Line In Sound Για Spectrum +2

sinclair_jim

RetroN00b
Joined
26 Οκτ 2007
Μηνύματα
47
Αντιδράσεις
0
..............
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eξαρτάται για ποιόν +2 μιλάς. Ο +2Α/Β (σκούρος ανθρακί) έχει από μόνος του τέτοιο βίσμα.

Στον γκρί απλά παρεμβάλεις το βίσμα "in" στο αντίστοιχο καλώδιο ήχου του ενσωματωμένου κασσετοφώνου.

Προσοχή γιατί είναι γνωστό ότι λάθος συνδεσμολογία (να βάλεις σήμα ήχου στην έξοδο πχ) θα κάψει αμέσως τη ULA. Τώρα το ποιά ακριβώς καλώδια είναι δεν ξέρω (νομίζω το άσπρο αλλά δεν παίρνω όρκο).

Aντί να κάνεις κάτι τέτοιο θα πρότεινα να πάρεις την ηλεκτρονική κασσέτα με το καλώδιο καρφί, ώστε να περνάς σήμα φορτώματος από CD ή mp3 player.
 
Τι είναι η ηλεκτρονική κασσέτα? μήπως αυτές που είχαν βγάλει για να συνδέεις φορητό cdplayer στο κασσετόφωνο του αυτοκινήτου?

Μάλλον αυτές λές!!! Να είσαι καλά φίλε ευχαριστώ....
 
Ακριβώς αυτό... νομίζω είναι η καλύτερη λύση και χωρίς επεμβάσεις στο μηχάνημα.
 
ΟΚ! το βρήκα, δεν θα το φτιάξω γιατί έχω ήδη δυο ηλεκτρονικές κασσέτες, αλλά αν το φτιάξει κάποιος θα ήθελα να δώ τα αποτελέσματα...

Είναι στα Ισπανικά (masa είναι η γείωση απο ότι ξέρω) και είναι στην πλακέτα του κασσετοφώνου:
 
Να σου πω την αλήθεια δεν πολυ βγάζω άκρη από την εικόνα.

Την ηλεκτρονική κασσέτα από που την πήρες?
 
Τι ερωτησεις ειναι αυτες??

Μα φυσικα απο εκει που πουλανε και το Ηλεκτρονικο Μπουφαν

Το ηλεκτρονικό μπουφάν,


που όλα τα παιδιά φοράν,
(ποιητικη αδεια)

το ηλεκτρονικό μπουφάν,


με τον ΚΙΤ που αγαπάν...
(ποιητικη αδεια)
 
Τι μου θύμησες τώρα.... θυμαάμαι και τότε ξεράσογλου μου φαινόταν αυτό το μπουφάν.... είχα γούστο από μικρός βλέπεις... :D
 
Αν ξεβιδώσεις τον plus2 θα το βρείς αμέσως.

(άσε που δεν είχε καλύτερη φώτο, ούτε καν οδηγίες)

Την ηλεκτρονική κασσέτα την βρίσκεις:

1) Ομόνοια στοά ΦΕΞΗ (αν δεν κάνω λάθος)

2) Κατουμά

3)Τριδήμα (από αυτόν τα πήρα)
 
Πίσω
Μπλουζα