MAC (Mobile Action Command) και ελληνικές απομιμίσεις

Lord Vek

Retro Member
Joined
11 Φεβ 2008
Μηνύματα
499
Αντιδράσεις
520
Αυτά τα θυμάται κανείς; Εγώ τα πρωτοσυνάντησα το 1978 σε ένα μαγαζί στον Κορυδαλλό που έμενα τότε. Το μαγαζί αυτό ήταν συνδυασμός Βιβλιοπωλείο - Παιχνιδοπωλείο - Φωτογραφείο - Ειδη γάμου (!).

Ηταν κάποια Action Figures που έβγαζε η Matchbox, παρόμοια με τα μεταγενέστερα GI JOE. Σε ύψος ήταν σε κλίμακα Playmobil. Είχαν αρθρωση σε χερι - πόδι όπως τα Playmobil, αλλά λύγιζαν και τα γόνατά τους. Ήταν όμως πιό ανθρωπόμορφα, τηρουμένων των αναλογιών, από τα Playmobil. Υπήρχε μια διαφανής συσκευασία με δυο φιγούρες, μια χακί φανταροειδή μαζί με μια χρωματιστή κάποιας ειδικότητας διάσωσης (πυροσβέστης πχ), μια άλλη με ένα όχημα και μια από τις φιγούρες κάποιας ειδικότητας, και το πολυσυζητημένο και περιζήτητο (για μένα και τους φίλους) μου βουνό - βάση τους (που δεν το συνάντησα ποτέ σε κάποιο κατάστημα) . Η διαφήμιση στην τηλεόραση έλεγε κάτι σαν "MAC, οι κομμάντος αμέσου δράσεως"

Λίγο μετά την κυκλοφορία τους, εμφανίστηκαν και κάτι ελληνικές απομιμίσεις φτιαγμένες με κατώτερη ποιότητα πλαστικού. Ηταν φανερό πως είχε ξεσηκωθεί το ίδιο καλούπι των MAC. Σαν τιμή πωλούνταν αρκετά πιό φθηνά σε σχέση με τα γνήσια.

Αυτά τα είχα πετύχει σε ένα ψιλικατζίδικο που βρισκόταν στην διαδρομή μέχρι το δημοτικό που πήγαινα τότε. Το μαγαζάκι αυτό έφερνε κατά καιρούς κάποια ωραία φτηνοπαιχνίδια (μη επώνυμα δηλαδη), όπως κουρδιστα ρομποτάκια που πετούσαν σπίθες από το στήθος και σε στυλ αυτοκινητάκι Matchbox ένας "Αετός" από το σήριαλ Διαστημα 1999 που παιζόταν τότε στην τηλεόραση.
 
Καμιά φωτό παίζει ;
 
Εδω για εικονες και πληροφοριες:

mobile-action-command.de/eng

Υπηρχε ενα καταστημα στο εξοχικο μου, με πραγματικα απειρες φιγουρες απο την συγκεκριμενη σειρα, αλλα δυστηχως δεν προλαβα να παρω τπτ :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το περίεργο ήταν πως πρίν από δυό - τρία χρόνια, υπήρχαν δύο σελίδες σε όλο το internet (που μπόρεσα να εντοπίσω τελοσπάντων) σχετικά με τα MAC. Ευχαριστώ φίλε Getta Robo για την σελίδα αυτή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με αυτα ειχα κανει τρελο παιχνιδι μικρος! Ειχα το αστυνομικο οχημα με τις δυο φιγουρες (σε σκουρα μπλε χρωματα οι στολες τους), και δυο χυμα commando.

Η οψη τους οντως ηταν πιο αληθοφανης και ανθρωπινη απο τα λοιπα playmobil, τοσο στο προσωπο τους οσο και στις σωματικες αναλογιες. Και το σημειο που ανεφερε παραπανω ο lord vek ειναι το λυγισμα των γονατων που εδινε ρεαλισμο. Και φυσικα τα accessory τους χανοντουσαν μεχρι να πεις MAC.

** Πως δεν τα πηρε ειδηση ο Rygar, με την τρελα που εχει για τους υπολογιστες MAC ?!?! :)
 
[Matchbox] MAC

Ένας γνωστός μου έχει αυτά. Σας τα φωτογράφισα γιατί ίσως τα είχατε μικροί. Μobile Action Command έτους 1975. Τα θυμάται κανείς; :xm:

fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επιτελους!... Εμαθα την ονομασια τους!!...

Αυτα που ειχα ομως, το ενα ειχε γαλαζια και το αλλο κιτρινη φορμα/στολη...
 
που τα βρήκες φιλάρα????ξέρεις πόσο καιρό τα έψαχνα???ΕΥΓΕ
 
Χίλια μπράβο!! Και σκεφτόμουνα να ανοίξω θέμα για αυτές τις φιγούρες, τις θυμόμουνα αμυδρά από τα παιδικά μου χρόνια αλλά δεν ήξερα πώς λέγονταν!!
 
Τα θυμάμαι και εγώ.

Ήταν τύπου GI JOE άλλα προσωπικά εμένα μου άρεσαν πιο πολύ αυτά.

Τα θυμάμαι πολύ να τα αγόραζα απο ζαχαροπλαστείο της γειτονιάς μου (τα είχαν σαν επιπλέον δωρα σε μικρά παιδάκια μαζι με γλύκα).
 
Αααααααααααααααααααααααααααα......:animeek::animeek::animeek::animeek:

Τα χαπια μου.....:burn::burn::burn:

Της Matchbox ηταν αυτα????!!!!! :eek: o_Oo_Oo_O

Μισο....επανερχομαι...

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Ειμαι ασυγχωρητος :banghead:

Τα συγκεκριμενα τα ειχα... :(

Ειχα δυο, ενα με χακι (ιδιο με αυτο τις φωτο) και ενα με γαλαζια φορμα.

Δεν θυμαμαι αν τα ειχα παρει Η' μου τα ειχαν δωσει,

αλλα τα ειχα αρκετα χρονια διχως να ξερω ονομασια,το τι και το πως.

Επιασα και τα εδωσα ενα καλοκαιρι μαζι με αλλα παιχνιδια στα ανηψακια μου.... :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:

Ευακι μολις εξυσες - αθελα σου - πληγη που ποναει ακομα.... :cry: :cry: :cry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σχεδον 8,5 μηνες μετα το απο πανω ποστ, βρεθηκαν εντελως τυχαια σημερα το πρωι στο διαβα μου..... :D

attachment.php


Και με τιμη....ασε καλυτερα γιατι θα εχουμε λιποθυμιες...
attachment.php
 
Τα εχω πιασει στα χερια μου κι αυτα...τα ειχε φιλος...

Εχω κατι φωτο απο νετ...θα τις ανεβασω...
 
Πίσω
Μπλουζα