Machete (2010)

25 Νοεμβριου και στους ελληνικους κινηματογραφους !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:) ;) :D
 
Αναμονή για την μάχη Trejo και Siegal...
 
Το είδα προχτές.

Αν εξαιρέσουμε λίγες σκηνές, ήταν απλά απογοήτευση.

Θες κάμποση προσπάθεια για να κάνεις μια αποτυχία, όταν έχεις τέτοιο όμψυχο υλικό στη διάθεσή σου.

Ο σκηνοθέτης θα έπρεπε να φυλακιστεί, λόγω της τελευταίας σκηνής με τα "αυτοκίνητα που έχουν λόξυγγα" !
 
Kαι για τα photoshop και τα bodydoubles που εβαλε σε 2 "κρισιμες" για την πλοκη σκηνες του εργου.

Αισχος
 
Με λιγα λογια, μια χαμενη χρυση ευκαιρια να γινει ενα καλτ εργο της προκοπης
 
ΑΝτίθετα, έχει όλα τα απαραίτητα να γίνει cult, τι περιμένατε ρε παιδιά, Αγγελόπουλο ή Burton?
 
Ποια ειναι αυτα τα απαραιτητα ρε συ Γιωργο ? Ο Trejo που εχουμε να τον δουμε να παιζει οπως ξερει απο το Heat ? ο Seagull που δεν μπορει πια να περπατησει ? ο Deniro που δεν εκμεταλλευτηκαν καθολου τη τεραστια "μορφη" του ? Το ψηφιακο αιμα (χιλιες φορες τα ψευτοεφε του Νεκρος την Αυγη) ?

Στο φετεινο Expendables που επισης αμφιβαλω για το αν θα μεινει ως cult ταινια - τα πραγματα ηταν απιστευτα καλυτερα - ειχαν μια πλειαδα macho ηθοποιων σε μεγαλη φορμα - τα εφε ηταν μια κλαση ανωτερα - ο Αρνυ εκανε μια εμφανιση για 2 λεπτα και "καθαρισε" - με τι προσοντα το Machete ειναι υποψηφιο cult φιλμ ?

Θυμησου λιγο το Pulp Fiction που ειναι ο ορισμος της cult ταινιας στα 90ς - και δες γιατι εκεινο εμεινε ενω το Machete θα το ξεχασουμε μεχρι του χρονου.
 
Το From dusk till Dawn, το Night of the Living Dead, ακόμα και το Evil Aliens ηταν κακες ταινιες, και ομως θεωρουνται οι επιτομες του cult, το Pulp fiction οχι, αυτο καθόρισε μονο του είδος.

Το machete βαδίζει στα χνάρια των πρώτων , οπως και το Black Dynamite και ειναι ηδη cult.

Απλά εμείς έχουμε αλλάξει, περιμένουμε (συνήθως, πολλες φορές δέν το κάνω) απο μια ταίνία να έχει αρχή - μέση και τέλος, και να περουσιάζει την αρχαιοελληνική κάθαρση στο τέλος. Η κατηγορία cult πατάει τόσο ελαφρά σε αυτό το μοτίβο που δέν φαίνεται καθόλου.

Επίσης πολλές φορές ορίζουμε λανθανσμένα ως cult όλες τις ταινίες που βλέπαμε παλιά, που είναι απελπιστικά λίγες σε σχέση με την πληθώρα επιλογών που εχουμε σημερα.

Το Machete, το Repo Men, το Black Dynamite, το Expendables ειναι διαμαντια σε σχεση με την vanilla που μας ερχεται απο τας Αμερικας .

Σε λιγο θα καταληξουμε να βλεπουμε μονο ασιατικό κινηματογράφο για να μας θυμίζει οτι καποτε αναζητούσαμε την φαντασία και όχι την χαμένη μας καθημερινότητα, τώρα διαφημήζουν ενα εργο για ενα ζευγαρί που του αφήνουν ενα μωρο και ξαναβρίσκουν τον ερωτα τους (LIFE AS WE KNOW IT). Ταινια για σινεμα, οχι αστεια, αυτη και οι Ανθισμενες Μανιολιες.

Που ειναι τα αντιστοιχα των Demolition man, Leaving Las Vegas, Judje Dredd, Totall recall? ε ειναι ta Machete, Repo men, Black Dynamite και Expendables και δέν τους πάει να τα κρίνουμε με το πρίσμα που θα χρησιμοποιήσουμε για τον Τελευταίο Αυτοκράτορα ή την Τριλογία των Χρωμάτων του Κιφσλόφσκι.

Πραγματικά έχω βαρεθεί να ακούω "δέν ηταν καλό" ή "ήταν ψέυτικο" και τέτοια.

Τι περιμένατε δηλαδή? Να αποκεφαλίζει πραγματικά ανθρώπους? Είναι μια Β movie και το φέρει περίφανα, δεν σας ειπε οτι ειναι το Ran και πηγατε και βρηκατε τρεις κοντους κινεζους. (ασε που κανενας μας δεν πληρωσε να δεί την ταινια)

Και τελικά πρέπει να παραδεχτούμε οτι οι cult ταινίες που τόσο μας αρέσουν είναι συνήθως κακές ταινίες, Β movies.
 
Μια ταινία δε γίνεται cult απο τη μια στιγμή στην άλλη και μαλιστα πριν ακομα προβληθεί ;) . Το Planet Terror, ας πούμε, ήταν μια γελοία ταινία που εν τέλει σε εκανε να γελάς με τις γελοιότητες που πρόβαλε και τους ηλίθιους διαλόγους, ηδη όμως θεωρείται cult, όμως όχι άμα τη προβολή του. Χρειάστηκε καιρός. Να τη δεις και μια 2η ίσως και μια 3η φορά.

σσ. Το Cult θελει χρόνο!
 
Saulot - τα εχεις λιγο μπερδεψει.

Γραφεις για 2η φορα οτι μην μπερδευουμε ή μην ψαχνουμε την ποιοτητα - και αναφερεις και σκηνοθετες. Κανεις δεν ειπε οτι εκανε τετοιες συγκρισεις. Το οτι εγραψα για τα καλυτερα εφε της μιας εναντι της αλλης δεν ηταν λογος υπεροχης αλλα αντικειμενικη παρατηρηση.

Το Machete δεν εχει τιποτα - εκτος απο 100 κιλα ψηφιακο αιμα - ειναι κακη ταινια αλλα και δεν εδειξε τιποτα που να την βαζει υποψηφια για κατι cult.

Συγνωμη κιολας αλλα κανεις ιεροσυλες συγκρισεις - το Night of the Living Dead εχει την πρωτοποριακη ντοκιμαντεριστικη ατμοσφαιρα και πολυ προσεγμενα (και οχι ακριβα) εφε και δημιουργησε σχολη απο την πρωτη μερα που προβληθηκε. Ποια η σχεση του με το Machete ?

Σε λιγο θα καταληξουμε να βλεπουμε μονο ασιατικό κινηματογράφο για να μας θυμίζει οτι καποτε αναζητούσαμε την φαντασία και όχι την χαμένη μας καθημερινότητα, τώρα διαφημήζουν ενα εργο για ενα ζευγαρί που του αφήνουν ενα μωρο και ξαναβρίσκουν τον ερωτα τους (LIFE AS WE KNOW IT). Ταινια για σινεμα, οχι αστεια, αυτη και οι Ανθισμενες Μανιολιες.
Οι περισσοτερες ταινιες των 70'ς και 80'ς ειναι καθημερινες/κοινωνικες/κοινωνικες κομεντι - οι ταινιες για αναζητητες της φαντασιας ηταν πολυ λιγοτερες απο οτι νομιζεις. Σημερα ειμαστε γεματοι φαντασια αλλα χωρις εδαφος να πατησουμε...

Και τελικά πρέπει να παραδεχτούμε οτι οι cult ταινίες που τόσο μας αρέσουν είναι συνήθως κακές ταινίες, Β movies.
Δυστυχως ομως δεν ισχυει το αντιθετο - η καθε κακη ταινια συνηθως παραμενει μια κακη ταινια και μονο.

Αυτο για τους 3 κοντους Κινεζους μου το εξηγεις ?
 
Ολες οι cult ταινίες οταν βγήκαν, δεν ηταν υποψήφιες. Μονο ο χρόνος και ο δικός μας ρομαντισμός αποφασίζει οτι θα γίνει cult το Night of the living Dead και οχι το Mystics in Bali. Εχουμε μια τάση να εξωραίζουμε το παρελθόν αλλα μη φτάνουμε στο σημείο να φτύνουμε τα καλα του παρόντος.

Εμμενω στους σκηνοθέτες γιατι είναι το σημείο κλειδί για το αν πια ταινία θα βλέπετε η όχι, μου λες οτι δέν εκμεταλετικαν τον Deniro, είναι δουλειά του σκηνοθέτη να το κάνει.

Το Avatar The last airbender είναι μια κακή ταινία απο εναν κακό σκηνοθέτη, δέν εχει τα φόντα να γίνει ενα καινούριο Jurassic park (που επίσης είναι κακή ταινία αλλα με πολύ καλλιτερο σκηνοθέτη) το οποίο είναι cult γιατι είναι απο τις ταινίες που η γενια των 80ς θυμαται νοσταλγικα απο τα παιδικά της χρόνια μαζί με τα Goonies. Ξέρεις εμας δεν μας πήγαιναν και πολύ στο cinema, είχαμε μονο το βίντεο, και ευτυχώς που περναμε τοτε το ΣΙΝΕΜΑ και φτιάξαμε μια συλογουλα απο ταινίες. Αναγκαστικα λοιπον οι εμπειρίες μας απο την εκαστοτε ταινία ηταν μεταχρονολογημένες τουλάχιστον μεχρι να βγεί η ταινία στο videoclub.
 
Μονο ο χρόνος και ο δικός μας ρομαντισμός αποφασίζει οτι θα γίνει cult το Night of the living Dead και οχι το Mystics in Bali.
Οχι Γιωργο (και Νικο) - η ταινια που γινεται με τον καιρο καλτ - εχει συζητηθει και εχει συζητηθει πολυ απο τη στιγμη που βγηκε - εκτος και αν μιλαμε για το καλτ της "μετα απο χρονια ξαφνικης ανακαλυψης απο καποιον πιτσιρικα", φαινομενο που συνανταμε συχνα στις Ελληνικες Βιντεκασσετες του τελους των 80ς. Η δευτερη περιπτωση ειναι απλα ενα αστειο.

Εχουμε μια τάση να εξωραίζουμε το παρελθόν αλλα μη φτάνουμε στο σημείο να φτύνουμε τα καλα του παρόντος.
Το εκανες εσυ, με τον φανταστικο κινηματογραφο του σημερα που ανεφερες - δεν συμφωνω ουτε με την μια αποψη ουτε με την αλλη.

Εμμενω στους σκηνοθέτες γιατι είναι το σημείο κλειδί για το αν πια ταινία θα βλέπετε η όχι, μου λες οτι δέν εκμεταλετικαν τον Deniro, είναι δουλειά του σκηνοθέτη να το κάνει.
Αυτη ειναι δουλεια του σεναριογραφου δυστυχως.

Το Avatar The last airbender είναι μια κακή ταινία απο εναν κακό σκηνοθέτη,
Μιλας για τον Shyamalan ? Σεναριογραφου και σκηνοθετη της "6ης Αισθησης" του "Signs" του "Unbreakable", του "Village" ? .... οπως ειπα εχουμε μεγαλη διασταση αποψεων στο θεμα κινηματογραφος.

Ξέρεις εμας δεν μας πήγαιναν και πολύ στο cinema, είχαμε μονο το βίντεο, και ευτυχώς που περναμε τοτε το ΣΙΝΕΜΑ και φτιάξαμε μια συλογουλα απο ταινίες.
Αυτο μου ακουστηκε καπως - αλλα μιας και δεν μου φανηκε να σου "πουλησα μουρη" για το ποσες φορες πηγα σινεμα ή αν τα ειδα και εγω στο βιντεο - το σταματαω εδω.
 
Paspartoo είπε:
Μιλας για τον Shyamalan ? Σεναριογραφου και σκηνοθετη της "6ης Αισθησης" του "Signs" του "Unbreakable", του "Village" ? .... οπως ειπα εχουμε μεγαλη διασταση αποψεων στο θεμα κινηματογραφος.
Και όλες του οι ταινίες έχουν τα ίδια προβληματα, μια μπερδεψούρα και την αίσθηση οτι κάτι έλειπε απο την ιστορία. Ο Shyamalan έχει την τάση να "ξεχνάει" κομμάτια απο την ιστορία και σε συνδιασμό με τον πολύ γρήγορο ρυθμό που δίνει στις ταινίες ο θεατής συμπληρώνει τα κενα (αν το κανει) μετά την ταινία.

Paspartoo είπε:
Αυτο μου ακουστηκε καπως - αλλα μιας και δεν μου φανηκε να σου "πουλησα μουρη" για το ποσες φορες πηγα σινεμα ή αν τα ειδα και εγω στο βιντεο - το σταματαω εδω.
Όντως ακούστηκε καπως, αλλα η πρόθεση μου ηταν μόνο να περιγράψω ποια ήταν η επαφή μου (και της παρέας μου) με τις ταινίες στα παιδικο εφηβηκά μου χρόνια, όχι να θίξω κανένα, μην το παρεις προσωπικά.
 
Εγώ πάντως για cult ταινίες ήξερα αυτές που παρά την όποια "υλική φτώχεια" και την "κόντρα στο ρεύμα" φιλοσοφία τους, είχαν μια ποιότητα σε κάποιους τομείς όπως ηθοποία, σενάριο ή κάτι τέλος πάντων που τις έκανε να ξεχωρίζουν και να μένουν στη συνείδηση του κόσμου σαν κάτι καλό. Και μιλάμε για ...original cult κι όχι την κάθε σαβούρα που βαπτίζεται cult ελαφρά τη καρδία.

Το machete είναι τέτοια ταινία δηλαδή, για να ξέρω :D :D:D
 
Το ειδα χτες! Ηταν παρα πολυ ωραιο και αρκετα cult (κατα την γνωμη μου)!!!!

Το μονο που δεν μου αρεσε ηταν που δεν ειχαν πειραξει την εικονα ετσι ωστε να μοιαζει με 70's οπως ειχαν κανει και στα αλλα! Και το οτι στην αρχη δεν δειξαν καποιο ψευτικο trailer απο grindhouse!!!

τρομερο παντως ηταν που στο τελος δειξαν οτι και καλα η ταινια εχει και συνεχειες οπως ο machete ξαναχτυπα και τετοια!!!
 
εμεις οι τυχεροι ειχαμε δει το ματσετ απο τον οκτωβρη.ωραιες ταινιες που επιτρεψετε μου να προτεινω ειναι το nine dead και το 13.ολο αγωνια
 
Πίσω
Μπλουζα