Master System converter

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.941
Θέλω να πάρω ένα Master System converter για το Multi Mega αλλά ψάχνοντας αντιμετώπισα τα εξής προβλήματα.

α) Ο πρώτος converter είναι ογκώδης και καθώς στο πίσω μέρος κάνει μια κούρμπα αμφιβάλλω αν μπορεί να προσαρμοστεί στην κονσόλα.

Προβολή συνημμένου 112346

β) Ο δεύτερος converter είναι σαφώς πιο συμμαζεμένος και δεν χωράει αμφιβολία προσαρμογής αλλά είναι σπάνιος και πανάκριβος.

Προβολή συνημμένου 112345

γ) Ακόμη και οι third party είναι ακριβοί.

Προβολή συνημμένου 112347

Σχεδόν μονόδρομος είναι η επιλογή α) αλλά δεν είμαι σίγουρος για το αν μπορεί να μπει. Καμιά ιδέα κανείς;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατί δεν παίρνεις ένα flashcart όπως το everdrive (http://krikzz.com/index.php?route=product/product&product_id=50) αν δεν έχεις ήδη; Θα μπορείς να παίζεις όλα τα roms του megadrive και του mastersystem και σίγουρα χωράει στο cartridge slot του multi mega.
 
elefas είπε:
Γιατί δεν παίρνεις ένα flashcart όπως το everdrive (http://krikzz.com/index.php?route=product/product&product_id=50) αν δεν έχεις ήδη; Θα μπορείς να παίζεις όλα τα roms του megadrive και του mastersystem και σίγουρα χωράει στο cartridge slot του multi mega.
Καλή η σκέψη σου αλλά προτιμώ το real thing, ξέρεις κουτιά, εγχειρίδια χρήσης και την κασσετούλα. Ο ρετράνθρωπος δε χρησιμοποιεί τη νέα τεχνολογία. :)
 
Ε, ναι λοιπόν είναι αλήθεια. Σήμερα παρέλαβα το Master System Converter για το Mega Drive και στο καπάκι ήρθαν και 4 παιχνίδια.

Τα πολλά λόγια όμως είναι φτώχεια. Ας μιλήσουν οι φώτο.

IMG_20141217_184348.jpg

IMG_20141217_184156.jpg

IMG_20141217_184203.jpg

IMG_20141217_184311.jpg

Και 4 παιχνιδάκια τα οποία πραγματικά είναι σε υπεράριστη κατάσταση. Λες και βγήκαν τώρα από το εργοστάσιο.

IMG_20141217_184422.jpg

IMG_20141217_184605.jpg

IMG_20141217_184534.jpg

IMG_20141217_184458.jpg

IMG_20141217_184637.jpg

Και το όλο στήσιμο πάνω στο MultiMega.

IMG_20141217_185603.jpg
 
Καλοριζικα και καλοπαιχτα Johnny!!

ps. καπου εχω και εγω ενα Sonic 2 :p
 
Ευχαριστώ Γιάννη και Λεωνίδα να'στε καλά. Με ένα σμπάρο 3 τριγώνια. Με μία κονσόλα παίζω Mega Drive, Mega CD και Master System. Και μελλοντικά ίσως και 32x :p .

Τώρα που το ξαναβλέπω δε μοιάζει λίγο με τον Dark Vader :p ?

Προβολή συνημμένου 121157

force-unleashed-2-unleash-vader-face.jpg

IMG_20141217_184311.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Jhonny βλεπω το χρημα ρεει αφθονο οποτε αν χρειαστω δανεικα ξερω που θα απευθυνθω :diablotin:

Καλοπαικτα φιλαρακι :thumbup:
 
metalcandyman είπε:
Jhonny βλεπω το χρημα ρεει αφθονο οποτε αν χρειαστω δανεικα ξερω που θα απευθυνθω :diablotin:
Καλοπαικτα φιλαρακι :thumbup:
Χαχαχα. Να'σαι καλά ρε Βασίλη με έκανες και γέλασα. Κοίτα, έχω κόψει αρκετά τις εξόδους και άλλα περιττά και έχω ρίξει χρήμα στα βιντεοπαιχνίδια.
 
Επιτελους....πηρες και μερικα αξιολογα sega.gif πραγματακια!!!! :p

Καλοπαιχτα!!! :thumbup:
 
stayros είπε:
Επιτελους....πηρες και μερικα αξιολογα Προβολή συνημμένου 121159 πραγματακια!!!! :p
Καλοπαιχτα!!! :thumbup:
Thanks Stayros! Όπως βλέπεις απ'όλα έχει ο μπαξές. Ήμουν τυχερός (κατά μία έννοια) γιατί ένας πωλητής είχε 4 παιχνίδια που με ενδιέφεραν.
 
Καλοριζικα και καλοπαιχτα! Ολα ειναι ενα και ενα, πολυ καλη αγορα. Σου κοστισε πολλα χρηματα το πακετο; Εχω καιρο να παρακολουθησω δημοπρασια για τον MS converter και δεν γνωριζω σε τι τιμες πλεον κειμενεται.
 
Getta Robo είπε:
Καλοριζικα και καλοπαιχτα! Ολα ειναι ενα και ενα, πολυ καλη αγορα. Σου κοστισε πολλα χρηματα το πακετο; Εχω καιρο να παρακολουθησω δημοπρασια για τον MS converter και δεν γνωριζω σε τι τιμες πλεον κειμενεται.
Σε ευχαριστω πολυ Getta Robbo:D. Τον converter τον πουλουσε αλλος και τα παιχνιδια αλλος. Ο converter μπορω να πω οτι ηταν ακριβος, πανω απο 40 ευρω. Ευτυχως ειναι ενα εξαρτημα που δεν με νοιαζει που ειναι χωρις κουτι αλλιως η τιμη θα πηγαινε στα υψη και η σπανιοτητα ευρεσης του επισης.
 
Ειδα πως η τιμη που το απεκτησες ειναι πολυ καλη. Δεν ειχα ιδεα πως ειχε ξεφυγει τοσο πολυ! Το κοκκινο κουμπι πανω του εχει την αντιστοιχη ιδιοτητα με το κουμπι "start" που ειχε και το ιδιο το master system; Η μπορεις πχ να χρησιμοποιησεις το χειρηστηριο του mega drive ως start πχ;
 
Getta Robo είπε:
Ειδα πως η τιμη που το απεκτησες ειναι πολυ καλη. Δεν ειχα ιδεα πως ειχε ξεφυγει τοσο πολυ! Το κοκκινο κουμπι πανω του εχει την αντιστοιχη ιδιοτητα με το κουμπι "start" που ειχε και το ιδιο το master system; Η μπορεις πχ να χρησιμοποιησεις το χειρηστηριο του mega drive ως start πχ;
Είναι αλήθεια ότι είναι ακριβός αντάπτορας καθώς κυκλοφόρησε μόνο στην PAL έκδοση και πόσοι πια να αγοράσουν αντάπτορα για το MS. Όσον αφορά τα πλήκτρα τώρα, το Β στο χειριστήριο του ΜD είναι το αντίστοιχο 1 για το MS που είναι και το start όπως ξέρουμε. Το C είναι το 2 και το κόκκινο κουμπί είναι το pause.
 
Ξερει κανεις.


Tο Master System converter 2 εχει μια extra βαση που παει πακετο με την συσκευασια.



Ερωτηση πρωτη



Αυτη η βαση ειναι για να κουμπωνει στο Mega Drive 1 η 2;






Το 32Χ εχει και αυτο μια extra βαση στην συσκευασια του που ειναι για το MG 2 που στα ματια μου ειναι ακριβως ιδια με αυτη που ερχεται μαζι με το ΜS converter 2,υπαρχει περιπτωση αν βρεις το MSC 2 χωρις βαση να μπορεις να το κουμπωσεις στο MG2 με την εξτρα βαση του 32Χ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
Ξερει κανεις.
Tο Master System converter 2 εχει μια extra βαση που παει πακετο με την συσκευασια.



Ερωτηση πρωτη



Αυτη η βαση ειναι για να κουμπωνει στο Mega Drive 1 η 2;






Το 32Χ εχει και αυτο μια extra βαση στην συσκευασια του που ειναι για το MG 2 που στα ματια μου ειναι ακριβως ιδια με αυτη που ερχεται μαζι με το ΜS converter 2,υπαρχει περιπτωση αν βρεις το MSC 2 χωρις βαση να μπορεις να το κουμπωσεις στο MG2 με την εξτρα βαση του 32Χ;
Μιλάς για το μαύρο ελλειψοειδές πλαστικό; Προσωπικά πιστεύω ότι είναι για σταθερότητα του αντάπτορα. Εμένα δεν υπήρχε και παρόλαυτα τρέχει τα παιχνίδια κανονικά. Βέβαια θέλει προσοχή στην εισαγωγή του διότι στο Multi Mega ειδικά, όπου η υποδοχή των cartridges είναι στην άκρη της κονσόλας (σε αντίθεση με το Mega Drive που είναι στην μέση) είναι πολύ εύκολο να μπατάρει το μηχάνημα. Επίσης ο αντάπτορας έχει "τζόγο" και ένα ελαφρό κτύπημα/σκούντημα μπορεί να κρασάρει το παιχνίδι. Γι'αυτό λέω ότι είναι μάλλον για σταθεροποίηση η βάση αυτή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nαι για αυτο,το ηθελα για να μην δειχνει ασχημο αν λειπει ενα κομματι η εχει κενο,anyway προλαβα πριν τα CC και το πηρα κομπλε και πλακα πλακα δεν το'χω τεσταρει ακομη.


edit:



Nατο το δικο μου


 


$_57.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια χαρά είσαι τότε. Καλορίζικο. Από παιχνίδια τι έχεις; Από τιμή πλησιάζει το δικό μου ή το βρήκες σε ευκαιρία;
 
Πίσω
Μπλουζα