Mame & DOS ?

teflon

RetroMasteR
Joined
22 Ιουλ 2007
Μηνύματα
1.219
Αντιδράσεις
26
Κατέβασα την DOS version του ΜΑΜΕ από το mame.gr και δοκίμασα μερικά .romάκια, αλλά σε όλα έβγαζε σφάλμα οτι λείπουν αρχεία, εκτός του TehkanWC το οποίο δούλεψε μεν, αλλά χωρίς ήχο και όταν πατούσα ESC για έξοδο, κολλούσε ο Η/Υ :confused:

Εχει καταφέρει κανείς σας να τρεξει το mame στο DOS???
 
teflon είπε:
Εχει καταφέρει κανείς σας να τρεξει το mame στο DOS???

Πριν 50 χρόνια περίπου. Κάτσε να ρωτήσω το μπαππού μου μπας και θυμάται κάτι :tease: :D
 
Η windows έκδοση teflon δεν σε συγκίνησε και δοκιμάζεις την dos...???
 
Εγώ γιατί νομίζεις ότι τον κοροϊδεύω!!! Σε λιγο θα μας ρωτήσει εάν υπάρχει ΜΑΜΕ για το Mac Plus του :eek:
 
Τρομάρα σας !!! Μου το παίζετε και retro.....

Grip είπε:
Η windows έκδοση teflon δεν σε συγκίνησε και δοκιμάζεις την dos...???
.....WINDOW$....?? :confused: Τι είναι πάλι αυτό???:whothehell:

Rygar είπε:
Εγώ γιατί νομίζεις ότι τον κοροϊδεύω!!! Σε λιγο θα μας ρωτήσει εάν υπάρχει ΜΑΜΕ για το Mac Plus του :eek:
Γιατί όχι ???? Είμαι σίγουρος οτι το Mac CLASSIC που έχω θα μπορούσε άνετα να τρέχει τον εν λόγω emulator :loco:

-Λοιπόν, για να σας το κάνω λιανά...... :)

Εχω ένα ΨΕΛΕΡΟΝ στα 400κάτι Mhz (δεν έχει και μέγα σημασια) με 64mb RAM . Εχω εγκαταστήσει το FREEDOS για να μεταφέρω αρχεία από και προς, στον 6128 όπως και σε άλλα ρετρά εγαλεία που διαθέτω.... ;)

Εχω βάλει και κάποιους emu όπως Kgen, No$cpc, Saint, ccs64.....oι οποίοι δουλεύουν μια χαρά, γιατί να μη βάλω και το mame δλδ?????

Επιδή, όμως δε βγάζω άκρη, ζητώ τη βοήθειά σας...... :)

(Are DOSenie keropi poy eisai?? Mono esy katalabaineis..... :D :D)
 
Εχεις φορτωσει τους Dos Drivers της καρτας ηχου(ουσιαστικα καποιες προσθηκες στο Αutoexec.bat config.sys και φορτωμα καποιου memory resident προγραμματος ), αν διαθετει η καρτα σου Dos Drivers???

.Απο τις συγχρονες καρτες ,νομιζω μονο για τις Audigy-Sblive υπαρχει workaround, για τις καθε λογης onboard θα σε γελασω.Με καποιο Front-end δοκιμασες ????

Υ.Γ.

Μεχρι και τον σελερονακο τον 366(~450)-και την 3dfx(ultrahle), προσωπικα μονο σε Dos ετρεχα τους εξομοιωτες (*) ,

system16,fellow,callus,system16,rage,genecyst,snes9x(glide/3dfx se DOS!!!),τις πρωτες αποπειρες εξομοιωσης Psx μεχρι και τον Adripsx etc, πανε 9χρονια βεβαια ...

(*)windows +εξομοιωση συνεπαγοταν σημαντικα μειωμενες επιδοσεις
 
...έχω να χρησιμοποιήσω dos έκδοση του mame, περίπου απο τον καιρό που άρχισαν να εκδίδουν ως βασική εκείνη των windows. Για ένα μικρό διάστημα κατέβαζα και τις δύο εκδόσεις, αλλά τελικά άρχισα να χρησιμοποιώ μόνιμα την windows έκδοση...

...teflon, η dos έκδοση που κατέβασες πόσο παλιά είναι;

Aν είναι πολύ παλιά, υπάρχει περίπτωση να έχουν προστεθεί/αφαιρεθεί ή γενικότερα αλλάξει οι roms των παιχνιδιών, και γι' αυτό να έχεις πρόβλημα με "αρχεία που λείπουν"...
 
Πίσω
Μπλουζα