[MATTEL] Mindtrap (1991)

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.098
Αυτό είναι το δικό μου Mindtrap, χρονολογίας 1993. Απ'ότι λέει το κουτί, ανήκει στην Spear's Games της Mattel. To παιχνίδι είναι αυτό που λέει και ο τίτλος του: Περιέχει κάρτες με ερωτήσεις-παγίδα για το μυαλό, που πρέπει να σκεφτείς καλά πριν απαντήσεις. Έχει πολλές ερωτήσεις αστυνομικών μυστηρίων, π.χ με τον αστυνόμο Μπέκα, κι αυτές είναι οι αγαπημένες μου. Από την άλλη, τα προβλήματα Μαθηματικών που έχει δεν μου αρέσουν καθόλου και θυμάμαι ότι υπήρχαν φορές που το παίζαμε χωρίς αυτές, για να έχουμε πιο φυσιολογικό παιχνίδι #) Είναι για δύο άτομα ή δύο ομάδες.

100866.jpg

Αυτές οι κάρτες έχουν τις διαδρομές που ακολουθεί το κάθε άτομο ή η κάθε ομάδα, Α και Β. Συνήθως σημειώναμε πάνω τους με μολύβι, για να μπορούμε μετά να τα σβήνουμε. Ρίχνεις το ζάρι με τους αριθμούς, προχωράς όσο δείχνει και σου κάνουν μία ερώτηση. Νικητής όποιος τερματίσει πρώτος τη διαδρομή. Και δίπλα μία κάρτα ερωτήσεων.

100867.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το έχω παίξει ποτέ αλλά έτσι που το βλέπω θυμίζει χαλαρά 90s και μόνο αυτό με φτιάχνει.
 
O Μπέκας και ο Μπαμπέκας :D

Ωραίο επιτραπέζιο με έξυπνους γρίφους αλλά και μερικούς για τα ... μπάζα! Ποτέ μου δεν το έπαιξα με το ζάρι και τη διαδρομή.
 
Από τα πολύ αγαπημένα παιχνίδια! Οι γρίφοι του είναι ευφυέστατοι & αν μη τι άλλον, σου μαθαίνει ότι δεν χρειάζεται πάντα μια πολύπλοκη κι απίστευτη λύση για να λύσεις ένα πρόβλημα!...

Καμιά φορά, τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά απ' όσο φαίνονται! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα