Mega ST - Ευχαριστιες σε Marag

babatsis

RetroN00b
Joined
17 Μάρ 2008
Μηνύματα
3
Αντιδράσεις
0
...χαιρετω ολους σας....

αν και απο τον χωρο της amiga,αρχισα ασχολουμαι και με ST και ιδου η αποροια μου...

ειχα παρει ενα mega ST (mega 1) το οποιο αφου το καθαρισα εξωτερικα,το ειχα πακεταρει χωρις να το βαλω στο ρευμα...

εχθες λοιπον μετα απο αρκετο καιρο,ειπα να το δοκιμασω....δουλευει μια χαρα,ολα ΟΚ. Η αποροια τωρα, στο TOS στο μενου extras μου βγαζει τικαρισμενη την επιλογη blitter.

Καλα, είχε blitter ο mega 1; Αν ναι υπαρχουν παιχνιδια-εφαρμογες που να τον χρησιμοποιουν; Σημειωση οτι δεν τον εχω ανοιξει για να δω την motherboard.

...και αλλη αποροια οπως μου ηρθε....εχει θεση για δυο μπαταριες κλασικες ΑΑ μου φαινεται; Γιατι; Ειχε ρολοι;

Γενικα σαν μοντελο τι διαφορες εχει απο τον 1040STFM;

Ευχαριστώ ολους σας, Γιώργος.

Υ.Γ. Ευχαριστω πολυ τον Marag (Ανδρεα) για το μονιτορ που μου εστειλε για ST και για την αψογη συμπεριφορα του.
 
1) Ναι φίλε μου, η σειρά Mega ST είχε blitter εγκατεστημένο. Στα υπόλοιπα STs υπήρχε το FPGA socket κενό (έτσι είναι ενας 520STFM με TOS 1.2 που έχω) και το πρόσθετε ο χρήστης αν ήθελε. Υπάρχει διαφορά στην ταχύτητα που εναλλάσονται/ κινούνται τα πράγματα εντός του λειτουργικού καθώς επίσης και των GEM appz, όταν είναι ενεργός. Στα παιχνίδια (που είναι 99% εκτός GEM), πρέπει το παιχνίδι να υποστηρίζει ή να τον αναγνωρίζει για να ενεργοποιεί extra routines.

2) Όλη η σειρά Mega είχε RTC installed. Τι TOS version έχεις? Το eject button στο drive είναι μεγάλο τοποθετημένο στο κέντρο ή μικρό, τοποθετημένο στα πλάγια, όπως είναι στα pc's? Επίσης ονομάζεται Mega ST 1 ή Mega 1?

Λογικά πρέπει να έχεις τον Mega1 με small eject button στα δεξιά και TOS 1.4 (ήταν η 1η TOS version που αναγνώριζε blitter).

Όλα αυτά παίζουν ρόλο....
 
Φιλε Falcon, ειχαμε μιλησει και με P.M. πρεπει να με θυμασαι....

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες,μορφωνομαι στον χωρο των ST.

Λοιπον ειναι οπως λες το mega 1 με γερμανικο bios και το drive με το μικρο eject button στα δεξια,την version του TOS δεν την ειδα....

Πες μου την γνωμη σου....

απο πλευρας χρηστικοτητας τι παραπανω μου δινει απο τον απλο 1040stfm που εχω "online";

απο πλευρας σπανιοτητας τι λεει; Δεν θελω να τον δωσω απλα ρωταω....

ευχαριστώ,Γιώργος.
 
Μμμμ, δεν μπορώ να βρώ κάτι παραπάνω όσον αφορά την χρηστικότητα. Απ'όσο γνωρίζω πάντως είναι εφάμιλλα μηχανήματα. Βασικά, υπήρχαν κάτι TOS switcher+IDE 2.5" controllers για Mega, αλλά από οτι θυμάμαι έμπαιναν και σε ST.

Από πλευράς σπανιότητας, δεν νομίζω πως τίθεται θέμα..Στο γερμανικό ebay θα βρεις αρκετά Mega (1,2,4) για πρακτικά μηδενική τιμή. Το μόνο που θα κοστίσει είναι γύρω στα 35 ευρώ ταχυδρομικά + maximum 10 euro που κλείνουν τα εκάστοτε auctions. Εγώ πάντως θα έπαιρνα ένα Mega 4 (latest TOS version 1.4+blitter) και κανένα Megafile60.

Αυτά τα βρίσκεις πιο δύσκολα από ότι τα Mega 1,2 & τα Megafile 20,30. Γιατί ήταν πανάκριβα και πουλήθηκαν λίγα.

Χτύπα κανένα MegaSTE/ΤΤ. Είναι ακόμη πιο σπάνια μηχανήματα και κλείνουν σε πιο "τσουχτερές" τιμές. Αυτά πούλησαν σε πολύ λιγότερες ποσότητες από ότι τα πρώτα Mega.

Πάντως, εμένα μου άρεσαν τα πρώτα Mega ST και 1040STF με το τεράστιο eject button και τα κόκκινα power/drive leds....

Και Ότι θες, εδώ είμαστε. Η γνώση δεν πρέπει να μένει κρυφή. ;)
 
babatsis είπε:
Υ.Γ. Ευχαριστω πολυ τον Marag (Ανδρεα) για το μονιτορ που μου εστειλε για ST και για την αψογη συμπεριφορα του.
Σε ευχαριστώ και εγώ , και εύχομαι να στήσεις και τα υπόλοιπα retro μηχανήματά σου σύντομα . . .
 
Πίσω
Μπλουζα