Metal Gear Solid: Dreamcast VS PS2

keeper7k

Human RetroDatabase
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.599
Αντιδράσεις
22
Σύγκριση του MGS απο PS2 (δεξια μισή οθόνη) και Bleemcast έκδοση (αριστερά). Ιδού το κείμενο απο το Junkyard :

A side to side comparison of the Bleemcast version of Metal Gear Solid VS the PS2 version Metal Gear Solid. Yeah NOT the original MGS disk running on a PS2. This is the version they recently released in the Metal Gear Solid 3 pack for the PS2...
The Dreamcast version had some blurring of the text but the rest of the comparison will shock you...(Well, it didn't shock me as much as leave me with a smug feeling that's gonna last all day)

And now to get a copy of Bleemcast for Metal Gear Solid. Unlike other bleem offerings you can actually save your game. Of course this takes up a whole VMU dedicated to Playstation saves but thats not really a problem for a guy like me who hase collected like 20 of them.

So while all the current-gen sheep line up to buy MGS4 I will be playing the best game of the series on the best console of all time...
...και το αποδεικτικό στοιχείο (video) :

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=4cXgzPPRxeo]YouTube - Metal Gear Solid - Dreamcast Vs. PlayStation 2

All hail the Undead console!
 
HAIL :)

(τα έχω και τα 3 Bleemcast btw...)
 
σιγα τις σοκαριστικες διαφορες.η dreamcast version δειχνει πιο θαμπη και μαλλον χρησιμοποιει antialiasing.επισης τα χρωματα φαινονται καπως πρασινωπα.εχοντας τελειωσει καμποσες φορες το παιχνιδι στο ps1 μου φαινετε περιεργο.απο την αλλη η ps2 version εμφανιζει aliasing αλλα ειναι σαφως πιο ευκρινης και τα χρωματα ειναι πιο φυσιολογικα.αλλωστε μην ξεχναμε οτι το emulation του ps1 στο ps2 γινεται κατα βαση σε επιπεδο hardware και δεν μπορουν να τροποποιησουν την αποδοση ενος τιτλου στο βαθμο που το κανει ενας software emulation οπως o bleemcast
 
Ντάξει μωρε, δεν τρέχει και τίποτα να παίξετε και εσείς σήμερα, οτι παίζαμε εμείς πριν από μια δεκαετία, σε λίγο καλύτερη ανάλυση! :tease:
 
DINO είπε:
Ντάξει μωρε, δεν τρέχει και τίποτα να παίξετε και εσείς σήμερα, οτι παίζαμε εμείς πριν από μια δεκαετία, σε λίγο καλύτερη ανάλυση! :tease:
Κάλλιο αργά παρά ποτέ :tease:
 
ανεξαρτητα απο το Bleemcast εχει βγει κανενας psx emulator for dreamcast?

το bleemcast βασικα ειναι ενα boot cd για το συγκεκριμενο παιχνιδι ετσι δεν ειναι? κατι θυμαμαι οτι ειχε βγει και για το tekken 3 και το Grand tourismo,απλα δεν ειχα ποτε την τυχη να τα δοκιμασω στο dreamcast μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
vagosgta3 είπε:
ανεξαρτητα απο το Bleemcast εχει βγει κανενας psx emulator for dreamcast?το bleemcast βασικα ειναι ενα boot cd για το συγκεκριμενο παιχνιδι ετσι δεν ειναι? κατι θυμαμαι οτι ειχε βγει και για το tekken 3 και το Grand tourismo,απλα δεν ειχα ποτε την τυχη να τα δοκιμασω στο dreamcast μου.
Tο bleemcast ειναι boot cd. Επίσημα είχαν βγεί αυτά πού αναφέρεις αλλά υπήρχε μία έκδοση του emulator που έτρεχε αρκετά παιχνίδια. Αν θυμάμαι καλά κιόλας! :D
 
DINO είπε:
Ντάξει μωρε, δεν τρέχει και τίποτα να παίξετε και εσείς σήμερα, οτι παίζαμε εμείς πριν από μια δεκαετία, σε λίγο καλύτερη ανάλυση! :tease:
To Bleemcast δεν κυκλοφόρησε σήμερα. Παίζουμε εδώ και 7-8 χρόνια. :)

Και εσείς δεν έχετε καν την δυνατότητα να παίξετε αυτά που παίζαμε εμείς πριν από μια δεκαετία. Ούτε στο PS2, ούτε στο PS3.

A, ξέχασα, το PS3 ούτε καν του PS1 τα παιχνίδια δεν βολεύει πλέον...σιγά μην βόλευε του Saturn. :D

@pitsunami/vagosgta3: είχε διαρρεύσει μια beta έκδοση του Bleemcast που υποστηρίζει αρκετά παιχνίδια και έχουν κυκλοφορήσει και standalone isos με αυτά που λειτουργούν καλύτερα. Ωστόσο δεν υποστηρίζει save και έχει πρόβλημα με τα video. Ο ίδιος ο Randy Linden είχε πει ότι η συγκεκριμένη έκδοση ήταν περίπου 30% complete. Μερικά πάντως καλά παιχνίδια λειτουργούν πολύ καλά και σε αυτήν (πχ Thunder Force V, Time Crisis, Einhander, G-Darius, Gran Turismo, Raycrisis, Strikers 1945 II, Strider 2, Crash Bandicoot 2, Parappa the Rapper και άλλα)
 
HAIL THE ULTIMATE CONSOLE.

 


Και μόνο που γίνεται σύγκριση του Dreamcast με "προϊόν" της ακατανόμαστης αποτελεί ιεροσυλία.



 
Μόλις γύρισα σπίτι και είδα το βίντεο, καθώς στη δουλειά δεν έχουμε YouTube...

Δε μπορώ να πω οτι τρελλάθηκα κιόλας!

Maddog είπε:
To Bleemcast δεν κυκλοφόρησε σήμερα. Παίζουμε εδώ και 7-8 χρόνια. :)
Και κάποιος είχε τη φαεινή ιδέα να βάλει αυτό το βίντεο στο YouTube στις 02/06/08... :)

Maddog είπε:
Και εσείς δεν έχετε καν την δυνατότητα να παίξετε αυτά που παίζαμε εμείς πριν από μια δεκαετία. Ούτε στο PS2, ούτε στο PS3.
Δε νομίζω πως υπάρχει σοβαρός λόγος... :tease: :tease: :tease:

Από την άλλη, το MGS αποτελεί από μόνο του ένα σοβαρό λόγο για να έχουν πρόσβαση και οι υπόλοιπες κονσόλες, μέσω emulator στα παιχνίδια του Playstation...

Τι μου θυμίζει το Hail.... τι μου θυμίζει....

:wait2:

:D :D:D
 
Να σου θυμισω ποια κονσολα εχει το αρτιοτερο MGS Substance...αρχιζει απο Χ και τελειωνει σε BOX :)
 
picture.php


Αρχίζει από Χ και τελειώνει σε Χ !!!!!!! Eraseeee!!!!!! Δεν υφίσταται!!! :tease:
 
DINO είπε:
Δε νομίζω πως υπάρχει σοβαρός λόγος... :tease: :tease: :tease:
Sega Rally

Nights into Dreams

Panzer Dragoon series

Guardian Heroes

Radiant Silvergun

Για να σου δώσω 5 λόγους για αρχή.

DINO είπε:
Τι μου θυμίζει το Hail.... τι μου θυμίζει....

:wait2:

:D :D:D
"Hail to the King, baby"

Duke Nukem, 1996
 
Ε χμ... Δεν είχα ακριβώς αυτό στο μυαλό... :D
 
για ποιο λογω οι οπαδοι της sega ειστε τοσο τσιτωμενοι και ψαχνεστε συνεχεια να βρειτε ψεγαδια στις αλλες κονσολες?αφου εχετε τις καλυτερες:rolleyes:το να ασχολειστε συνεχεια με τις "κατωτερες" κονσολες φανερωνει προβλημα :D
 
Ποιός είπε ότι ασχολούμαστε;

Εγώ προσωπικά έχω ένα PS2 σφραγισμένο εδώ και 1-1.5 χρόνο και δεν έχω καμμία ιδιαίτερη όρεξη να το ανοίξω και μου χαρίσανε και ένα PS1 και δεν το έχω βάλει καν στην μπρίζα να δω αν λειτουργεί. :p
 
αφου δεν τα θελεις ευχαριστως να σε απαλλαξω απο την παρουσια τους.οποτε θελεις αναλαμβανω την "κηδεμονια" τους :D
 
Προτιμώ να τα κάψω παρά να τα χαρίσω σε $ony fanboy. :p

Άλλωστε έχεις δικά σου...
 
Πίσω
Μπλουζα