Master System Games

nikosmakos

RetroN00b
Joined
27 Οκτ 2011
Μηνύματα
10
Αντιδράσεις
0
Γεια σε ολους, ειμαι πολυ χαρουμενος που βρηκα ενα φορουμ που εχει ξεχωρηστει καρτελα για μια απο τις καλυτερες παιχνιδομηχανες ever.

Οριστε μερικες απο τις φωτο απο τα παιχιδια που μου εχουν μεινει μιας και οταν ειμουν μικρος ανταλλαζαμε με την παρεα να παιζουμε και μου ξεμηναν αυτα.

Προβολή συνημμένου 39420Προβολή συνημμένου 39421Προβολή συνημμένου 39422Προβολή συνημμένου 39423Προβολή συνημμένου 39424
 
Καλως ήρθες! Ωραία games. Έχεις ακόμα την κονσόλα?
 
ενοειται πως την εχω. στην ζωη μου ποτε δεν ειχα πολλες κονσολες και αυτη την αγαπησα πραγματικα. εχω το master system III που εχει περασμενο το sonic αλλα δεν θυμαμε που την εχω. περσυ θυμαμε το συνδεσα και το τερματισα να περασει η ωρα :)
 
Καλησπερα.Οριστε και η δικη μου με τα ολα της!!!

attachment.php
 
Ωραίος ο παίκτης. Πολύ ξυλίκι σε όλα τα παιχνίδια σου... :D
 
:) ...χεχεχεχεχε....οντως.Αλλα δεν ειχα καταφερει να τερματισω κανενα ομως.
 
Εγώ από αυτά είχα τελειώσει το Strider II !

Δεν ήξερα πως το RoboCop Vs Terminator είχε βγει και για Master SYstem !
 
Ελληνικη διαφημιση

:D
 
Απο τις αγαπημενες μου κονσολες και απο τις πιο αδικημενες θα ελεγα
 
Αυτό το καρώ που έχουν τα κουτιά του Master System, όπως και του Game Gear, πραγματικά παραπέμπει σε πολύ ρετρό καταστάσεις. Μπράβο σε όσους έχουν κρατήσει τα παιχνίδια τους από τότε. Μια ερώτηση. Τα παιχνίδια με τη σφραγίδα της ελληνικής αντιπροσωπείας είχαν και ελληνικές οδηγίες μέσα;
 
Ψάχνοντας παιχνίδια της κονσόλας από Ελλάδα παρατήρησα μερικούς τίτλους από την Tec Toy Βραζιλίας με σφραγίδα της Ζegetron. Κι ερωτώ, πως ήρθαν τέτοια κομμάτια από τη Βραζιλία σε μας, στέρεψε η αγορά από την Ευρώπη; Εφόσον ήρθαν κομμάτια όπως το Bart vs Space Mutants η Zegetron εισήγαγε τα exclusives της κονσόλας όπως Sonic Blast, MK3, Fifa Soccer, Virtua Fighter κτλ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω την εντυπωση πως τα συγκεκριμενα που αναφερεις ητανε αποκλειστηκα στην αγορα της Βραζιλιας. Η Zegetron εφερνε παιχνιδια της TecToy αλλα συνηθως τα παλιοτερα παιχνιδια με αλλαγμενο cover που εμοιαζε του Mega Drive.
 
johnny19818 είπε:
Ψάχνοντας παιχνίδια της κονσόλας από Ελλάδα παρατήρησα μερικούς τίτλους από την Tec Toy Βραζιλίας με σφραγίδα της Ζegetron. Κι ερωτώ, πως ήρθαν τέτοια κομμάτια από τη Βραζιλία σε μας, στέρεψε η αγορά από την Ευρώπη; Εφόσον ήρθαν κομμάτια όπως το Bart vs Space Mutants η Zegetron εισήγαγε τα exclusives της κονσόλας όπως Sonic Blast, MK3, Fifa Soccer, Virtua Fighter κτλ;
Λοιπον, πρωτου πουμε για τους τιτλους, να πω καπου εδω καποια λιγα πραγματα για την tectoy, γιατι κατα καιρους εχω διαβασει διαφορα απο τριτους οπου δεν ισχυουν.

Η tectoy λοιπον, ειναι ο επισημος αντιπροσωπος,διανομεας, αλλα και κατασκευαστης προιοντων και περιφερειακων της Sega για την Βραζιλια και την λατινικη Αμερικη.

Λανθασμενα, πολλες φορες την συγχεουν με εταιριες που κατασκευαζουν bootlegs, αλλα αυτο δεν ισχυει σε καμια περιπτωση. Ειχε 100% νομιμο δικαιωμα για να κανει ολα τα παραπανω, οπως και εκανε.

Παρακατω τωρα. Η Zegetron ειχε κανει καποιου ειδους συνεργασιας με την tectoy, με αποτελεσμα να δουμε πολλα προιοντα και λοιπα περιφερειακα για το master system, απο τιτλους εως και μηχανηματα! Επειδη ομως η tectoy κυκλοφορουσε στη καλυτερη περιπτωση τα παιχνιδια της, σε μολις δυο γλωσσες (Βραζιλιανικα - ΛατινοΙσπανικα), οι τιτλοι που ειδαμε Ελλαδα απαιτουσαν απο ελαχιστο εως καθολου διαβασμα για να μπεις στη πλοκη τους.

Δεν θυμαμαι ποιοι τιτλοι ειχανε ερθει απο την tectoy, αλλα θυμαμαι σιγουρα κουτια master system με μπλε κουτι, με σφραγιδα της Zegetron.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω ειχα αυτο εδω παντως :

31075_front.jpg
 
Ajax87 είπε:
Τι λες τώρα.... ένα από τα τελευταία παιχνίδια που έπαιξα στο δικό μου MS πριν το πουλήσω για να πάρω κάτι καλύτερο... Ακόμα θυμάμαι ποσο με είχε εντυπωσιάσει το animation του χαρακτήρα και η ταχύτητα του scrolling. Είχε και πολύ ωραία χρώματα θυμάμαι. Αντετα το sprite του Speedy έμπαινε σε 16μπιτο platform όπως ήταν και δεν θα το καταλάβαινε κανείς :p .
 
Στο ebay ειδα αρκετους τιτλους Getta ,οπως Lion king, Transbot, Bart vs space mutants, ενα σαν μποξ και υπεθεσα οτι θα μπορουσαμε να δουμε κι αλλα παιχνιδια που κυκλοφορησε η εταιρια και δεν ειναι και λιγα. Ειναι ουσιαστικα παιχνιδια του Game Gear παραγωγης 1995 1996.
 
johnny19818 είπε:
Στο ebay ειδα αρκετους τιτλους Getta ,οπως Lion king, Transbot, Bart vs space mutants, ενα σαν μποξ και υπεθεσα οτι θα μπορουσαμε να δουμε κι αλλα παιχνιδια που κυκλοφορησε η εταιρια και δεν ειναι και λιγα. Ειναι ουσιαστικα παιχνιδια του Game Gear παραγωγης 1995 1996.
Υποπτευομαι οτι ισως η Zegetron να ειχε εισαγει περισσοτερους τιτλους απο οτι γνωριζαμε, αλλα να εγινε η διαθεση τους σε πολυ πιο περιορισμενα αντιτυπα απο οτι συνιθιζε παλαιοτερα. Πχ εχω δει στην Ελλαδα το γκριζο tectoy Mega Drive, οπου κυκλοφορησε περιπου το 1997 στη Βραζιλια.

Η tectoy ειχε κυκλοφορησει παντως τα μετεπειτα παιχνιδια της σε τρεις μορφες.

Ports απο το Game Gear στο Master System

Επισημα "hacks" ηδη γνωστων παιχνιδιων με χαρακτηρες κωμικ γνωστα στη Βραζιλια

Και τελος, καινουργια παιχνιδια ειδικα προγραμματισμενα για το συστημα.

Απο οτι θυμαμαι παντως, το Master System ειχε πολυ καλη υποστηριξη, σε σημειο να υποστηριζεται απο την Zegetron για αρκετο καιρο μετα τον επισημο θανατο του.
 
Getta Robo είπε:
Απο οτι θυμαμαι παντως, το Master System ειχε πολυ καλη υποστηριξη, σε σημειο να υποστηριζεται απο την Zegetron για αρκετο καιρο μετα τον επισημο θανατο του.
Και η TEC TOY το υποστήριξε πολύ περισσότερο στη Βραζιλία. Το MS3 το κυκλοφόρησε αποκλειστικά αυτή. Θα μπορούσαμε λοιπόν λόγω σχέσης με τη Zegetron να βλέπαμε τρανταχτούς τίτλους και στη χώρα μας.

Και μια εικόνα για το ποια παιχνίδια μιλάμε.

tectoy.jpg

Ξεχωρίζω σαν τίτλους (ποιότητα άστο) τα ΜΚ3, Street Fighter, Sonic Blast.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα