Macadam Bumper

noxrider

RetroMaNiaC
Joined
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
814
Αντιδράσεις
69
Είχα πριν λίγο μια ρετροεπιφοίτηση και θυμήθηκα ένα φλίπερ που έπαιζα μανιωδώς στον πρώτο μου υπολογιστή (ένα τρισάθλιο Altec 8088 με Hercules και πράσινη οθόνη).Αλλά βρήκα μόνο μια έκδοση για Spectrum και γι'αυτο το τοποθέτησα στο section του.

Πόσοι το είχατε?Ανεξαρτήτως πλατφόρμας...

 
Μηνες ολοκληρους κολλημενος τοτε με αυτο - φυσικα σε cpc ;)

 
Oμοίως με Paspartoo !! :thumbup:

To παιχνίδι μου το είχε προμηθεύσει συμμαθητής μου, ο οποίος μάλιστα αρέσκετο στο να "στολίζει" τον κύριο της εισαγωγικής οθόνης με διάφορα κοσμητικά επίθετα - το ελαφρύτερο των οποίων ήτο... "μαστούρης" !! :D :D

Στην εποχή του το θεωρούσα το καλύτερο φλίππερ - με διαφορά !!
 
Φανταζομαι οτι στον C64 η μπιλια θα ηταν τετραγωνη και στον CPC θα τραβαγες "φλιπεριά" και μεχρι να κατεβει παλι κατω η μπιλια θα ειχες προλαβει να πλυνεις τα δοντια σου... :p
 
Α... σε παρακαλώ ΟΧΙ και τετράγωνη...απλώς πολυγωνική ! :p :D
 
Από τα πρώτα φλιπεράκια που έπαιξα ποτέ. Εννοώ από τα πρώτα ακόμα και από τα πραγματικά.

Τρελό κόλλημα το εν λόγω παιχνίδι.
 
Wally είπε:
Φανταζομαι οτι στον C64 η μπιλια θα ηταν τετραγωνη και στον CPC θα τραβαγες "φλιπεριά" και μεχρι να κατεβει παλι κατω η μπιλια θα ειχες προλαβει να πλυνεις τα δοντια σου... :p
Κάτσε να κάνω ένα συγκριτικό να δούμε τι απίδια πιάνει η Spectrum version σε σχέση με του C64...
 
Τo περιμενω εναγωνιως :p
 
Paspartoo είπε:
Μηνες ολοκληρους κολλημενος τοτε με αυτο - φυσικα σε cpc ;)
και γώ το ίδιο!! πω πω, τι ομορφα χρωματα είναι αυτά...στην πράσινη οθόνη που είχα τότε, μερικές φορές δεν φαινόταν η μπίλια, όταν πηγαινε γρήγορα! Πράσινη οθόνη..ακόμα δεν μπορώ να το ξεπεράσω ;)
 
Το παιχνίδι αυτό το γνώρισα μέσα από το PIXEL...

Τότε είχα τον 800XL στον οποίο δεν είχε βγει αντίστοιχη έκδοση...

Από ότι είδα, υπάρχει και ST version, οπότε πάω για παιχνίδι!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Φανταζομαι οτι στον C64 η μπιλια θα ηταν τετραγωνη και στον CPC θα τραβαγες "φλιπεριά" και μεχρι να κατεβει παλι κατω η μπιλια θα ειχες προλαβει να πλυνεις τα δοντια σου... :p
geoanas είπε:
Α... σε παρακαλώ ΟΧΙ και τετράγωνη...απλώς πολυγωνική ! :p :D



Kαποιοι οταν ακουνε Commodore 64,

κανουν οπως καποιοι αλλοι,

οταν ακουνε .... Mαστορακης . :p

*Ζ80λιαρηδες*

*Pinball dreams σε C64 (preview)

17469.gif


και σε 3d 3D Pinball: Pinball Power

41796.png



Με τετοιο μιλιταριστικο(*) ονομα ... πολυ θελει ? :p

(*)Commodore
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά, είναι γνωστό το ότι για τον Wally, τα άλλα οκτάμπιτα απλά "δεν υπάρχουν" μπροστά στον speccy... (η γνωστή σε όλους μας "Wallειος λογική" :D )

Αν και εγώ είμαι commodorόφιλος (δεν αμφισβητώ ούτε στο ελάχιστο τις μεγάλες του δυνατότητες) και σέβομαι τον φίλτατο Nemo για την τεράστια εμπειρία του στο κεφάλαιο "commodore", παρ' όλα αυτά, τα παραπάνω φλιπεράκια δεν ονομάζονται "Macadam Bumper" . ;)

Aν αρχίσουμε να αντιπαραθέτουμε οποιοδήποτε pinball game έχει κυκλοφορήσει στα μηχανάκια μας, είτε released είτε unreleased και ανεξαρτήτως έτους κυκλοφορίας, στο τέλος θα φτάσουμε πάλι στο γνωστό αδιέξοδο του να καταλήξουμε να συγκρίνουμε... technical demos και να κάνουμε σενάρια επιστημονικής φαντασίας (τρέχα-γύρευε δηλαδή !!)

Πάντως εγώ το M.B. δεν το έχω δεί στις εκδόσεις των C64 & Spectrum - μόνο σε Amstrad, οπότε δεν μπορώ να σχολιάσω περισσότερο !!
 
Να πω πως, στη Γαλλία τουλάχιστον, μπορούσες να παραγγείλεις το παιχνίδι απ'ευθείας από την εταιρία και η κυρία της φωτογραφίας σε εκείνη την έκδοση δεν φόραγε και πολλά... (νομίζω τίποτα για την ακρίβεια).
 
Gryzor είπε:
Να πω πως, στη Γαλλία τουλάχιστον, μπορούσες να παραγγείλεις το παιχνίδι απ'ευθείας από την εταιρία και η κυρία της φωτογραφίας σε εκείνη την έκδοση δεν φόραγε και πολλά... (νομίζω τίποτα για την ακρίβεια).
Που υπαρχει στο planet...emu...
 
Ποια...

...έκδοση είναι αυτή;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Gyzor είπε:
Να πω πως, στη Γαλλία τουλάχιστον, μπορούσες να παραγγείλεις το παιχνίδι απ'ευθείας από την εταιρία και η κυρία της φωτογραφίας σε εκείνη την έκδοση δεν φόραγε και πολλά... (νομίζω τίποτα για την ακρίβεια).
Ωπ !! Κοίτα να δείς κάτι πράγματα !! (...τι σου είναι αυτοί οι Γάλλοι τελικά... #) )

Αce είπε:
Ποια...

...έκδοση είναι αυτή;
Αce, έρίξα μία πρόχειρη TOSECοματιά στις γαλλικές εκδόσεις, και εκείνη με το όνομα "Macadam Bumper (F) (1985) [a1]" έχει έναν δεύτερο loader, με την δεσποινίδα... ακάλυπτη. :D (πιθανότατα σε αυτή την έκδοση αναφέρεται ο Gryzor και ο Nemo)

Eπίσης ένα άλλο dump (απο compilation αυτή τη φορά; ) το όνομα του οποίου περιέχει την λέξη "nude", επίσης την περιλαμβάνει !!

Φαντάζομαι μία original έκδοση του παιχνιδιού σε αυτή την μορφή πρέπει να είναι πλέον ιδιαίτερα σπάνια & δυσεύρετη... (σε αυτό το σημείο περιμένω τον Gryzor να παρέμβει και να πεί: "την έχω αυθεντική" !! :D )
 
Εμ, καλά να πάθω, αφού έχω βάλει τον WinApe να κάνει RUN αυτόματα...

...billy, δεν πρόσεξα καθόλου την ύπαρξη του "πονηρού" loader! :flower:

Μας μένει να ελπίσουμε λοιπόν, ότι έχει ο Gryzor την αυθεντική έκδοση, με κάποιο αντίστοιχο εξώφυλλο βεβαίως! :hurrah:
 
billy είπε:
(σε αυτό το σημείο περιμένω τον Gryzor να παρέμβει και να πεί: "την έχω αυθεντική" !! :D )

...την έχω, αυθεντική.

Όχι, σοβαρά! :D Η συσκευασία είναι ακριβώς η ίδια, αλλά η έκδοση που φορτώνει είναι διαφορετική (εκτός κι αν προκάτοχος είχε 'ρίξει' από πάνω τη γυμνή έκδοση).

Δεν την είχα αγοράσει ώς σπάνια, μάλλον τότε δεν το ήξερε κανένας για τη διαφορά... άντε να είχα δώσει 3-4 λιρόνια... δισκέττα, νομίζω.
 
ΑΞΙΟΣ !! (...όχι ότι δεν το περίμενα δηλαδή... :D )

Θύμισέ μου μόνο που μένεις, και απο πότε μέχρι πότε θα λείπεις για διακοπές... :diablotin:
 
Πίσω
Μπλουζα