Mac CDs στα Windows

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.733
Επεσαν στην κατοχη μου μερικα αρχεια CD images (cue/bin μορφής) που εγιναν rip από Mac.

Οταν προσπαθω να τα κανω mount με το Alcohol και κατοπιν μπω στο virtual drive (F:\ στην περιπτωση μου) βγαινει μηνυμα οτι δεν υπαρχει CD ή οτι είναι προβληματικό

Το ίδιο ισχυει και οταν τα κανω mount με καποιο mac emulator.

Επειδη δεν εχω ξανααγγιξει ποτε CD για ή απο mac, δεν ξερω αν ακολουθουν καποιο φορματ (joliet, iso ή δεν ξερω τι αλλο) που ειναι μη αναγνωρισιμα απο Windows ή και το alcohol. Ετσι δεν ξερω και αν τα ιδια τα images είναι προβληματικά αφού δεν εχω και προσβαση σε καποιο mac για να τα δοκιμασω.

Εχετε καποια ιδεα για το τί συμβαίνει;
 
HFS filesystem μάλλον, δεν μπορεί να αναγνωριστεί native από τα Windows...
 
Να υποθεσω οτι ο emulator ακομα κι αν περιλαμβανει καποιο driver για να αναγνωριζει τετοιο πραγμα, εξαρταται απο το alcohol των Windows :(
 
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με Mac emulators.

Ένας τρόπος πάντως να "πάρεις" τα αρχεία που περιέχει το CD σε μορφή αναγνωρίσιμη από τα Windows είναι το Isobuster, που θεωρητικά υποστηρίζει HFS.
 
Αν τα αρχεια τα παω σε ενα συγχρονο mac θα μπορει να τα διαβασει ή να τα κάψει; Διαβασα καπου οτι το HFS δεν υποστηρίζεται πληρως απο τα συγχρονα macs, οποτε αν ειναι να παω σε καποιο γνωστο μου τι θα πρεπει να κοιταξω;

Επιπλεον (πιο εξειδικευμενες ερωτησεις):

-Μπορει καποιο προγραμμα windows ή linux να καψει "τυφλοσούρτη" (bit προς bit) αυτo τo image σε cd (ακομα και αν δεν μπορει να διαβασει το filesystem), και να αναγνωρίζεται απο καποιο mac ή εναν emulator;

-Αν οχι, μπορω να παω σε mac, να καψω τo cd και να αναγωρίζεται από τον emulator;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tα macs είναι έχουν αυτοματοποιημένη διαδικασία στην ανάγνωση back ups. Kλικ επάνω του κι άνοιγμα, τα οδηγεί σε δικό του auto mount application.

Εάν σε ενδιαφέρει η ανάγνωσή του στα windows γίνεται με τον HSF Explorer.

http://www.catacombae.org/hfsx.html

Σου έδωσα link πιο πάνω, δε το κοίταξες

Λογικά ναι. Αν και πρέπει να κοιτάξεις τι λέει ο developer :

WARNING for Vista or Windows 7 64 bit: Although the Emulator does run well on 64 bit systems it is unable to read CD-ROMs. Downloaded files can easily be installed, as can the Primary 9.5-PC DVD and the Graphics-PC DVD which are designed specifically for the Emulator. Alternative disks or files are available for products which are distributed on CD-ROM. Please contact our technical support for assistance.
http://www.accordancebible.com/Mac-Emulator-For-PC
 
Πίσω
Μπλουζα