Maximum Overdrive (1986)

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Καταπληκτικη ταινια του 1986 απο τον Stephen King και σε σκηνοθεσια του ιδιου και υποθεση τι θα γινοταν αν οι μηχανες παιρναν τον ελενχο κολλημενος με την συγκεκριμενη ταινια και μπορω να πω αρκετα τρομακτικη και διασκεδαστικη για την εποχη που την εβλεπα.http://www.imdb.com/title/tt0091499/. Γυριστηκε και ενα remake αποτυχημενο για την τηλεοραση 1997 με τιτλο TRUCKS http://www.imdb.com/title/tt0120380/ Υ.Σ μην ξεχασω και την μουσικη απο τους AC-DC. :cool: kαι το φοβερο φορτηγο με την μουρη κλοουν.:eek:

Προβολή συνημμένου 125974
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την ειδα πρωτη προβολη αγκαλια με την τοτε μεταλλοπαρεα μου και χτυπιομασταν οποτε εμπαιναν τα κομματια των ac/dc , σχεδον μας εδιωξαν στο τελος :cool:
 
Μεγάλη πατάτα κατεμέ αλλά διασκεδαστική (αρκούντως)

Η μουσική απλά άξιζε περισσότερο από το έργο.

Το ίδιο ισχύει και για τις ιταλικές ταινίες Demos 1 και Demons 2 του Lamberto Bava που ιωθετούν ένα "σκληρό soundtrack" σε μια πατατουπόθεση παρωδιά. Όσο πιο σκληρό το soundtrack τόσο περισσότερο γελάς με αυτό που βλέπεις επί της οθώνης.
 
Aardvark είπε:
kαι το φοβερο φορτηγο με την μουρη κλοουν.:eek:
Η μουρη στο φορτηγο,δεν ειναι αλλη απο αυτη του μισητου εχθρου του Spiderman......του Green Goblin!!!:wink:

attachment.php


Ο κλοουν ειναι στο πισω μερος του φορτηγου... ;)

attachment.php


Και για να μπριζωθουμε λιγο....
attachment.php


AC/DC - Hells Bells

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη WMG, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αντικειμενικά σαν ταινία δεν λέει και πολλά (σαν ταινία τρόμου), η μουσική όμως είναι θεϊκή. Αν δεν κάνω λάθος και ο ίδιος ο Κινγκ έχει παραδεχτεί ότι το μόνο που αξίζει από την ταινία είναι οι AC/DC. Είναι ιδανική όμως για καφροκινηματογραφική βραδιά :)
 
Το μονο που απεδειξε αυτη η ταινια ειναι οτι ο Κινγκ σε αντιθεση με το συγγραφικο του ταλεντο,σαν σκηνοθετης δεν πιανει μια.

 




Η μουρη στο φορτηγο,δεν ειναι αλλη απο αυτη του μισητου εχθρου του Spiderman......του Green Goblin!!!:wink:

Ναι πριν 9 χρονια και δεν ηξερα αυτα που ξερω τωρα και πιθανον να ειχα να τη δω απο τοτε που βγηκε.
 
Έχω τον αυθεντικό δίσκο των AC/DC who made who! Είναι σίγουρα καλό, την ταινία δεν την έχω δει, αλλά είμαι φαν του Stephen King! Δεν ξέρω όμως τι λένε οι ελληνικές μεταφράσεις μιας και τα διαβάζω στα αγγλικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tαινιαρα και κλασικο διαμαντι των 80s που οταν την ειχα δει πολυ πιτσιρικας πραγματικα την ειχα λατρεψει αλλα δεν ηξερα τον τιτλο της.Πολλα χρονια εψαξα και την βρηκα και απο τοτε μεχρι σημερα την εχω δει πανω απο 10 φορες.
 
Ο γιος του σκηνοθετη της ταινιας που ηταν ο ιδιος ο Κινγκ ,ο Joe Hill εχει μια ιδεα για remake την οποια θελει να γραψει και να σκηνοθετησει .

"The time is right, okay. So basically, they're all the self-driving vehicles. So it's no longer a comet that sets them off, it's a virus in the electronics that sets them off. And so you've got these giant Tesla semitrucks, ya know, wiping everyone out. I think it could be great."
Link
 
Πίσω
Μπλουζα