Links για τις καλύτερες εκδόσεις διάφορων emulators

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.326
Αντιδράσεις
1.341
Δεν ήξερα τι τίτλο να βάλω, εννοώ emulators ή forks που είναι λίγο πιο δύσκολο να βρεις πρόσφατες εκδόσεις κυρίως γιατί δεν υπάρχουν στο main site τους, ή γιατί μπορεί να είναι λιγότερο γνωστά ή γιατί τα builds στο EmuCR μπορεί να έχουν θέματα. Οπότε είπα να συγκεντρώσω εδώ κάποια links που χρησιμοποιώ εγώ.

m64p - Οτι καλύτερο υπάρχει για N64 emulation σε οποιοδήποτε σύστημα. Pre-configured setup, δεν χρειάζεται να βάλεις πολύ χέρι, έρχεται με την τελευταία πάντα WIP έκδοση του GlideN64. Παίζει τα πάντα, ακόμα και κάτι δύσκολα όπως το NFL quarterback Club 98.

Project 64 - Για όσους προτιμούν το PJ64. Απο εδώ κατέβαζα τις τελευταίες εκδόσεις. Ομως και εδώ ακόμα οι πιο πρόσφατες έχουν ένα θέμα, για κάποιο λόγο το option "sync with game audio" είναι ενεργοποιημένο by default και αυτό δημιουργεί προβλήματα. Η τελευταία έκδοση που σωστά έχει αυτό το option απενεργοποιημένο είναι εδώ. Αυτή είναι η τελευταία καλή έκδοση του PJ64 2.4.0.9999 για μένα (32bit έκδοση πάντα για PJ64). Εκτός και αν κάποιος προτιμάει το πιο πρόσφατο bulid στην σελίδα αλλά θα πρέπει να απενεργοποιεί αυτό το option σε κάθε παιχνίδι.            

GlideN64 - Τα τελευταία standalone WIP του GlideN64 (δεν χρειάζεται στην περίπτωση του m64p μιας και εκεί πάντα μπαίνει η τελευταία έκδοση). Σε αυτό το topic ο gonez βάζει τα links του. Καμιά φορά όμως αλλάζει το topic οπότε και αυτό μπορεί να κλείσει κάποια στιγμή.

Supermodel - Από αυτό το post στο forum τους κατεβάζουμε τα builds. Ο τύπος που τα ανεβάζει αργεί λίγο και δεν είναι πάντα η τελευταία-τελευταία έκδοση αλλά σχεδόν ποτε δεν είχα πρόβλημα με τα συγκεκριμένα, ενώ με τα builds του EmuCR είχα αρκετά.

Demul - Σε αυτό το topic, ο author ανεβάζει την τελευταία έκδοση του καλύτερου Dreamcast/Naomi emulator. Σκρολλάρουμε πάντα στο τελευταίο link που μπορούμε να βρούμε εννοείται. Για κάποιο λόγο στο main site έχει πιο παλιά builds.

Arcade - Απο αυτό το forum κατεβάζω την αγαπημένη μου "καθαρή" έκδοση του MAME που είναι ξεχωριστή από το MESS Και έχουν αφαιρέσει πολλά "σκουπίδια" όπως mechanical gambling games κλπ.

Παρόμοια πρόσφατα builds για τα περισσότερα υπάρχουν και στο EmuCR αλλά πολύς κόσμος δεν θέλει να κατεβάζει από εκεί (οπως εγώ). Επίσης αυτοι είναι οι emulators που χρησιμοποιώ εκτός RetroArch. Αν κάποιος θέλει μπορεί να ποστάρει links για άλλους emulators ή forks που οι τελευταίες εκδόσεις τους μπορεί να είναι σε random σημεία, έτσι ώστε να έχουμε μια καλή σούμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενδιαφερον θεμα :)

Θα θελα να ρωτησω ποιο εμου για Game Boy Advance προτεινετε. Για μενα υποχρεωτικο για ενα εμου ειναι να σωζω και να φορτωνω ελευθερα savestates.

Χρησιμοποιουσα το VisualBoy MW-X. Ημουν πολυ ικανοποιημενος μονο που κρασαρε συχνα, κυριως οταν φορτωνα savestates και απο ενα σημειο και περα τα παιχνιδια μου ηταν unplayable. Παντως διαβασα κακες γνωμες για το συγκεκριμενο (οχι λογω κρασαρισματος);
 
Προτείνω τον τελευταίο VBA-m. Όμως -από μένα- είναι untested και χρησιμοποιώ ακόμα τον παλαιότερο, άλλα δοκιμασμένο -πάλι από εμένα- και πολύ σταθερό και με μεγάλη compatibility, VBA-m SVN 1507.
 
Ενδιαφερον θεμα :)

Θα θελα να ρωτησω ποιο εμου για Game Boy Advance προτεινετε. Για μενα υποχρεωτικο για ενα εμου ειναι να σωζω και να φορτωνω ελευθερα savestates.

Χρησιμοποιουσα το VisualBoy MW-X. Ημουν πολυ ικανοποιημενος μονο που κρασαρε συχνα, κυριως οταν φορτωνα savestates και απο ενα σημειο και περα τα παιχνιδια μου ηταν unplayable. Παντως διαβασα κακες γνωμες για το συγκεκριμενο (οχι λογω κρασαρισματος);
O καλύτερος (με μεγαλύτερο accuracy) emulator για GBA αυτήν την στιγμή είναι ο mGBA

https://mgba.io/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O καλύτερος (με μεγαλύτερο accuracy) emulator για GBA αυτήν την στιγμή είναι ο mGBA
Σωστά, όντως είναι ο πιο accurate...

Παρ'όλα αυτά εμένα δεν με βόλεψε, διότι δεν υποστηρίζει -τουλάχιστον εγώ δεν βρήκα τρόπο- συμπιεσμένα αρχεία και το σημαντικότερο, δεν υποστηρίζει ξεχωριστά folders για τα τρία GameBoy -B&W, Color & Advance- και πρέπει να αλλάζουμε folder κάθε φορά, πριν το Load ROM, χειροκίνητα. Καλό το accuracy, αλλά δεν έχει ευκολίες γενικά...
 
Σωστά, όντως είναι ο πιο accurate...

Παρ'όλα αυτά εμένα δεν με βόλεψε, διότι δεν υποστηρίζει -τουλάχιστον εγώ δεν βρήκα τρόπο- συμπιεσμένα αρχεία και το σημαντικότερο, δεν υποστηρίζει ξεχωριστά folders για τα τρία GameBoy -B&W, Color & Advance- και πρέπει να αλλάζουμε folder κάθε φορά, πριν το Load ROM, χειροκίνητα. Καλό το accuracy, αλλά δεν έχει ευκολίες γενικά...
Συμπιεσμένα αρχεία υποστηρίζει. Μάλιστα έχει και επιλογή "load archive" που σε αφήνει να κάνεις load ένα συμπιεσμένο αρχείο με πολλά roms μέσα και να διαλέξεις ποιο από αυτά θες να τρέξεις.

Για τα ξεχωριστά folders ναι δεν βρήκα κάτι. Στο VBA δηλαδή πως είναι? (δεν το χρησιμοποιώ πια και αυτό).
 
Μάλιστα έχει και επιλογή "load archive" που σε αφήνει να κάνεις load ένα συμπιεσμένο αρχείο
Αυτή την επιλογή χρησιμοποιώ και εγώ και όντως βλέπει τα περιεχόμενα του zip, άλλα όταν επιλέγω τη ROM,  δεν την ανοίγει ούτε με διπλό κλικ, αλλά ούτε και με το κουμπί "Open". Εσύ το δοκίμασες δηλαδή και ανοίγει; :wait2:

Ο VBA-m έχει τρεις επιλογές -Open GBA, Open GBC και Open GB- όπου η κάθε μία «ψάχνει» για ROMs σε ξεχωριστό φάκελο.
 
Αυτή την επιλογή χρησιμοποιώ και εγώ και όντως βλέπει τα περιεχόμενα του zip, άλλα όταν επιλέγω τη ROM,  δεν την ανοίγει ούτε με διπλό κλικ, αλλά ούτε και με το κουμπί "Open". Εσύ το δοκίμασες δηλαδή και ανοίγει; :wait2:
Oντως φαίνεται να έχει πρόβλημα. Τα απλά zipped roms τα φορτώνει κανονικά με το load rom αλλά το load from archive δεν δουλεύει. Μάλλον είναι κάποιο bug.

Και ναι, είναι ευκολία το να έχεις διαφορετικά paths για κάθε σύστημα. Ωστόσο εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ GBA emulators για απλό game boy emulation. Προτιμώ το BGB για αυτην την δουλειά. Τωρα βέβαια θα μου πεις γιατί να έχεις δύο emulators και όχι έναν που να τα κάνει όλα? Ε, τότε βάζεις RetroArch ή ένα καλό frontend και τα έχεις όλα στο ίδιο interface και δεν χρειάζεται να ξαναψάχνεις roms με το "file/open".

Εγώ χρησιμοποιώ RetroArch μέσω Launchbox/Hyperspin οπότε έχω όλες τις ευκολίες που μπορεί να έχει κάποιος. Οπότε μετά κοιτάω μόνο το accuracy/compatibility του κάθε emulator, αφού έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν χρειάζεται να αγγίξω το UI του κάθε ενός.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: Ace
Τα απλά zipped roms τα φορτώνει κανονικά με το load rom
Ναι, αυτό δουλεύει! :award: Πώς μου ξέφυγε την πρώτη φορά, όμως; :wait2:

Όσο για την «απόλυτη» accuracy, την έχω χαιρετήσει εδώ και καιρό με το Core2 Duo μου... ?
 
Ναι, αυτό δουλεύει! :award: Πώς μου ξέφυγε την πρώτη φορά, όμως; :wait2:

Όσο για την «απόλυτη» accuracy, την έχω χαιρετήσει εδώ και καιρό με το Core2 Duo μου... ?
Νομίζω ότι εκτός από το Angrylion (που ότι και να έχεις δεν μπορείς να τρέξεις όλα τα games full speed) και το Mednafen Saturn (που θέλει ένα i5 για να είσαι κομπλέ) λογικά οι υπόλοιποι "accurate" emulators όπως Mednafen PSX, BSNES/Higan, mGBA, Mesen, BlastEm κλπ θα πρέπει να τρέχουν καλά σε core 2 Duo, τουλάχιστον σε κάποιον Desktop που τρέχει στα 3.0Ghz και πάνω.

Από όσo έχω δοκιμάσει εγώ τέλος πάντων μιας και έχω έναν Core 2 Duo E8600 σαν δευτερο PC και τεστάρω τι μπορώ να τρέχω πάνω του.
 
Higan όχι με τίποτα, 45fps πχ στο Earthworm Jim 2...
 
@Ace συναγωνιστη και εγω με Core2Quad 9400 overclocked εχω και αγωνιζομαι (struggle αγγλιστι)... :)  

Αν υπηρχε Emulation Comittee στον OHE επρεπε σε αρκετα μελη εδω μεσα να μας εδιναν I9 χαχαχαχαχα
 
  • Like
Reactions: Ace
Higan όχι με τίποτα, 45fps πχ στο Earthworm Jim 2...
Βάρυνε πολύ αυτό... Το παλιότερο BSNES δεν τρέχει full speed όμως? Δεν είναι ανάγκη να τρέξεις το "accuracy profile" και το "Balanced" είναι ακριβώς το ίδιο με την μόνη διαφορά ότι λείπει μία σκιά σε ένα μόνο παιχνίδι. Και είναι 4-5 φορές πιο ελαφρύ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: Ace
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ούτε. Όχι. Κανένα. Βασικά έχω τον «δυνατό» T9900 που είναι στα 3,06GHz μεν, αλλά είναι η mobile CPU με 1066MHz FSB.
A OK. Από ότι βλέπω είναι πιο αργή CPU από τον Core 2 Duo Ε8600 όπου το BSNES (Balanced) τρέχει full speed σε μένα.
 
Εχετε να προτεινετε καποιο καλο εμου NES/Gameboy/GBA (δε χρειαζεται ενα για ολα μαζι) για Android?

Απαραιτητο για μενα (οπως εχω ξαναπει) να κραταει savestates
 
Το MyBoy! στην πληρωμενη εκδοση αν θυμαμαι καλα

Kαι μιας και μπηκα στο thread

Συζητηση στο Reddit 

2018 best/most compatible emulators
 
Εχετε να προτεινετε καποιο καλο εμου NES/Gameboy/GBA (δε χρειαζεται ενα για ολα μαζι) για Android?

Απαραιτητο για μενα (οπως εχω ξαναπει) να κραταει savestates
Eγω χρησημοποιω τους παρακατω απο τον ιδιο developer : 
-Nes.emu
-Gbc.emu
-Gba.emu

Αν θυμαμαι καλα ειναι επι πληρωμη αλλα αμα ψαξεις τους βρισκεις :p  

Eνναλακτηκες που εχω για να υπαρχουν  : 
-Μyboy! (gba)
-Myoldboy (gbc)
-JohnNes (Nes)
 
Δοκιμασα το Nostalgia NES Lite (free εκδοση) και (δεδομενου οτι δεν εχω προς το παρον μετρο συγκρισης) φαινεται αξιοπρεπες. Υποστηριζει μεχρι 8 savestates αλλα μαλλον μπορω να τα βολεψω αν κραταω backups
 
Πίσω
Μπλουζα