[MB] Απαγορευμένη γέφυρα (1992)

nwntas

RetroMasteR
Joined
3 Ιαν 2011
Μηνύματα
1.465
Αντιδράσεις
599
"Τρισδιάστατο" επιτραπέζιο παιχνίδι της MB, και εννοώ όπως το Ghost Castle, που ήταν ολόκληρη κατασκευή και πολυεπίπεδο.

Κυκλοφόρησε στην Ελλάδα γύρω στο 1995 (προσωπικά το πήρα ως δώρο Χριστουγέννων το 1995, όπως έχω αναφέρει πολύ επιδερμικά αλλού, αλλά παίζει να είχε βγει και πιο πριν στην Ελλάδα) και είναι από τα παιχνίδια που έλιωσα ως παιδί.

Ο σχεδιασμός του θυμίζει λίγο Θησαυρό του Ναού. Το παιχνίδι έχει ως εξής:

σε ένα τροπικό δάσος υπάρχει μια κεφαλή ενός αγάλματος, η οποία στα χέρια της έχει μωβ πετράδια. Ο κάθε παίκτης είναι ένας κυνηγός θησαυρών, που φτάνει με τη βάρκα του στο σημείο της κεφαλής. Σκοπός του παιχνιδιού είναι να καταφέρει να αποσπάσει πρώτος από το άγαλμα ένα συγκεκριμένο αριθμό πετραδιών. Για να φτάσει, όμως, στο άγαλμα, πρέπει πρώτα να περάσει από την "Απαγορευμένη Γέφυρα"!

Η "Απαγορευμένη Γέφυρα" είναι μια κινούμενη γέφυρα, η οποία έχει σπασμένες σανίδες, αλλά και στηρίγματα, ενώ έχει τη δυνατότητα να κουνιέται... Το κούνημα της γέφυρας γίνεται εάν ο παίκτης πατήσει την κεφαλή. Ο κάθε παίκτης ρίχνει δύο ζάρια, ένα με αριθμούς και ένα άλλο με κινήσεις. Εάν το ζάρι δείξει ότι πρέπει να πατήσει το κεφάλι, τότε ο παίκτης πατάει το κεφάλι τόσες φορές όσες δείχνει το ζάρι των αριθμών. Εάν κάποιος παίκτης που βρίσκεται πάνω στη γέφυρα πέσει, τότε ξεκινά από την αρχή. Κάθε πιόνι παίκτη έχει μια θήκη στην πλάτη, η οποία χωράει ακριβώς ένα πετράδι του αγάλματος. Οπότε, το θέμα δεν είναι μόνο ο παίκτης να καταφέρει να μην πέσει, αλλά να καταφέρει να μην του πέσει και το πετράδι, γιατί φτου κι απ την αρχή!

Με τα χρόνια έχασα τα περισσότερα πετράδια, οπότε στη θέση τους έβαζα μπαλάκια από χαρτί. Όμως, το επιτραπέζιο, παρά τις φιλόδοξες προσπάθειές μου να το διατηρήσω, δεν επιβίωσε τον τυφώνα μάνα, κι έτσι δεν έχω κάποια φωτογραφία από την ελληνική έκδοση.

Πάντως το κουτί ήταν ίδιο με αυτή την έκδοση

Προβολή συνημμένου 88967
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπητέ φίλε nwnta ξέθαψα από το μπατάρι μου αυτό!!!!

SAM_0175.jpg

SAM_0176.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πωωωωωωω να 'σαι καλά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :bow: :cheers:

Χριστούγεννα 1995! Το κουτί του πρέπει να έχω να το δω τουλάχιστον 10-12 χρόνια!
 
Τι μου θυμησατε τωρα το ειχα και εγω , απο τα αγαπημενα μου επιτραπεζια!
 
Aπλά ρε παιδιά έχω το ίδιο θέμα με τον nwnta έχω χάσει τα διαμάντια....είχα κοιμηθεί παλιά ένα βράδυ με το συγκεκριμένο επιταπέζιο...!!! :p
 
[edit] έμμεση αγγελία
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο εύρημα!

η διαφήμιση (1995)

απαγορευμενη γεφυρα ΣΠΑΝΙΟ διαφημιστικο 1995


(δεν μπορώ να καταχωρήσω κανονικά το βίντεο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα