Mπλεκ: Eλληνικό ήταν ;

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.051
κάποιος "παλιός" μου είχε πει ότι ο Μπλεκ ήταν 100% ελληνικός.

Επινόηση, σχεδίαση, σενάρια κλπ.

Έχει κανείς άποψη ;
 
oχι ρε...καμμια σχεση.

Μα ειναι δυνατον!!

Ξερεις εσυ κανενα ελληνικο κομικ της εποχης?

Το συγκεκριμενο παντως θυμαμαι που ελεγε ο εκδοτης οτι ειχε ψαξει και ειχε φερει απ την Αμερικη.

Μπλεκ..καθηγητης Μυστηριος...Ροντυ!

Το παιδι πανθηρας!

Ο γατος!

Τερματοφυλακας γιατρος

Ο ποδηλατακιας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπήρχε ελληνικό κόμικ... σίγουρα... ονομά; εεεε δεν θυμάμαι...χαχαχα αλλά το είδα σε έκθεση... τοσο καλά... γέρα010000101σα
 
θυμαμαι ακομη μια ιστορια!Η στο Μπλεκ ηταν η στο Αγορι...

Ο δρομος προς την δοξα!!Με ενα παιδι που ηθελε να γινει ποδοσφαιριστης!!!
 
Και το μπλεκ και το αγορι ηταν φισκα απο ιστοριες με ποδοσφαιρο...
 
Η κεντρική ιστορία του Μπλεκ μου φαινόταν μάλλον βαρετή.

Οι ποδοσφαιρικές ιστορίες ήταν όμως άπαιχτες:

Τερματοφύλακας-Γιατρός

Τα Γκολ του Τζίμι Γκραντ

Κούτσα-Κούτσα προς τη δόξα

Το καλό με αυτές τις ιστορίες είναι ότι έδειχνα το άγχος ομάδων που είχαν στόχο την παραμονή στην κατηγορία ή την άνοδο και όχι τον στεγνό προταθλητισμό.
 
Συμφωνώ με τον belmont, η συμπληρωματικές ιστορίες είχαν πάντα μεγαλύτερο γούστο και για μένα.
 
Προτείνω σουρεαλιστική ιστορία,

στο πρώτυπο του "Τερματοφύλακας-Γιατρός" :

"ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ-ΟΠΑΔΟΣ" !

Με πρωταγωνιστή τον ... Αλέφαντο !
 
αμ ο σκύλος Φλοξ, το "σακί με ψύλλους" ??? :biglaugh: :biglaugh:
 
Aν ειναι οντως 50 χρονων τοτε ημερομηνια κυκλοφοριας θα ηταν το 1957 και θα πρεπει να ειναι απο τα παλιοτερα περιοδικα κομικς που κυκλοφορησαν στην Ελλαδα.Το παρον κυκλοφορησε πριν μια εβδομαδα.
dsc00047fc2.jpg
ΧΧαθηκε να ξανακυκλοφορησουν το ΑΓΟΡΙ να ξαναδιαβαζαμε judge dread:cool:
 
To ΜΠΛΕΚ ήτανε από τα αγαπημένα μου (καθηγητής Μυστήριος rules). Αλλά αυτό που με είχε συνεπάρει τότε θυμάμαι ήτανε οι ιστορίες του ΠΑΙΔΙΟΥ ΠΑΝΘΗΡΑ.
 
Είναι πράγματι 50 ετών αλλά στην Ιταλία όπου και ξεκίνησε.

Στην Ελλάδα ήρθε τέλη του 60 μαζί με άλλα παρόμοια Ιταλικά (Ζαγκόρ, Όμπραξ κλπ).

Εκδότης ήταν ο Στ. Ανεμοδουράς.

Κάποια στιγμή δημοσιεύτηκαν ιστορίες με ελληνικό σενάριο (μάλλον του Ανεμοδουρά) και σχέδιο (Βύρων Απτόσογλου)
 
το αγνοουσα πληρως!

thanx!!
 
καλό!! θα κοιτάξω να το βρώ

...είχε πάρει το μάτι μου στην Κων/πολη (είμαι ημι-μονιμος κάτοικος εκει) η επανακυκλοφόρηση του τεύχους και σκεφτόμουν "αντε να δώ και στην Ελλάδα κάτι τέτοιο" ..

LOL μου αρέσει η τιμή.. (2 ευρώ απο οτι βλέπω στην φωτό..) αν θυμάμαι πρωτο-αγόραζα το Μπλέκ με.. 6-7 δρχ και τώρα με .. 681 δρχ !!!!

Chris
 
Καλημέρα αγαπητοί φίλοι.

Στο εβδομαδιαίο "Περιπέτεια" που είναι στα περίπτερα, αναγγέλεται επίσημα η κυκλοφορία του βιβλίου "ο Μπλεκ και οι άλλοι, οι χάρτινοι ήρωες του Στέλιου Ανεμοδουρά", που αναμένεται στις αρχές Μαϊου.

Δείτε σχετικά εδώ http://groups.yahoo.com/group/blekmagazine-group/

AARDVARK είπε:
Aν ειναι οντως 50 χρονων τοτε ημερομηνια κυκλοφοριας θα ηταν το 1957 και θα πρεπει να ειναι απο τα παλιοτερα περιοδικα κομικς που κυκλοφορησαν στην Ελλαδα.Το παρον κυκλοφορησε πριν μια εβδομαδα.
dsc00047fc2.jpg
ΧΧαθηκε να ξανακυκλοφορησουν το ΑΓΟΡΙ να ξαναδιαβαζαμε judge dread:cool:
50 χρόνια συμπληρώθηκαν το 2004 και αναφέρονται στην πρώτη κυκλοφορία του περιοδικού στην Ιταλία (1954).

Στην Ελλάδα ξεκίνησε τον Ιούνιο του 1969.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εχει δικιο ο crc,ειχα διαβασει σε ενα τευχος του 9 της ελευθεροτυπιας,οτι ο απτοσογλου ειχε σχεδιασει καποιες ιστοριες, ...αν βρω το σχετικο αρθρο θα σας στο ανεβασω,ωραιες ιστοριες ειχε το μπλεκ ,μια που μου αρεσε παρα πολυ ηταν ο σαιτας,αν ξερει κατι καποιος να μου πει για το δημιουργο,τον ευχαριστω εκ των προτερων,ειχαν γραψει σχετικα με αυτον στο 9 ,αλλα δε το θυμαμαι το αρθρο και το σχετικο τευχος δε το χω πια.......
 
crc είπε:
Είναι πράγματι 50 ετών αλλά στην Ιταλία όπου και ξεκίνησε.Στην Ελλάδα ήρθε τέλη του 60 μαζί με άλλα παρόμοια Ιταλικά (Ζαγκόρ, Όμπραξ κλπ).

Εκδότης ήταν ο Στ. Ανεμοδουράς.

Κάποια στιγμή δημοσιεύτηκαν ιστορίες με ελληνικό σενάριο (μάλλον του Ανεμοδουρά) και σχέδιο (Βύρων Απτόσογλου)
Να συμπληρωσω οτι το περιοδικο ηταν το Il Grande Blek , πρωτοεκδοθηκε στην Ιταλια στις 3 Οκτωβριου του 1954 απο τον Editoriale Dardo. Τον Μπλεκ εγραφε και σχεδιαζε το τριο EsseGesse.
 
Τι μου θυμίσατε

Ημουν φανατικός του Μπλεκ ( ώσπου δεν με έπαιρνε άλλο)

Παντως μετά από κάποια χρονια οι ιστορίες του Μπλεκ έμπαιναν στα νεα τεύχη σε επανάληψη.

Επίσης συμφωνώ με τις συμπληρωματικές ιστοριες πως οντως ηταν εξαιρετικές και επισης κάποιες κωμικές όπως Η Λέσχη δεν Φοβάμαι.

Ακομα θυμάμαι τα γελια που εκανα.
 
exetlaios είπε:
κάποιος "παλιός" μου είχε πει ότι ο Μπλεκ ήταν 100% ελληνικός.
Επινόηση, σχεδίαση, σενάρια κλπ.

Έχει κανείς άποψη ;
Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

Μετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση

Μπλεκ #299, Β' περίοδος

Μπλεκ #299, Β' περίοδος

Το δημοφιλές περιοδικό κόμικς Μπλεκ που τα τελευταία χρόνια κυκλοφορεί σε μηνιαία "συλλεκτική" μορφή εμφανίσθηκε για πρώτη φορά στα περίπτερα της Ελλάδας τον Ιούνιο του 1969, προερχόμενο από την γειτονική Ιταλία, καρπός των διάσημων δημιουργών Sartoris, Sinchetto και Guzzon ("EsseGesse") οι οποίοι εμπνεύστηκαν το 1954 τη χαρακτηριστική φιγούρα του "ξανθού γίγα", ενός κυνηγού που διακρίθηκε στον αγώνα για την Αμερικανική ανεξαρτησία από τους Βρετανούς αποικιοκράτες κατά τα τέλη του 18ου αιώνα.

Ήταν ο Στέλιος Ανεμοδουράς που αποφάσισε να εισαγάγει στην Ελλάδα τον χαρακτήρα, δημιουργώντας το ομώνυμο έντυπο, το οποίο πρωταγωνίστησε στις επιλογές του νεαρόκοσμου (υπό εβδομαδιαία συχνότητα) για μια ολόκληρη 25ετία, έως τον Ιούνιο του 1994 που διακόπηκε η έκδοσή του. Η κυκλοφορία του έφτασε πολλές φορές και τα 130.000 αντίτυπα.

Στην πρώτη περίοδο του Μπλεκ (Ιούνιος 1969 - Δεκέμβριος 1975) το περιοδικό κυκλοφορούσε σε μικρή διάσταση. Περιελάμβανε εκτός της κύριας ιστορίας τις περιπέτειες του Ρίνγκο, του Τομ και το ανάγνωσμα Παιδί-Φάντασμα, ενώ τις επόμενες δύο δεκαετίες η θεματολογία πολλαπλασιάσθηκε. Σαν πρώτη ιστορία παρέμειναν σταθερά οι περιπέτειες του ομώνυμου ήρωα ενώ από τις σελίδες του παρέλασαν ένα μεγάλο πλήθος από ιστορίες κόμικς τόσο Ευρωπαίων όσο και Αμερικανών δημιουργών.
 
Πίσω
Μπλουζα