Mame Cabinet

tarasque

RetroActive
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
254
Αντιδράσεις
3
Μεγάλο απωθημένο για πολύ καιρό η καμπίνα, το είχα καιρό στο νου μου και προσπαθούσα να βρω άκρη για να αποκτήσω μία όπως την ήθελα.

Όλα τελείωσαν φυσικά μετά τη γνωριμία μου με τον αγαπητό Arc ο οποίος ως ο πλέον κατάλληλος ανέλαβε την πλήρη ανακτασκευή ενός παλιού νανακίου :)

Ξέρω πως έχασα ένα μεγάλο κομμάτι της μαγείας του να την φτιάξω ολοκληρωτικά μόνος μου αλλά με τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο και την απειρία μου το σπίτι θα ήταν γιαπί για αρκετούς μήνες μέχρι να τη φέρω στα μέτρα μου :)

Σας παρουσιάζω λοιπόν το νέο απόκτημα του καλοκαιριού :D

Ανακατασκευασμένο νανάκι με την original οθόνη ντυμένο με δερματίνη

picture.php


Οι μοχλοί και τα κουμπιά είναι ολα καινούργια (sanwa). Το joystick προσωπικά το προτιμώ αριστερά οπότε χρειάστηκε να αλλάξει και η μεταλική βάση. Στην προηγούμενη φώτο φαίνονται και τα πλαινά μαύρα κουμπιά τα οποία προορίζονται για pinball games. Το spinner μπήκε κυρίως για το γνωστό παιχνίδι.

picture.php


Κάποια έξτρα κουμπιά για τον χειρισμό του mame: ESC, Coin, Pause, Tab. Το μεγάλο είναι το on-off από το pc.

picture.php


Μία γεύση από το Atomic Frontend. Το browse των παιχνιδιών γίνεται τόσο από το joystick όσο και από το spinner.

picture.php


Coin Door που επίσης triggαρει το coin του Mame

picture.php


Η πλακέτα της οθόνης φρεσκαρίστηκε με αλλαγές πυκνωτών και το αποτέλεσμα είναι πολύ ικανοποιητικό.

picture.php


Στο πίσω μέρος έχει τοποθετηθεί ένα usb hub 4 θέσεων (για keyboard-mouse-lightguns,usb sticks κλπ), έξοδος για ακουστικά και ροοστάτες έντασης και μπάσου.

picture.php


Το pc που χρησιμοποιήθηκε είναι:

PSU: Corsair 400W

GPU: ArcadeVga PCI-E by Ultimarc

CPU: Intel Dual Core 5300 @2,6Mhz

RAM: 2gb DDR-2 800Mhz

HDD: WDC 500gb

Ο ήχος βγαίνει από 2 ηχεία στρογγυλά τα οποία έχουν τοποθετηθεί στο επάνω μέρος της καμπίνας κοιτώντας ταβάνι και έχουν καλυφθεί με την δερματίνη. Επίσης υπάρχει και ένα sub στο εσωτερικό. Προσωπικά δεν ήθελα να έχω εμφανή ηχεία και επιλέξαμε αυτή τη λύση που αποδείχτηκε καλή και στην πράξη.

Το τελικό αποτέλεσμα με ικανοποίησε πλήρως και την έχω χαρεί αρκετά, επίσης σημειώστε πως έχει μπει στο σαλόνι του σπιτιού χωρίς παντόφλα από το έτερον ήμισυ :flower:

Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Arc για την εξαιρετική του δουλειά, το μεράκι και την υπομονή του :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τώρα την έβαψες, θα πέσουν όλοι να σε φάνε για το joystick αριστερά. ;)

Κλασσικότερο debate δεν υπάρχει από τότε που ασχολούμαι με arcades και emulation. :)
 
Υπέροχο κ μπράβο..κ επειδή ζήλεψα, η καμπίνα (γιατί από hardware να φαν κ οι κότες) πόσο πήγε μαζί με τη δερματίνη αν επιτρέπεται; :)
 
Maddog είπε:
Τώρα την έβαψες, θα πέσουν όλοι να σε φάνε για το joystick αριστερά. ;) Κλασσικότερο debate δεν υπάρχει από τότε που ασχολούμαι με arcades και emulation. :)
Άστους να λένε. :cool: :cool:

+1 για το joystick αριστερά. Προτιμώ να κοπανάω τα fire buttons με δύναμη με το δεξί. :D :D
 
Παραβλέποντας την άκυρη επιχειρηματολογία του φίλου μου του pooky ( :p :p ) για το...αριστερόν του πράγματος,να σου δώσω συγχαρητήρια για την αγορά σου φίλε,υπέροχο το καμπινάκι !! ;)
 
manos426f είπε:
Παραβλέποντας την άκυρη επιχειρηματολογία του φίλου μου του pooky ( :p :p ) για το...αριστερόν του πράγματος,να σου δώσω συγχαρητήρια για την αγορά σου φίλε,υπέροχο το καμπινάκι !! ;)
:nono:

No way mate. Προτιμώ το μοχλό αριστερά.

The way it was meant to be played!!!! :tease: :tease:
 
pooky(1) είπε:
The way it was meant to be played!!!! :tease: :tease:
NVIDIA FTW !!! :p :p

Αλλά πριν σκίσουμε το thread του φίλου tarasque και αυτό δε κάνει για τον επιπλέον λόγο του ότι αναφέρεται σ' εκπλήρωση ενός παιδικού του ονείρου,σταματώ εδώ. :)

Όπως (δεξιά :p ) βολεύεται ο καθένας στην τελική... :D
 
Μπράβο ρε παιδιά!!!! Το μεράκι ξεχειλίζει!!! :thumbup:

Οι φωτό σκοτώνουν!!!

Να το έχεις να το χαίρεσαι πολλά πολλά χρόνια!!!

Και πάλι μπράβο!
 
Δεν έδωσα και συγχαρητήρια στον Παναγιώτη!!!!!!!

Εύγε, η δερματίνη είναι εξαιρετική επιλογή και μια καμπίνα που σέβεται τον εαυτό της πρέπει να διαθέτει οπωσδήποτε coin slot.

Δεν μπορώ, βλέποντας το τελικό αποτέλεσμα, να μη δώσω συγχαρητήρια και στον Ιορδάνη για το εξαιρετικό του μεράκι και την, πραγματικά, τέλεια δουλειά και αποτέλεσμα.
 
@all ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, τα εύσημα όπως λέει ο pooky πρέπει να πάνε στον Arc, εγώ θα περιοριστώ στο software κομμάτι καθώς χρειάζεται φόρτωμα από emulators και αρκετό automation για να φτάσει στο επιθυμητό σημείο :)

@statusgr κατ'αρχήν καλωσήρθες στο GRM :) το αρχικό κόστος της καμπίνας είναι σχετικό γιατί δεν υπάρχει μαγαζί να την αγοράσεις παρά μόνο ψάχνωντας εδώ και εκεί, την συγκεκριμένη αν θυμάμαι καλά την πήρα ακριβά κάπου 200-250? και αυτό επειδή βιαζόμουν αλλά είχε και καλή οθόνη (κανα 100αρικο θα μπορούσα να το είχα γλυτώσει). Η επένδυση με δερματίνη πήγε κάπου μεταξύ 100? με 150?, το κόστος εδώ εξαρτάται από την επιφάνεια.

σχετικά με το αιώνιο debate για το που μας βολεβει ο μοχλός ας κάνουμε ένα poll από περιέργεια :) πάντως το γεγονός πως όλα τα arcade sticks και οι ξένες καμπίνες έχουν στα αριστερά το μοχλό κάτι πρέπει να λέει :) όπως και να 'χει περι ορέξεως... όπως το φχαριστιέται κανείς :p
 
Τα συγχαρητήρια μου για την καταπληκτική δουλειά... όντως το μεράκι και η αγάπη για το αντικείμενο ξεχειλίζει !
 
tarasque είπε:
πάντως το γεγονός πως όλα τα arcade sticks και οι ξένες καμπίνες έχουν στα αριστερά το μοχλό κάτι πρέπει να λέει :) όπως και να 'χει περι ορέξεως... όπως το φχαριστιέται κανείς :p
Δεν πιστευω οτι αντιλεγει κανεις σε αυτο, και περα απο το οποιο αποτελεσμα φερει το οποιο debate εδω, η Ελληνικη πραγματικοτητα στα arcade, βρηκε το <<μοχλο>> στα δεξια, και τα <<κουμπια>> στα αριστερα. Αυτο ειναι αναμφισβητητο. Για το ιστορικο και μονο του πραγματος.

Εμεις οι Ελληνες παντα σε κατι ξεχωριζουμε απο ολο τον κοσμο (καλο ή κακο :p ), οποτε τιμη μας και καμαρι μας που βαλαμε ακομα και σε αυτον τον κλαδο που εγραψε ιστορια, την προσωπικη μας πινελια.

Απο εκει και περα καλοριζικο και καλοπαικτο. ;)
 
Στα arcades ήμασταν πάντοτε ότι είναι οι Άγγλοι στα αυτοκίνητα. Ανάποδοι.

Βέβαια και οι Άγγλοι θεωρούν ότι ο υπόλοιπος κόσμος οδηγεί ανάποδα....... οπότε περί ορέξεως και συνηθείας, ουδείς λόγος!!!
 
Άντε μπράβο...καλορίζικη και καλά παιχνίδια!!! :)

Ως συνήθως ο Ιορδάνης έκανε εξαιρετική δουλειά...εύγε!!

Άντε με το καλό σήμερα-αύριο θα τελειώσει και η δικιά μου η καμπινούλα :)
 
Πολύ ωραία δουλειά, καλόπαιχτο!

Δεν το συζητώ βέβαια πως όποιος μπαίνει στο σαλόνι σου θα χαζεύει!

Χαίρομαι ιδιαίτερα που βλέπω και spinner στο arcade σου... ;)
 
tarasque είπε:
Πολύ ωραία καμπίνα, όποιος ξέρει μπορεί να μου πει που διάολο βρίσκω τέτοιους διακόπτες; Εχω ρωτησει σε μαγαζια με ηλεκτρικα εδω γυρω και κανεις δεν εχει τετοιους. Στο κεντρο ξερει κανεις καπου να παω;
 
Είναι οι φωτιζόμενοι διακόπτες που έχουν και τα απλά πολύμπριζα. POP-22 watt, Κατουμάς και λοιποί, Φανός στο κέντρο της Αθήνας, αποκλείεται να μη βρεις.

Στην τελική, αγόρασε ένα φτηνό πολύμπριζο και "δανείσου" το διακόπτη!!!!
 
Αμ ετσι τους τα εξηγω και δεν τα εχει κανεις εδω γυρω. Θελω και το μαυρο καδρακι που βιδωνει γυρω γυρω οποτε θα ρωτησω και γι αυτα στο Ρ. Κατουμα (νομιζα οτι ειχε ηλεκτρονικα εκει, αυτο μου κανει ηλεκτρολογικο πιο πολυ). Ευχαριστω
 
Έχει διακόπτες και βύσματα παντός είδους. Τουλάχιστον μέχρι την τελευταία φορά που πήγα.

Κοίταξε και στο "Φανό" έχει και εκεί πολύ μεγάλη ποικιλία καθώς και heavy duty ανεμιστήρες που μπορεί τυχόν να χρειάζεσαι στη καμπίνα σου.
 
Καλησπερα,

εκανα τελικα το ντου στα γνωστα μαγαζια και βρηκα τον διακοπτη αλλα δεν εχει το πλαστικο καδρακι γυρω γυρω που βιδωνει στις ακρες. Αν ξερει κανεις που εχει τετοια pls πειτε μου, φαινεται χαλια ετσι σκετο...

Στο μεταξυ εχουμε τα εξης θεματα:

μπροστα στο κεντρο εχει 2 τρυπες (κοκκινα τοξακια) που φανταζομαι στο ενα εμπαινε η κλειδαρια ... και στο αλλο;;; Κατω αριστερα (πρασινο τοξακι) στο πορτακι με τα κερματα χρειαζεται κι εκει μια κλειδαρια αλλα το μυστηριο με τις 2 τρυπες στο κεντρο παραμενει... καμια ιδεα;

Θα μπουν σιγουρα τουλαχιστον αλλα 2 buttons στο ταμπλω (μωβ κυκλοι) και σκεφτομουν γι αλλα 4 (γαλαζιοι κυκλοι) αλλα δεν εχω και πολυ χωρο (και δεν τα ειχα χρειαστει και καθολου στο παλιο cabinet - παιχνιδια με ξυλο δεν παιζαμε ποτε). Τα player 1 και 2 θα μπουν μπροστα (κιτρινοι κυκλοι) και τα διαφορα buttons για PC start, reset, coin κλπ μαλλον κατω απο εκει που βρισκεται ο κερματοδεκτης (δεν θα φαινονται). Σκεφτομαι για 1 μαυρο button σε καθε πλευρα για τα flipper αλλα δεν εχω καταληξει ακομα. Ξερετε αν και που μπορω να βρω τετοια buttons εδω στην Αθηνα; Μη περιμενω 2 βδομαδες να ερθουν απο εξωτερικο...

Με τα πολυ ωραια cabinets που εχετε εδω ψηθηκα να το ντυσω με αυτοκολλητο στις πλευρες και ισως και στο panel γυρω απ τα buttons, αλλα ειναι δυσκολη η επιλογη του θεματος και μαλλον θα γινει αφου μονταριστει με τα νεα buttons.
 
Πίσω
Μπλουζα