Matchbox

Το εργοστασιο της Matchbox το 1962

 
Τα δικά μου Matchbox είναι λίγα, αγορασμένα το 1970/71. Είναι τα:

Racing Mini

Road Dragster

Dodge Charger MkIII (το αγαπημένο μου)

Porsche 910

Παραθέτω σχετικές φωτογραφίες.

6.jpg

1.jpg

5.jpg

4.jpg

2.jpg

10.jpg

3.jpg

8.jpg

7.jpg

9.jpg

12.jpg

11.jpg

16.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

17.jpg

18.jpg

20.jpg

19.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν δεν γραφοταν η χρονολογια αγορας.....θα ελεγα οτι βγηκαν τωρα απο το κουτι!!!!!!!! :eek:

Πολλα συγχαρητηρια για την κατασταση τους!!!! :bow:
 
stayros είπε:
Αν δεν γραφοταν η χρονολογια αγορας.....θα ελεγα οτι βγηκαν τωρα απο το κουτι!!!!!!!!
Ευχαριστώ Σταύρο.

Ήταν η εποχή που ακόμα τα έπαιζα, άλλα με προσοχή. Μετά τα είχα σε βιτρίνα στη βιβλιοθήκη, όπου δυστυχώς τα ανακάλυψε το '90 σε διακοπές ο μαστροχαλαστής ανηψιός ενώ απουσίαζα. Προτιμούσε και την Porsche βλέπεις, που έγδαρε το χρώμα σε αρκετά σημεία. Τα εξαφάνισα μετά, αλλά η ζημιά (ευτυχώς μικρή) είχε γίνει.Είναι πάντως τα γνήσια πολύ ανθεκτικά!
 
Φανταστικά Αετέ!! Εγώ θα τα είχα καταστρέψει σίγουρα τόσα χρόνια...
 
Εχει ασχοληθει κανεις με restoration σε matchbox?

Εχω ενα αγαπημενο matchbox πολυ πολυ ταλαιπωρημενο και σκεφτομαι να αγορασω ενα ιδιο ωστε να μεταγγισω στο παλιο τα parts που πασχουν...
 
Wally πριν το αγοράσεις στείλε φωτο πoiό είναι μήπως και υπάρχει διπλό.Εγώ δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με restoration.παραθέτω και τα δικά μου matchbox...

MATCHBOX.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστω φιλε cranky!!

Oμως ειναι ενα μη δημοφιλες κομματι και πολυ παλιο που δεν νομιζω να το εχει και κανενας πλεον στην Ελλαδα...Datsun 126X

7733_Datsun_126_X.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν είχε βγάλει η matchbox, μια σειρά με διαστημικό θέμα?
 
Captain Kal είπε:
Δεν είχε βγάλει η matchbox, μια σειρά με διαστημικό θέμα?
Matchboxʼs Adventure 2000 (1977)


link



















Matchboxʼs Adventure 2000: Raider Command (K-2001, 1977)


link

Raider Command (K-2001), the signature vehicle of Adventure 2000,was used in a famous early Judge Dredd story for 2000 AD called The Cursed Earth.

Dredd and his unit must travel across the radioactive desert of the former U.S. to deliver an antidote to Mega-City Two,

and they need a kick-ass super-tank to do it in.

In the story, inspired by Roger Zelaznyʼs Damnation Alley (1967) and its boring 1977 film adaptation,

the “Land Raider” and the “Killdozer”combine to form a “modular fighting unit” that crushes the irradiated “muties” and scares off a T. rex named Satanus.

(Interesting note: After finding and extracting his DNA, scientists cloned Satanus for the opening of a Dinosaur National Park,

an original concept that was ripped off by Michael Crichton for a 1990 novel I donʼt need to name.)

I donʼt know how the cross-promotion came about, but Adventure 2000 was being developed in and has a copyright date of 1976,

and the Dredd story ran in 2000 AD from May to October, 1978. There were ads for Adventure 2000 in 2000 AD,

but I havenʼt been able to track any down yet.














Matchboxʼs Adventure 2000: Rocket Striker (K-2004, 1977)


link














Ειχε κυκλοφορησει ακομα μια σειρα το 1999,αλλα θα βγουμε off - καθοτι ειναι εκτος χρονολογικων οριων - απλα

και μονο και εντελως εγκυκλοπαιδικα,αναφερω το ονομα για περαιτερω ψαξιμο..... "Matchbox Mega Rig". ;)

matchbox-adventure-1978-2.jpg

matchbox-adventure-1978-6.jpg

matchbox-adventure-1978-5.jpg

dredd-2.jpg

matchbox-adventure-1978-1.jpg

matchbox-ad-1977.jpg

matchbox-adventure-2000-raider-1976.jpg

matchbox-adventure-k-2004-5.jpg

matchbox-adventure-2000-raider-4.jpg

matchbox-adventure-catalog-1980.jpg

matchbox-adventure-catalog-1978.jpg

matchbox-adventure-2000-raider-5.jpg

matchbox-adventure-k-2004-2.jpg

matchbox-adventure-2000-raider-1976-2.jpg

matchbox-adventure-k-2004-61.jpg

matchbox-adventure-2000-raider-3.jpg

matchbox-adventure-1978-7.jpg

matchbox-adventure-boxes.jpg

matchbox-adventure-k-2004-1.jpg

matchbox-adventure-k-2004-4.jpg

matchbox-adventure-k-2004-3.jpg

dredd-1.jpg
 
Αντικείμενα πόθου, όταν ήμουν μικρός!!! Σνιφ!!! :thanx2:
 
Blast from the Past.....ετων 35!!!

Το εχω ξαναπει καπου εδω μεσα,

οτι ειναι μεγαλη η συγκινηση και πολλες οι αναμνησεις που μπορει να σου προσφερθουν οταν ανακαλυπτεις

παλια και ξεχασμενα στην ληθη του χρονου,πραγματα σου.

Αλλα ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη....

1982,Σαλαμινα

Πεντε χρονων τοτε και τα παιχνιδια που ειχα για να παιζω,ελαχιστα,αναμεσα σε αυτα και ενα μεταλλικο αυτοκινητακι.

Ουτε που θυμαμαι πως βρεθηκε στα χερια μου....να μου το ειχε παρει ο πατερας μου; να μου το ειχε κανει δωρο καποιος συγγενης;

Ειλικρινα,οσο και να πιεζω το μυαλο μου να θυμηθει πως ηταν στην κατοχη μου,αδυνατω!

Θυμαμαι ομως οτι επαιζα ωρες με αυτο,ομως καποια στιγμη,πανω στο παιχνιδι,μου επεσε στο διπλανο οικοπεδο.

Μικρουλης εγω,ηταν δυσκολο να σκαρφαλωσω τον μαντροτοιχο για να μπω να το πιασω.

Παρακαλεσα την μανα μου,αλλα εκεινη μου απαντησε..."Καλα,θα στο πιασει ο μπαμπας σε λιγο".

Εκεινο το "...σε λιγο",εγινε υστερα,το υστερα εγινε αυριο και το αυριο περασε....και εγινε ποτε! :(

Τα χρονια περασαν,το αυτοκινητακι ξεχαστηκε και εμεινε εκει πεταμενο να περιμενει να το ξαναπιασουν τα παιδικα μου χερακια.

Ωσπου ερχομαστε στον Σεπτεμβριο του 2016,λιγο μετα του Σταυρου,ο 5χρονος μικρουλης εχει πλεον 40αρησει

και ουτε καν φανταζοταν τι μπορει να τον περιμενει!

Ενα απογευμα λοιπον,κανω να πεταξω ενα κουβα με απονερα στο διπλανο οικοπεδο και σε μια φευγαλεα στιγμη,διακρινει το ματι μου κατι

σαν ροδα να εξεχει.Στην αρχη αδιαφορησα,μετα ομως με ετρωγε η περιεργεια..."τι να ηταν αυτο?". :wait2:

Μια και δυο σαλταρω τον μαντροτοιχο και βρισκομαι στο οικοπεδο,αρχιζω να σκαβω με τα χερια μου το σαθρο απο τις βροχες χωμα και

εμφανιζεται κατι που εκ πρωτης οψεως μοιαζει με...αυτοκινητακι!!! :eek:

"Αποκλειεται" μονολογω......

"Δεν μπορει να ειναι αληθεια" σκεφτομαι....και ομως ηταν το ιδιο αυτοκινητακι που ειχα μικρουλης!!!:burn:

Το περασμα του χρονου,το χωμα που το ειχε σκεπασει,οι βροχες που ειχε δεχτει το ειχαν κανει σχεδον αγνωριστο!!!

Αρκετα ομως με τα λογια,σας κουρασα,τον λογο εχουν οι φωτογραφιες!

Η αρχικη κατασταση που το βρηκα....
fetch


Οτι απεμεινε μετα το πρωτο πλυσιμο....
fetch


Ακομα απορω πως στην ευχη βρεθηκε το τιμονι στο πισω μερος???!!! :eek:
fetch


Και ναι....ειναι Matchbox!!! :d@redevil
fetch


Οπως ηδη διαπιστωσατε,ηταν αδυνατον να φτιαχτει. :(

Ομως χαρη στην βοηθεια ενος πολυ καλου φιλου που βοηθησε λιγακι με το ebay,ξαναποκτηθηκε!!!! :D

Mr. KAT..... 1.000 ευχαριστω!!!!! :thanx2:


Matchbox Series 24 Rolls Royce Silver Shadow (1972)


Matchbox wikia.com
fetch


Πισω οψη με ανοιγομενο Πορτ-Μπαγκαζ....
fetch


Made in England...
fetch


Side by side...
fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερη ιστορια!!!!

Παιρνει λες restoration? Τριψιμο, βαψιμο, σκυλευση των τροχων και του παρπριζ απο το νεο αμαξακι...
 
Πανο,ειναι τοσο μεγαλη η ζημια που εχει υποστει, που δεν τολμω να το πειραξω περαιτερω,

να φανταστεις,στο πρωτο πλυσιμο μονο με νερο,μου εμεινε η οροφη στο χερι!!! :precry:

Το παλιο θα κρατηθει οπως ακριβως ειναι,για συναισθηματικους λογους πλεον. :)
 
  • Like
Reactions: PT8
Βαλτο μεσα σε ξυδι.

Οσο για την σκεπη, πιστευω οτι μπορεις να την επισκευασεις ευκολα με metal epoxy putty.
 
Ευχαριστω πολυ για το tip,θα το δοκιμασω με την πρωτη ευκαιρια! :thumbup:
 
stayros είπε:
Το παλιο θα κρατηθει οπως ακριβως ειναι,για συναισθηματικους λογους πλεον. :)
Καταπληκτική περίπτωση Σταύρο, να το ξαναβρείς μετά από τόσα χρόνια!!!!! Και εγώ στη θέση σου θα το κρατούσα όπως το βρήκα! Άλλωστε έχεις το υποκατάστατο σαν καινούργιο και η εικόνα δίπλα-δίπλα θα στέκει όμορφα σε βιτρίνα.
 
Να 'σαι καλα Αετε, σε ευχαριστω πολυ! :thumbup:

Για βιτρινα δεν ξερω,γιατι δεν υπαρχει ο απαιτουμενος χωρος ωστε να χωρεσει μεσα ολη η αυτοκινητοσυλλογη,

ισως ομως να μπουν και τα δυο σε καποια μικρη κατασκευη απο plexiglass. :)
 
Ενναλακτικά, με το παλιό μπορείς να δημιουργήσεις ένα μκρό αλλά μακάβριο θέμα σε ένα ράφι. Ξέρεις τώρα, το αμάξι που είχαν πετάξει παλιά στη λίμνη και το ανέσυραν και τα δύο πτώματα είναι ακόμη μέσα του. Το χέρι του ενός κρέμεται έξω από το παράθυρο και τέτοια όμορφα. :headbangdude:
 
Πίσω
Μπλουζα