Lisa Dal Bello

don dokken

RetroMasteR
Joined
14 Μάρ 2009
Μηνύματα
1.532
Αντιδράσεις
218
...Το 1986 κυκλοφορησε το RAGE FOR ORDER των QUEENSRYCHE ..Ενα αλμπουμ μπροστα απο την εποχη του.Ενα απο τα κομματια που σου τραβαει αμεσως την προσοχη,ειναι το GONNA GET CLOSE TO YOU .Στη συνθεση του κομματιου βλεπεις ενα αγνωστο ονομα."DalBello"

Ειναι διασκευη..(Στο συγκεκριμενο κοματι,ο Tate εχει αντιγραψει ακριβως τις φωνητικες ακροβασιες,χωρις να προσθεσει κατι δικο του..)

Απο κει πηρα το εναυσμα,στο μακρινο 86,να μαθω περισσοτερα για αυτον τον..DalBello.

γρηγορα ανακαλυψα οτι προκειται για μια καναδη τραγουδιστρια,

που μαλιστα πηρε μερος και στο βιντεο του κομματιου.

Την επομενη χρονια,1987, ψαχνωντας ,πεφτω στο αλμπουμ της, που μολις ειχε κυκλοφορησει,"She".

Ε,αυτο ηταν,κολησα την λατρεψα!

Δεν μπορεις να την καταταξεις σε καποιο συγκεκριμενο μουσικο ιδιωμα,διαθετωντας σπανια φωνη,

πειραματιζεται και δεχεται επιδρασεις πανταχωθεν..

Εχει απειρες συνεργασιες και ντουετα,σαουντρακ,συνθεσεις,δευτερα φωνητικα,μεχρι και τη φωνη της εχει δανεισει σε σειρες κινουμενων σχεδιων..(sailor moon)Να μην τα λεω τωρα,παραθετω λινκ.

Φυσικα και δεν ειναι χεβυ..Αλλα που να την καταταξω στο ροκ?αδικια..

Εδω θα βρω τουλαχιστον μερικα ευηκοα ωτα..

Κλεισμενοι στο μικροκοσμο μας,περιχαρακωνουμε και τα ακουσματα μας.

Αν δεν ανοιξει το μυαλο,πως θα ανοιξουν και τα ρημαδοαυτια..?

δεν περιμενω να ενθουσιασει πολλους αυτη μου η αναφορα..Ειναι ελαχιστος φορος τιμης

σε μια σχετικα αγνωστη στη χωρα μας καλλιτεχνιδα..

ΥΓ.Ο Καναδας,ειναι η χωρα που εχει τη μεγαλυτερη αναλογια σε πληθυσμο/μουσικες ιδιοφυιες..

α,παρτε ενα ωραιο tribute fan site και φυσικα βιντεακια.http://dalbello.4x2.net/

[video=youtube;aLXhlNll-2s]

[video=youtube;bCN-VluFWnQ]http://www.youtube.com/watch?v=bCN-VluFWnQ
 
I like that crooked smile!!!

+1 απο μένα.

Ευχαριστώ Don
 
Τι μου θύμισες τώρα!!! Τα νιάτα μου... Geoff Po-tate (των Queensryche) και Αndre Το-matos (των Angra)!!!
 
Πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση. Δυστυχώς δεν την είχα ακουστά καθόλου... Θα την ψάξω σίγουρα. Ευχαριστώ για την πληροφορία. (offtopic: Το Operation Mind crime το είχα στην καθημερινή μου μουσική παιδεία όταν το είχα αγοράσει τότε που ήμουν 13. Καταπληκτικό album και οι QUEENSRYCHE το αγαπημένο μου γκρουπ της μουσικής αυτής σκηνής).
 
..να μην πω οτι ειναι και υποψηφια για πιο sexy τραγουδιστρια των 80ς στο σχετικον θρεντ..

οι λοιποι βολευτειτε με ..μαντοννα.http://www.youtube.com/watch?v=iSaN8ahjLpg&feature=related
 
Με πολύ χαρά έστω και καθυστερημένα διάβασα ότι είχατε ανοίξει thread για αυτή την χαρισματική τραγουδίστρια. Όντως άγνωστη στα μέρη μας ,αλλά νοιωθω τυχερός που έχω ένα cd της στην δισκοθήκη μου ,το Whore του 1995,μια απ' τις τελευταίες της προσωπικές δουλειές (η αλήθεια είναι ότι βγάζει αραιά προσωπικές δουλειές τα τελευταία χρόνια). Ορίστε και το cd της :
IMG_20231014_145251~2.jpg
 
Πέρα απ' αυτό το cd που το βρήκα αρκετά χρόνια πριν στο ράφι με τα "φτηνά" στο δισκάδικο της πόλης μου,δεν έχω δει cd της ούτε σε κατάστημα με μεταχειρισμένα σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη κτλ. Ίσως θέλει πολύ ψάξιμο αλλά τώρα που το σκέφτομαι δεν έχω δει πουθενά τα τελευταία χρόνια
 
Πίσω
Μπλουζα