Madonna

D@redevil είπε:
Ναι, κάτι καταλάβαμε! :biglaugh:
Ο ερωτας και ο βηχας δεν κρυβονται :cool:

Να και η συλλογη μου λειπει το True Blue...εφαγα τον κοσμο να το βρω :p

P220812_21.27_[02].jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω σε κασέτες και cd όλη την δισκογραφία της απο την δεκαετία του 80 και μόνο. Απο το 90 και πέρα τα θεωρώ σαβούρες.

Me αnd Madonna.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω τι λέτε παίδες, από το True Blue προέρχεται ένα από τα πιο πρώιμα τραγούδια πάνω στο θέμα της σεξουαλικής κακοποίησης, το Live to Tell. Μόλις πρόσφατα κατάλαβα τι ακριβώς εννοούν οι στίχοι του και ομολογώ ότι κατασυγκινήθηκα. Και αυτό έγινε βεβαίως επιτυχία. Κι αν παρατηρήσετε, αυτός ο δίσκος είχε κομμάτια με κοινωνικό προβληματισμό όπως το Papa don't preach (για το θέμα της εφηβικής εγκυμοσύνης) ή το Open your Heart to me. Και τα τρία έγιναν επιτυχίες, όπως και ένα "ελαφρότερο" κομμάτι, το γνωστό και μη εξαιρετέο, La Isla Bonita. Συγνώμη κιόλας, αλλά αυτό ήταν και το τελευταίο καλό άλμπουμ της Madonna, τουλάχιστον για τη δεκαετία του '80.

Περιττό να πω ότι και τα τέσσερα κομμάτια είναι αγαπημένα μου, μαζί με ένα παλαιότερο, το Into the Groove, από το O.S.T. της ταινίας Desperately Seeking Susan


΄Ποστάρω τα τρία από αυτά προς απόλαυση όλων (και δική μου, βεβαίως-βεβαίως).

http://youtu.be/x5KZEvLAFok (Live to Tell)

(Papa don't Preach)http://youtu.be/tD3dzAP98Cc (Into the Groove)
 
Εγώ είχα παλιά τρέλλα με τη Madonna (μετά με τον Michael jackson).

Την είχα ζωγραφίσει πολλές φορες, μάζευα φωτογραφίες από περιοδικά, και επίσης αυτό που σημάδεψε την παιδική μου ηλικία ήταν η συναυλία στη Βαρκελώνη που μετέδωσε ο Ant1 ζωντανά!!! (Blonde Ambition Tour).

Μακάρι να βγει σε Bluray αυτή η tour! την έβλεπα ξανά και ξανά! (ειδικά την έναρξη από το Like a Prayer και το Vogue) Περιείχε μέσα και το τραγούδι από το Dick tracy που μόλις είχε βγει και είχα τρελλαθεί και με την ταινία!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν είναι και η αγαπημένη μου αλλά μερικά κομμάτια της τα ακούω ευχάριστα, είτε από παλιά είτε πιο καινούρια.
 
Σαν γενική παρουσία μου είναι αντιπαθής, αλλά μου αρέσουν αρκετά από τα παλιά της τραγούδια..
 
Και εγω εχω το true blue στα ελληνικα ειναι πολυ αστειο!! Ευτυχως που η σελιδα με τους στιχους ειναι στα αγγλικα!!

Εχω ολα τα αλμπουμ της σε cd και σε βινυλια μονο αυτα που βγηκαν στα 80's οπως και καποια της single!

Eντυπωση μου κανει που τον δισκο Like A Prayer τον ειχαν ψεκασει με λιβανι (για εμπορικους λογους).

Ο δικος μου μυριζει ακομα λιγο λιβανι οπως και πολυκαιρια.....!!!!:animeek:
Ευλογημένος δίσκος!!! :rofl:

Τελικά οι μάσκες πέφτουν στα γεράματα.... (protothema.gr)

Όπως έγινε και με τον mj στα γεράματα του τώρα έχει έρθει η ώρα και για της συγκεκριμένη τραγουδίστρια να αποκαλυφθεί..

Όλα όσα μεγαλώσαμε και αγαπήσαμε γκρεμίζονται.. έτσι γίνεται και με τα είδωλα εκείνης της εποχής!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θυμάμαι τέλη 80ς (ίσως και αρχές 1990) η ετ1 είχε προβάλει σαν αφιέρωμα 3 ταινίες της Madonna,που είχε παίξει μέχρι τότε. Νομίζω καλύτερη όλων και σεναριακά και σκηνοθετικά ήταν το "Ψάχνοντας απεγνωσμένα την Σούζαν" . Την είδα πολύ πρόσφατα και η ταινία ήταν πολύ καλή για την εποχή της. Δεν ήταν η κλασική αρπαχτή του τύπου "έβαλα την Madonna για να κόψω εισιτήρια μόνο". Είχε έξυπνο σενάριο,ωραίες ερμηνείες, cameo εμφανίσεις από μορφές του Νεοϋορκέζικου underground καλλιτεχνικου κινήματος (Arto Lindsay,Richard Hell,Ann Magnuson,John Lurie, Richard Edson κ.α.) και μου θύμισε πολύ τις ταινίες του Jonathan Demme "Something Wild" και "Married To The Mob" που και στις ταινίες του Demme είχε πολλά cameo από τέτοιες μορφές .
 
Έχει καβαλήσει το καλάμι αυτή που αποκαλείται και Μαντόνα..


Ξενερα τώρα στα γεράματα της! Μου είναι αντιπαθής όπως αναφέρει και ο @RIO παραπάνω και παραμένω μόνο να μου αρέσουν κάποια απο τα παλιά της τραγούδια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Η σταρ της ποπ ετοιμάζει την αυτοβιογραφία της - Οι ηθοποιοί που έχουν περάσει από καστ για να υποδυθούν τη Μαντόνα.​




 
Τελευταία επεξεργασία:
Να βρει νεαρό εξομολόγο η Μαντόνα , ο παπάς είναι και μιας ηλικιας :cool:
 
Να βρει νεαρό εξομολόγο η Μαντόνα , ο παπάς είναι και μιας ηλικιας :cool:

images


madonna.jpg


Δες το βίντεο του vimeo απο την ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ... τα λέει όλα...

 
Ναι αλλά αυτή θέλει να δει τον Πάπα, τον Πάπα, τον Πάπα, και μ’ ευλάβεια να σκύψει μπρος του να τον ασπαστεί. Τώρα βέβαια γλυκός πολύ γλυκός μπορεί να είναι, αλλά για το βαρβάτος και μοιραίος θα αμφέβαλλα, στην ηλικία του.
 
Ναι αλλά αυτή θέλει να δει τον Πάπα, τον Πάπα, τον Πάπα, και μ’ ευλάβεια να σκύψει μπρος του να τον ασπαστεί. Τώρα βέβαια γλυκός πολύ γλυκός μπορεί να είναι, αλλά για το βαρβάτος και μοιραίος θα αμφέβαλλα, στην ηλικία του.
Μα και εγώ αυτό λέω , είναι στην ηλικία του να ακούσει εξομολόγηση μαντονας :D , ας πάει να τον ασπαστεί απλά.
 
Το καλύτερο και πιο ώριμο άλμπουμ της για μένα το like a prayer... To ομότιτλο κομμάτι είναι απλά κομψοτέχνημα της ποπ. Ένα έστω και λίγο εκπαιδευμένο αυτί θα ανακαλύψει μέσα εκεί στοιχεία rock, pop,soul,funk, gospel μέχρι και no wave (η θορυβώδης εισαγωγή του -μαλλον-Prince) θα ακούσεις...ειδικά το κλείσιμο του κομματιού (με την fade out τεχνική) με την gospel χορωδία θα με ανατριχιαζει πάντα
 
Πίσω
Μπλουζα