Mega Drive 112 in 1

milntov

Retro Member
Joined
12 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.526
Αντιδράσεις
1.419
Η κασετα παιζει μια χαρα με καλες επιλογες παιχνιδιων για το αυθεντικο mega drive.Αγορα απ το ebay με κοστος 11 ευρω περιπου μαζι με τα μεταφορικα.Οπως και με την κασετα του snes 100 in 1 ετσι και εδω μπορει να μην παιζει καποιο παιχνιδι και να μην κανει save.Tα παιχνιδια ειναι τα εξης.
sega games.jpg
 
1@milntov[/USER] Δηλαδη ετοιμο multicart που το βαζεις σε κανονικο MegaDrive και παιζεις? Εχει selection screen?

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καμιά φωτογραφία να δούμε πως είναι;
 

1@milntov[/USER] Δηλαδη ετοιμο multicart που το βαζεις σε κανονικο MegaDrive και παιζεις? Εχει selection screen?
Ναι ετοιμο multicart που παιζει σε κανονικο mega drive.Απ οτι ειχα διαβασει παιζει και σε ntsc mega drive και στην οθονη περα απο την λιστα δεν εχει καποια αλλη επιλογη.
Και μερικες φωτογραφιες.112 in 1.JPGsega md.JPGsega.jpg

 
Το παρηγγειλα. Ελπιζω να παιζει σε PAL
 
Ναι παιζει αψογα σε PAL
 
Kαλη μαγκια και μολις με 11 ευρω βλεπω αρκετη αφροκρεμα παιχνιδων μεσα απο την βιβλιοθηκη του Mega Drive.Παντως ιδανικη λυση για μενα φιλος αφου προτιμας να παιζεις στο Μega Drive και οχι στο pc και σε καποιον emulator ειναι το πιο φθηνο απο τα 3 Mega Drive ΕverDrive του Krikzz το X3 Που με 55 ευρω μαζι με τα μεταφορικα  το περνεις και καθαρισες και βαζεις οποια παιχνιδια γουσταρεις.
 
Kαλη μαγκια και μολις με 11 ευρω βλεπω αρκετη αφροκρεμα παιχνιδων μεσα απο την βιβλιοθηκη του Mega Drive.Παντως ιδανικη λυση για μενα φιλος αφου προτιμας να παιζεις στο Μega Drive και οχι στο pc και σε καποιον emulator ειναι το πιο φθηνο απο τα 3 Mega Drive ΕverDrive του Krikzz το X3 Που με 55 ευρω μαζι με τα μεταφορικα  το περνεις και καθαρισες και βαζεις οποια παιχνιδια γουσταρεις.
Ναι σκεφτομουν και γω για EverDrive αλλα τα παιχνιδια τις κασετας με καλυπτουν αφου εχει αυτα που μου αρεσουν περισσοτερο στο mega drive.Παιζω και σε pc emulators για κονσολες συνδεδεμενο σε crt αλλα τα παιχνιδια που μου αρεσουν περισσοτερο τα παιζω στο κανονικο μηχανημα στην crt οπως παλια.Στο N64 10 παιχνιδια που με ενδιαφερουν τα εχω οποτε και multicart η everdrive να ειχα θα επαιζα παλι τα ιδια παιχνιδια και λιγο εως καθολου τα υπολοιπα.
 
 
Συμφωνω σαυτο που λες για το Ν64 γιατι και γω καπως ετσι ειμαι.Εχω απο το Αtari 2600 και μετα οτι κονσολα εχει υπαρξει εκτος απο ελαχιστες και εχω οσα παιχνιδια θελω για καθε μια απο αυτες της κονσολες αγορασμενα τον καιρο που κυκλοφορησαν δεν με νοιαζει να ψαχνω τωρα για καποιο αλλο παιχνιδι οποτε μια χαρα με καλυπτει καποιος emulator για καποιο αλλο που θα ηθελα να παιξω που ομως δεν θεωρω πως αξιζει να δωσω εν ετη 2018 λεφτα για να παρω την κασσετα.Παντως τα EverDrive του Krikzz για καποιον που παιζει στο original hardware ειναι η καλητερη λυση για μενα για οποιον δεν εχει σε κασσετες τα παιχνιδια που θα ηθελε στην εκαστοτε κονσολα.
 
Δεν το ξερω το συγκεκριμενο, πολλα ομως παιχνιδια τυπου "666 σε 1" ειναι επιφοβα. Ειναι φτιαγμενα απο τα χειριστα υλικα, το να χαλανε οι ROMS χωρις ουσιαστικο λογο ειναι συνηθες, αλλα το χειροτερο ειναι οταν "μενουν" τα pins της κασετας μεσα στην υποδοχη του συστηματος, και το βραχυκυκλωμα ειναι πολυ εφικτο.. Το νου σας.
 
Για μένα αυτές οι κασέτες ήταν πάντα θέμα "φτήνιας" και πρακτικότητας αλλά μέχρι εκεί. Στο Atari 2600 είχα μόνο δύο κασέτες, την "32 in 1" και άλλη μία με καμιά δεκαριά παιχνίδια της Activision (πολύ καλό compilation) με διακόπτη, δεν ξέρω αν είναι πειρατική (ακόμα τις έχω). Σήμερα πλέον ότι κάνω το κάνω μέσω emulation + roms. Οπότε αυτές οι κασέτες δεν μου χρησιμεύουν πια.

Τα games που γουστάρω προτιμώ να τα έχω στην αυθεντική τους μορφή. Αλλά ακόμα και έτσι προτιμώ να μένουν στην βιβλιοθήκη και να παίζω με το αντίστοιχο rom πλέον.

Και OK θα μου πεις ότι οι emulators δεν είναι πάντα 100% πιστοί με τις κονσόλες (δεν είναι όλοι σαν τον Higan/BSNES) αλλά από την άλλη, οι παλιές κονσόλες είναι μανούρα να τις λειτουργείς, θες να έχεις CRT τηλεόραση για να έχεις καλή εικόνα ή κάποιο ακριβό upscaler, συν τον εξτρά χώρο και τα εξτρά καλώδια, συν το ότι είναι παλιά μηχανήματα και για μένα καλύτερα να μένουν εκθεσιακά παρά να τα ζορίζουμε μέχρι να χαλάσουν. Και στην τελική, αν δεν υπήρχαν οι emulators θα προτιμούσα ένα flashcart παρά ένα multicart.

Μία στο τόσο μπορεί να με πιάσει νοσταλγία και να θέλω να παίξω με την αυθεντική κονσόλα και το αυθεντικό χειριστήριο, έτσι για την φάση. Αλλά τότε θα θέλω να βάλω και ένα αυθεντικό παιχνίδι, πάλι δεν θα έβαζα multicart αλλά ούτε και flashcart.

Το μόνο που θα με έκανε να αγοράσω σήμερα ένα multicart (ή flashcart) θα ήταν στο N64 για τα παιχνίδια που δεν έχουν γίνει ακόμα emulated καλά ή θέλουν πολύ δυνατό σύστημα για accurate emulation. Αλλά σε multicarts βάζουν συνήθως δημοφιλής τίτλους και αυτοί είναι όλοι emulated μια χαρά, so...
 
Aν παρεις οποιοδηποτε ever drive-κασετα reproduction η multicart φθηνο η ακριβο εφοσον δεν ειναι το γνησιο δεν ξερεις ποτε αν θα υπαρξει καποιο προβλημα με τα pins.Δεν εχουν καποια πιστοποιηση ασφαλειας.Σιγουρος εισαι ΜΟΝΟ με τα γνησια.Δεν εχω διαβασει καπου αν ειχε καποιος προβλημα με ever drive-κασετα reproduction η multicart.Eγω θα παιζω με την multicart η αν ειχα ever drive εκει αφου για να παρω μερικα παιχνιδια και μεταχειρισμενα θελω πολλα λεφτα.Εχω τις κονσολες σε crt και θελω να παιζω σε αυτες με την εικονα που ειχα παλια στο 100%.Tα υπολοιπα σε emulators και παλι σε crt.Τωρα χρειαζεται λιγος χωρος για κονσολες κλπ αλλα χαλαλι.
 

Μου ηρθε το καρτακι. Για τα λεφτα του ειναι μια χαρα!

Φυσικα ειναι τιγκα στα ορθογραφικα λαθη, δεν εχει αλφαβητικα τα παιχνιδια αλλα με τοσο που κοστιζει...λεπτομερεια.:)

1@Rygar[/USER] Θες να παιξουμε λιγο BOUBLE DRAGON 2? :)

15254974824411853486156.jpg

1525497530301860507252.jpg

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bouble Dragon? Και ποιοί είναι οι δύο καλοί; ο Μπουρμπουλήθρας με το Μπιγκ Μπάμπολ; χαχαχαχα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bouble Dragon? Και ποιοί είναι οι δύο καλοί; ο Μπουρμπουλήθρας με το Μπιγκ Μπάμπολ; χαχαχαχα!
Πλάκα πλάκα αυτός ο τίτλος θα ταίριαζε πιο πολύ στο Bubble Bobble. Μιας και οι χαρακτήρες είναι δρακάκια. Και φτύνουν φούσκες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Moυ ηρθε το παρακατω και για το GBA player στην CRT και για το DSακι ,μια χαρα λειτουργει για 6 ευρω και κατι ψιλα

Κυκλοφορει και κασσετα με NES games.

gba ms cartridge.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου ηρθε και αυτο του τιτλου μετα απο 2 μηνες ακριβως που το παραγγειλα.
Με την ανεση του Pad και λαπτοπ στην τηλεοραση εχω να αναψω το MD παρα πολλα χρονια!
Αυτο μου δινει κινητρο.

md.jpg

Να δουμε τι ψαρια πιανει.
 
Ειναι η Bouble Dragon εκδοση? χαχαχαχα
 
Θελει λιγο προσοχη, γιατι καποια απο αυτα εχουν προβληματα. Μερικα δεν εχουν καλη πλακετα και μπορει να κανει ζημια στην υποδοχη cartridge της κονσολας. Επισης καποια αλλα μπορει να προκαλεσουν βραχυκυκλωμα στην κονσολα.

Υπαρχουν καποια καναλια στο youtube που παρουσιαζουν τετοια πειρατικα cartridges και λενε πια ειναι ασφαλη.
 
Χμμ δεν το εχω δοκιμασει ακομη σημερα ηρθε ,θα ριξω μια ματια σε αυτα που ειπες ,δεν πιστευω να εχω θεμα.
 
Πίσω
Μπλουζα