MegaDrive1 Scart Stereo?

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.283
Οπως λεει και ο τιτλος,θελω να βγαλω RGB Scart Stereo απο Megadrive1.

Ξερω οτι βγαζει mono απο το AV output αλλα και οτι τα ακουστικα δινουν stereo ηχο.

Αν φτιαξω ενα καλωδιο,μπορω να ταϊσω το Scart με το στερεοφωνικο σημα απο τα headphones ή μπορει να καψω τιποτα? (υποθετω οτι ειναι ενισχυμενο το σημα)
 
Είσαι σίγουρος ότι το σήμα από το RGB socket τηε MD1 είναι μονοφωνικό?
 
Μπορεί να γίνει, στο κάτω κάτω η ένταση του βύσματος ακουστικών στο MD1 ρυθμίζεται από το ροοστάτη που υπάρχει πάνω στην κονσόλα.

Αλλά γιατί να το κάνεις, δεν νομίζω πως αξίζει και πολύ τον κόπο.
 
για ενα διακριτο καναλι ακομα? χαχαχαχαχα (με ξερεις οταν τρωω κολλημα)
 
Δεν θα σε βόλευε να συνδέσεις την υποδοχή των ακουστικών με το στερεοφωνικό;
 
Αν δεν κατσει,αυτο θα κανω απλα δεν ηθελα να βγαινει βυσμα απο μπροστα διοτι μου χαλαει τη μοστρα :D

Τωρα επειδη ειναι, μου φαινεται, προενισχυμενη εξοδος τα headphones,δεν ξερω σε τι τυπο input του ενισχυτη πρεπει να μπει...
 
Σε AUX/CD in βάλτο και είσαι ΟΚ :)
 
Βρηκα και τη μοντα που θα επιχειρησω

Οποιος θελει ας δει εδω
 
Ο οδηγός που είχα φτιάξει από πληροφορίες στο internet

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=4740

δεν περιλαμβάνει τις αντιστάσεις των 75 ohm. Κατα τη γνώμη μου δεν είναι και απαραίτητες...
 
Ρε Γιωργο τι εννοει ο ποιητης στο πινακακι της πρωτης σελιδας στις γραμμες για το Ground (Scart Pin 4, 17 and 21) και το RGB Switch (Scart Pin From 8 to 16)???
 
Εγώ θα έλεγα να κάνεις τη συνδεσμολογία που φαίνεται παρακάτω (ο δικός μου οδηγός) αλλά με το stereo που περιγράφει ο άλλος. Οι 75ohm αντιστάσεις δε χρειάζονται.

Το ground είναι οι γειώσεις και είναι τα Pins 4 5 9 13 17 και 21.

To RGB switch είναι τα δύο pins (8 και 16 με μια αντίσταση 180ohm ανάμεσά τους) που όταν παίρνουν το κατάλληλο voltage, η tv καταλαβαίνει ότι παίρνει RGB σήμα και αλλάζει αυτόματα σε RGB mode.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν καταλαβαινω που θα κολλησω την αντισταση.

Δηλαδη η αντισταση θα ενωνει τα ποδαρακια 8 και 16 και απο το ενα συρμα της θα της κολλησω το pin4?
 
Wally είπε:
Δεν καταλαβαινω που θα κολλησω την αντισταση.Δηλαδη η αντισταση θα ενωνει τα ποδαρακια 8 και 16 και απο το ενα συρμα της θα της κολλησω το pin4?
Σωστά, όπως ακριβώς φαίνεται στο σχήμα.
 
Το ground δεν χρειαζετε σε ολα τα pins του scart. Ειναι εσωτερικα ολα μεταξυ τους γειωμενα. Αρκει η συνδεσμολογηση σε ενα ground pin. Επισης η τροφοδοσια των pin 8 και 16 χρειαζετε μονο αν η τηλεοραση σου δεν εχει rgb in απο το τηλεχειριστηριο. Αυτα συμπληρωματικα στο post του φιλου gtsamour.
 
Αρα αν δεν βαλω τα 8 και 16 απλα δεν θα γυρναει μονο του σε RGB και θα πρεπει να το κανω χερατα.

Ενδιαφερον ;)
 
Σωστά, αλλά γιατί να χρειάζεται να το κάνεις χειροκίνητα? Καλύτερα δεν είναι να γυρνάει αυτόματα με το που ανοίγεις την κονσόλα?

Εκτός αυτου, αν πχ βλέπεις ένα κανάλι και ανάψεις την κονσόλα, η τηλεόραση γυρίζει αυτόματα και δείχνει megadrive χωρίς να πρέπει να το πάς από το τηλεκοντρόλ στο AV1 ή AV2.
 
Πολύ βολικό αυτό το αυτόματο γύρισμα του SCARΤ! Με έχει εξυπηρετήσει απείρως για να κάνω highjack με το Dreamcast την τηλεόραση την ώρα που βλέπει η γυναίκα μου και κρατάει και το τηλεκοντρόλ στο χέρι. :D :D:D
 
Πίσω
Μπλουζα