LYRA και Οlympic Airways: Μια παράξενη συνεργασία!!!

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.808
Durante decadas, Olympic Airways fue la aerolinea de referencia griega. A lo largo de su existencia, se sucedieron diferentes episodios de estatalizacion y privatizacion. Finalmente, en 2009, el Estado Griego decide vendersela al Marfin Investment Group, pasando a denominarse desde entonces Olympic Air.

 

 

 


En los ultimos anos, ha surgido un especial interes por innumerables objetos relacionados con la antigua
Olympic Airways (por otro lado, bastante habitual en estos procesos). Entre ellos, lo que a nosotros mas nos interesa es una serie de obsequios fabricados por Lyra y destinados al pasaje infantil. Como ya sabeis, Lyra fue la empresa que en 1976 adquirio en exclusiva la licencia de Playmobil para Grecia (la mantuvo cerca de 20 anos).

 


Entre estos regalos, que podemos fechar en la decada de los 70 y los comienzos de los 80, encontramos simpaticas y estiradas figuras de goma (foto 2); a los encantadores Pyn y Pon (foto 3); y, como no podia ser de otra manera, uno de nuestros queridos clicks. En este caso, se trata de un rey medieval a caballo, con corona, cetro, espada y pectoral plateados.





Καηκατε ε?:burn:

Ας τα βαλουμε σε σειρα.... :)

Πρωτα οι φωτογραφιες.... :)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


πηγη φωτο

Κι εδω η μεταφραση ατοφια απο το google... :D

Για δεκαετίες, η Ολυμπιακή Αεροπορία ήταν η αεροπορική εταιρεία Ελληνική αναφορά. Καθ 'όλη την ύπαρξή του, πέτυχε τα επεισόδια της εθνικοποίησης και ιδιωτικοποίησης. Τέλος, το 2009, το Ελληνικό Δημόσιο αποφάσισε να το πουλήσει στην Marfin Investment Group και μετονομάστηκε σε Olympic Air από τότε.

Τα τελευταία χρόνια, έχει υπάρξει ιδιαίτερο ενδιαφέρον σε πολλά αρχαία αντικείμενα που σχετίζονται με την Ολυμπιακή Αεροπορία (άλλωστε, αρκετά κοινό σε αυτές τις διαδικασίες). Μεταξύ αυτών, αυτό που μας ενδιαφέρει περισσότερο να μας είναι μια σειρά από δώρα που γίνονται από την Lyra και προορίζονται για επιβατικά παιδί. Όπως γνωρίζετε, η Λύρα ήταν η εταιρεία που το 1976 απέκτησε την αποκλειστική άδεια για Playmobil Ελλάδα (διατηρείται περίπου 20 χρόνια).

 


Αυτά τα δώρα, τα οποία μπορούμε να σήμερα στη δεκαετία του '70 και στις αρχές της δεκαετίας του '80, βρέθηκε συμπάθεια και τεντωμένο στοιχεία από καουτσούκ (Εικόνα 2) και το γοητευτικό Pyn Pon (φωτογραφία 3), και, δεδομένου ότι δεν θα μπορούσε να είναι Διαφορετικά, ένας από τους αγαπητούς μας κάνει κλικ. Σε αυτή την περίπτωση, είναι ένα μεσαιωνικό βασιλιά έφιππος, με το στέμμα, σκήπτρο, το σπαθί και πανοπλία ασήμι.


Ολα τα λεφτα η μεταφραση!!!!!!!:biglaugh::biglaugh: :rofl: :rofl:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mπράβο Σταυρο, πολύ ωραίο το θέματάκι αυτο... Δεν το ήξερα... Που βρηκες αυτες τις πληροφορίες??
 
makisimos είπε:
Mπράβο Σταυρο, πολύ ωραίο το θέματάκι αυτο... Δεν το ήξερα... Που βρηκες αυτες τις πληροφορίες??
Σε ευχαριστω Γερασιμε! :)

Τσεκαρισε το "πηγη φωτο"....:wink:
 
Αλλο ενα παιχνιδι που ειχε κυκλοφορησει

με την συνεργασια των δυο εταιριων

ηταν και το εικονιζομενο τσιγκινο ελικοπτερο. :)

attachment.php


πηγη φωτο

Εν τω μεταξυ σπαω το κεφαλι μου... :banghead: ...να θυμηθω

που εχω ξαναδει το Jet Fighter καπου εδω μεσα... :wait2:
 
Θυμάμαι πολύ αμυδρά όταν ήμουν 6 ή 7 χρονών αρχές δεκαετίας 90, που είχαμε πάει οικογενειακώς ταξίδι στην Αμερική με την Ολυμπιακή.

Οι αεροσυνοδοί μου είχαν δώσει κάποιο παιχνίδι (μάλλον καλκίτος αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος) το οποίο ήταν σε σακουλάκι σαν αυτά που παρέθεσε ο stayros.
 
Το Jet Fighter κατά 95% το είχα!
 
cloud είπε:
Το Jet Fighter κατά 95% το είχα!
Μωρε κι εσυ το ειχες,κι εγω και τα περισοτερα παιδακια.... :baby2:

Και μαλιστα θυμαμαι οτι το φτερο της ουρας μπαινοβγαινε

σε μια εχοχη πανω στο "σωμα" του τζετ. :)

Το θεμα ειναι που το εχω ξαναδει ποσταρισμενο εδω μεσα....καπου...που ομως????? :banghead: :banghead: :banghead:
 
Θέλω τα Πιν Πον!!!

Εγώ θυμάμαι το 89 μου είχαν δώσει (αν και μεγάλη #) ) ένα μικρό παζλ με τον Σπορτ Μπίλυ.
 
Βρήκα και φωτογραφία στο δίκτυο

$(KGrHqFHJCMFBrO8y2ssBQjE63EZg!~~60_57.jpg

Πηγή
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Δανειζομαι" το link που ποσταρε ο φιλος houndead εδω :)

Αλλη μια φιγουρα Playmobil LYRA που κυκλοφορησε

απο τη συνεργασια με την Olympic Airways! :D

attachment.php
 
Αλλo ενα Playmobilακι LYRA υπο την αιγιδα της Ολυμπιακης.... :D

Και αυτη την φορα απο την σειρα Playmospace!!!! :D

attachment.php


Πηγη φωτo: ebay

Ελπιζω η Kambia να εχει ακομα την οθονη στο ταβανι.......:biglaugh::biglaugh:
 
Έχει γεμίσει το ebay βλέπω από παλιά ελληνικά παιχνίδια. Κρίμα να φεύγουν και στο εξωτερικό μερικά βέβαια από συλλεκτές του είδους.
 
Πίσω
Μπλουζα