Mήπως είστε ΡΕΤΡΟΛ ; (vol. 3)

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.041
Αν και δεν πέρασε, παρά λίγος μόνο καιρός, απʼόταν άνοιξα το «Μήπως είστε ΡΕΤΡΟΛ #2» ,

οι αυξανόμενες «ενδείξεις» που παρατηρώ στο φόρουμ, με αναγκάζουν να επανέλθω στο θέμα.

Σας παρουσιάζω, ακόμα δεκατρία «σημάδια» που υποδηλώνουν πιθανές τάσεις «ρετρολισμού».

1)

Έχετε «ανεβάσει» ποτέ κάποια δική σας φωτογραφία (με υδατογράφημα), στην οποία το υδατογράφημα να είναι τόσο τεράστιο, ώστε να αποκρύπτει το μεγαλύτερο μέρος της πληροφορίας που αρχικά θέλατε να μοιραστείτε με τους συν-φορουμίτες σας ;

Προσθέστε έναν ακόμα πόντο, αν έχετε κάνει "thanks" σε ένα ποστ που περιέχει τέτοια φωτογραφία με υδατογράφημα.

2)

Έχετε απαντήσει σε κάποια δημοσκόπηση, όχι επειδή είχατε άποψη για το θέμα, αλλά επειδή «νοιώθετε την ανάγκη να εξωτερικεύετε τον ψυχισμό σας, όταν σας δίνεται η ευκαιρία» ;

Προσθέστε έναν ακόμα πόντο, αν η απάντησή σας, "έκρινε" την οριστική έκβαση της δημοσκόπησης.

3)

Έχετε αποπειραθεί ποτέ να χρησιμοποιήσετε το Retromaniax, όχι ως «μέσο για να μοιραστείτε τις αναμνήσεις σας» αλλά ως «τρόπο αυτοπροβολής» ; Π.χ. στο θρεντ «Ρετρό κόμικς» να δηλώσετε (δήθεν ανέμελα) ότι «Διαβάζοντας Κόναν, γίνατε ο άντρας που είστε σήμερα» ;

4)

Έχετε ανοίξει κατά το παρελθόν κάποιο θρεντ με «πιασάρικο» τίτλο ( του στυλ «Ρετρό αρπαχτές σε αναψυκτήρια» ή «Τράβα μου μια στα γρήγορα – Polaroid» ) γνωρίζοντας από πριν, ότι ο τίτλος ήταν σαφώς καλύτερος του πραγματικού περιεχομένου ;

5)

Περιηγούμενος στο φόρουμ, «πέφτετε» στο θρεντ “R.I.P. Michael Jackson”. Πώς αντιδράτε ;

• «Προσπερνάω» και κοιτάω το επόμενο.

• Στέκομαι λίγο και αναπολώ τις «φάσεις» που είχαν γίνει σε αυτό.

• Ποστάρω κάτι για «ξεκάρφωμα», προκειμένου να αναβιώσω το θρεντ. Με λίγη τύχη θα ξαναζήσουμε μεγάλες στιγμές.

Αν επιλέξατε το «Γ», προσθέστε έναν πόντο.

6)

Έχετε κάνει ποτέ «Απάντηση με παράθεση» σε οποιοδήποτε ποστ του Exetlaios, του Pooky(1) ή του Don_Dokken ?

7)

Ξαφνικά, βλέπετε ένα θρεντ με τίτλο «Ρετρό τρόλεϊ». Τι συμπεραίνετε για το άτομο που το άνοιξε ;

• Τι να συμπεράνω ; Προφανώς ήθελε να μιλήσει για ρετρό τρόλευ, ο άνθρωπος.

• Το θρεντ είναι «συγκαλυμμένο μήνυμα» (τρόλεϊ). Πρέπει να έρθω άμεσα σε επαφή μαζί του, να οργανωθούμε.

• Α, θυμήθηκα ότι κάτω από το πατρικό του μπατζανάκη μου πέρναγε το «078» (Τζιτζιφιές-Πλατεία Βάθης). Ευκαιρία να ποστάρω.

Αν επιλέξατε το «Β», προσθέστε έναν πόντο.

8)

Έχετε εντρυφήσει σε τεχνικές «στελθ τρόλινγκ» ;

«Στελθ τρόλινγκ» : ελληνιστί “Stealth trolling”. Όρος που υποδηλώνει το τρολάρισμα, όχι με φανερό τρόπο (π.χ. με δημοσίευση εμπρηστικών σχολίων) αλλά με καλυμμένο τρόπο (π.χ. επικόλληση προκλητικών tags σε θέματα που έχουν ανοίξει άλλοι). Για παράδειγμα, επικόλληση των tags «πουλί» , «Φοίνιξ» στο θρεντ της ταινίας «ΟΧΙ» ή επικόλληση των tags «Μποφόρ» , «φαροφύλακας» στο θρεντ «R.I.P. Λυκούργος Καλλέργης».

9)

Διαβάζοντας ένα θρεντ, διαπιστώνετε ότι κάποιος χρήστης ξεκινάει εκείνη τη στιγμή, να προβαίνει σε ακατάληπτες-ή-αλλοπρόσαλλες δηλώσεις. Πώς αντιδράτε ;

• Δεν ασχολούμαι. Δε μου πέφτει λόγος.

• Ειδοποιώ άμεσα κάποιον administrator/moderator/super-moderator/intergalactic-moderator. Πρέπει να προλάβουμε το κακό, πριν γενικευθεί.

• Παρακολουθώ το θρεντ όσο αντέχω. Λίγο πριν την κάνω για ύπνο, ενεργοποιώ την επιλογή «να ενημερώνομαι αυτόματα μέσω e-mail κάθε φορά που γίνεται update το θρεντ».

Αν επιλέξατε το «Γ», προσθέστε έναν πόντο.

10)

Ποιος χαρακτηρισμός περιγράφει πληρέστερα (κατά τη γνώμη σας) τη δυνατότητα «αυτόματης διόρθωσης ορθογραφικών λαθών» (spell checking) :

• Μια μεταμοντέρνα μπούρδα, που δεν έχει καμιά σχέση με τα 80ʼs.

• Ένα χρήσιμο εργαλείο, ώστε να μη «βγάζουν τα μάτια τους» όσοι διαβάζουν τα ποστ μου.

• Πώς το είπες αυτό με το «τσέκι» ;

Αν επιλέξατε το «Α», προσθέστε έναν πόντο.

11)

Έχετε ποτέ αναρωτηθεί «Πώς και δεν έχει ανοίξει κανείς ακόμα θρεντ, σχετικά με τους Πρωτοχρονιάτικους Καζαμίες που δημοσίευε παλιά το περιοδικό Metal Hammer» ;

Προσθέστε έναν ακόμα πόντο, αν καθώς το σκέφτεστε, φέρνετε στο μυαλό σας τον Καζαμία όπου ο Joe De Maio αποκεφάλισε τον Rick Astley στον ποδοσφαιρικό αγώνα «Μεταλάδες vs Φλώροι».

Προσθέστε δύο ακόμα πόντους, αν τελικά μπήκατε στον πειρασμό και ανοίξατε το εν λόγω θρεντ.

12)

Έχετε εξετάσει το ενδεχόμενο, να δημιουργήσετε στο Retromaniax μια «περσόνα» ;

Δηλαδή ένα δεύτερο προφίλ, με το οποίο μόλις συνδέεστε, να υποδύεστε κάποια άλλη προσωπικότητα ή ένα alter ego σας ;

Προσθέστε ένα ακόμα πόντο, αν χρησιμοποιείτε την «περσόνα» για να επιτεθείτε λεκτικά σε άλλους χρήστες.

Προσθέστε δύο ακόμα πόντους, αν χρησιμοποιείτε την «περσόνα» για να επιτεθείτε λεκτικά στον ίδιο σας τον εαυτό.

Προσθέστε τρεις ακόμα πόντους, αν κάνατε "friend request" στην «περσόνα» σας και σας "δέχτηκε".

Αφαιρέστε δύο πόντους, αν η "περσόνα" αρνήθηκε το "friend request" σας.

13)

Διαβάζοντας το παρόν θρεντ, ποιο είναι το πρώτο πράγμα που περνά από τη σκέψη σας ;

• «Ναʼναι καλά ο χριστιανός, που μας προειδοποιεί και μας προφυλάσει από τις κακοτοπιές»

• «Βρε τον μπαγάσα, είναι και χορατατζής !»

• «Αυτό το συγκαλυμμένο τρολικό μανιφέστο, νοιώθω ότι μου δείχνει το δρόμο !»

Αν επιλέξατε το «Γ», προσθέστε έναν πόντο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
5)το πρωτο


6)ναι


7)το πρωτο


10)το δευτερο


13)το πρωτο
 
ISE ALITIS RE!!!

(ακόμα γελάω...)
 
Ολοκαυτωμα :)
 
Πάνο, το νου σου : "Κυκλοφορούν ανάμεσά μας" ! :eek:
 
4)... :cool:

6)... :sealed:

12)...Κάποιο γνωστό φόρουμ μου θυμίζει αυτό...

Kατά τα άλλα, είμαι σε καλό δρόμο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
6). Έχω κάνει παράθεση στον εαυτό μου και μάλιστα διαφώνισα μαζί μου.

12). Δεν αντιγράφω άλλους. Το είπα και στο Νο 2. Ειδικά αν κάποιος έχει φτιάξει δεύτερο λογαριασμό και έχει κάνει φίλο τον εαυτό του, είναι πολλά κιλά επικίνδυνος. Και εδώ δεν κάνω πλάκα καθόλου. Ξέρετε κανέναν; Διαπομπεύεστε τον. Γιατί, αν υπάρχει, τέτοιος τελειωμένος, θέλει πολλά καντάρια βρομόξυλο.

:p :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με μολις 6 ναι μαλλον βελτιωνομαι και ειμαι σε καλο δρομο...
 
1) Έχω ανεβάσει φωτό χωρίς υδατογράφημα, αλλά όταν διαπίστωσα ότι σχεδόν κανένας άλλος δεν το συνηθίζει, την έβγαλα.

2) Όχι

3) Όχι. Θα είχε πλάκα το ζήτημα αν έβλεπα κάπου γραμμένο «Διαβάζοντας Σούπερ Κατερίνα, έγινα ο άντρας που είμαι σήμερα»!

4) Όχι, αν κι έχω δει παραπλήσια πιασάρικα thread, τα οποία όμως είχαν και αρκετά πετυχημένη συμμετοχή.

5) Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

6) Νομίζω ναι. Δεν θα 'πρεπε;

7) Το Α. (Και το Β πάντως αν συνέβαινε, δεν θα ήταν κακό)

8) Εννοείται πως ναι!

9) Θα έκανα τα πάντα εκτός απ' το Β. Η επιλογή Γ δεν γνώριζα καν ότι υπάρχει.

10) Το Γ

11) Ποτέ

12) Ναι, το εξέτασα. Μόνο που θα πρόσθετα ως φίλους, όλους τους «εχθρούς»!

13) Με τρέλλα το Γ !!
 
Μετα απο ωριμη σκεψη εγω κατεληξα πως το υδατογραφημα δεν εχει ιδιαιτερο νοημα (οι ιδιες φωτο μου βρισκονται σε διαφορα σαιτ). Παντως αν καταλαβα το ρε-τρολινγκ γινεται περισσοτερο με κανιβαλιστικη και περιπαικτικη διαθεση παρα με κακοβουλη προθεση! Υπάρχουν επισης και διαφορα αλλα που αρκετοι κανουμε ή εχουμε κανει τα οποια αν και δεν παραβαινουν τους κανονισμους ειναι στα ορια της καλης συμπεριφορας οπως

1. Ανοιγουμε θρεντ και εν συνεχεια τα αφηνουμε ορφανα για μηνες ενω εχουμε υποσχεθει φωτος ή πληροφοριες. (ομολογω ενοχη...)

2. Αμελουμε να απαντησουμε εγκαιρως σε μυνηματα.

3. Καποιος μπαινει σε θρεντ φανατικων προσπαθωντας εμεσως πλην σαφως να πουλησει διαφορα (αυτο το κανουν αλλοι και με εκνευριζει αφανταστα εκει που ας πουμε γραφεις πχ για το αγαπημενο σου κομικ μπαινει σφηνα καποιος για να δηλωσει πως εχει ολες τις πρωτες εκδοσεις σε αψογη κατασταση και τελοςπαντων οποιος θελει... ξερετε τωρα...)

4. Οπως και το να γραφεις σε θρεντ φανατικων για να εκφρασεις την απεχθεια σου για το αντικειμενο λατρειας τους (ζητω συγνωμη απο τους φαν του Λουντεμη αλλα δεν τον αντεχα και με βαζανε να τον διαβασω, τα άπαντα παρακαλω και ηταν και πολυγραφοτατος ο ατιμος!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μηπως πρεπει να φευγει το ερωτηματολογιο του Exetlaios σε ολα τα νεα μελη κατα την εγγραφη ωστε να ξερουμε τι μας περιμενει? χαχαχαχαχαχα
 
Wally είπε:
Μηπως πρεπει να φευγει το ερωτηματολογιο του Exetlaios σε ολα τα νεα μελη κατα την εγγραφη ωστε να ξερουμε τι μας περιμενει? χαχαχαχαχαχα
Δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξουν νέα μέλη τα οποία θα θελήσουν με το καλημέρα να τρολάρουν (ή έτσι θέλω να πιστεύω τέλος πάντων). Συνήθως τα φαινόμενα αυτά εμφανίζονται στην πορεία, και αφού έχει πρώτα υπάρξει αφορμή για κάτι τέτοιο. Γνώμη μου, μπορεί και να σφάλλω.
 
Βρε Δημητρη, πλακα κανω :)
 
Με αφορμή το ( "κλασσικό" πλέον ) http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?25276-Κατάργηση-quot-Thanks-quot δε μπορώ παρά να προσθέσω μια ακόμα "ένδειξη" ( αν όχι "απόδειξη" ) ρετρολισμού :

<< Έχετε ποτέ "συμμετάσχει" σε ένα ρετρό φόρουμ, όχι προκειμένου να συζητήσετε για μια ταινία/παιχνίδι/τραγούδι/βίωμα κλπ, αλλά εκκινώντας/ανακινώντας άσχετα (αλλά αμφιλεγόμενα) θέματα, όπως "τι άβαταρ επιτρέπονται" , "αν θα φαίνονται οι ευχαριστίες", "αν το φόντο της σελίδας θα είναι μπλε/κόκκινο" , "αν η γραμαμτοσειρά πρέπει να γυρίσει σε Verdana-8" , κλπ>> ?
 
Αυτο ποσους πόντους πόντους δίνει;

...και αν έχει δώσει Thanks σε αυτόν που άνοιξε θέμα για να καταργηθούν τα Thanks;
 
Το άκρον άωτον των Θενκς θα ηταν ενας να εχει Θενκς χωρίς να εχει ανοίξει θρεντ :D
 
Τα χαρτιά για επιδότηση thanks, πότε τα κάνουμε, ξέρει κανείς;
 
Πίσω
Μπλουζα