Lion of the Desert (1981)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.821
Αντιδράσεις
67.048
Μια καλογυρισμένη πολεμική ταινία, που αναφέρεται στον ηρωικό αγώνα των Λίβυων, εναντιών των ιταλικών στρατευμάτων του Μουσσολίνι. Το 1929, ο ιταλικός στρατός δεν έχει καταφέρει να εξουδετερώσει τους άραβες αντάρτες που υπο την αρχηγία του ικανότατου Ομάρ Μουχτάρ (Άντονι Κουήν), δημιουργούν συνεχώς προβλήματα στους εισβολείς. Έτσι ο Μουσσολίνι ( Ρόντ Στάιγκερ), στέλνει στην περιοχή τον αμείλικτο στρατηγό Γκρατσιάνι (Όλιβερ Ρηντ), για να καταστείλει πάση θυσία την αντίσταση. Μια πολύ ακριβή παραγωγή με πολές σκηνές μάχης, που μας μεταφέρει σε μια όχι και τόσο γνωστή σελίδα της ιστορίας. Το καστ συμπληρώνουν οι Ραφ Βαλόνε, Τζων Γκήλγουντ και οι δικοί μας Ειρήνη Παπά, Τάκης Εμμανουήλ και Ελεονώρα Σταθοπούλου. Χαρακτηριστικό είναι οτι η Ιταλική κυβέρνηση το 1981, προσπάθησε να εμποδίσει την προβολή της ταινίας καθώς θεωρούσε οτι παρουσίαζε τους Ιταλούς ως δειλούς και ανόητους.

http://www.youtube.com/watch?v=JCOaj6ruq4Y
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν το έχω δει :sealed: αλλά σίγουρα η ''γελοία ιταλία'' είναι ένα στερεότυπο που ίσως πρέπει να ερευνηθεί καλύτερα ...
 
Clemence είπε:
δεν το έχω δει :sealed: αλλά σίγουρα η ''γελοία ιταλία'' είναι ένα στερεότυπο που ίσως πρέπει να ερευνηθεί καλύτερα ...
oπως και το κινηματογραφικο στερεοτυπο των γαλλων αντιστασιακων ;)
 
Ειρήνη Παππά και Ελεωνόρα Σταθοπούλου




lod.jpg

Anthony Quinn και Oliver Reed




lion.jpg

Τάκης Εμμανούηλ




TE.jpg

Rod Steiger

steiger.jpg
 
Την είχα δει μικρός σε VHS (ασφαλώς) και μου είχε αρέσει πολύ.
 
Clemence είπε:
δεν το έχω δει :sealed: αλλά σίγουρα η ''γελοία ιταλία'' είναι ένα στερεότυπο που ίσως πρέπει να ερευνηθεί καλύτερα ...

joe είπε:
oπως και το κινηματογραφικο στερεοτυπο των γαλλων αντιστασιακων ;)
H κάθε ταινία φτιάχνεται με κριτήριο τι θέλει ο παραγωγός, ο οποίος συνήθως θέλει ό,τι ακριβώς θέλουν κι οι χορηγοί / χρηματοδότες. Εν προκειμένω, μια ταινία γυρισμένη στην Λιβύη τον καιρό της παντοδυναμίας Καντάφι θα ήταν περίεργο αν παρουσίαζε τους Ιταλούς ως κάτι άλλο.
 
gademosauros είπε:
H κάθε ταινία φτιάχνεται με κριτήριο τι θέλει ο παραγωγός, ο οποίος συνήθως θέλει ό,τι ακριβώς θέλουν κι οι χορηγοί / χρηματοδότες. Εν προκειμένω, μια ταινία γυρισμένη στην Λιβύη τον καιρό της παντοδυναμίας Καντάφι θα ήταν περίεργο αν παρουσίαζε τους Ιταλούς ως κάτι άλλο.
Η ταινία ήταν γυρισμένη κατά του παραγγελία του ίδιου του Καντάφι.... ;)
 
Πίσω
Μπλουζα