Manfred Mann's Earth Band

Dragon_K.

RetroActive
Joined
4 Ιαν 2008
Μηνύματα
348
Αντιδράσεις
27
Δεν ξέρω τι γνώμη έχετε για τον μεγάλο αυτόν καλλιτέχνη οργανίστα, προσωπικά είναι από τους αγαπημένους μου και οι δίσκοι του είναι πιστοί φίλοι μου...

Πολύ μεγάλο Hit και στην Ελλάδα, υπήρξε το Father of day, Father of night

ενώ η απόλυτη κομματάρα που όταν την άκουσα μου είχαν πέσει τα σαγόνια, ήταν το Visionary mountains από το Nightgales and bombers (1975)...

Είχαν παίξει πριν λίγα χρόνια στη χώρα μας αλλά δεν μπόρεσα να τους δω...
 
Δεν μπορώ να πω οτι ξέρω πάρα πολλά τραγούδια του και γενικά το έργο του :blush: αλλά σίγουρα ξέρω τη κομματάρα:

Manfred Mann's Earth Band - Blinded By The Light

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=C6AFCJ1dLdg]YouTube - Manfred Mann's Earth Band - Blinded By The Light





Το οποίο προσφάτως έφαγε μια διασκευή Παναγία βόηθα (ευτυχώς το βίντεο μας αποζημίωσε :rolleyes: )
 
Δεν την έχω ακούσει, ούτε δει, αλλά για να το λες κάτι θα ξέρεις :) :)
 
Μπορείς και εσύ να δείς :eek: και να συγκρίνεις :

Michael Mind Ft. Manfred Mann s Earth Band - Blinded By The Light

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ZK5g_5Mj_qY]YouTube - Blinded By The Light

 
Καλή για οφθαλμόλουτρο δε λέω η νέα διασκευή, αλλά σίγουρα αρκετά χυδαία και ακόμα πιο σίγουρο είναι πως αδικεί κατάφορα (τουλάχιστον οπτικά) ένα τόσο καλό κομμάτι του παρελθόντος... Έλεος δηλαδή...
 
Δυστυχώς TallMan είναι ένα φαινόμενο που έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις, 7 στα 10 dance νέα κομμάτια είναι αυτό το πράγμα ακριβώς: πιασάρικο γνωστό στο αυτί tune και ωραίες υπάρξεις να κάνουν χαβαλέ.

Σαν να έχουν ξεμείνει απο ιδέες μου φαίνεται.
 
Δεν έχω πρόβλημα να έχουν ωραίες γυναίκες τα βίντεο κλίπς -απλά στο συγκεκριμένο μου φαίνεται ότι το παραέκαναν και σε τελική ανάλυση, σε ένα τόσο "πιασάρικο" σε ρυθμό κομμάτι, υποτίθεται πως κύριο λόγο έχει ο ήχος και όχι η εικόνα.

Και η συγκεκριμένη εικόνα μάλλον αποσπά την προσοχή από τον ήχο που είναι και η ουσία αν δεν κάνω λάθος... :)

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα έτσι όπως τα έγραψα! :D
 
Mπααα... φρονώ οτι το νέο κλιπ "προωθεί" με τον καλύτερο τρόπο το κομμάτι :diablotin: :diablotin:

Ας μην είμεθα σεμνότυφοι my friends !!! :) :) :)
 
Σπουδαίος οργανίστας και διασκευαστής απο τους λίγους. Οι δικές του εκτελέσεις ξεπερνούν τα original:

Blinded by the light - Springsteen

Spirits in the night - Springsteen

Visionary mountains - Joan Armatrading

Father of night - Dylan

Mighty Quinn - Dylan

Redemption song - Marley

Τόλης
 
κατα την γνωμη μου ενας απο τους σημαντικοτερους καλλιτεχνους που εκαναν την εμφανιση του στα τελη της δεκαετιας του 70 αν δεν κανω λαθος!!!!

πραγματικα πολυ καλος!!!

το καλυτερο album :D :Dπιστευω το wired!!!!
 
αμω τις εποχες!!!!!!!!!!!ολα ηταν ωραια τοτε!!!! :cry:
 
Ομολογω οτι ο δισκος με τον οποιο γνωρισα την Manfred Mann's Earth Band ηταν το Solar Fire (που περιειχε το Father of day, father of night). Στο μεταξυ ενα απο τα αγαπημενα μου εκει ειναι το οχι και τοσο γνωστο Pluto the dog.
 
Πίσω
Μπλουζα