m@d.house

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.733
Ισως δεν ειναι και τοσο ρετρο, αλλα εχει να κανει με τη Μαντονα :)

Το m@d'house (Madonna + House) ηταν ενα βραχυβιο μουσικο Ευρωπαϊκο προτζεκτ του 2002 και ειχε σκοπο να εκσυγχρονισει τις παλιες επιτυχιες της Μαντονα. Τα κομάτια εγιναν ενα ρεμιξ (να το πω) καπως πιο κλαμπίστικο και χορευτάδικο. Τα άτομα που αποτελούσαν το πρότζεκτ ήταν κάποιος Dj Bambi Mukendi και η Γερμανοτουρκάλα τραγουδιτρια Buse Unlu.

Ειχαν κυκλοφορησει διαφορα σινγκλακια, βιντεοκλιπ, και φυσικα το Like a prayer ακουγοταν σχεδον παντου.

Δυστυχως ομως δεν ανηκα ποτε στη μουσικη κουλτουρα και δεν παρακολουθησα απο κοντα αυτο το γεγονος. Βεβαια ετσι οπως εμφανιστηκε, ετσι και εξαφανιστηκε.

Προσφατα θελησα να μαθω κατι παραπανω γιαυτους, αν ηταν συγκροτημα, ποιοι ηταν, και τι αλλο εχουν κανει, γιατι ομολογω οτι αυτο που εκαναν, μου αρεσε ακουστικά (δεν ξερω ποιοι θα το θεωρησουν βλασφημια! :D ). Τα ιχνη τους ομως ειχαν χαθει απο το ιντερνετ. Το γκουγκλ μονο με παρεπεμπε σε παλιες μουσικες σελιδες! :xm:

Μαλιστα ουτε το Facebook oυτε η Wikipedia δεν εγραφε τιποτα. Προσπαθησα να μαζεψω πληροφοριες, να φτιαξω ενα αρθρο και να δω πως θα εξελιχτει, αλλα τελικα καποιος το μαρκαρε ως non-notable και διαγραφτηκε!!!! :eek:

Δεδομενης της εντονης παρουσιας και του "χαμου" (μικρου η μεγαλου δεν ξερω) που ειχε γινει, πραγματικα μου κανει εντυπωση αυτη η ελλειψη πληροφοριας!!! Ισως τελικα εδω προβληθηκε περισσοτερο απο ο,τι του "αξιζε";

Οποιος θυμαται κατι παραπανω απο αυτο το προτζεκτ, ας μας πει ;)

Edit: Τουλαχιστον το γιουτουμπι εχει κατι :D

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=aV_f1s_fADw]YouTube - Like A Prayer-Mad House (allofmp3.tv)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και φυσικα κι αυτο

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=9qJsUwBjCMg]YouTube - Mad'House - Holiday (High Quality)

ΥΓ. οπως βλεπω παραμενει κι εδω αδιαφορο. Ενδιαφερον φαινομενο το σκαμπανεβασμα της επιτυχιας παντως :D
 
Το δισκάκι το αγόρασα από τα carrefour με μόλις 1e...Έχει 15 κομμάτια και 2 videoclips!Επίσης έχω και τα singles "Holiday" & "Like A Virgin" με μόλις 1e το καθενα πάλι από τα carrefour.Θα τα ψάξω στη δισκοθήκη μου,να σκανάρω κανένα cover όταν βρω χρόνο!
 
Πίσω
Μπλουζα