MECCANO συναρμολογουμενα

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
62
Εφτανε μια βολτα στα τοπικα public για να παθω ενα τρελο παλι flashback στα 80's! Εκει που χαζευα τα playmobil, επεσε το ματι μου σε ενα αεροπλανο Spitfire, που ομως δεν ηταν ραφιναρισμενο σαν αυτα των μοντελισμων. Αντιθετως εβλεπα λαμακια και βιδες, εικονες πολυ γνωριμες απο ενα τζιπακι που ειχα μικρος φτιαγμενο αναλογα. Σκεφτηκα "Λες?".. Πλησιαζοντας τον σωρο με τα κουτια και το display, μενω καγκελο! Υπαρχουν ακομα!! Ποια? Μα τα καταπληκτικα MECCANO σετ, που κυκλοφορουν απο την αρχη του 1901, και εκαναν ενα καλο περασμα και στα μεσα των 80's απο την ελλαδα!



Το μοντελο που δημιουργησε το flashback!



Εδω φτιαγμενο και βαμμενο απο μερακλη, μιας και δεν προκειται για κιτ αλλα ειναι φτιαγμενο με κομματια και μερακι..



Ιδιοι κανονες με τα LEGO. Φτιαξε οτι σου αρεσει..

Το συγκεκριμενο που ειχα εγω τοτε, ηταν ενα jeep willy, το οποιο περιειχε μεσα στο κουτι λαμακια, βιδες, παξιμαδια και ενα πολυκλειδο και ενα κατσαβιδι για να μπορουν τα παιδια να σφιγγουν τις βιδες στα λαμακια. Υπηρχαν οδηγιες και φωτογραφιες για το πως ξεκινουμε και πως καταληγουμε να φτιαξουμε το jeep, αλλα το κυριοτερο ηταν οτι επροκειται για λογικη lego. Δηλαδη, φτιαξε οτι ειναι να φτιαξεις, και οταν βαρεθεις.. λυσε το και φτιαξε κατι αλλο.



Το τζιπακι που ειχα.. :(

Το οτι κυκλοφορουν ακομα αυτο λεει πολλα για την απηχηση που εχει το παιχνιδι, κυριως σε αγγλια/ολλανδια και γερμανια και διεξαγονται καθε χρονο gatherings και εκθεσεις. Αναμεσα σε LEGO και σε MECCANO, η αμφιταλαντευση μου ειναι μεγαλη και δυσκολα μπορω να δωσω προβαδισμα. Βεβαια το οτι περασα απειρες στιγμες παιζοντας με το τζιπακι μου, δινει στην MECCANO ενα μικρο προβαδισμα. Αν και το βενζιναδικο της LEGO μου εφαγε και αυτο απειρες ωρες παιχνιδιου! Χμ.. ισοπαλια? :)



MECCANO gathering..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ποιο σημειο του υποσυνειδητου σου το ειχες κρυμμενο? ΤΡΕΛΟ flashback!
 
Όποτε ζητούσα MECCANO άκουγα την κλασική ατάκα της μάνας μου

"Πάλι με βίδες και κατσαβίδια θα παίζεις??!!" :D
 
Kambia είπε:
Όποτε ζητούσα MECCANO άκουγα την κλασική ατάκα της μάνας μου "Πάλι με βίδες και κατσαβίδια θα παίζεις??!!" :D
Αντι οι μαμαδες να ειναι χαρουμενες που εχουν τετοια κοριτσια στο σπιτι, παραπονιουνται κιολας!!!! :D

Aπιθανα τα ΜΕCCANO! Αν και ποτε δεν επαιξα, τα αξιολογουσα! :)
 
H οποια Meccano υπαρχει ακομα και συνεχιζει να βγαζει ομορφα παιχνιδια.

Εχτες πηγαμε σε ενα παιχνιδαδικο και βρηκα τη σειρα ρομποτ της Meccano.

Τσιμπησα αυτο:

fetch


fetch


Δεν ειναι τιποτα advanced, απλα εχει πλακατζιδικη και ευκολη συναρμολογηση αλλα κυριως πολυ ενδιαφερον control που θυμιζει τανκ ή για τους "καμμενους 8bit-ακηδες" το συστημα χειρισμου των περισοτερων ισομετρικων παιχνιδιων (λογω πολυχρονου λιωσιματος με δαυτα, το περναω απο βελονα) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
με τα παιχνίδια meccano λίγο είχα ασχοληθεί.

με το συγκρότημα όμως meccano (super ρετρό για τους γνώστες!!) που το artwork των δίσκων τους ήταν εικόνες από τα αντίστοιχα παιχνίδια, είχα ασχοληθεί για τα καλά
 
30 ευρω! Ειναι το entry level της σειρας. Τα επομενα εχουν καμερα, τα χειριζεσαι μεσω κινητου κτλ
 
Υπήρχαν κάποια σετ με σιδεροκατασκευές που σου έδιναν 4-5 σχέδια στο πίσω μέρος του κουτιού θυμάμαι, από αυτοκίνητα μέχρι ανεμόμυλους. Τα κομμάτια δεν ήταν σχεδιασμένα για μία μόνο κατασκεύη αεροπλάνου, τρένου κλπ. Ήταν τα κλασικά λαμάκια σε διάφορα μήκη, μαζί με άξονες και ρόδες και κάποια λαμάκια-γωνίες. Μπορούσες να φτιάξεις και δικά σου πράγματα, εκτός των κατασκευών που σου έδινε στη συσκευασία. Θυμάται κανείς αν ήταν Meccano ή κάποια άλλη εταιρεία; Έχω ψάξει πολλά σετ Meccano και δεν έχω βρει κάτι παρόμοιο. Θυμάται κάποιος αν έπαιζε και άλλη μάρκα στις σιδεροκατασκευές εκτός από meccano;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
stratos84 είπε:
Υπήρχαν κάποια σετ με σιδεροκατασκευές που σου έδιναν 4-5 σχέδια στο πίσω μέρος του κουτιού θυμάμαι, από αυτοκίνητα μέχρι ανεμόμυλους. Τα κομμάτια δεν ήταν σχεδιασμένα για μία μόνο κατασκεύη αεροπλάνου, τρένου κλπ. Ήταν τα κλασικά λαμάκια σε διάφορα μήκη, μαζί με άξονες και ρόδες και κάποια λαμάκια-γωνίες. Μπορούσες να φτιάξεις και δικά σου πράγματα, εκτός των κατασκευών που σου έδινε στη συσκευασία. Θυμάται κανείς αν ήταν Meccano ή κάποια άλλη εταιρεία; Έχω ψάξει πολλά σετ Meccano και δεν έχω βρει κάτι παρόμοιο. Θυμάται κάποιος αν έπαιζε και άλλη μάρκα στις σιδεροκατασκευές εκτός από meccano;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
To μόνο που θυμάμαι ήταν ότι το παιχνίδι λανσάρονταν στην ελληνική αγορά με τον τίτλο "ΣΙΔΗΡΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ" από την εταιρία ΕΠΑ, που είχε ένα λογότυπο με τα τρια αυτά γράμματα μέσα σε ρόμβο (όπως παλιά η ΕΒΓΑ). Δεν ξέρω αν ήταν πλήρης αντιγραφή του MECCANO, θυμάμαι ένα ασπρόμαυρο βιβλίο με διάφορα παραδείγματα, και από κομμάτια θυμάμαι διάτρητα λαμάκια με στρογγυλεμένες άκρες, γωνιακά λαμάκια, διάτρητα "επίπεδα", τροχαλίες που παιρναν σκοινί, γάντζους, τροχούς, άξονες κλπ.

Και να σκεφτείς ότι όταν παίζαμε μ' αυτά ούτε κατά διάνοια είχαν σκεφτεί ότι τα μικροσκοπικά αυτά βιδάκια και παξιμάδια (ίσιου κατσαβιδιού, που ήταν της μόδας τότε), θα μπορούσε ένα παιδί να τα καταπιεί. Βέβαια προφανώς δε θα συνέβησαν και λίγα τέτοια περιστατικά, για να φτάσουμε στη σημερινή προτυποποίηση...
 
Δεν τα γνωριζα τα συγκεκριμενα και τα πετυχα τυχαια τα Χριστουγεννα σε ενα παιχνιδαδικο στην Γλυφαδα.Ομολογω οτι μου κεντρισε την περιεργεια ενα θεμα με ενα αγωνιστικο αυτοκινητο που μπορουσες να του βαλεις μοτερ και τηλεκατευθυνση κλπ.

Βεβαια μολις ακουσα την τιμη του(200 ευρω παρακαλω!),ξενερωσα..!
 
panp είπε:
To μόνο που θυμάμαι ήταν ότι το παιχνίδι λανσάρονταν στην ελληνική αγορά με τον τίτλο "ΣΙΔΗΡΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ" από την εταιρία ΕΠΑ, που είχε ένα λογότυπο με τα τρια αυτά γράμματα μέσα σε ρόμβο (όπως παλιά η ΕΒΓΑ). Δεν ξέρω αν ήταν πλήρης αντιγραφή του MECCANO, θυμάμαι ένα ασπρόμαυρο βιβλίο με διάφορα παραδείγματα, και από κομμάτια θυμάμαι διάτρητα λαμάκια με στρογγυλεμένες άκρες, γωνιακά λαμάκια, διάτρητα "επίπεδα", τροχαλίες που παιρναν σκοινί, γάντζους, τροχούς, άξονες κλπ.
Φίλε panp έψαξα στο site της ΕΠΑ αλλά δεν κυκλοφορεί τώρα πια τέτοια σετ. Έπειτα βρήκα ένα thread από την Kambia στο φόρουμ, με φωτογραφίες και όντως, πρέπει να ήταν αυτή η μάρκα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά τα κουτιά και τα φυλλάδια με τα σχέδια των κατασκευών. Άραγε να υπάρχουν πουθενά τώρα; Στα meccano μου φαίνεται πως δεν μπορείς να αυτοσχεδιάσεις. Είναι συγκεκριμένα τα κομμάτια, φτιαγμένα και λυγισμένα για την κατασκευή του συγκεκριμένου κιτ.

Παραθέτω το thread από την Kambia:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?17613-%D0%E1%E9%F7%ED%DF%E4%E9%E1-%C5-%D0-%C1
 
Δυστυχώς από την ΕΠΑ δεν κυκλοφορούν πλέον. Μόνο σε δημοπρασίες και σε κανένα παλιατζίδικο.

Υπάρχουν τις Meccano και κάποια άλλης εταιρίας πολύ πολύ πιο φτηνά αλλά δεν έχω ιδέα για την ποιότητά τους. Σε μεγάλη αλυσίδα παιχνιδάδικου θα τα βρείτε ;)
 
Πίσω
Μπλουζα