Magnavox Odyssey 1972 - 1974

Fotis_kfor

RetroMaNiaC
Joined
15 Ιουν 2006
Μηνύματα
601
Αντιδράσεις
21
Καλησπέρα παιδιά, όπως θα ξέρετε από προηγούμενα post μου, σας έχω παρουσιάσει τη συλλογή μου - χωρίς φωτογραφίες βέβαια, μιας και σας είχα πει πως λόγω προβλήματος χώρου με τόσα μηχανήματα, τα πηγαίνω σε ξεχωριστό χώρο όπου και εκεί σχεδιάζω να τα στήσω σαν ρετρό έκθεση - μουσείο, χωρίς βέβαια και να είμαι και ειδήμονας σε όλο αυτό το hardware, μιας και είμαι της γνώμης "Απόκτησε τα πρώτα και τα μαθαίνεις και μετά".

Eπειδή όμως παρέλαβα τις τελευταίες μέρες κάποια καινούργια μηχανήματα για τη συλλογή (που θα σας την πω πάλι ολοκληρωμένη σε λίγες μέρες), ένα από αυτά είναι το πολυαναμενόμενο πρώτο Magnavox Odyssey, που κατάφερα με κόπο να το προσθέσω στη συλλογή μου.

Βλέποντας την εν λόγω κονσόλα που λέγεται και ότι είναι η πρώτη κονσόλα που φτιάχτηκε ποτέ, πραγματικά βρέθηκα αντιμέτωπος με κάτι το τελείως διαφορετικό που αξίζει τρελό respect...

Διαφάνειες που τις κόλλαγες με ζιλοτέιπ στην οθόνη που αποτελούσαν τα γραφικα!!!!! και σε συνδιασμό με επιτραπέζια παιχνίδια καρτών - ζαριών κτλ και την αλληλοεπίδραση του Magnavox Odyssey έπαιζες το παιχνίδι που απλά φώτιζες κάποια pixel με τον κέρσορα με τους μοχλούς.

Ο πωλητής έγραφε πως η κονσόλα είναι του 1974 αλλά εγώ σε όλα τα χαρτια - διαφάνειες - manuals κτλ βλέπω το 1972, μιας και με ένα πρόχειρο ψάξιμο είδα πως ξεκίνησε το 1972 και φτιάχτηκε ως το 1974 κάποια τελευταία μοντέλα. Θα το ψάξω καλύτερα αργότερα μιας και η κονσόλα δεν έχει ημερομηνία πάνω της (Αν κάποιος ξέρει κάτι γι'αυτό ας μου πει παρακαλώ).

Επίσης η χαρά είναι διπλή μιας και μπόρεσα και απόκτησα και την καρασυλλεκτική καραμπίνα για την εν λόγω κονσόλα!

Έτσι σκέφτηκα πως έπρεπε να μοιραστώ αυτή τη χαρά μου μαζί σας και έκανα την εξαίρεση σε αυτό μόνο το μηχάνημα πριν το πάω μαζί με τα άλλα για το "μουσείο", να το βγάλω κάποιες φωτογραφίες να το μοιραστώ μαζί σας... Enjoy :)

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Φοβερό, καραρετρό, κονσόλα - παππούς!! Συγχαρητήρια, καλορίζικο!

Είναι καινούρια ή απλά σε άριστη κατάσταση?
 
είναι ο παππούς των κονσολών, ωραίο κομμάτι αλλά μόνο μουσειακό... :)

δείτε να γελάσετε , σχετικό review AVGN: http://screwattack.com/videos/AVGN-Odyssey

είναι απλά για να γελάσετε, δεν το κοροϊδεύει το μηχάνημα κακόβουλα
 
Απίστευτο! Κονσολίτσα με συνοδεία ζαριών, επιτραπέζιων και διαφανειών!

Την ξέρω μόνο ως όνομα...

Η καραμπινούλα "τα σπάει"!!!

Ωραίος! :thumbup:
 
Ευχαριστώ παιδιά!

@asemnos :

Δεν είναι σφραγισμένη αλλά σε πολύ καλή κατάσταση και πλήρως λειτουργική.
 
Απίστευτο!! Οι αριθμημένες καρτούλες είναι τα παιχνίδια;;; Σπάνιο κομμάτι για κάθε συλλογή!!
 
Φοβερός ο παππούς! ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες :)
 
Πάρα πολύ καλό! Σε καλή μεριά. Για πες αν θες και τιμή
 
WOW! ειναι ενα απο τα ελαχιστα κομματια που θελω για την συλλογη μου πλεον! καλοριζικο και καλοπαιχτο! μην το παρατησεις σε κανενα ντουλαπι :(

EDIT: οι διαφανειες κολλαγαν στην τηλεοραση απο τον στατικο ηλεκτρισμο. δε χρειαζεται σελοτειπ ;)

επισης... που ειναι οι δευτερες διαφανιες;; ολα τα παιχνιδια ειχαν απο 2 διαφανιες, μια μικρη και μια μεγαλη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερό κομμάτι. Την καραμπίνα μπορεις να την χρησιμοποιεις και για άλλους σκοπους (εκφοβισμους, ληστείες κλπ :p ) αφου ειναι αρκετά ψαρωτική. Οχι όπως τα πιο νεα lightguns που μοιαζουν με NERF... Ρε μπας και παιρνει και σκάγια?
 
divined είπε:
Απίστευτο!! Οι αριθμημένες καρτούλες είναι τα παιχνίδια;;;
Ναι, αυτά είναι τα παιχνίδια του, βέβαια καμία σχέση τεχνολογικά με τα πιο σύγχρονα cartridges όπως μας λέει και η Wikipedia:

The Odyssey uses a type of removable printed circuit board card that inserts into a slot similar to a cartridge slot; these do not contain any components but have a series of jumpers between pins of the card connector. These jumpers interconnect different logic and signal generators to produce the desired game logic and screen output components respectively.

cauldron είπε:
Πάρα πολύ καλό! Σε καλή μεριά. Για πες αν θες και τιμή
Το πήρα μαζί με το shotgun από τον ίδιο πωλητή μιας και έτυχε να τα έχει και τα δύο, στο περίπου με μεταφορικά ως συστημένο εννοείται και με τελωνείο κτλ γύρω στα 400$

Ethaniel είπε:
οι διαφανειες κολλαγαν στην τηλεοραση απο τον στατικο ηλεκτρισμο. δε χρειαζεται σελοτειπ ;) επισης... που ειναι οι δευτερες διαφανιες;; ολα τα παιχνιδια ειχαν απο 2 διαφανιες, μια μικρη και μια μεγαλη.
Thanks για το tip, όντως κολλάνε πολύ από τον στατικό ηλεκτρισμό. Όσο για τις διαφάνειες δεν τις έχω βγάλει όλες φωτογραφία μιας και έχει 2 μεγέθη για κάθε μία (για μικρή και μεγάλη τηλεόραση) και πλήθος από τα "επιτραπέζια" παιχνίδια με ΄ζαρια, ψεύτικα χρήματα, κάρτες με ερωτήσεις - απαντήσεις κτλ, πραγματικά ο όγκος είναι μεγάλος.

Επειδή τα μηχανήματα θα τα μεταφέρω σε 1-2 μέρες να κάνουν παρέα στην υπόλοιπη συλλογή που τα έχω μαζεμένα εκεί, αν κάποιος θέλει κάποια άλλη συγκεκριμένη φωτογραφία ας μου πει να την ανεβάσω ευχαρίστως όσο το έχω ακόμα εδώ.
 
Θελουμε και την σελιδα 46 :rolleyes:
 
Πολυ μπροστα ο αρθρογραφος ;)
 
Well ,είναι από το περιοδικό Οπτικοακουστική εν έτει 1974 και από τα λίγα που διάβασα στο περιοδικό μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι προσπαθούσε να "σπρώξει" πράγματα (ας πούμε εκπαιδεύσει) σε ένα κοινό τελείως άσχετο με το αντικείμενο λόγω της εποχης που κυκλοφορούσε.
Παράδειγμα άρθρο για την χρησιμότητα των βιντεοδισκων.
Πάντως το όνομα της κονσόλας νομίζω είναι λάθος στο άρθρο...ψιλά γράμματα.
 
To '74 εδω στην Ελλαδα σχετικα λιγοι ειχαν τηλεοραση, ποσο μαλλον κονσολες, video κλπ. Αυτα ηταν απλα επιστημονικη φαντασια.
 
Πάντως το όνομα της κονσόλας νομίζω είναι λάθος στο άρθρο...ψιλά γράμματα.
Κρίνοντας π.χ. από το πως μετέφραζαν τις ξένες ταινίες τότε, δεν μου κάνει εντύπωση. Το επίπεδο γνώσης Αγγλικών ήταν πολύ χαμηλότερο τότε.
 
Πίσω
Μπλουζα