MAME - Model 1 και Model 2

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Δυο ερωτησεις.

  1. Στην φρεσκια 199 του MAME δεν παιζουν τα Model 1?
  2. Δοκιμασα Model 2 στην 192 και με τον  Intel Core 2 Quad Q9400 @3.2Ghz βλεπω 25 καρε στο Daytona USA(Japan). Θελει i5??? Στις νεες εκδοσεις βελτιωθηκε η φαση?
 
1. Κάπου πήρε το μάτι μου ότι στην τελευταία έκδοση είναι broken το Model 1 γιατί έχει κάποια νέα fixes που δεν είναι ακόμα complete ή κατι τέτοιο.

Edit: Από το Reddit: " the Model 1 work is interesting, although for now it's pretty much left all the Model 1 games at least partially broken until the bugs are ironed out. "

2. Μην περιμένεις να κάνεις emulate Model 2 στο MAME με Core επεξεργαστή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΓΚΡΡΡΡΡΡ....Τα γνωστά από τους άθλιους που έχουν αναλάβει την ανάπτυξη του MAME. Κάτι που δουλεύει το χαλάνε, γιατί...ΕΤΣΙ. Συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο (του εξίσου ενοχλητικού αλλά εδώ έχει δίκιο) Stuart Campbell. Death to Nerds indeed. 
 
Κοίτα αυτό γίνεται και σε άλλους emulators οταν προσπαθούν να τους βελτιώσουν το accuracy. Ξεφορτώνονται ότι hacks που είχαν από παλιά και ως αποτέλεσμα κάτι μπορεί να σταματήσει να δουλεύει αλλά εφόσον είναι υπο ανάπτυξη ένας emulator ξέρεις ότι κάποια στιγμή θα διορθωθεί. Ναι είναι λίγο εκνευριστικό αλλά γενικά δεν είμαι κατά με το να αφαιρούνται hacks και να γίνεται κανονικό emulation.

Αυτό που είμαι κατά όσον αφορά το MAME είναι που έγινε ένα με το MESS και που πρόσθεσαν ένα σωρό σκουπίδια όπως gambling machines και mechanical. Να ναι καλά το "Arcade" MAME fork.
 
  • Like
Reactions: Ace
Τζαμπα τα 60GB κατεβασμα δηλαδη...θα μπορουσα να μεινω στην 192

Θα βαλω το Arcade 198, μηπως και τα Model 1 ισιωσουν
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ έχω ακόμα το full set του 194 και δουλεύουν τα Model 1, δεν ξέρω πότε έγινε η αλλαγή.
 
Tο star wars arcade στο model 1 απ τις καινουργιες εκδοσεις mame παιζει καλα??
Μονο σε πολυ παλιες εκδοσεις μου παιζει καλα χωρις να χαλανε τα πολυγωνα.
 
Στην φρεσκια 199 του MAME δεν παιζουν τα Model 1?
Virtua Fighter, παίζει με λίγα graphics glitches

Virtua Racing, το αυτό

Wing War, φαίνεται να παίζει, αλλά ο MAME δηλώνει doesn't work...

Star Wars (Arcade), κολλάει μετά από λίγο

...και κάπου εδώ τελειώσαμε με την πλούσια βιβλιοθήκη των Model 1 games... Τώρα σοβαρά, θα τρέχετε dual MAME setup μόνο και μόνο γι' αυτά; :supergrin:
 
Πασο στην εμμονη τους για τελειο emulation αλλα ρε αδερφια, ξεφορτωστε και τιποτα στην GPU. Αυτοι γραφουν μονο για την CPU. Η καρτα γραφικων ξυπναει μονο λογω GLSL και shaders :(
 
Πασο στην εμμονη τους για τελειο emulation αλλα ρε αδερφια, ξεφορτωστε και τιποτα στην GPU. Αυτοι γραφουν μονο για την CPU. Η καρτα γραφικων ξυπναει μονο λογω GLSL και shaders :(
Η εμμονή τους σε ένα θεωρητικά "σωστό" emulation ειναι μόνο στα μάτια του νέρντουλα προγραμματιστή βέβαια. Πως είναι κάτι καλύτερο κάτι που κάποτε δούλευε και τώρα δεν δουλεύει; Η κάτι που πριν 20 χρόνια έτρεχε μια χαρά σε pentium iii και τώρα χρειάζεται cray για να μη σέρνεται; Άσε για την γελοία προσπάθεια να κάνουν emulation 3d παιχνίδια χωρίς χρήση gpu. Ναι φυσικά, γιατί είναι πολύ πιστό στο αυθεντικό arcade. Όπως είναι γνωστό το Daytona έτρεχε στα ηλεκτρονικά με 2 καρέ την...ώρα. Καλά για τα pachinko και τις λοιπές βλακειες δεν το συζητώ καν. 

Οι developers του ΜΑΜΕ δείχνουν μια ξεκάθαρη εχθρότητα στον gamer σε όφελος μια μουσειακής πιστότητας. Τα παιχνίδια είναι για να παίζονται, έτσι εκτιμούμε την ιστορία τους, όχι για να εκτίθενται στα μουσεία. 

Με μια λέξη: ΨΟΦΟ
 

Αγαπητοι τηλεθεατες μολις παρακολουθησατε μια ψυχραιμη προσεγγιση του 1@Leon[/USER] γυρω απο το MAME. Σας ευχομαστε καλο μεσημέρι.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 
Έλα εντάξει ρε 'σεις, γίνονται και πραγματάκια, για παράδειγμα μόλις βελτίωσαν τα graphic glitches του Big Run, με την κόρνα και τις ambient στρουθοκαμήλους, που είχε γίνει και review στο PIXEL!

bigrun.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το 2018. Για φαντάσου αντί να κάνουν emulation σε φρουτάκια να επικεντρώνονταν στην βελτίωση παιχνιδιών που ενδιαφέρουν τον κόσμο και στη γενικότερη βελτίωση διευκόλυνση της user experience. 
 
lol θυμαμαι το 2008 ειχα ανοιξει θρεντ με το τι γινεται με το ΜΑΜΕ και εχει βαλτωσει και ειχανε πεσει κανα δυο αρχαιοι του mame.gr πανω μου.?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καπου εδω θα υπαρχει εδω μεσα.
 
Για μένα, το μεγαλύτερο θέμα του MAME είναι το ότι πολλές φορές αλλάζουν τα παλιά roms και τα κάνουν ασύμβατα με τις νεότερες εκδόσεις. Οκ καταλαβαίνω ότι κάποια roms μπορεί να χρειάζονται αλλαγές αλλά για ποιο λόγο η νεότερη έκδοση να μην λειτουργεί με τo παλιό rom? Ας λειτουργεί και με τα δύο. Τόσο δύσκολο είναι? Μετά είναι και οι μετονομασίες...

Με αυτά και με αυτά αναγκάζομαι να έχω δύο ή και περισσότερες MAME εκδόσεις και rom libraries στον δίσκο μου γιατί δεν θέλω να χαλάσω κάποιο setup. Πχ, στο Hyperspin οι ονομασίες έχουν σημασία αφού όλα τα assets ονομάζονται όπως και τα roms. Οταν αλλάζεις τις ονομασίες στα roms πρέπει μετά να αλλάζεις και ονομασίες σε εκατοντάδες άλλα media files καθώς και στο xml με τις λίστες. Δηλαδή για να κάνω update το MAME στο Hyperspin setup θέλω ένα 3ωράκι στο νερό ενώ σε όλους τους άλλους emulators θέλω λίγα δευτερόλεπτα απλά να αντικαταστήσω το παλιό core με το νέο. Οπότε κρατάω ξεχωριστό MAME για το Hyperspin. Και αυτό σημαίνει τσάμπα χώρος (και είναι πολλά GB).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για μένα, το μεγαλύτερο θέμα του MAME είναι το ότι πολλές φορές αλλάζουν τα παλιά roms και τα κάνουν ασύμβατα με τις νεότερες εκδόσεις. Οκ καταλαβαίνω ότι κάποια roms μπορεί να χρειάζονται αλλαγές αλλά για ποιο λόγο η νεότερη έκδοση να μην λειτουργεί με τo παλιό rom? Ας λειτουργεί και με τα δύο. Τόσο δύσκολο είναι? Μετά είναι και οι μετονομασίες...
Εμενα αυτο το πραγμα μου ειχε σπασει τα νευρα.Σε καθε νεα εκδοση πρεπει να εχουμε και τα τελευταια roms μπας και παιξουν τα περισσοτερα games.Eχω 4 εκδοσεις mame γιατι μερικα μου παιζουν οκ σε πιο παλιες εκδοσεις.
Στην πιο καινουργια εκδοση που εχω την 0.188 κατεβαζω ολα τα τελευταια roms του toki και τα us,world,japan δεν παιζουν.Το ιδιο και σε αλλα.Ευτυχως παιζουν κομπλε στην 0.177 Τωρα γιατι δεν παιζουν και τι χρειαζεται δεν ξερω.

Μου ειχε παρει και πολλες ωρες να βρω πληροφορειες για το πως μπορω να τρεξω παιχνιδια απ το cps1 στην εκδοση 0.188 λογο qsound.Επρεπε να αλλαξω ονομασιες και κατι τετοια.
Ευτυχως στο cps2 τα πραγματα ηταν πιο απλα για να τρεξουν.

Δεν θα ψαχνω παλι με τις ωρες να βρω πληροφορειες για να παιξω το toki.Δεν βρισκει καποια αρχεια και ας κατεβασα τα τελευταια roms.Ποτε να μην τα βρει,αλλη ορεξη δεν ειχα απ το να ασχολουμε και με τα αρχεια των roms.
 
Τωρα για να γλυτωνω τετοιες ταλαιπωριες αν ειναι να κατεβασω καινουργια εκδοση mame θα κατεβασω 1-2 παιχνιδια που δεν επαιζαν καλα πριν οπως το big run και τελος.
Ελπιζω να παιζει γιατι αν θελει να βρω αλλα αρχεια η να αλλαξω καποια αρχεια για να παιξω το big run και πρεπει να ψαχνω παλι με τις ωρες δεν θα ασχοληθω.

Πηρα ενα γερο μαθημα απ την εκδοση 0.188 δεν θελω αλλο. 
 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γι αυτόν τον λόγο κι εγώ δεν κατεβάζω λίγα λίγα τα roms. Οταν αποφασίσω να κάνω update στο MAME κάνω all-in και κατεβάζω τα πάντα από την αρχή, φρέσκο setup, 40GB roms της ίδιας έκδοσης, extras κλπ και αφήνω την παλιά μου standalone έκδοση ως έχει μέχρι να σιγουρευτώ ότι μπορώ να την αντικαταστήσω. Μονο τα CHD δεν κάνω update μιας και αυτά σπάνια αλλάζουν. Ετσι ξέρω ότι δεν θα μου λείπει κανένα αρχείο ή bios και όλα είναι σωστά. Γι αυτό και δεν κάνω update συχνά, τώρα ας πούμε είμαι στην έκδοση 194 (πριν είχα την 182) και θα κάνω update μετά την 200. Περιμένω να περάσουν καμιά 10αριά εκδόσεις τουλάχιστον. Εκτός και αν γίνει κάτι συνταρακτικό ενδιάμεσα, πχ όπως έγινε παλιότερα που προστέθηκε το CPS2 ή πιο πρόσφατα με το CPS3.

Ολο αυτό βέβαια σημαίνει ότι χαλάς πολύ χώρο στην σκληρό. Αυτήν την στιγμή έχω 2 εκδόσεις, την 168 και την 194. Την 168 την κρατάω για το RetroArch ΜΑΜΕ_2016 core οπότε μάλλον θα μείνει μόνιμα. Πρόσφατα έσβησα την 154 που είχα εφόσον σιγουρεύτηκα ότι κανένα άλλο πρόγραμμα ή frontend δεν τραβάει πια αρχεία από εκεί κι έτσι ελευθέρωσα καμιά 40αριά GB. Αλλά έχω ακόμα ένα backup στον δεύτερο υπολογιστή μου με τον Core 2 Duo. Δεν σκοπεύω να βάλω ποτέ κάποια πιο νέα έκδοση εκεί αφού δεν έχει νόημα με αυτόν τον επεξεργαστή.

Αλλα αν τα roms έμεναν ίδια ή οι νεότερες εκδόσεις παίζανε και τις παλιότερες roms, όλα αυτά δεν θα είχαν καμία σημασία. Απλά θα κατέβαζες το τελευταίο exe και θα ήσουν κομπλέ. Στην τελική ας σου έβγαζε ένα warning ότι η rom που έχεις είναι παλιά έκδοση, να ξέρεις να κατεβάσεις την νέα όποτε έχεις όρεξη. Τώρα βέβαια κι εσύ από ότι κατάλαβα θες να τρέξεις νεότερες roms σε παλιότερες εκδόσεις του MAME. Αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα