Medievil

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.184
Έτσι για να μη λένε οι "κακές" γλώσσες οτι δεν ασχολούμαστε με το αγαπημένο μας μηχάνημα... :tease:

MEDIEVIL.jpg

Ο κακός μάγος Zarok, επέστρεψε για να τα κάνει μπάχαλο. Στόχος του είναι οι χωρικοί, τους οποίους κάνει, με τα μάγια του, άβουλα όντα και να φέρονται τουλάχιστον περίεργα, με σκοπό να γίνει κυρίαρχος.

MEDIEVIL2.jpg MEDIEVIL3.jpg

Αυτή είναι σίγουρα μια δουλειά για τον Sir Daniel Fortesque, ο οποίος επιστρέφει από τους νεκρούς (που τον είχε στείλει ο ίδιος ο μάγος), για να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά, ε, συγγνώμη, για να στείλει πακέτο το μάγο στη Βίκυ Χατζηβ... ε... μάλλον αφήστε το... Πάμε παρακάτω...

MEDIEVIL4.jpg MEDIEVIL5.jpg

Περιπλανιέστε στο βασίλειο, αντιμετωπίζοντας του νεκροζώντανους του Zarok, μαζεύοντας διάφορα καλούδια, με τα οποία κάνετε πιο ισχυρά τα όπλα σας και λύνοντας κάθε λογής puzzles...

Το παιχνίδι είναι ένα εκπληκτικό hack 'n' slash arcade adventure, με μοναδική αίσθηση του χιούμορ! Πρώτη φορά με κυνηγούσαν zombies και εγώ γέλαγα!

Επειδή το παιχνίδι το είχα παίξει Χριστούγεννα, και επειδή αυτή η περίοδος πλησιάζει, συστήνω να το παίξετε ανεπιφύλακτα! Θα σας αφήσει μια πολύ όμορφη ανάμνηση, όπως άλλωστε είχε αφήσει και σε μένα!

Μοναδική ατμόσφαιρα!

Η εισαγωγή του παιχνιδιού

Screenshots: MobyGames
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τόσο πολύ δεν μου άρεσε... που το αγόρασα και από το PSN για το PS3 μου. :D
 
είναι ένα πραγματικό classic...
 
Απο τα πολυ αγαπημενα μου παιχνιδια.. Μετα το πρωτο φανταστικο παιχνιδι, ακολουθησε μια πολυ καλη, αν σαφως σε χαμηλοτερα επιπεδα, συνεχεια του. Εχω ασχοληθει παρα πολλες φορες και με τα δυο, και τουλαχιστον μια φορα καθε εξι μηνες τελειωνω και τα δυο παιχνιδια με την ιδια απολαυση, οπως την μακρινη πρωτη φορα.

Επισης, μαζι με τη κυκλοφορια του psp εγινε και μια "ανανεωση" του πρωτου παιχνιδιου, κατι που προσωπικα με απογοητευσε παρα πολυ, μιας και πολλα κλασσικα στοιχεια αλλοιωθηκαν στο βωμο του "εκσυχρονισμου" του παιχνιδιου για τα "τωρινα προτυπα".

Ευτηχως η δυστηχως, μετα την αποτυχια της psp εκδοσης, σταματησαν και οι σκεψεις των υπευθυνων για μια τριτη συνεχεια με τον ηρωικο Sir Daniel Fortesque..
 
άσε Getta Robo , και το πήρα το Medievil PSP... σκέτη ΑΠΟΤΥΧΙΑ με τρελό framedrop!!! Απορώ πώς κυκλοφόρησε έτσι το παιχνίδι αυτό! Λες και ήταν κανα budget του 10ευρου...

Το παιχνίδι είναι μακράν καλύτερο αν το περάσεις στο PSP μέσω του PS3...
 
Δεν το έχω παίξει ποτέ αλλά θα το κάνω τα χριστούγεννα. Θυμιζει λίγο χριστουγεννιάτικο εφιάλτη του Burton ή είναι η ιδέα μου;
 
Keropi ειναι μια κλασσικη συνταγη αποτυχια.. Η sony αγορασε την εταιρια οπου εφτιαξε τα δυο πρωτα παιχνιδια και πιστεψε οτι βασισμενη στο brand name θα μπορουσε να επαναλαβει αυτη την επιτυχια. Δεν ειναι ομως ετσι απλα τα πραγματα, δεν μπορεις να βασιζεσαι μονο πανω στο ονομα για να πουλησεις, ασχετος ποσο "βαρυ" ειναι αυτο. To framedrop ειναι απο τα λιγοτερα πραγματα που με πειραξαν, η αισθητικη και το συνεσθημα που εβγαζε το αρχικο παιχνιδι κακοποιηθηκαν σε τεραστιο βαθμο. Μεγαλο κριμα πραγματικα.

Darth21 σιγουρα πηρανε επιροες σε αρκετα πραγματα στην αισθητικη του κοσμου.. οσο μπορουσαν δηλαδη.
 
Πάντα μου άρεσαν τα παιχνίδια με σκοτεινά και στοιχειωμένα γραφικά και πλοκή αλά Ghosts'n Goblins !!!

Τι βρυκόλακας θα ήμουν άλλωστε !....
 
φοβερο παιχνιδι,θυμαμαι οτι το ειχα παιξει και μεσω emulator bleem με βελτιωμενα γραφικα (glide voodoo) και 800x600.
 
Εξαιρετικο παιχνιδι που οντως θυμιζει Burton και Χριστουγεννα. Μαζι με το Einhander ειναι τα PSX παιχνιδια που εχω ασχοληθει περισοτερο
 
Ακόμα λιώνω στο να παίζω Medievil.

Πάντως και μένα η μεταφορά του στο psp δεν με ξετρέλανε αν και το παίζω πιο συχνά εκεί παρά στο PS
 
Αυτό το παιχνίδι με στοίχειωσε κανονικά! Φοβερό!
 
Πρώτο μου παιχνίδι στο λατρεμένο ps ,έξοχο platformer/action με έναν από τους πιο ....δειλούς ήρωες στην ιστορία του gaming!
 
Φοβερό παιχνίδι, άκρως διασκεδαστικό με σενάριο αλα Tim Burton!
 
Όντως!!! Το παιχνίδι είναι φοβερό. Παρ' όλο που ήμουν φανατικός nintendάκιας, ομολογώ ότιμου έχει χαρίσει άπειρες ώρες διασκεδάσεως αυτή η κονσόλα.
 
Τρομερο παιχνιδι οντως... αλλα ο τιτλος του μου προκαλουσε γελιο λογω ...Απαραδεκτων..."Μιντιβιλι..."
 
Έγινε αντικατάσταση των εικόνων στο πρώτο post! :beer:
 
Το Medievil ηταν αναμεσα στα δεκαδες CDs που ειχε τοτε η σακουλα μεσα οταν αγοραζα της αντιγραφες για το PS1 με το κιλο.Μιλαμε κολλησα τρελα με το παιχνιδι και αραια και που το παιζω μεχρι και σημερα με τελευταιο το Remake του παιχνιδιου στο PS4.Eπισης πλεον τα εχω ολα αυθεντικα και τα Medievil 1 και 2 και το Resurrection στο PSP και φυσικα το remake στο PS4 οπως ανεφερα ποιο πανω στο οποιο αν κανεις διαφορα που χρειαζονται μεσα στο παιχνιδι μπορεις να ξεκλειδωσεις το original παιχνιδι του PS1.
 
Πίσω
Μπλουζα