Mega Star (MEGA)

sunset89

Human RetroDatabase
Joined
19 Αύγ 2008
Μηνύματα
2.792
Αντιδράσεις
239
MEGA STAR

Μουσική εκπομπή του Mega Channel

1990-2011

RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Mega_Star

To MEGA STAR ήταν η μακροβιότερη εκπομπή της ιδιωτικής τηλεόρασης στην Ελλάδα. Για 20 χρόνια πρόβαλλε τα πιο hit video clip της ελληνικής δισκογραφίας, ενημέρωνε για όλα τα καλλιτεχνικά νέα, έκανε προτάσεις διασκέδασης, παρουσίαζε συνεντεύξεις των πιο αγαπημένων καλλιτεχνών και φυσικά αποκάλυπτε τα αποτελέσματα του διαχρονικού μουσικού top της ελληνικής TV.

Παρουσίαστριες:

Αριάννα Δημητροπούλου

Ρίκα Βαγιάνη

Κώστας Καπετανίδης

Νίκος Διαμανταρίδης

Ναταλία Γερμανού (1992-2002)

Μπέττυ Μαγγίρα (2002-2004)

Εύη Αδάμ (2004-2007)

Ιωάννα Κανελλοπούλου (2007-2008 )

Κατερίνα Στικούδη (2008-2010)

Megastarrikavagiani.jpg


Megastar10.JPG


Στις 24/12/2009, μεταδόθηκε η επετειακή 20χρονη εκπομπή, που έδειξε περιληπτικά τα τραγούδια και τους ερμηνευτές που απασχόλησαν όλα αυτά τα χρόνια το μουσικό προσκήνιο. Επίσης, πολλοί σχολίασαν τα δρώμενα και μοιράστηκαν με το κοινό διάφορες άγνωστες στιγμές τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μακάρι να τα δείξει ολόκληρα τα clips,αν και νομίζω πως αυτά που θα δείξει υπάρχουν ήδη στο youtube!
 
Ελπίζω να δούμε αρκετή ΑΝΝΑ στο Mega star.
 
Θα δείξουν τα κλιπ όχι από το youtube, οπώς είχαν κάνει και το 2005 όταν το παρουσίασε η Εύη Αδάμ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
konkar είπε:
Ελπίζω να δούμε αρκετή ΑΝΝΑ στο Mega star.
Στα 15χρόνια πάντως θυμάμαι που είχε δείξει ότι στο πρώτο Megastar που ξεκίνησε το 1990 ,νούμερο 1 videoclip είχε βγει το "Ουαί Κι Αλοίμονο" από το δίσκο "Φωτιά" (1989).Και πρέπει να το παρουσίαζε άλλη το Megastar για 2 χρόνια,και μετά πήγε η Ναταλία Γερμανού
 
Η Άννα είναι πάντα πρώτη σε ό,τι κάνει.

Παρουσιαστές του Mega star με χρονολογική σειρά είναι:

1. ΑΡΙΑΝΝΑ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ

2. ΡΙΚΑ ΒΑΓΙΑΝΝΗ-ΝΙΚΟΣ ΔΙΑΜΑΝΤΑΡΙΔΗΣ

3. ΝΑΤΑΛΙΑ ΓΕΡΜΑΝΟΥ

4. ΜΠΕΤΥ ΜΑΓΓΙΡΑ

5. ΕΥΗ ΑΔΑΜ

6. ΙΩΑΝΝΑ ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΥ

7. ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΣΤΙΚΟΥΔΗ
 
Και επίσης η Ναταλία Γερμανού κάποιες σεζόν ήταν μαζί με το Νίκο Διαμανταρίδη!
 
Βλέπω το Mega Star,. Τα video clip δεν είναι από το youtube αλλά από το αρχείο του Mega. Πολλά ρέτρο άσματα έδειξαν (εκτός Δάντη και Χαριτοδιπλωμένου)

Υ.Γ.: Χαριτωμένη η Κατερίνα Στικούδη, όλα τα λεφτά το κορίτσι
 
Η Αριαννα Δημητροπουλου


η
Ρίκα Βαγιαννη


ο
Νίκος Διαμανταριδης


και η
Ναταλία Γερμανού


στο Mega Star



μεταδόθηκε το 1992 από το mega channel


[edit] To video έχει αφαιρεθεί από το χρήστη [Edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο βίντεο Φορντ! Τώρα το είδα! Σε ευχαριστούμε! :)
 
το Mega star μετά από 21 χρόνια επιτυχίας έριξε σήμερα (28/5/11) αυλαία.
 
[edit]


Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί. [edit]


Εντόπισα ένα βιντεάκι με το τέλος του M.S. , στο οποίο περιέχονται και σκηνές από παλιές εκπομπές του '90.

Προσωπική εκτίμηση, ότι το πρόγραμμα τα τελευταία χρόνια είχε ξεπέσει πολύ, οι παρουσιάστριες ήταν στημμένες και αντιπαθείς. Τελευταία καλή παρουσία στο τιμόνι, θεωρώ τη Μαγγίρα (γύρω στο 2002 συμμετείχε, εάν θυμάμαι καλά). Εκτός αυτού, η ποιότητα της ελληνικής μουσικής εδώ και μια δεκαετία είναι ευτελής. Τα τρία αυτά χρόνια που πέρασαν ειδικά, έβγαινε ένα "χιτ", κάθε δίμηνο, οπότε ήταν απίθανο να διατηρηθεί ένα μουσικό πρόγραμμα που κάποτε δεν προλάβαινε να αναδείξει τα "σουξέ".

Αυτό που γράφτηκε στο ίντερνετ θα ήταν ωραίο να επαληθευτεί και να υπάρξουν αρκετά αφιερώματα σε παλιές εκπομπές με τις πρώτες παρουσιάστριες των '90s.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mega star, ήταν μια καλή εμφάνιση ... μεγάλη, όπως η joutube μπορεί να δει και πάλι ..
 
Τρέιλερ για την μουσική εκπομπή του Mega


((Mega Star)) με καλεσμένη την Σοφία Αρβανίτη



μεταδόθηκε το 1990


[edit]


Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την εκπομπή αυτή την έχω δει,έχει ανέβει!Για την ακρίβεια είχε μόνο videoclips της Σοφίας,με κάποια μικρά σκετσάκια πριν ξεκινήσει κάθε videoclip!Παρουσιάστηκαν τα 7 clips από το δίσκο "Μη μου μιλάς για καλοκαίρια",και είχε διάρκεια γύρω στο μισάωρο!

Τα clips που έδειξε (με τυχαία σειρά) ήταν :

Μη μου μιλάς για καλοκαίρια


Μόνη περπατώ



Σαν πρώτη φορά



Video



Κάπου κάπου



Έτσι κι αλλιώς



Δε μένει εδώ


Παρόμοια εκπομπή είχε γίνει και με τη Μαντώ για το δίσκο "Πτήση για δύο" όπου παρουσιάστηκαν τα clips του δίσκου και ένα 2λεπτο αφιέρωμα από την απονομή του χρυσού της δίσκου!
 
Το Mega Star το έβλεπα επισταμένως ως παιδί από το 1994 περίπου, ίσως και από το 1993. Σαν παρουσιάστρια θυμάμαι τη Ναταλία Γερμανού, η οποία μου εμπνέει μια συμπάθεια αποκλειστικά και μόνο εξαιτίας εκείνης της εποχής που έβλεπα Mega Star. Βλέποντας το βίντεο πρόσεξα ότι η μέρα προβολής του Mega Star ήταν Κυριακή στις 18:05. Πότε ξεκίνησε η εκπομπή να προβάλλεται Σάββατο; Το θυμάμαι ότι ήταν Σάββατο, ή 12 ή 1 η ώρα το μεσημέρι, γιατί έπαιζε μετά την παιδική ζώνη του Mega και πριν το μεσημβρινό δελτίο ειδήσεων. Την παρακολουθούσα με αρκετό ενδιαφέρον μέχρι το 2001-2002 περίπου, όπου και στράφηκα αποκλειστικά στο Mad λόγω της ξένης μουσικής.

Θα συμφωνήσω με τον sunset89, η εκπομπή από το 2002-2003 κι έπειτα κάπου ξεκίνησε να χαλάει. Αυτό οφείλεται και στη γενική εικόνα της ελληνικής μουσικής βιομηχανίας, στην ποιότητα των τραγουδιών και στην ταχύτητα με την οποία κυκλοφορούσαν. Το ενδιαφέρον του κόσμου είχε χαθεί, η εκπομπή γινόταν διεκπαιρεωτικά, οπότε καλύτερα που σταμάτησε η προβολή της. Δε θα ήταν ωραίο για μια ιστορική εκπομπή (κακά τα ψέματα, ήταν η μακροβιότερη μουσική τηλεοπτική εκπομπή) να παρουσιάζεται με τα όποια στοιχεία παρακμής.

Τουλάχιστον στα πρώτα 10 χρόνια της εκπομπής πέρασαν οι μεγαλύτερες ελληνικές επιτυχίες και ήταν ένα πρώτης τάξης μέσο για έναν καλλιτέχνη να προωθήσει την καινούρια του μουσική μέσω της εκπομπής. Άλλη μια λεπτομέρεια που θυμάμαι είναι ότι το κοινό ψήφιζε τα τραγούδια του top10 (τουλάχιστον σε κάποιες σεζόν, θυμάμαι τη Γερμανού να το λέει, να πάρουν οι τηλεθεατές τηλέφωνο και να ψηφίσουν). Τη θυμάμαι με αρκετή νοσταλγία την εκπομπή, ειδικά την περίοδο 1994-1996 που παρακολουθούσα μετα μανίας εκπομπές μουσικές και μουσικά βίντεο κλιπ (θυμάμαι ότι ξύπναγα από τις 7 για να δω βιντεο κλιπ στο New Channel εν έτει 1995 που πήγαινα νηπιο). Ήξερα όλες τις επιτυχίες της εποχής και τους στίχους τους απ'έξω, κάτι που είχε κάνει τρομερή εντύπωση στις δασκάλες του νηπιαγωγείου τότε (ναι, είμαι από τους βενιαμίν εδω :p ). Και έτσι θέλω να θυμάμαι την εκπομπή, όπως τότε.

Όσο για την επετειακή εκπομπή των 15 χρόνων μέγκα, την έχω ακόμα σε κασέτα γραμμένη. Είχε τα πιο χαρακτηριστικά νο1 κομμάτια που πέρασαν από την εκπομπή χωρισμένα ανά έτος, μαζί με λίγα πλάνα από τους τότε παρουσιαστές. Πολύ καλό και ρετρό υλικό!
 
Από τις εκπομπές που ανέπτυξαν τη μουσική μου παιδεία (έτσι ώστε τελειώνοντας το σχολείο, να το γυρίσω εντελώς στο metal! :p )...

Πέρα από την πλάκα, η περιγραφή του Νώντα, με κάλυψε απόλυτα. Αδιαμφισβήτητα, παρέλασαν μεγάλα ονόματα της Ελληνικής μουσικής σκηνής και πράγματι (εκτός ίσως του Mtv, που κάποια φάση ήταν ελεύθερο), ήταν η μόνη μας πηγή ενημέρωσης.

Κι εγώ θα συμφωνήσω ότι μετά το 2002 (για την ακρίβεια όταν γύρισα από τις σπουδές μου, οπότε λίγο πιο μετά), η εκπομπή δε βλεπόταν... Το απέδωσα στο γεγονός ότι άλλαξαν τα μουσικά μου ακούσματα, αλλά τελικά ήταν γενικό φαινόμενο! :)

Ωραίο το τρέηλερ, Βασίλη! Ευχαριστούμε πολύ! :)
 
Γυρίσματα από το 1ο Mega Star!https://www.youtube.com/watch?v=JcOTNoWm648
 
[video=youtube_share;suNahm4sN-Q]


Επίσης στις 31 Μαρτίου 2013, με αφορμή το project του Mega, Καναλάρχης Για Μια Μέρα, έπαιξε το Mega Star (1995) με Ναταλία Γερμανού και Νίκο Διαμανταρίδη. Περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://www.megatv.com/kanalarxisgiamiamera/default.asp#v_3
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα