Loading from CD with an Amstrad CPC464

vagosgta3

RetroNuts!
Joined
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.887
Αντιδράσεις
25
εντυπωσιακο!

a CD converter that can be placed into the tape deck of an 8-bit machine and connected to any other audio source in order to load. This footage is of it loading Cybernoid 2 from the 52x CDROM drive in an external case that i've got balanced on top of the monitor.
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=z7csRdbh_wE&feature=related]YouTube - Loading from CD with an Amstrad CPC464
 
Δεν λέω εντυπωσιακό , αλλά βρε παιδί μου αυτό το "some time passes..." σου δημιουργεί την εντύπωση ότι το αποτελέσμα (το loading ντε) κάνει περισσότερη ώρα και από την κασέτα. Δηλαδή καλές η modifications αλλά να έχουν και μια πρακτικότητα. Πάντως ωραίο βίντεο.
 
Για να καταλάβω, αυτό που χρησιμοποιεί είναι ένας μετατροπέας κασέτας σε στερεοφωνικό βύσμα, σαν αυτούς που κυκλοφορούν για να συνδεσεις mp3 σε παλιό κασετόφωνο αυτοκινήτου; Μετατρέπει την ακουστική έξοδο του CD ROM σε σήμα για την κεφαλή του κασετοφώνου?? Τόσο απλό; ;; Και τί audio σήμα βγαίνει από την ανάγνωση ενός CD rom?????

8)8)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα παλιό cd rom υπολογιστή μπορεί άνετα να μετατραπεί σε κοινό cd player (home ή αυτοκινήτου). Από την έξοδο headphones (cd rom) τραβάμε ένα καλώδιο και χρησιμοποιούμε τα τρια καλώδια της κεφαλής του amstrad tape ως (input) είσοδο του ηχητικού σήματος. Βέβαια με ένα cd rom το οποίο δεν έχει volume τα πράγματα είναι δύσκολα. Η παραπάνω μόντα δεν είναι κάτι σπουδαίο καθώς υπάρχουν και άλλες (mp3 players) τα οποία έχοντας και την οθονούλα είναι πιο εύκολο να βλέπεις τι θέλεις να παίξεις και επιπλέον δεν σε περιορίζει στα 99 tracks (games στην συγκεκριμένη περίπτωση) του cd rom. Το cd rom δεν δίνει τίποτα παραπάνω από μια αναλογική έξοδο στα headphones, η οποία καταλήγει ενισχυμένη στην είσοδο του tape.

Το ίδιο mod μπορεί να γίνει και για αυτοκίνητο μετατρέποντας ένα παλιό cd rom με volume control και headphones σε cd player. Από τα 12V του αυτοκινήτου μπορούμε να πάρουμε και τα 5V για το cd rom μας με το παρακάτω κυκλωματάκι.

03.jpg
 
Α ναι γνωστή - ε, δεν ειναι ακριβώς μόντα, αλλά είναι ο ευκολότερος τρόπος να παίξεις cd σε κασσετόφωνο, από δεκαπενταετίας τώρα :) Πάντως, λόγω πιστότητας του cd θεωρητικά μπορείς να γράψεις σε μεγαλύτερες ταχύτητες...

Ακόμη καλύτερη λύση, κάποια mp3 players σε σχήμα κασσέττας που είχαν κυκλοφορήσει...

Διασκεδαστικό πάντως!
 
Eπειδη ειμαι λιγο ασχετος με το θεμα,αλλα ολη η ιδεα του CDROM στο CPC δεν ειναι να το γεμισεις με games και να εχεις μια ολοκληρη συλλογη φορτωνοντας την κατευθειαν απο CD;
 
Με αυτήν την λογική, (αν και δεν ξέρω αν γίνεται-λογικά θα θέλει και κάποιο software που να επιτρέπει την διαχείρηση), είναι πολύ χρήσιμο. Χμμ, βιάστηκα να μιλήσω πιο πάνω :)
 
cyberknight είπε:
Με αυτήν την λογική, (αν και δεν ξέρω αν γίνεται-λογικά θα θέλει και κάποιο software που να επιτρέπει την διαχείρηση), είναι πολύ χρήσιμο. Χμμ, βιάστηκα να μιλήσω πιο πάνω :)
cyberknight σωστα μιλησες στο προηγουμενο σου post,το θεμα ειναι καθε mod να βελτιωνει μια χρηση,εκτος αν δεν εχεις κασσετες του cpc οποια ειναι μια ευκολη λυση για να μην μεινει off το μηχανημα.

Παντως θυμηθηκα παλια (εποχη που ειχε βγει το Doom) ενα ξενο περιοδικο νομιζω το Αmstrad Αction ειχε διαφημησει μια CD collection της Domark για τον CPC.
 
vagosgta3 είπε:
Eπειδη ειμαι λιγο ασχετος με το θεμα,αλλα ολη η ιδεα του CDROM στο CPC δεν ειναι να το γεμισεις με games και να εχεις μια ολοκληρη συλλογη φορτωνοντας την κατευθειαν απο CD;

'Οχι. H ιδέα είναι να μπορείς να φορτώσεις με κάποιο τρόπο εκτός από το κασετόφωνο του 464. Αν δεις στο πρώτο post αναφέρει ότι μπορεί να συνδεθεί με οποιαδήποτε εξωτερική πηγή ήχου (audio device) και όχι πηγή ψηφιακών δεδομένων. Δεν υπάρχει συσκεύη ήχου στην οποία μπορείς να έχεις πάνω από 99 ηχητικά tracks (cd,md,dvd,dat) σε ασυμπίεστη μορφή και να παίζουν χωρίς software ή επιπλέον hardware. Επίσης και με παρεμβολή ad/da converter (ένα minidisc φέτα πχ) πάλι τα ηχητικά tracks θα παραμένουν 99 στο cd.

Εκτός αν στην είσοδο συνδεθεί mp3 player ή ένα laptop όπως έχει αναφερθεί σε άλλα threads. Το δεύτερο (laptop) όμως, δεν παρέχει αυτονομία στον 464 (ή ακόμη κ στον 6128) καθώς θα πρέπει να το έχεις ανοιχτό μέχρι να φορτώσει το backup. Έστω κ αν είναι μερικά δευτερόλεπτα. Συνεπώς δεν χρησιμεύει σε κάτι καθώς θα μπορούσες άνετα να παίξεις σε emulator στο ίδιο το laptop...

Αν πάντως έχει δοκιμάσει κάποιος τα παραπάνω και έχει καταφέρει σε ένα cd player να βάλει πάνω από 99 backups και με την κασετούλα να φορτώσει έστω το 100ο και πάνω, ας το πει καθώς μου φαίνεται ακατόρθωτο και θα ήθελα να μάθω πως γίνεται. :xm:

Εγώ έχω καταφέρει να φορτώσω game στον 6128 από Technics MK2. Αλλά πάλι έπρεπε να είναι ανοιχτό το pc και το virtual dj. lol
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
vagosgta3 είπε:
Παντως θυμηθηκα παλια (εποχη που ειχε βγει το Doom) ενα ξενο περιοδικο νομιζω το Αmstrad Αction ειχε διαφημησει μια CD collection της Domark για τον CPC.
Όχι, ήταν αρκετά πριν το Doom και ήτανα πό τους CodeMasters. Δυστυχώς δεν κυκλοφόρησε τελικά για CPC... Αυτό που κάναν ήταν ότι φόρτωνες ένα loader από κασσέττα και μετά φόρτωναν τα (22 νομίζω) παιχνίδια από CD πολύ γρήγορα γιατί ήταν ηχογραφημένα σε πολύ υψηλό baud rate λόγω της αξιοπιστίας του CD.
 
Κυκλοφορησε φυσικα σε Spectrum ;) :p
 
Ναι, λόγω

α.μεγάλης εγκατεστημένης βάσης

β.αξιόπιστου, έτσι κι αλλιώς, κασσετοφώνου του CPC και

γ.της εξάπλωσης του drive στους χρήστες Amstrad.

Κοινώς, το χρειαζόμασταν λιγότερο.

[EDIT] Ξέχασα το smiley, γιατί αλλιώς μπορεί να παρεξηγηθώ: :ppppppppppppppppppp [/EDIT]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα