γενικά, δε θα αγόραζα φτηνά αντίγραφα πινάκων από τα μαγαζιά που προανέφερες. Εξαίρεση: αν ήταν κάτι που θα μιλούσε στην καρδιά μου και ήξερα ότι εκτός από το φτηνοαντίγραφο, δε μπορώ να βρω τίποτα καλύτερο.



Imgema είπε:
Συμφωνώ 100% με αυτό που λες γιατί έχω έρθει κι εγώ στην θέση σου.
Για παράδειγμά, μου λέγανε να ζωγραφίζω μπλούζες και να τις πουλάω. Όμως τα σχέδια που έκανα σε αυτές τις μπλούζες μου έπαιρναν πολύ χρόνο και πολλά "εγκεφαλικά κύτταρα". Μπορεί να έκανα 3 και 4 μέρες για μία μόνο μπλούζα, άσε που δεν μπορούσα να φτιάχνω συνέχεια, λόγω του ότι είμαι της λεπτομέρειας.

Πόσο να πουλήσεις κάτι τέτοιο, με τέτοια δουλεία και λεπτομέρεια που έχει πέσει? Κάποια σχέδια που έχω κάνει δεν θα τα έδινα για κάτω από 300-400 πχ. Αλλά ποιος θα δώσει τόσα για μία μπλούζα ενώ μπορεί να πάρει μία εκτυπωμένη με 20-30 ευρώ? Ακόμα και με την ώρα να πληρωνόμουν, τόσα λίγα δεν θα έπαιρνα!

Προτιμώ να την έχω και να την φοράω εγώ στην τελική, ή να την χαρίσω σε κανέναν φίλο, όπως έκανα με τις περισσότερες. Τελικά η τέχνη δεν έχει χρήμα, για να θέλει ο άλλος να αγοράζει τα πρωτότυπα σου και να κάνεις χρήμα πρέπει κάνεις κάνεις όνομα πρώτα και εγώ προσωπικά δεν ξέρω πως γίνεται. Ξέρω όμως πως το όνομα έχει μεγαλύτερη προτεραιότητα από το ταλέντο ή τις ικανότητες. Γιατί δεν εξηγείται αλλιώς πως κάποιοι τελείως ατάλαντοι απέκτησαν όνομα και πουλάνε τα ορνιθοσκαλίσματα τους (η σχέδια που είχαν κάνει στο νηπιαγωγείο) σαν τρελοί ενώ κάποιοι με απίστευτα ταλέντα πεινάνε.
Τάσο, σε παρακολουθώ στο devianart, από τότε που έβαλες το link. Δεν έχω λόγια για τις ζωγραφιές σου & πραγματικά κάποια πράγματα δεν κοστολογούνται.

Δε θέλω να εκτροχιάσω κι άλλο τη συζήτηση και να πω τα αυτονόητα.

Θα κλείσω, προσπαθώντας να μείνω εντός θέματος, δηλαδή να πω για άλλη μια φορά πόσο εκπληκτικό είναι το αποτέλεσμα! Τα συγχαρητήριά μου γι' ακόμα μια φορά.
 
D@redevil είπε:
Τάσο, σε παρακολουθώ στο devianart, από τότε που έβαλες το link. Δεν έχω λόγια για τις ζωγραφιές σου & πραγματικά κάποια πράγματα δεν κοστολογούνται.
Δε θέλω να εκτροχιάσω κι άλλο τη συζήτηση και να πω τα αυτονόητα.

Θα κλείσω, προσπαθώντας να μείνω εντός θέματος, δηλαδή να πω για άλλη μια φορά πόσο εκπληκτικό είναι το αποτέλεσμα! Τα συγχαρητήριά μου γι' ακόμα μια φορά.
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά ελπίζω να μας συγχωρέσει και ο φίλος Fred για το κατα λάθος highjack, δεν είχα την πρόθεση να φανεί η δική μου δουλειά στο δικό του thread :eek: ...Αν και πολύ δύσκολα θα μπορούσε να "σκεπαστεί" κάτι τόσο εντυπωσιακό όπως τα γλυπτά του ;)

On topic, απο όλα τα γλυπτά του Fred που έχω δει, νομίζω ότι αυτό είναι το αγαπημένο μου, μόνο και μόνο γιατί φαντάζομαι να το έχω σε ένα σκοτεινό δωμάτιο και να το φωτίζω με ένα background φως, με τέτοιο τρόπο ώστε να φαίνεται ακριβώς σαν το παιχνίδι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σιγά ρε συ μη με πειράζει που έγινε πάσα και μιλάς και για την δίκη σου δουλειά... :) ίσα ίσα θα έλεγα.
 
Πίσω
Μπλουζα