Lulu-monde φορητό ραδιόφωνο πικάπ

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.361
Αντιδράσεις
9.526
Ο μακαριτης ο παππους μου δεν ειχε καλη σχεση με την τεχνολογια. Την τηλεοραση οταν την εκλεινε, την εβγαζε και απο την πριζα. Αλλα γενικα προτιμουσε να ακουει το ραδιοφωνο του.

2017-10-22-23h32m30.JPG

Σε μια απο τις επισκεψεις επεσε το ματι μου σε κατι ενδιαφερον.

2017-10-22-23h32m41.JPG

"Λες;" ειπα απο μεσα μου και αφου παλεψα καμποσο με το καπακι ειδα αυτο.

2017-10-22-23h33m43.JPG

Παθαμε πλακα οικογενειακώς, γιατι κανεις δεν ειχε την παραμικρη ιδεα οτι το ραδιοφωνο του παππου, που το ειχε μια ζωη μαζι του, ηταν και πικαπ.

2017-10-22-23h34m10.JPG

Εδω και καποια χρονια ο παππους μας εφυγε και το περιεργο αυτο ευρημα εχει μεινει στην ντουλαπα. Δυστυχως οι 4 μπαταριες τυπου D ειχαν λιωσει προ πολλου και εχουν δημιουργησει ενα μικρο χαος στο εσωτερικο του. Μετα πολυ καθαρισμα η θηκη των μπαταριων και το καλυμμα τους.

2017-10-22-23h31m05.JPG

Διακρινει κανεις μια ενδιαφερουσα πληροφορια. Το καλωδιο ρευματος που ειναι κρυμμενο στο εσωτερικο της συσκευης ειναι για ρευμα 117v AC. Συνεπως δεν βοηθησε στην συνολικη του κατασταση ηταν ο πατερας μου το εβαλε στο ρευμα και εξερραγει με σπιθες και καπνους, ενω εριξε και τον ασφαλειοδιακοπτη.

2017-10-22-23h31m16.JPG

Στο κατω μερος διακρινουμε την επιγραφη Made in Japan.

2017-10-22-23h32m03.JPG

Φαινεται να ειναι κατασκευη γιαπωνεζικης μαρκας Lulu-monde για την οποια δεν μπορεσα να βρω λεπτομεριες. Φαινεται οτι ειναι αρκετα κοινοτυπα. Ισως αρχες δεκαετιας 70; Τελοσπαντων, θα ηθελα να το ξαναδω λειτουργικο καποια στιγμη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολυ ωραία ανακάλυψη!!! Άραγε ο παππούς σου το ήξερε ότι ήταν και πικάπ ;
 
Δεν ημουν ξεκαθαρος ισως. Σε μια απο τις επισκεψεις στο σπιτι του παππου εγινε η ανακαλυψη. Ηταν μπροστα οταν το ανοιξα και ηταν εξισου εκπληκτος με τους υπολοιπους. Δεν νομιζω οτι ειχε αγορασει ποτε ενα δισκο στην ζωη του. Εγω τουλαχιστον δεν θυμαμαι ποτε δισκους ή πικαπ στο σπιτι του παππου.
 
Εντυπωσιακό! Ωραίος συνδυασμός τεχνολογίας και design! Κάποιες λίγες πληροφορίες, υπάρχουν εδώ, στο radiomuseum.org.

lulu_monde_solid_state_radio_1634845.jpg
 
Ναι, αυτό το φορμάτ ραδιο-πικάπ, ήταν συνηθισμένο. Έχω κι εγώ ένα τέτοιο (σαν το κόκκινο), JVC, όπου μετά βίας χωράeι (αλλά χωράει) ο 33άρης δίσκος, μόλις σηκώσεις το καπάκι, που είναι και ηχείο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα