Mac Os on PC?

Μεγάλη συζήτηση τώρα η... εμπειρία, ας μην την ανοίξω σε λάθος thread. ;)

Τυχαίνει να παρακολουθώ τα Mac (και Apple) από εποχής... Macintosh (και όλα τα ενδιάμεσα μέχρι σήμερα).

Ξέρω πότε έκαναν επανάσταση, πότε πράγματι έκαναν innovation, πότε έκλεψαν, πότε απλά ηττήθηκαν, πότε κορόιδεψαν, τι είναι διαφορετικό, τι δείχνει αλλά δεν είναι, τι είναι καλύτερο και τι είναι χειρότερο (και τι είναι χειρότερο αλλά το πλασάρουν για καλύτερο - εκεί ειδικεύονται... γενικότερα).
 
Συμφωνώ με τον Asic.

Τώρα για τα υπόλοιπα να έχουμε να λέμε. Επειδή για άλλη μια φορά η κουβέντα πάει εκεί που καταλαβαίνουμε όλοι, με αμφίεση πυροσβεστικού προτείνω να την αφήσουμε για καμιά μπυροκουβέντα σαν κι αυτή προχτές στο Θησείο :)
 
demis1159 είπε:
Την καλημερα μου θα ηθελα να εγκαταστησω στον υπολογιστη μου καποια εκδοση του Mac os X τι θα πρεπει να κανω αναλυτικα βημα με βημα και στα ελληνικα αν μπορειτε δωστε μ τις οδηγιες επειδη δεν ξανα εκανα κατι τετοιο για ολα υπαρχει πρωτη φορα.Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί θες να το βάλεις; Ίσως υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις σε αυτό που αναζητάς, αν είναι κάτι συγκεκριμένο.
 
Shock είπε:
Συμφωνώ με τον Asic. Τώρα για τα υπόλοιπα να έχουμε να λέμε. Επειδή για άλλη μια φορά η κουβέντα πάει εκεί που καταλαβαίνουμε όλοι, με αμφίεση πυροσβεστικού προτείνω να την αφήσουμε για καμιά μπυροκουβέντα σαν κι αυτή προχτές στο Θησείο :)
Εννοείται να έχουμε να λέμε. Forum είναι.

:)
 
Ε να μη διαφωνούμε τότε ακόμα και αν διαφωνούμε. Στον πλανήτη μου δεν συμβαίνει.
 
NLS Αν θες να συζητήσουμε περί "διαφωνιών" και άλλων μπορούμε να το κάνουμε μέσω PM για να μη χαλάμε τα threads.

Από κει και πέρα απλά δέχεσαι αυτό που σου ζητάει κάποιος ο οποίος προσπαθεί να γλυτώσει το forum από τον κάθε πικραμένο "γνώστη" που κατέχει την αλήθεια(ΤΜ) και θέλει απλά να βγάλει το άχτι του από μια κουβέντα που θα πεις εσύ ή εγώ.
 
Νομίζω ότι ένα τέτοιο θέμα δεν χρειάζεται PM, θέλει βέβαια (δεκτό) δικό του θέμα.

Από εκεί και πέρα η δεύτερη σου φράση είναι έως και προσβλητική και ΕΠΙΛΕΓΩ (ξαναλέω: επιλέγω) να την προσπεράσω.
 
Τα εκτός θέματος καθαρίστηκαν. Back on topic pls.
 
arpacolla είπε:
Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί θες να το βάλεις; Ίσως υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις σε αυτό που αναζητάς, αν είναι κάτι συγκεκριμένο.
Καλησπερα φιλε μου θα ηθελα να εχω και Windows αλλα και Mac os x στον υπολογιστην μου. Αν μπορεις στηλ μ αναλυτικες οδηγιες μεσω πμ αν εχεις την καλοσυνη ή πες μ τι να κανω. :)

Σε ευχαριστω παρα πολυ.

cloud είπε:
Ακόμα καλύτερα.. Όμως και από την άλλη ας παίξει και λίγο στο VBox.. Σε καλό θα του βγει. ;)

Για κανονική εγκατάσταση, αν δεν μπορεί να ψάξει, και να ψάξει πολύ, στην θέση του δεν θα ρίσκαρα και δεν θα έμπαινα στον κόπο.
Ναι αλλα θα δανιζεται υλικο απο τον υπολογιστην αν το κανω ετσι οπως λες ειναι σαν να εχω δευτερο iMac με λιγοτερη μνημη Ram απο οση εχει ο υπολογιστης μου.

ASiC είπε:
Απο προσωπική εμπειρία μπορώ να πω οτι δεν αξίζει τον κόπο. Πάντα, ΜΑ ΠΑΝΤΑ θα υπάρξει κάτι (vga, soundcard, acpi, ide, network κλπ κλπ) που θα δημιουργήσει πρόβλημα.

VirtualBox είναι η καλύτερη λύση για να δεις τι παίζει, ίσως και για κάτι παραπάνω.

Εξάλλου το Mac OS X χωρίς το hardware είναι μονάχα το 50% της εμπειρίας.
Μαλιστα φιλε μου οπως απαντησα στο παραπανω θεμα ειναι σαν να δανιζεται μνημη ραμ και δεν θα ειναι ολοκληρη δεν θα πηγαινη ολη η μνημη ραμ στο Mac os x μου.

Επισης το μοντελο του ειναι: Dell studio xps 8100 του υπολογιστη μου ειναι νεας γενιας τι προβλημα θα κανει ; Και απο Virtual να το κανω θα ναι η ιδια διαδικασια σαν να το εγκαταστουσα στον υπολογιστη μ αλλα οδηγιες ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
demis1159 είπε:
Ναι αλλα θα δανιζεται υλικο απο τον υπολογιστην αν το κανω ετσι οπως λες ειναι σαν να εχω δευτερο iMac με λιγοτερη μνημη Ram απο οση εχει ο υπολογιστης μου.
Όχι.. Το βασικό hardware δεν θα είναι ίδιο με του πραγματικού σου υπολογιστή!

Και η μνήμη θα είναι το πολύ η μισή από την πραγματική σου, άντε και λίγο παραπάνω με δικιά σου ευθύνη. και φυσικά θα τρέχει ταυτόχρονα με τα Windows, και σε παράθυρο σαν ένα απλό πρόγραμμα.

Όμως όπως είπαμε και πριν, το να κάνεις κανονική εγκατάσταση δεν είναι και το πιο εύκολο.. Και ειδικά αν δεν έχεις και κάποιες γνώσεις και κάποια εμπειρία, η κατάσταση είναι ακόμα πιο δύσκολη, ως και αδύνατη.

Και για πες μας και τι PC έχεις για να δούμε μία πρώτη εικόνα..

Και κάτι ά σχετο... Με Linux έχεις ασχοληθεί;

Αν όχι, καιεπειδή σε βλέπω ότι σε τρώει να παίξεις, για δες και κάτι σε Linux όπως πχ το Ubuntu που με το WUBI μπορείς να κάνεις κανονική εγκατάσταση μέσα από τα Windows χωρίς να ρισκάρεις πολλά (Αν και πάλι θα σου έλεγα την πρώτη δοκιμή να την κάνεις σε VBox.), και το MacOS X θα σου έλεγα να το ξεχάσεις προς το παρόν.
 
cloud είπε:
Όχι.. Το βασικό hardware δεν θα είναι ίδιο με του πραγματικού σου υπολογιστή!Και η μνήμη θα είναι το πολύ η μισή από την πραγματική σου, άντε και λίγο παραπάνω με δικιά σου ευθύνη. και φυσικά θα τρέχει ταυτόχρονα με τα Windows, και σε παράθυρο σαν ένα απλό πρόγραμμα.

Όμως όπως είπαμε και πριν, το να κάνεις κανονική εγκατάσταση δεν είναι και το πιο εύκολο.. Και ειδικά αν δεν έχεις και κάποιες γνώσεις και κάποια εμπειρία, η κατάσταση είναι ακόμα πιο δύσκολη, ως και αδύνατη.

Και για πες μας και τι PC έχεις για να δούμε μία πρώτη εικόνα..

Και κάτι ά σχετο... Με Linux έχεις ασχοληθεί;

Αν όχι, καιεπειδή σε βλέπω ότι σε τρώει να παίξεις, για δες και κάτι σε Linux όπως πχ το Ubuntu που με το WUBI μπορείς να κάνεις κανονική εγκατάσταση μέσα από τα Windows χωρίς να ρισκάρεις πολλά (Αν και πάλι θα σου έλεγα την πρώτη δοκιμή να την κάνεις σε VBox.), και το MacOS X θα σου έλεγα να το ξεχάσεις προς το παρόν.
Την καλημερα μου εχω αυτο το συστημα εδω:

Επεξεραστης intel core i7 870 @2.93

Μνημη Ram: 4GB

Σκληρος δισκος 1TB

Τυπος συστηματος: 64-Bit

Καρτα γραφικων: Nvidia GeForce 210

με Linux ασχοληθηκα στο παρεθολ τοτε που το περιοδικο RAM CY εδωσε το Linux 10.9 θυμαμαι το 2005 και την ελληνικη ταινια λουφα και παραλλαγη σειρηνες στο αιγαιο.

Μου αρεσαν ομως επεστρεψα στα Windows γιατι επρεπε να κατεβαζα τα office κλπ και τοτε δεν ειχα γραμμη ADSL.
 
Σε αυτό το site έχει ό,τι χρειαζεται να μάθεις.

Αν ξέρεις αγγλικά θα βρεις άκρη. Αν όχι, δυστυχώς, δεν έχω να σου προτείνω κάτι.

Καλή επιτυχία!
 
demis1159 είπε:
Την καλημερα μου εχω αυτο το συστημα εδω:
Επεξεραστης intel core i7 870 @2.93

Μνημη Ram: 4GB

Σκληρος δισκος 1TB

Τυπος συστηματος: 64-Bit

Καρτα γραφικων: Nvidia GeForce 210

με Linux ασχοληθηκα στο παρεθολ τοτε που το περιοδικο RAM CY εδωσε το Linux 10.9 θυμαμαι το 2005 και την ελληνικη ταινια λουφα και παραλλαγη σειρηνες στο αιγαιο.

Μου αρεσαν ομως επεστρεψα στα Windows γιατι επρεπε να κατεβαζα τα office κλπ και τοτε δεν ειχα γραμμη ADSL.
Το PC σου είναι σχετικά παλιό, και για VBox οριακά θα μπορεί να το τρέξει μιάς και θέλεις τουλάχιστον 2GB μνήμη.. Τώρα για κανονική εγκατάσταση, δεν ξέρω να σου πω αν είναι καλό η όχι..

Και για το Linux, από το 2005 έχουν αλλάξει πάρα πολλά πράγματα!

Πχ για δοκίμασε λίγο κανένα Ubuntu - Mint - Lubuntu, κλπ.. Και για Ubuntu, καλύτερα δες για την έκδοση 12.04 που δεν είχε σχεδόν κανένα πρόβλημα, έχει ξεσκαρτάρει εντελώς μετά από 2+ χρόνια, και είναι πολύ πιο ελαφρύ από τα επόμενα.

Και για αρχή κάνε καλύτερα μία δοκιμή με το WUBI που είπα πριν, για να μπορείς να το διώξεις εύκολα και γρήγορα, και να μην μπλέκεις με partition και επαναφορά του boot loader.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα