Medieval ταινίες

asikamin

RetroActive
Joined
24 Αύγ 2006
Μηνύματα
427
Αντιδράσεις
19
Λέω να ξεκινήσω ένα νήμα με μεσιωνικές - φαντασικές , ταινίες που σημάδεψαν τα 80's

Ξεκινόντας με το αριστούργημα του Paul Verhoeven - Σάρκα και αίμα aka Flesh & Blood (1985)

flesh_and_blood.jpg


Συνέχεια με το Excalibur (1981)

180px-Excalibur_movie_poster_art.jpg


Ladyhawke (1985)

ladyandhorse.jpg
Προβολή συνημμένου 134591

goodcover.jpeg
Προβολή συνημμένου 134592

Conan the Barbarian (1982)

Conan_the_barbarian.jpg


Willow (1988)

47361.1020.A.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kudos asikamin!

oles eksairetikes (exw mia adinamia sto Conan the Barbarian vevaiws vevaiws)
 
Μία προς μία όλες τους...

και μην ξεχνάμε τα υπόλοιπα του Arnie:

Conan the Destroyer

200px-CTDm.jpg


Red Sonja

B0001Z37HM.01._AA240_SCLZZZZZZZ_.jpg
B0001Z37HM_01__AA240_SCLZZZZZZZ_.jpg

Που μπορεί να μην είναι τόσο κλασσικές όσο οι προαναφερόμενες αλλά βλέπονταν ευχάριστα.

Το Νο1 είναι και θα είναι όμως φίλε μου το Excaliber
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Hawk the Slayer".

Low-Budget διαμαντάκι !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
KRULL ME PROLAVES!!!

To prwto ergo pou piga kai eida sto sinema xwris goneis :)
 
Arnold RULES!!!

Το Κοναν ο Βαρβαρος ειναι cult

Το Willow ηταν πολυ καλη παραγωγη,νομιζω Lucas...Πολυ καλο ποστ
 
@exetlaios: Για τους "μυημένους", το Hawk the Slayer ήταν κομμάτι που άνοιγε το πρώτο άλμπουμ των θρυλικών μεταλλάδων Griffin (Flight of the Griffin - 1984), εμπνευσμένο από την ταινία. Πόσα και πόσα τραγούδια εξάλλου των '80s δεν είχαν πηγή έμπνευσης τον κινηματογράφο της εποχής... Ίσως ανοίξω μελλοντικά πλάκα ένα σχετικό thread με μόνο σκοπό ειδικά την απαρίθμησή τους!
 
AEON είπε:
@exetlaios: Για τους "μυημένους", το Hawk the Slayer ήταν κομμάτι που άνοιγε το πρώτο άλμπουμ των θρυλικών μεταλλάδων Griffin (Flight of the Griffin - 1984), εμπνευσμένο από την ταινία. Πόσα και πόσα τραγούδια εξάλλου των '80s δεν είχαν πηγή έμπνευσης τον κινηματογράφο της εποχής... Ίσως ανοίξω μελλοντικά πλάκα ένα σχετικό thread με μόνο σκοπό ειδικά την απαρίθμησή τους!
Άλλη μια ψαρωτική πληροφορία, από τον πάντα-διαβασμένο διαχειριστή μας !!!

Griffin δυστυχώς δεν έχω ακούσει, αλλά φαντάζομαι να είναι πολύ καλοί.
 
!!

Άλλη κορυφάια ταινία αυτού του είδους το Princess Bride..
 
asikamin είπε:
Λέω να ξεκινήσω ένα νήμα με μεσιωνικές - φαντασικές , ταινίες που σημάδεψαν τα 80's
Ξεκινόντας με το αριστούργημα του Paul Verhoeven - Σάρκα και αίμα aka Flesh & Blood (1985)

flesh_and_blood.jpg
Φίλε asikamin αυτή είναι πράγματι μια ταινία που όταν την είδα τότε πραγματικά εντυπωσιάστηκα.. Καταπληκτική! Μου έχουν μείνει ένα σωρό σκηνές στον νου όπως εκεί που εκτοξεύουν με τον καταπέλτη μέλη λεπρών μέσα στο κάστρο που πολιορκούν.. Ολλανδός ο σκηνοθέτης, ολλανδός κι ο κλασικός κακός Rutger Hauer..
 
Όσον αφορά το καταπληκτικό Flesh and Blood δεν ξέρω αν ήταν κακός ο Ρούντγκερ Χάουερ (σα ρόλος εννοώ) αλλά εγώ προσωπικά πολύ τσαντίστηκα που δεν έμεινε με την κοπέλα στο τέλος. Πολύ γοητευτικός άντρας και τι μάτια ήταν αυτά. Ε, ήταν λίγο ζόρικος. Τι να κάνουμε τώρα? Καλύτερος δηλαδή, ήταν ο αντεραστής??. Όμορφος δε λέω, αλλά πολύ μπούλης. Τι να κάνεις όμως? Γυναίκα ήταν αυτή. Οι γυναίκες μια ασφάλεια τη ζητάμε σε αυτή τη ζωή. Αν εξαιρέσει κανείς το τέλος που δε μου ήρεσε, υπέροχη ταινία, υπέροχη μουσική, υπέροχες σκηνές. Εξάλλου, με αποζημίωσε το LadyHawk. Ααααααα, τι ωραία ταινία!!!!!!!!!!!!!! Τι όμορφοι οι δυο πρωταγωνιστές... :flower:
 
!!

Άλλη κορυφάια ταινία αυτού του είδους το Princess Bride..
Ναι συμφωνώ χαρακτηριστική ταινία του είδους το Princess Bride - ελληνικός τίτλος "Τρελές Ιστορίες Έρωτα και Φαντασίας". Ο τύπος που έλεγε την μυθική ατάκα My name is Inigo Montoya. You killed my father. Prepare to die είναι ο ηθοποιός Mandy Patinkin που ενσαρκώνει τον αρχηγό της CIA Saul Berenson στο σήριαλ Homeland.
Ωραία ταινία και έχει χρόνια να την δείξει η τηλεόραση.
 
Οταν ημουν μικρος ψαχνομουν πολυ με επικο-φαντασυ.

Ειχα βρει στο βιντεο και νοικιασα αυτο
Φτηνιαρικη παραγωγη, σχετικα αγνωστοι ηθοποιοι, με τον Κονερυ και τον Cushing σε μικρους ρολους. Τη βαρεθηκα και δεν καταλαβα σχεδον τιποτα

Στο αρθρο της βικι βλεπω αυτο το σχολιο που ισως περιγραφει την τοτε εντυπωση μου "underwhelming... Dreary jousting, production values that make Monty Python and the Holy Grail look lavish, and an excruciating synthesizer score make this a real trial."

Ιδια εποχη νοικιασα ενα με ελληνικο τιτλο 'Χαμενο Βασιλειο'. Πρεπει να ειναι αυτο


Πρωταγωνιστει ενα παιδακι, ισως με αλλο ενα κοριτσακι. Συναντα με ενθουσιασμος ενα περιφημο περιπλανωμενο πολεμιστη και το βοηθαει στην αποστολη του (να νικησουν καποιο κακο φανταζομαι). Εντυπωση μου εκανε οτι αυτος ο περιφημος πολεμιστης και ξιφομαχος κιυβαλουσε παντα το σπαθι του στην πλατη σαν σακιδιο. Βεβαια οταν εμφανιζεται ενας χαρακτηρας που σου λενε οτι ειναι ο θρυλικος ανικητος πολεμιστης ταδε, περιμενεις επικες μαχες, φιγουρες, ξιφομαχιες, χορογραφιες κλπ. Αντιθετως, ο περιφημος πολεμιστης ηταν πολυ family friendly: το σπαθι το χρησιμοποιουσε μονο για να αποκρουσει τους αντιπαλους, και κατοπιν τους κλωτσουσε η τους πετουσε απο ψηλα (φανταζομαι κλωτσια και σπρωξιμο ηταν αρκετα για να εξουδετερωθουν)

Ναι, πολυ την πετυχανε την Jennifer Jason Leigh. Ολοιδια ομως :icon_lol:
 
Πίσω
Μπλουζα