lxdream 0.8 - Dreamcast Emu for Linux

keeper7k

Human RetroDatabase
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.599
Αντιδράσεις
22
Χαράς ευαγγέλια για τους απανταχού λινουξόβιους (τελαμωνο-bioσοκάδες και τα ρέστα :p ). Το νέο παιδί στην οικογένεια του Dreamcast Emulation λέγεται Ixdream και έχει φτάσει την έκδοση 0.8.2 ήδη. Το project είναι ακόμα under heavy development αλλα είναι ικανό να τρέξει αρκετά demos και ορισμένα παιχνίδια. Ιδού το (ομολογουμένως όμορφο) GUI του :

boot08dj2.png


Περισσότερες πληροφορίες εδώ.

... κι εδώ, οι αλλαγές τις τελευταίας έκδοσης

Changelog:
  • Implement more user-friendly GD-Rom changer (closes off #31)
  • Add recent GD-Rom image tracking
  • Fix for CDI images with more than 1 track per session
  • Save render buffers as part of the save state (issue #34)
  • Show preview screenshot in save state open dialog
  • Remove gnome dependency (now just depends on GTK 2.0+)
... και μην ξεχνιόμαστε

9/9/2009 : Keep On Dreaming :thumbup:

(...ή καλύτερα Keep on Sleeping γιατι άν ξυπνήσουμε, θα αρχίσει το δούλεμα :p )
 
Νασαι καλα Keeper - δεν το ειχα παρει χαμπαρι :thumbup: ...αλλα απο την αλλη ποιος ειπε οτι ο υπαρχων dreamcast emu δεν τρεχει στο Linux ? :diablotin:
 
emulation,στο emulation,ω emulation
 
Ναι πρωτη φορα το βλεπεις....οταν τρεχει στο dreamcast ο gameboy emu πανηγυριζεις, τωρα σε χαλασε ? :rolleyes:
 
Ποσες συσταδες πολυπηρηνων θες για να δεις στο Linux το Chancast να βγαζει πανω απο 20 frames? :biglaugh:

ΒΤW...gameboy emu...μπλιαξ :D
 
telamonas.stokos είπε:
Ναι πρωτη φορα το βλεπεις....οταν τρεχει στο dreamcast ο gameboy emu πανηγυριζεις, τωρα σε χαλασε ? :rolleyes:

Που να τον δεις πως κανει οταν τρεχει στο xbox. :D

A1_PAO_OMONOIA_b.jpg
 
Ποσες συσταδες πολυπηρηνων θες για να δεις στο Linux το Chancast να βγαζει πανω απο 20 frames? :biglaugh:
Γιατι ? το δοκιμασες σε Linux και μετρησες λιγοτερα frames ? :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
Μωρε καλα τα λεει ο Shock... :diablotin:
 
Τι φαγώνεστε; Αφού το ξέρετε ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση το real thing έχει τελείως άλλη αίσθηση! :)
 
Το ξερω...φφφ...μαλλον με βλεπω να ξανα αγοραζω DC...
 
Τις πήρα όλες εγώ. Αλλά καιρός ήταν να μπεις και παλι στο σωστό δρόμο.
 
Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ξαπόστειλες την προηγούμενη. Πάντως αυτός που την πήρε την ευχαριστήθηκε και με το παραπάνω! ;)

Αλήθεια, το ξέρετε ότι στον κατάλογο του Retrogamer το Dreamcast είναι η μόνη κονσόλα για την οποία γράφει "no gamer should be without it"; :)
 
No gamer should be without at least two of them!
 
Έρχεται και το τρίτο!
 
Τρεις έχω αυτή την στιγμή, αν και η Αμερικάνα μου θέλει επειγόντως χειρουργείο. :animangry:

Και να δω και πότε εκείνα τα ζωντανά από το EBWorld θα φιλοτιμηθούν να μου φέρουν το Treamcast που "επισκευάζουν" από τον Οκτώβριο για να τις κάνω 4. :mad::mad::mad:
 
Το φαντάστηκα ότι δε σου φέρανε ακόμα καινούριο για αντικατάσταση, ακόμα περιμένω και εγώ αυτά που έχω παραγγείλει και που θα έρχονταν στην ίδια παραλαβή με το Treamcast σου...:mad:
 
Πίσω
Μπλουζα