MAME ξεκαθάρισμα άχρηστων πακέτων...???υπάρχει εύκολος τρόπος?

Plink

RetroMasteR
Joined
26 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
12
Παιδιά βοήθεια,

2 μέρες τώρα παλεύω να τελειώσω την καμπίνα μου...

Αφού τρύπησα, κόλλησα, βίδωσα, ξεβίδωσα, έσπασα και ξανακόλλησα...

έχω 6 πλήκτρα σε κάθε παίχτη, έξτρα πλήκτρα κλπ κλπ...

Σέταρα maximus arcade...με αρκετούς emulators...

Είμαι στη φάση ρύθμισης και ταξινόμησης του ΜΑΜΕ....ας με βοηθήσει κάποιος...υπάρχει εύκολος/γρήγορος τρόπος να ξεκαθαρίσω το romset?

Και εξηγώ...υπάρχουν παιχνίδια που έχουν 5-6 και παραπάνω εκδόσεις, bootlegs, revisions και ότι άλλο ναναι....

Θέλω κάποιον εύκολο τρόπο να ξεκαθαρίσω το σετ και να μείνει κάθε παιχνίδι 1 φορά...ώστε να εξοικονομήσω και χώρο στο δίσκο...

βοήθεια γιατί δεν την παλεύω να ψάχνω άλλο.... :(
 
Εχεις δει το romcenter? Προγραμμα διαχειρισης romset για το MAME και αλλους emulators

Εχει επιλογες για να ρυθμισεις τη συλλογη σου fully merged (ενα zip με το ονομα του main, ολα μεσα), split merged (το main εχει ολα τα απαραιτητα, οι κλωνοι μονο τις διαφορες) η unmerged (καθε zip πληρες).

Λογικα αν τα βαλεις unmerged, θα σου εμφανιζει τα clones με κιτρινο χρωμα καθως θα λειπουν roms. Τα πληρη σετ ειναι πρασινα.

Μπορεις μετα να το βαλεις να κρυψει τα πρασινα και να επιλεξεις ολα τα υπολοιπα και να τα σβησεις

Δεν ξερω σε τι κατασταση βρισκεται η συλλογη σου αυτη τη στιγμη. Ισως το πιο ευκολο θα ηταν να τα ξανακατεβασεις ολα με ενα μεγαλο torrent που συνηθως τα εχουν σε split-merged μορφη (οποτε σε split-merged οψη θα ηταν ολα πρασινα). Βεβαια ειναι γυρω στα 20GB και δεν περιλαμβανει chd

Και δεν γνωριζω ευκολο τροπο να ξεχωρισεις τους κλωνους που θες να κρατησεις για τις περιπτωσεις που ο κλωνος παιζει σωστα και το main οχι

Αν το κανεις για εξοικονομηση χωρου παντως δεν αξιζει τον κοπο. Μια συλλογη split merged δεν ειναι σημαντικα μεγαλυτερη σε μεγεθος. Ισως στα 20GB να γλυτωσεις 2-3
 
Το ClrMAME Pro είναι πολύ ανώτερο από το Romcenter. Όλοι οι σκληροπυρηνικοί στο emu community με αυτό δουλεύουν, οπότε συμβουλεύω να μάθεις αυτό.

Αν κρατήσεις τους κλώνους, merging πάντοτε θα κάνεις split merge. Οτιδήποτε άλλο είναι είτε σπατάλη χώρου (unmerged) ή μπέρδεμα χωρίς επιπλέον οικονομία χώρου (full merge)

Αυτό που ζητάς πάντως δεν είναι ιδιαίτερα εύκολο να γίνει. Ειδικά εκεί που ο κλώνος παίζει αλλά το original όχι, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παρά μόνο με το χέρι ή έστω ορίζοντας μια-μια εξαιρέσεις στο command line του DatUtil (see below)

Το DatUtil του Logiqx είναι ίσως το μοναδικό πρόγραμμα που μπορεί να ξεχωρίσει τους κλώνους. Για να μην ψάχνεις, τα βήματα για να αφαιρέσεις όλους τους κλώνους είναι τα εξής:

1) Ανοίγουμε command line και γράφουμε mame -listxml >mamedat.xml

2) Όταν τελειώσει γράφουμε datutil -r -f listinfo mamedat.xml

3) Δημιουργείται ένα dat με όνομα datutil.dat, το οποίο φορτώνουμε στο ClrMAME Pro και του "ταίζουμε" τις roms για να τις επεξεργαστεί

Τα προφανή, δηλαδή ότι τα mame.exe κλπ πρέπει να βρίσκονται στο σωστό path τα παραλείπω επειδή θεωρώ ότι είσαι έμπειρος. :)

Το πρόγραμμα έχει και άλλες δυνατότητες, θα μπορούσες πχ μετά να ξαναπεράσεις το νέο dat και να αφαιρέσεις όλα τα naomi.c και naomigd.c που είναι άπαντα non-working, αλλά το πράγμα αρχίζει και γίνεται περίπλοκο. Διάβασε το readme.txt του DatUtil αν σε ενδιαφέρουν οι υπόλοιπες δυνατότητες.

Government Health Warning: ούτε το ClrMAME Pro ούτε πολύ περισσότερο το DatUtil είναι προγράμματα που απευθύνονται σε αρχαρίους. Πειράματα κάνουμε μόνο σε backup των roms και όχι στο μοναδικό μας rom set. ;)

Ελπίζω να βοήθησα, καλή επιτυχία. Αν πάντως είναι μόνο θέμα χώρου όπως γράφεις η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να δώσω είναι να αφήσεις το set ήσυχο και να μην μπλέξεις με το DatUtil. Το προσδοκώμενο κέρδος χώρου από την αφαίρεση των κλώνων, όπως πολύ σωστά λέει και ο bspus δεν είναι ιδιαίτερα αξιόλογο.
 
Νομίζω ότι έχετε δίκιο και οι δύο....

Το έψαξα και εγώ λίγο σε διάφορα site χθες το βράδυ, φαίνεται σχεδόν αδύνατο να γίνει....και ο μόνος τρόπος είναι δυστυχώς ο χειροκίνητος.... :(

Ευτυχώς το θέμα χώρου είναι δευτερεύων, σίγουρα δεν θα με χάλαγε να γλίτωνα το μισό σετ (που τόσο υπολογίζω ότι είναι τα άχρηστα)...αλλά δεν ζορίζομαι και τόσο από χώρο...(έχω 120 gb δίσκο στην καμπίνα, ότι και να βάλω δύσκολα θα το γεμίσω...)

Κάποια στιγμή χθες κατάφερα ψάχνοντας το maximus arcade να βρω κάποιες επιλογές που κρύβει τα clones/duplicates κλπ, οπότε τουλάχιστον στο μενού της καμπίνας μου τώρα δεν εμφανίζεται 15 φορές το ίδιο παιχνίδι, αλλά κάθε παιχνίδι εμφανίζεται από μία φορά...

Αν βρω χρόνο ίσως κάνω μια απόπειρα να ξεχωρίσω το σετ και να φτιάξω ένα καθαρό, αλλά δυστυχώς το βλέπω πολύ ταλαιπωρία.
 
Plink είπε:
Αν βρω χρόνο ίσως κάνω μια απόπειρα να ξεχωρίσω το σετ και να φτιάξω ένα καθαρό, αλλά δυστυχώς το βλέπω πολύ ταλαιπωρία.
Αυτο που λες εγω καποτε το εκανα για καθε καινουρια εκδοση ΜΑΜΕ. Με τα χρονια (γιατι απο το 97 ειχα μια ψυχωση να εχω και εγω ενα καθαρο χωρις κλωνους σετ) η διαδικασια εγινε απελπιστικα πολυπλοκη και βαρετη.

Στην αρχη οσο τα παιχνιδια ηταν 100δες παλευοταν. Μετα εβγαζα λιστες xml οπως λεει ο maddog και χρησιμοποιουσα εργαλεια του logiqx (mamediff) για να βρω τι αλλαγες εχουν γινει και να διορθωσω/κατεβασω τις προσθηκες.

Ε πλεον απο περυσι δεν αντεχω και τα παρατησα. Με τις ταχυτατες συνδεσεις που εχουμε πια και τη διαθεσιμοτητα ολου του σετ το οποιο κατεβαινει σε 1-2 μερες στη χειροτερη, προτιμω να κατεβαζω ξανα ολο το σετ καθε 6μηνο και να το αφηνω split-merged οπως ειναι. Ετσι και αλλιως, αξιολογες προσθηκες δεν γινονται πλεον. Εχουμε γεμισει unplayable παιχνιδια με chd, καμια ντουζινα κανουρια mahjong και αφθονα ανουσια renames και αλλαγες στα σετ με καθε νεα εκδοση.
 
Συμφωνώ με τον bspus. Δεν υπάρχει λόγος για τόση ταλαιπωρία. Άλλωστε οι κλώνοι του κάθε παιχνιδιού είναι και αυτοί μέρος της ιστορίας του!!!!!!!!!!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα