MAME UI variants?

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.326
Αντιδράσεις
1.341
Σήμερα έκανα επιτέλους αναβάθμιση στο MAME setup μου (από 0.154 πήγα 0.180) μιας και βρήκα άτομο να μου κατεβάσει τα πάντα μαζί με όλα τα extras. Ομως έχω το εξής πρόβλημα. Το απλό MAMEUI δεν με καλύπτει (ποτέ δεν με κάλυπτε βασικά) ενώ τα άλλα variants που χρησιμοποιούσα (MAME Plus! XT και MameUIFX φαίνεται να είναι νεκρά και μόνο παλιότερες εκδόσεις βρίσκω.

Υπάρχει κάποιο καλό σύγχρονο variant που να καλύπτει όλα τα extras (όπως PCB images) αλλά και τα soft list του MESS?
 
Θελω να δοκιμασω το M+GUI για το οποιο ακουω καλα λογια...φυσικα ολο ετσι λεω και περναει κανς χρονος μεχρι να το κανω χαχαχαχα
 
Υπάρχει κάποιο official site για αυτό ή κάποια τελευταία έκδοση? Η πιο πρόσφατη που βρήκα είναι από το καλοκαίρι.
 
Λοιπόν ανακάλυψα ένα νέο variant ονόματι "Arcade" το οποίο στην ουσία είναι η συνέχιση του MAMEUIFX. Αν και δεν υποστηρίζει τα softlists του MESS είναι πολύ καλό. Εχουν αφαιρέσει αρκετά σκουπίδια όπως τα mechanical και σχεδόν όλα τα fruit slots από ότι είδα. Οπότε το setup είναι πιο "καθαρό". Και τέλος υποστηρίζει όλα τα extras όπως τα PCB images. Οπότε κατέληξα σε αυτό και για τα MESS απλά θα έχω το απλό MAMEUI που έτσι κι αλλιώς πιο πολύ για testing τα θέλω.

http://arcade.mameworld.info/

http://www.1emulation.com/forums/forum/127-arcade/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Is there anything that mentions other stuff like how Arcade doesn't include mechanical games or fruit slots? I wonder if there are more things that are scrapped. Seems like it doesn't include MESS also.
Την ίδια απορία με σένα είχα αλλά (ίσως και να μην έψαξα αρκετά) δε βρήκα κάτι! Έχεις λινκ?
 
Kambia είπε:
Την ίδια απορία με σένα είχα αλλά (ίσως και να μην έψαξα αρκετά) δε βρήκα κάτι! Έχεις λινκ?
Αν πατήσεις στο πρώτο link από αυτά που πόσταρα στο προηγούμενο post εδώ θα δεις την λίστα. Βασικά είναι μόνο αυτό:

  • - Arcade games only
  • - NO pinball
  • - NO poker games
  • - NO gambling games
  • - NO systems that require software, such as computers and consoles
  • - If all the games of a specific source file are not functional, then they are removed.

Εγώ από βιασύνη δεν το είδα στην αρχή...

Επίσης φαντάζομαι ότι όταν λέει "no poker/pinball/gambling" εννοεί τα mechanical μόνο αφού κάποια που είναι σε arcade μορφή υπάρχουν.

.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Λοιπόν ανακάλυψα ένα νέο variant ονόματι "Arcade" το οποίο στην ουσία είναι η συνέχιση του MAMEUIFX. Αν και δεν υποστηρίζει τα softlists του MESS είναι πολύ καλό. Εχουν αφαιρέσει αρκετά σκουπίδια όπως τα mechanical και σχεδόν όλα τα fruit slots από ότι είδα. Οπότε το setup είναι πιο "καθαρό". Και τέλος υποστηρίζει όλα τα extras όπως τα PCB images. Οπότε κατέληξα σε αυτό και για τα MESS απλά θα έχω το απλό MAMEUI που έτσι κι αλλιώς πιο πολύ για testing τα θέλω.
http://arcade.mameworld.info/

http://www.1emulation.com/forums/forum/127-arcade/
Στις τελευταιες εκδοσεις του Arcade (πρωην MameUIFX) τρωω το εικονιζομενο σπαστικο μηνυμα πριν ξεκινησω το παιχνιδια και πρεπει να πατησω Enter για να συνεχισω (δεν πατιεται το ΟΚ του μηνυματος με καποιο κουμπι του arcade stick)

arcaeerror.jpg

Τα LUA τα εβαλα ολα μεσα. Ξερει κανεις τι μπορει να ειναι αυτο το εκνευριστικο μηνυμα λαθους?

Εχετε να προτεινετε καποιο εναλλακτικο?
 
Τον Arcade τον δοκίμασα μόλις είχε πρωτοβγει και τον παράτησα αμέσως καθώς ήταν αρκετά buggy και έλειπαν και features από τον άρχοντα μέχρι τότε MAMEUIFX. Αν δεν βαριέσαι τα σεταρίσματα και δεν σε ξενίσει το περιβάλλον, εγώ έχω κατασταλάξει στον QMC2.

Πολύ ισχυρό front end, με υποστήριξη software lists, εναλλακτικών mame.exe για κάθε παιχνίδι αν χρειαστεί, favorites folder και όλων των ρυθμίσεων του τελευταίου 0.192 MAME.

Και το κυριότερο; Σε κάθε νέο MAME ή QMC2, οι ρυθμίσεις που έχουμε κάνει, τα favorites, τα joystick configurations κλπ παραμένουν ως έχουν!

qmc2.png
 
Thanx 1@Ace[/USER] Μια ερωτηση. Ο QMC2 "ρουφαει" τα configs που εχουν γινει στο MAME? Βασικα εχω κανει κατι GLSL ρυθμισεις για scanlines, curvatures και με ξεχωριστα horizontal και vertical για να γυρναει TATE και το monitor αλλα...και αναποδα να με γυρισεις, ουτε που θυμαμαι τι και πως το ειχα κανει. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το αποτελεσμα και θα ηθελα στο νεο frontend μηπως καταφερω και τα κρατησω...

 
Όχι δυστυχώς με μια πρόχειρη ματιά, HLSL και GLSL ρυθμίσεις, βλέπω ότι κρατάει σε δικιά του database. Θα με βοηθούσε περισσότερο όμως αν μου έστελνες ένα config file με τις δικές σου GLSL ρυθμίσεις ενός τυχαίου game και το path του, για να το έψαχνα καλύτερα.
 
OK, το έψαξα λίγο παραπάνω και βλέπω πως κάτι κινείται...

Αν τις ρυθμίσεις σου, τις έχεις αποθηκευμένες μέσα στον φάκελο του MAME ως ini αρχεία, απλώς τα παίρνεις και τα βάζεις στον φάκελο \QMC2\ini\presets που είναι το default για τα HLSL ini και ο QMC2 τα "βλέπει" και τα εφαρμόζει αμέσως... :)
 
Να σαι καλα! Θα το δοκιμασω το βραδυ και θα σου πω
 
Πίσω
Μπλουζα